fbpx
Сьогодні
Корисності 08:55 01 Жов 2021

День кави: 17 рішень для кавоманів

Любов до кави змушує людей в усьому світі робити найвигадливіші відкриття: взуття з гущі, їстівні стаканчики для напоїв, та навіть вирощені на кавовому добриві ліси.

English version here

Чим більше відчувається дихання осені, тим сильніше хочеться кави. Без ароматного насиченого напою, що надає бадьорості і заряджає енергією, не уявляють свого життя мільйони людей. Кожен українець в середньому споживає тільки поза домом близько 100 порцій кавових напоїв на рік. А у всьому світі за цей же період реалізується 0,82 трильйона чашок кави, виручка від якої перевищує десятки мільярдів доларів. 

"РУБРИКА" зібрала найцікавіші рішення до головного дня кавоманів — Всесвітнього дня кави!

 ☕️  Напій, що запустив прогрес

кава

Сьогодні каву можна придбати практично на кожному кроці. Але чому відвар з кавових зерен став другим (після чаю) за популярністю напоєм на планеті, а сама рослина — однією з головних сільськогосподарських культур?

Як пише у своїй книжці відомий американський автор Майкл Поллан, до появи кави, протягом століть у старому світі напоєм номер один був алкоголь. Спиртне вживали не тільки дорослі, а й діти як безпечну альтернативу погано очищеній воді. Пили з ранку до вечора, навіть на роботі — задовго до кава-брейків у робочих європейських мануфактур була законна перерва на пиво. "Більшу частину дня свідомість європейця була затуманена". А потім масово з'явилася кава і туман швидко розсіявся.

Справа в тому, що з кожним витком промислової революції, світ все більше потребував людей з ясним розумом — щоб управляти верстатами на фабриках, працювати з цифрами в офісах і банках, створювати нові продукти і технології. Кава дала все це і навіть більше — вона допомогла людям перемогти ніч. До кави сама ідея вечірньої або нічної зміни здавалася протиприродною, ритм життя і роботи підкорявся ходу біологічного годинника. Кава в поєднанні зі штучним освітленням вирішила цю проблему, пристосувавши тіло і мозок людини до нових вимог. Енергетичний напій з'явився в потрібний час в потрібному місці.

Можна сміливо сказати, що чарівні зерна заокеанського екзотичного дерева змінили все: торгівлю, стиль спілкування, уявлення про можливості людини, підхід до роботи, відчуття часу і мислення. Крім того, протягом майже чотирьох століть кава тішить всіх своїх поціновувачів неповторним ароматом і неймовірно вишуканим смаком.

 ☕️  Музика для гурманів

кава

А ви знаєте, що для того, щоб зробити каву смачнішою, потрібно слухати правильну музику?

Професор Аргентинського Національного університету Трес де Фебреро Алехандро Меш разом із колегами встановив, що звуки мають безпосередній вплив на органолептичні властивості їжі. Так, швидка, дисонансна, висока музика посилює у каві кислинку, жорсткі звуки — роблять її більш терпкою, а бас — додає гіркоти. "Ми співаємо та смакуємо одними і тими ж органами. Смак, як і музика, також має кілька основних категорій», — пояснює дослідник.

Меш характеризує звуки, що "змінюють" смак і запах, як різновид "звукової приправи": "Вони можуть посилити різні компоненти аромату, минаючи органи чуття смаку або запаху і прямуючи безпосередньо до мозку".

Це може бути корисним не тільки для споживачів кави, а і для тих, хто має проблеми з ковтанням або жуванням.

 ☕️  Чим темніше, тим корисніше

кава

Якщо з ранку у вас часто болить шлунок, можливо, проблема в каві, яку ви п'єте за сніданком. А точніше, у ступені її обсмажування. Напої стимулюють посилене виділення кислоти в шлунку, а кава і сама має високу кислотність — звідси і виникають неприємні відчуття.

Кава світлого обжарювання зазвичай сильніше дратує шлунок, ніж кава темного обсмаження. Вчені вважають, що причина в більш тривалому обсмажуванні: кава, оброблена паром або мінімально обсмажена, сильніше подразнює шлунок; можливо також, що на результат впливає і нижчий вміст кофеїну в зернах темного обсмаження.

У будь-якому випадку майте на увазі, коли будете замовляти або купувати каву: чим темніше, тим безпечніше. 

 ☕️  Смакувати кавою з турботою про природу

кава

☕️ Відомо, що до вживання кави є й більш суттєві протипоказання. Наприклад, лікарі часто забороняють вживати каву людям із серцевою недостатністю, захворюваннями нирок та підвищеним тиском. Але напій, який ми так часто замовляємо у кав'ярнях, може бути недружнім не тільки для здоров'я, а і для природи.  

Вчені розглянули чотири найпопулярніших напої в Starbucks і порівняли їх вуглецевий слід. Латте, приготований з найбільшою кількістю молока, виявився найбільш неекологічним, за ним йдуть капучино, флет вайт, а потім — еспресо. З огляду на це, не важко здогадатися, що екологічно шкідливим інгредієнтом в популярних напоях є більшою мірою молоко/вершки, а не сама кава.

Дослідники стверджують — використання немолочних альтернатив молока зробить ваш улюблений напій набагато більш екологічним. Ось вам і екорішення на кожен день.

 ☕️  Безпечні стаканчики від індійських винахідників

кава

Не все так просто і з паперовими стаканчиками для кави. Ідею про те, що паперовий стаканчик екологічніший і безпечніший за пластиковий, захисники природи вважають черговим міфом маркетологів. Адже всередині паперовий стаканчик має полімерний шар для захисту від промокання. Цей шар заважає матеріалу розкладатися, і переробці такі вироби теж не підлягають.

Крім того, дослідники з Індії виявили, що вплив на матеріал стаканчиків гарячої рідини викликає виділення мікропластику та іонів важких металів, таких як паладій, хром і кадмій. Це відбувається протягом 15 хвилин від того, як у тару налили гарячу рідину. Приблизно за цей час і випивається стаканчик кави. 

Індійські вчені запропонували свою альтернативу: вкривати паперовий посуд з середини плівкою на рослинній основі. Звісно, вартість такої продукції зросте. Але здоров'я, як відомо, дорожче. І кожної окремої людини, і всієї планети.

 ☕️  Кава в обмін на пластик

кава

Альтернативою одноразовим стаканчикам є і багаторазові термокружки. Їх також зручно брати з собою до спортзалу, у поїздки і на прогулянки.  

Щоб допомогти природі, багато кав'ярень готові обмінювати пластикове сміття на каву чи наливати чай напої в тару клієнтів. Кав'ярня Otto's Coffee House & Kitchen в Кенті, Велика Британія, прийняла кардинальне рішення — тут взагалі припинили пропонувати відвідувачам напої в одноразовому посуді. Але не завжди у відвідувачів є свій посуд, а кави випити хочеться. Співробітники кав'ярні стали приймати зайві кухлики від відвідувачів. І якщо клієнт приходить без свого посуду, то йому наллють у горня, яке подарував закладу хтось інший. Його потім можна повернути або, якщо дуже треба, залишити собі. Для того, щоб показати, чому вони це роблять, працівники заповнили підлогу в кав'ярні одноразовими стаканчиками — хіба варта чашка кави такої кількості сміття?

 ☕️  Смачна тара до смачної кави

кава

Новозеландська авіакомпанія пішла ще далі — вона замінила одноразові стаканчики на їстівні.

Для зменшення кількості сміття на борту літаків авіакомпанія з Нової Зеландії в рамках експерименту подає пасажирам каву в їстівних стаканчиках зі смаком ванілі. Стаканчики виробляє компанія Twiice. Вони зроблені на основі Біскотті (печиво) з пшеничного борошна, цукру, яєць і ванілі. Як стверджують виробники, матеріал може витримати температуру напою і не протече. Крім того, він безпечний для здоров'я і ніяк не впливає на смак вмісту.

Їстівні стаканчики можна спробувати і в деяких кафе Нової Зеландії. У них подають не тільки напої, але і десерти.

 ☕️  Порятунок для тропіків

кава

Кава допомагає не тільки прокидатися вранці і зберігати бадьорість протягом всього дня, але і вирощувати тропічні ліси. Група дослідників з Вищої технічної школи Цюриха і Гавайського університету з'ясувала, що кавові відходи можуть стати хорошим добривом у лісівництві і на сільгоспугіддях.

Дослідження проводилися в кантоні Кото Брус на півдні Коста-Ріки. У 1950-х тут влаштували кавову ферму і пасовища, через що до 2014 року лісовий покрив скоротився до 25%. Експеримент по відновленню лісів почали у 2018-му. Кавову гущу розмістили на площині 1400 квадратних метрів. Відходів знадобилося багато — 30 самоскидів, але результат коштував зусиль. На території, яку обробили товстим шаром кави, за два роки зріс невеликий ліс. При цьому на контрольній необробленій ділянці росли в основному трави. Також вчені з'ясували, що на "кавовій" ділянці стало більше поживних речовин — вуглецю, азоту і фосфору.  

 ☕️  Боротьба з ожеледицею

кава

Минулої зими у Львові комунальники для боротьби з "вуличними ковзанками" почали обробляти міські доріжки кавовою гущею. Цей екологічно безпечний підхід запропонували минулої зими у Львівській міськраді. Використаної кави в українській кавовій столиці дуже багато, то чому б не використовувати її замість шкідливих хімічних реагентів? Львівські кав'ярні підтримали ідею влади і залюбки передали фури, повні кави, комунальникам. Пішоходи теж залишилися задоволеними — на відміну від реагентів, кава не роз'їдає взуття, не шкодить собачим лапам і екології.

Досвід львів'ян перейняли у Польщі. Щоправда там дехто хвилювався, чи не зашкодить гуща міським голубам. Тож влада звернулася до професора-орніто­лога, який запевнив, що кава навіть буде корисною для птахів. Тим більше, що вона є гарним добривом для рослин.

 ☕️  Взуття з кави

кава

На жаль, наразі лише 4% використаної кави переробляється належним чином. Кавова гуща, яка опиняється на звалищах, виділяє значну кількість метану, котрий у 28 разів отруйніший за вуглекислий газ. Тому надзвичайно важливо підтримувати стартапи, які намагаються дати раду хоча б маленькій частині більш ніж 20 млн тонн спитої кави. 

Взуттєва компанія Ccilu, яка створює екологічно чисті вироби, представила чоботи XpreSole Panto, розроблені з використанням кавової гущі. Інновація Ccilu спрямована на різке зменшення відходів кави, обмежуючи тим самим викиди вуглецю та метану.

Компанія отримує кавову гущу з місцевих кав'ярень на Тайвані. Її висушують, подрібнюють та гранулюють за допомогою запатентованої технології XpreSole, перш ніж перетворити на матеріали, з яких роблять підкладку та устилку. Готове взуття складається з кавових відходів приблизно на третину. На кожну пару черевиків Ccilu переробляється 15 чашок кави.

Чоботи призначені для піших прогулянок, та зі слів компанії, важать менше середнього черевика — близько 230 гр. Вони стійкі до води та бруду і витримують понад 100 циклів машинного прання. Крім кави у виробництві екологічного взуття використовуються перероблена гума та відпрацьовані пластикові пляшки.

 ☕️  Натуральний фарбник для штучної еко-шкіри

кава

Пофарбувати кавою можна не лише зуби. В'єтнамська дизайнерка Вен Тран створила екологічну альтернативу натуральній шкірі. В основі матеріалу — відходи від виробництва морепродуктів, а забарвлення вироби отримують за допомогою кавової гущі. Модельєрка запевняє, що її винахід підходить не тільки для одягу і аксесуарів — його можна використовувати в інтер'єрі і в якості упаковки подарунків. До того ж, така шкіра легко компостується.

 ☕️  Дивись крізь каву

кава

Не відстають від закордонних новаторів і наші виробники. Український стартап Ochis Coffee вперше в історії розробив технологію по використанню в промислових масштабах кавових відходів. Технологія передбачає змішування кавової гущі з льоном і створеним на основі рослинної олії біополімером. 

З цієї сировини в компанії виготовляють оправи для окулярів. 

Виробництво оправ розташоване в Київській області. Більшість процесів виконують вручну. Кавову макуху пресують у пластини, а потім обробляють на цифровому станку. Далі оправу шліфують у кілька етапів, встановлюють фурнітуру та лінзи. Відтак насичують рослинною олією та пакують у кавовий футляр.

"Наші окуляри не мають жодного впливу на екологію. За 10 років вони повністю розкладаються у ґрунті чи воді без будь-яких наслідків для довкілля", — додають в Ochis Coffee.

 ☕️  Кава з пробірки

кава

Важко повірити, але цілком можливо, що у зв'язку зі змінами у кліматі, чашечка кави може дуже скоро стати розкішшю. Цьогоріч зафіксовано стрімке здорожчання арабіки — найпопулярнішого сорту кави; ціни на неї досягли максимуму з 2014 року.

А все через те, що у Бразилії цього року сталися одразу два катаклізми: спочатку аномальні морози, потім — катастрофічна посуха. Плантації сильно постраждали, і кави в світі стало менше.

У Фінляндії ж знайшли альтернативне рішення: виростили каву в пробірці. Виявилося, що це навіть простіше, ніж виростити м'ясо. Для цього в лабораторії культивували рослинні клітини, помістивши їх у живильний розчин. Отриману біомасу висушили в порошок і обсмажили – вийшло щось на зразок кавової гущі, з якої і потрібно варити напій. Така штучна кава за смаком і запахом не відрізняється від звичайної. Є щонайменше дві причини, за якими є сенс культивувати каву. Перша: площа придатних територій для її вирощування скорочується через зміни клімату, саме це і сталося у Бразилії. Друга: виробництво кави веде до вирубки тропічних лісів — так, зокрема, відбувається у В'єтнамі.

 ☕️  Пограймо в кубики?

кава

Поки натуральної кави ще вистачає на всіх бажаючих, виробники харчової галузі шукають більш зручні способи для її споживання. Coca-cola Japan створила сублімовані кубики чаю та кави під торговою маркою 1,2 CUBE як зручне та екологічно чисте рішення на ринку швидкорозчинних напоїв.

Кожна упаковка містить 15 кубиків, що відповідає приготуванню 15-ти чашок напою.

Кубики виготовляють методом отримання концентрату з кавових зерен та чайних листків, заморожують та вакуумують.

Для приготування напою достатньо опустити ліофілізований кубик у склянку гарячої чи холодної води до повного розчинення.

Упаковка більш ніж на 50% виготовляється з паперового матеріалу, причому кубики не упаковуються індивідуально, що дозволяє зменшити побутові відходи.

 ☕️  Дехто полюбляє гарячіше

кава

High Brew Coffee, яка виробляє різноманітні консервовані холодні заварки, еспресо та напої з молоком, щоб догодити завзятим кавоманам, представила ще одну новинку — самонагрівальну банку з чорною кавою.

Щоб активувати процес нагрівання, необхідно покрутити дно банки і струсити кілька разів. Це активує хімічну реакцію, яка стрімко нагріває напій. Через 90 секунд кава буде готова для споживання. Таку банку зручно взяти з собою під час кемпінгу, у похід в гори – словом, куди завгодно.

Споживачі вже протестували новинку, і кажуть, що це дійсно працює. "Коли ви знаходитесь далеко від цивілізації та хочете випити чашку гарячого напою, або просто не маєте часу приготувати, це може стати ідеальним рішенням, — залишив відгук один із них.

 ☕️  Офісна кав'ярня у смартфоні

кава

Компанія Keurig Commercial придумала, як безпечно готувати каву для тих співробітників, які не працюють дистанційно під час пандемії COVID-19. Для цього у свою лінійку комерційних кавоварок вона додала функцію безконтактного управління. Тепер достатньо завантажити у свій смартфон відповідний додаток, і можна обирати каву чи інший напій, не торкаючись загальної кавоварки руками. 

Безконтактна інноваційна технологія доповнює інший інструментарій, який компанія розробила для підтримки безпеки споживання кави в умовах пандемії, включаючи наліпки на підлогу для соціального дистанціювання, набори для глибокого очищення кавоварок тощо.

"Попри зміни, викликані коронавірусом, ми прагнемо забезпечити комфорт і зберегти можливість безпечно випити чашку хорошої кави на робочому місці", — сказав Філ Драпо, старший віце-президент Keurig.

 ☕️  Цукрові опади

кава

Спеціально для тих, хто любить, щоб було не тільки смачно, але і красиво, у відомому в Китаї мережевому кафе Mellower Coffee вигадали дивовижний напій — каву з хмаринкою цукрової вати. Десерт, який приніс закладу світову популярність, назвали Sweet Little Rain ( "Маленький солодкий дощ") — білосніжна вата нависає над гарячою кавою і від пари ароматного напою починає танути, імітуючи краплі дощу.

У відвідувачів кафе руки самі тягнуться до телефонів, щоб сфотографувати це маленьке чарівництво і швидше викласти світлини у соцмережі.

день кави рубрика

3
2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: