fbpx
Today
20:55 16 Jun 2021

Biden reaffirms support for Ukraine at meeting with Putin

Photo: Reuters

U.S. President Joe Biden reaffirmed the commitment to the sovereignty and territorial integrity of Ukraine during a meeting with Russian leader Vladimir Putin in Geneva.

"I communicated the United States' unwavering commitment to the sovereignty and territorial integrity of Ukraine. We agreed to pursue diplomacy related to the Minsk Agreement," Biden said at a press conference following the negotiations on June 16.

The U.S. leader added that he had discussed with Putin the human rights situation in Russia, issues of cybersecurity, strategic stability, the U.S. stance on the events in Belarus, issues related to Syria, Iran, Afghanistan, the Arctic region, etc.

"It was important to meet in person so there can be no mistake about or misrepresentations about what I wanted to communicate," Biden underlined.

As reported, the U.S.–Russia summit with the participation of U.S. President Joe Biden and President of the Russian Federation Vladimir Putin took place in Geneva on Wednesday, June 16.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Add comment

E-mail is already registered on the site. Please use the Login form or enter another.

You entered an incorrect username or password

Sorry, you must be logged in to post a comment.

3 comments

by Newest
by Best by Newest by Oldest
1
Ось так

Спочатку було хотів обрушитись на слабку відповідь США на все що творить і творила Росія-Білорусія. Але послухавши довше прес-конференцію Байдена стало його жаль. Він хороший хлопець і намагається домовитись наївно бачичи в Путіні людину і свято вірячи в силу "позбавлення інвестицій" та "плати ща порушення міжнародного права". Насправді він говорить з азійською лисою, яка шукає способи і слабості залізти в курник і її усе "міжнародне право" і "втрата інвестицій" "до лампочки". Що доведено справами не раз.

З фізичною слабості Байдена на прес-конференції і деякої нехарактерної для нього нечіткості формулювань боюсь щоб спецлсужби США не прозівілаи як Путін чимось отруїв Байдена чи ультразвуком вплинув на мозок як свого часу він це зробив з Єльценом, завдяки чому і став першим КГБістом-президентом. Сподіваймось що це лише здогади і нездійснені наміри-бажання Кремля.

Незважаючи на зустрічі Кремль продовжить нападати на Україну, США, Країни Балтії - інакше він уже не може, на цьому тримається влада у Росії. Попереду не одне протистояння з Москвою і важкі часи війни.

2
поздоровлення

бендерівцям. Віват Путін

3
Ось так

По чому пенсійний вік на Росії?

Чи американцям гинути чи лише українцям у війні що насувається - це ще питання. Та не питання - росіянам і російським дітям доведеться за піар Кремля "велічіє і погордіться". Пропаганда ж діє "хохли-ніщеброди крадуть газ", коли у самих 30% населених пунктів не газифіковано.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: