Ілюстративне зображення з сервісу Pixabay
Про це повідомляє "Рубрика".
У чому проблема?
Донедавна держава регулювала заняття цілительством в Україні. Щоб практикувати народну медицину, треба було відповідно до визначеного порядку отримати спеціальний дозвіл на зайняття народною медициною (цілительством). Пацієнти могли оманливо тлумачити наявність документа як підтвердження дієвості практик цілителя, хоча насправді цього ніхто не перевіряв.
Яке рішення?
В Україні народне цілительство відтепер поза законом. Відповідне рішення (постанова №402) Кабінет Міністрів ухвалив 8 квітня 2025 року.
Мова про скасування постанови від 3 грудня 2012 р. № 1145 "Про затвердження Порядку видачі та анулювання спеціального дозволу на зайняття народною медициною (цілительство)", яка регулювала видачу спеціальних дозволів для народних цілителів. Дія цієї норми була обмежена вимогою мати дозвіл для зайняття народною медициною, що охоплює методи оздоровлення, діагностики та лікування на основі народних традицій.
Як це працює?
Народні цілителі використовують для лікування людей знання і практики, що передаються з покоління в покоління. Вони виникли задовго до сучасної доказової медицини та продовжують розвиватися паралельно з нею як альтернативна медицина. В Україні такий підхід не визнається офіційною медициною, але діяльність цілителів не була заборонена — лише вимагала отримання спеціального дозволу на заняття такою роду діяльністю, що тепер скасовано.
Офіційна історія скасування цієї норми почалася ще у 2018 році. Ініціатором виступило МОЗ. У відомстві наголошували: регламентація роботи цілителів, що практикують народну чи альтернативну медицину, не може належати до компетенції Міністерства, оскільки така практика не відповідає сучасним медичним науковим знанням. Законопроєкт також передбачав заборону реклами народної медицини.
Олег Чабан. Фото з відкритих джерел
В коментарі "Рубриці" доктор медичних наук, професор, академік НАНВО України, фахівець в області психіатрії, психотерапії та медичної психології Олег Чабан пояснює: на практиці скасування спецдозволів означатиме відведення гарантій офіційної медицини від того, що вона не може контролювати, перевіряти, співставляти, рекомендувати і нести відповідальність.
"Ми йдемо в цивілізоване суспільство в усіх планах, в тому числі і в медицині, де на сьогодні є поняття «доказова медицина». Ми не знаємо, як працюють народні методи, отже, не можемо давати гарантій", — говорить Олег Чабан.
Професор зазначає, "альтернативна медицина" була і буде. Вона є в Сполучених Штатах, у Великій Британії та інших цивілізованих країнах. Там у продажу є багато БАДів, є свої езотерики та народні цілителі. Але вони не входять в стандарти лікування, тому що їх перевірити неможливо.
"Офіційні органи та системи охорони здоров'я кажуть прямо: «Окей, це ваша відповідальність». Вони не надають сертифікатів чи гарантій, а отже — не несуть відповідальності, зокрема й перед страховими компаніями або в разі судових позовів. Бо наслідки можуть бути різні: хтось відчує покращення, хтось — погіршення, а в окремих випадках може йтися навіть про смерть. Тому уникати гарантування ефекту від того, що неможливо науково перевірити, — цілком логічно і правильно", — говорить Олег Чабан.
Це — цивілізований і науково обґрунтований підхід. Потрапити в офіційні медичні рекомендації — тобто у гайдлайни, клінічні протоколи — дуже складно й дорого. Це потребує як мінімум одного-двох плацебо-контрольованих досліджень, проведених у різних країнах. Реалізувати щось подібне у галузі народної медицини неможливо. А якщо так — тоді не можна й офіційно рекомендувати це як метод лікування.
Саме тому будь-яка цивілізована країна, зокрема й Україна, займає чітку позицію: якщо держава не може гарантувати якість і безпеку, вона не повинна цього ліцензувати. Інакше це створює ілюзію захищеності й ефективності, якої насправді немає.
Лікарка-педіатриня Юлія Клєстова. Фото з архіву експертки
З цим погоджується й лікарка-педиатриня Юлія Клєстова. Вона наголошує: пацієнти з однаковими діагнозами мають отримувати однакове, науково обґрунтоване лікування — незалежно від країни.
"Народні методи були дуже поширені в минулому, коли не було доступу до адекватної доказової медицини. Звернення зараз до народної медицини, «цілителів», в кращому разі не зробить нічого, а в гіршому — призведе до збільшення часу до постановки діагнозу і надання адекватної допомоги. Дуже часто люди, яким допомогли, багацько розповідають про це, але насправді деякі хвороби, наприклад ГРВІ, можуть пройти з часом самі чи при використанні гомеопатії. Але звернення до таких «спеціалістів» із серйозними діагнозами, наприклад, онкологією, може лише погіршити ситуацію", — коментує лікарка.
На думку співрозмовників "Рубрики", МОЗ взагалі не мав давати ніяких дозволів на роботу цій категорії населення. Це абсурд в сучасному світі.
"Ніякої альтернативної медицини, крім доказової, не має бути взагалі. Є 6 років навчання у медичному університеті, 2-3 роки інтернатури — і тільки тоді, знаючи моменти розвитку людини, фізіології, анатомії, патанатомії, фахівець має право працювати і давати рекомендації з приводу лікування. Маю надію, що скасування цих дозволів зробили для того, щоб з часом взагалі прибрати розділ народної медицини", — говорить Юлія Клєстова.
Фахівці зауважують: незалежно від дозволів чи сертифікатів, ці "спеціалісти" все одно залишаться, і будуть продовжувати й далі роздавати свої поради, схеми лікування. Але зараз відповідальність за такий вибір — і на пацієнтах, які звертаються до таких "лікарів", і на самих цілителях.
"Це потрібно чітко пояснювати й роз'яснювати. Наскільки я розумію, ніхто не забороняє діяльність народних цілителів і не буде за ними ганятися. Якщо люди хочуть звертатися до них — будь ласка. Але слід розуміти: відповідальність за ваше здоров'я в такому випадку лягає повністю на вас", — резюмує Олег Чабан.
Президент України Володимир Зеленський зустрівся з кардиналом Маттео Дзуппі в Посольстві України в Італії. Глава… Читати більше
У Львові розробили новий екскурсійний маршрут «Контур особистості на мапі Львова. Маршрут памʼяті Ірини Фаріон».… Читати більше
У двох музеях Туреччини запрацювали україномовні аудіогіди, повідомила перша леді України Олена Зеленська. Про це… Читати більше
Із тимчасово захоплених росіянами територій у межах ініціативи Президента Bring Kids Back UA вдалося повернути… Читати більше
Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із Президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн. Глава… Читати більше
У Святошинському районі Києва внаслідок масованої атаки рф 24 квітня пошкоджені 54 багатоквартирних будинки, 723… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.