“Рубрика” розповідає про рішення з Закарпаття, що стимулює донати та волонтерську діяльність.
Українські військові щодня ризикують життям, і забезпечення їх необхідним спорядженням залишається актуальним всі три роки активної фази війни. Весь цей час волонтери, на яких тримається допомога фронту, потребують постійного ресурсу, а збирати кошти стає дедалі складніше.
Фото з архіву Максима Адаменка
Для збору донатів все частіше використовуються креативні підходи, які не лише залучають людей до благодійності, а й дарують їм цінний досвід. Одну з таких ідей втілив мукачівський туризмознавець і волонтер Максим Адаменко. З 2023 року він проводить благодійні екскурсії старовинним замком Паланок. Кожний внесок учасників театралізованого дійства "Вечірня за донати" перетворюється на підтримку для військових.
Макс Адаменко — екскурсовод зі стажем. Вже багато років він знайомить українців та гостей нашої країни з туристичними родзинками Закарпаття. Але 24 лютого 2022 про туризм тимчасово довелося забути, саме тоді й почався волонтерський шлях краєзнавця. Спершу він координував чергування на вокзалі, зустрічав потяги, допомагав людям виїхати. Згодом разом з однодумцями почав виготовляти перископи для військових, забезпечувати захисників амуніцією та медикаментами. У квітні 2024 року ініціатива "Мукачівські дрони" стала громадською організацією, яка збирає й відправляє допомогу військовим із Мукачівської громади.
Активіст ділиться, збирати донати часом дуже важко. Ресурсів все менше, люди втомилися, іноді навіть налаштовані агресивно. І це дуже прикро, бо за словами волонтера, пасивність зараз можна порівняти хіба що із "пострілом самому собі у ногу". Шукаючи способи зацікавити та мотивувати людей долучатися активніше, Максим Адаменко вирішив підключити до справи туристичний потенціал Закарпаття, зокрема Мукачева. Так і з'явилася ідея проєкту "Вечірня за донати".
Максим Адаменко в образі монаха-літописця. Фото з архіву волонтера
Коли заходить мова про замки Закарпаття, першим спадає на думку величний замок Паланок. Точний час заснування замку невідомий, але в документах, які позначаються XI століттям, він уже згадується. Овіяний легендами, замок височіє неподалік Мукачева на вершині вулканічної гори і має унікальну будову: фортеця складається з чотирьох терас, на яких розташовані окремі автономні замки. Колись його називали Мункач Вар — Мукачівський замок, і він входив до п'ятірки найміцніших фортець Європи.
Екскурсія починається від брами замку. Фото з архіву Максима Адаменка
Агенція Максима Адаменка проводила екскурсії замком ще до великої війни, перетворюючи їх на захопливу подорож у середньовіччя. Це були масштабні інтерактивні події з квестами та гастрономічними елементами. Найпопулярніша із програм починалася у сутінках. Протягом півтори години чотири персонажі занурювали гостей в історію замку, знайомили з численними володарями, які розбудовували та укріплювали Паланок. За століття ця фортеця встигла побувати не лише головною резиденцією князів, а й оборонною спорудою та в'язницею. А в 1805 році, коли столиці загрожували війська Наполеона, тут навіть переховували головну реліквію Угорщини — корону першого угорського короля Іштвана Святого.
Панорама вечірнього Ужгорода. Фото з архіву Максима Адаменка
"Фінішували ми на бастіоні замку, під ногами були вогні міста, зверху зорі. Було дуже вражаюче, дуже. Щороку, щоб зробити екскурсію більш емоційною ми додавали якісь нові цікавинки",— згадує Макс Адаменко.
Саме цю екскурсію Максим вирішив перетворити на можливість збору донатів. Ідею підтримали адміністрація замку і мер міста. Однак тепер волонтер веде екскурсію сам — адже команда роз'їхалася, та й частина замку закрита через військові обмеження.
Біля стін замка. Фото з архіву Максима Адаменка
Організатор екскурсій зізнається — проєкт "Вечірня за донати" починався як експеримент, спроба. Проте навіть у воєнний час він знайшов відгук як серед школярів, так і серед дорослих. Адже виявилося, що прогулянка замком у темряві, зі смолоскипом — це не лише захопливе дійство, а й можливість дізнатися щось нове, цікаве, навіть для тих, хто добре знає історію.
Наприклад, багато хто думає, що князі дотримувалися свого слова виключно з благородства чи через родинні зв'язки. Проте насправді все було значно простіше — і водночас жорсткіше. Вожді й правителі обмінювалися старшими синами, як заручниками. Життя спадкоємців було найкращою гарантією того, що угода залишиться в силі.
Галереями фортеці Паланок. Фото з архіву Максима Адаменка
А ще угорські королі часто передавали замки своїм феодалам — продавали їх або дарували. Однак отримати фортецю було лише першим кроком. Новий власник мав зміцнити її, захищати кордони, збирати податки, придушувати повстання та утримувати військо. Радість від такого подарунка швидко змінювалася усвідомленням, що разом із замком феодал отримував і чимало відповідальності.
Також багатьох дивує факт, що професія ката у середньовіччі була не менш шанованою, ніж служіння в церкві, юриспруденція чи медицина. Так, посада королівського ката Парижа передавалася у спадок і стала родинним ремеслом. Династія Сансонів, яка виконувала цю роль, проіснувала півтора століття.
Кожна екскурсія наповнена не тільки цікавими історичними фактами, а й імпровізаціями та емоціями.
"Коли люди дивляться в 76-метровий колодязь після легенди про чорта, а в колодязі щось починає клацати, вони затамовують подих. А то реле насоса. Або коли на виході з катівні неочікувано вмикається ліхтарик. Раніше було більше спецефектів і інтерактивів. Стріляли з пищалі, то аж підстрибували. Зараз не стріляємо, час такий…" — ділиться моментами подорожі Максим Адаменко.
Мукачівський замок Паланок у вечірній час виглядає особливо чарівно й загадково. Фото з архіву Максима Адаменка
Атмосферні вечори для класів школярів, курсів студентів, колективів підприємств, родин та компаній друзів Макс Адаменко проводить після основної роботи (зараз чоловік працює викладачем у коледжі).
Туризмознавець тішиться, що його екскурсії древнім замком не лише приносять гостям нові знання та враження, а й рятують життя українських захисників. За 16 місяців йому вдалося зібрати 590 000 грн на потреби військових. Завдяки цим коштам було придбано для ЗСУ маскувальні сітки, зарядні станції, медикаменти, протидронові рушниці, хімічні грілки, ліхтарі для ППО, спальні мішки, маскувальні костюми тощо.
Завдяки донатам з екскурсій військовослужбовці 128 ОГШБр отримали на свого залізного коня нові "підкови". Фото з архіву проєкту.
Станом на кінець лютого волонтер Максим Адаменко провів вже 100 благодійних екскурсій у Мукачівському замку. За 16 місяців від початку проєкту, з таємницями замку Паланок ознайомилося кілька тисяч українців — ужгородців, мукачівців, дітей та дорослих з інших регіонів України.
Багато учасників з впевненістю говорять, що ця подорож стала для них цікавою та корисною, подарувала унікальну можливість відчути історію на дотик.
Вчителі Макарівського ліцею в замку Паланок. Фото: фейсбук-сторінка ліцею
"Для наших вчителів така екскурсія стала не лише цікавою пригодою, а й можливістю поглибити свої знання з історії, відчути містичну атмосферу старовинної фортеці та отримати незабутні враження", — такими враженнями поділилися у Макарівському ліцеї (село Макарьово Закарпатської області).
Якщо ви теж хочете зануритися в історію, відчути подих минулих епох, провести гарний вечір у легендарному замку і при цьому допомогти українській армії — нічна екскурсія у Мукачівському замку Паланок може в цьому допомогти.
Умови участі:
Власним досвідом та практичними порадами з “Рубрикою” поділилася корекційна педагогиня, психотерапевтка, мама дітей з розладами… Читати більше
Вже під час війни Україна використовує штучний інтелект (ШІ) як потужний інструмент для відбудови та… Читати більше
У Житомирській обласній філармонії ім. С. Ріхтера пів року працює студія PНIL-ART. Тут професійні артисти… Читати більше
In our conversation, Dmytro Syrykh discusses the work of Ukraine's Energy Efficiency Fund amid the… Читати більше
On January 20, 2025, Donald Trump was sworn in as the President of the United… Читати більше
Olia Valianik used to be an actress. Now, she leads one of the most effective… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.