fbpx
Сьогодні
Екорубрика 11:35 19 Сер 2020

Пластикові дороги: як їх будують в світі і чи з'явиться в Україні асфальт з вторсировини

Втомилися від вибоїн на під'їзній доріжці до будинку? Розповідаємо про те, як пластик може виручити автомобілістів і навіть допомогти навколишньому середовищу.

English version here

Проблема відходів має глобальний масштаб і вимагає все нових і нових підходів до її вирішення. Одним з таких рішень може бути повторне використання відходів у різних сферах, у тому числі і в будівництві доріг. "Велике будівництво" доріг в Україні, на якому в цьому році зосередив свої сили "Укравтодор", також іде в ногу з часом. Так, у Донецькій області вперше під час ремонту доріг стали використовувати відходи металургійного виробництва — шлаки. Наступними стануть Запорізька і Дніпропетровська області. "Ми на етапі впровадження цих технологій. І стимулюємо підрядників використовувати альтернативні технології", — відзначили в Укравтодорі. За підрахунками аналітиків, Україна без проблем може збільшити використання шлаків у дорожньому будівництві як мінімум в п'ять разів.

Пластик теж може бути рішенням у будівництві доріг, особливо з огляду на проблему саме пластикових відходів у світі. Частинки мікропластику знаходять навіть у найвіддаленіших, безлюдних куточках планети, а дослідження Global Nomadic показали, що тіла 90% морських птахів містять у собі пластик. У той же час, кількість пластику продовжує зростати: на 2018 рік, а рік в усьому світі його виробили близько 380 мільйонів тонн.

Проблема в тому, що пластмаса з'єднана з іншими матеріалами, що ускладнює її переробку. В середньому, на рік переробляється лише 8-9% (динаміка 1950 — 2018 рр), решта пластику — накопичується на звалищах або спалюється, завдаючи значної шкоди навколишньому середовищу.

Проте, сьогодні все більше компаній прагнуть використовувати старий пластик у своїх нових розробках, і один з перспективних напрямків — будівництво доріг з переробленого пластику.

"Рубрика" розібралася, у чому суть ідеї, дізналася про плюси і мінуси, і зібрала успішні приклади впровадження пластикових доріг.

🛣️  ПЛАСТИКОВІ ДОРОГИ: У ЧОМУ СУТЬ?

Суть пластикових доріг відбивається в самІЙ їх назві. Це дороги, які виготовляються або повністю з пластика, або з композитів пластика з іншими матеріалами.

Будують такі дороги, в основному, з переробленого пластику: побутові відходи, одноразовий посуд, кришечки пляшок, ковпачки, соломинки, пластикові меблі і т.д.

У ЧОМУ ЇХ ПЕРЕВАГА?

Одна з головних переваг для екології – пластикові дороги створюють із вторсировини, яка, в іншому випадку, просто з'явиться на звалищі. Замість того, щоб забруднювати землю і океан, старий пластик переробляють і він  буде приносити користь.

Наприклад, пластмасово-бітумні композитні дороги можуть використовувати різні види пластмаси, тим самим збільшуючи повторне використання пластику. Адже більшість пластикових відходів не рециркулюють, тому що вони зазвичай змішуються з різними типами пластику і не-пластику (наприклад, з паперовими етикетками), і до сих пір процес поділу трудомісткий.

У випадку з пластиковими дорогами, після закінчення терміну служби пластикових панелей сировину знову можна піддати переробці для створення нових збірних елементів.

Крім того, пластикові дороги – це рішення на користь зменшення використання асфальту, що економить природні ресурси. Адже асфальтобетон вимагає нафти, яка стає все більш дефіцитною.

Ще один плюс – викид парникових газів при виробництві доріг із пластику на 30 тонн менше, тому що 10% бітуму в них замінено переробленим пластиком.

Практичні дослідження показали, що пластикові композитні дороги демонструють характеристики, що перевершують звичайні асфальтобетонні дороги. Зокрема, вони показують кращу зносостійкість і вимагають мінімального технічного обслуговування.

Тести показали, що пластикові дороги більш стійкі до погодних впливів і температур. Крім того, розробники різних країн говорять про довший термін безперебійної роботи пластикових доріг. Так, у порівнянні з асфальтовим і бетонним покриттям, пластикове не дає широких тріщин і вибоїн (непогані новини для України). Це пов'язано з тим, що полімерно-бітумні композитні дороги, на відміну від стандартних асфальтобетонних, не вбирають воду, мають більшу гнучкість, що призводить до зменшення пошкоджень і потреби в ремонті. Дорожні покриття залишаються гладкими, вимагають меншого догляду і краще поглинають звук.

Варто відзначити, що зменшення кількості пошкоджень дороги підвищує її безпеку, оскільки це автоматично зменшить кількість дорожньо-транспортних пригод та ймовірність пробок.

Ще однією величезною перевагою сучасних пластикових доріг є висока швидкість їх монтажу. Наприклад, нідерландська компанія KWS будує модульні пластикові дороги, які легше і швидше укладати. Якщо для створення асфальтових і бетонних доріг потрібні місяці (якщо не роки), то пластикові дороги побудують за кілька тижнів.

Творці технології стверджують, що швидкість монтажу пластикових доріг швидше, ніж звичайних, адже немає необхідності проведення землерийних і дорожньо-будівельних робіт. Так голландські розробники підняли швидкість робіт на 70%.

Значним плюсом модульних конструкцій є їхня порожниста структура, де можна розміщувати різні комунікації, кабелі та водовідведення. Крім того, конструкція дає можливість для подальшої модифікації: установки датчиків руху, підключення обігріву дороги.

Ще одним, приємним для автомобілістів, плюсом пластикових доріг є те, що вони за своєю природою проникні і забезпечують меншу затримку руху, що знижує споживання бензину.

У ЧОМУ МІНУСИ?

Незважаючи на значні переваги пластикових доріг і позиціонування їх як 100% екологічних, абсолютною панацеєю для екології їх вважати не можна. У чому ж підступ?

Дороги, які створюють з чистого пластику, вимагають використання сумісних пластмас, оскільки при розплавленні пластмаси різних типів можуть розділятися по фазі, тим самим викликаючи структурні недоліки, які можуть призвести до передчасного руйнування.

Крім того, пластмаса в дорозі може розпадатися на мікропластик, частинки якого проникають у грунт і водойми. Цей мікропластік може також поглинати інші забруднювачі.

Ще одним мінусом є те, що ця технологія не перевірена часом. Розробники запевняють, що очікуваний термін служби пластикових доріг складе приблизно 30 років, проте підтвердження цьому немає, адже сама технологія відносно нова.

Безперечно, пластикові дороги допомагають у питанні утилізації старого пластику, проте повний вплив самих доріг на екологію ще не вивчено.

🚗.  ПЛАСТИКОВІ ДОРОГИ НА ПРАКТИЦІ

Індія

пластикові дороги індія

Індія — світовий лідер за технологією створення "пластикових" доріг.

Технологію створення доріг з пластика в Індії в 2002 році розробив Раджагопалан Васудеван, професор хімії Інженерного коледжу Тіагараджара у південному місті Мадурай. Він запатентував технологію перетворення звичайного сміття на дорожнє покриття, яке частково заміняє бітум — основний компонент асфальту.

У методиці Васудевана використовують тонко подрібнений пластикове сміття, яке додають до нагрітого бітуму. Потім цю суміш виливають на камені.

Хоча основною сировиною є пластикові пляшки, пластикові відходи можуть включати у себе все: від цукеркових обгорток до пакетів. Суміш скорочує кількість необхідного бітуму на 8-10%.

Таким чином створено близько 100 тисяч кілометрів індійських доріг. І на цьому Індія не зупиняється. Нещодавно міністр рибальства індійського штату Керала Дж. Мерсікутті Амма розробила план, завдяки якому з пластика, який рибалки виловлюють в океані, вже побудували 34 тисяч кілометрів доріг.

 

Під її керівництвом уряд штату розпочав кампанію під назвою "Чисте море", яка навчає рибалок збирати пластик і повертати його на берег.

Така потреба виникла через те, що кожен з 1,3 мільярда жителів Індії щорічно використовує близько 11 кг пластику — велика його частина потрапляє в Індійський океан і Аравійське море.

У рамках плану тільки у перші 10 місяців рибалки виловили з Аравійського моря близько 25 тонн пластику, у тому числі 10 тонн поліетиленових пакетів і пляшок. Усі ці відходи рибалки доставляли на сушу, де їх подрібнювали і переробляли на матеріал для покриття доріг. Більшість цих доріг є дорогами місцевого значення.

Великобританія

Британський інженер Тобі Маккартні розробив інноваційний процес, який дозволяє замінити більшу частину сирої нафти, основи бітуму в асфальті, на крихітні гранули пластика, створені з перероблених пляшок.

дорога из пластика

"Результатом такої інновації стало покриття на 60 відсотків дешевше, ніж традиційні вироблення, в 10 разів міцніше, і набагато краще для навколишнього середовища", — стверджує автор проекту MacRebur Тобі Маккартні.

Маккартні вперше задумав цю ідею після того, як йому набридло латати вибоїни у дорогах біля свого будинку. Знайома ситуація, чи не так? Він працював в Індії і бачив, як люди заповнюють вибоїни пластиковим сміттям і виплавляють його прямо на місці.

дорога из пластика

Продукт MacRebur по суті наповнює бітум переробленими пластиковими відходами, тому дороги стають міцнішими і містять менше нафтопродуктів, необхідних для зв'язування гравію. На розробку пластикового дорожнього покриття знадобилося 18 місяців тестування, і сьогодні дорога, побудована Маккартні вже введена в експлуатацію.

Нідерланди

У вересні 2018 року муніципалітет міста Зволле відкрив 30-метрову велодоріжку, зроблену з переробленого пластику. Проект зі створення подібних доріг повинен дати використаним пляшкам друге життя, а також прискорити темпи дорожнього будівництва.

Пластикова дорога (PlasticRoad), яка, за словами її розробників, "складається з переробленого пластику настільки, наскільки це можливо", була створена компанією KWS спільно з компаніями Wavin і Total oil and gas group.

Проект підтримав муніципалітет міста.

пластиковая дорога

Розробники сподіваються, що особлива структура зможе ефективно захищати доріжку від впливу води. Крім того, вони встановили спеціальне поглиблення, в якому може накопичуватися вода.

Також автори проекту запевняють, що такі дороги зможуть служити утричі рази довше, ніж традиційні.

Австралія

дорога из мусора

Даунер, міська рада Г'юма, компанії Close the Loop, Sustainability Victoria і RED Group разом побудували першу в історії австралійську дорогу з м'якого пластику, скла і тонера.

Покриття дороги – це м'які пластмаси з приблизно 200 000 пластикових пакетів і упаковок, 63 000 еквівалентів скляних пляшок, тонер з 4500 використаних картриджів для принтерів та 50 тонн переробленого асфальту. З цих матеріалів побудували дорогу у Крейгібурне, розташовану на півночі Мельбурна.

Пізніше, у південній частині Сіднея також провели успішні випробування аналогічної пластикової дороги.

Нова Зеландія

У Новій Зеландії, в Новому Плімуті, теж побудували дорогу з використаного пластика. Візуально дорожнє покриття нічим не відрізняється від звичайного асфальту, але, насправді, у складі покриття знаходиться більше 833 000 перероблених банок з-під йогурту і молока.

дорога из пластика

Спочатку пластик планувалося знищити. Однак, за задумом місцевого уряду, півтонни пластику було виділено на прокладку дорожнього покриття.

Якщо дорога впорається з навантаженнями, то зміст пластикових предметів в асфальті, який на даний момент становить 0,5%, підвищать.

Згідно з твердженням фахівців, застосування пластика надає асфальту стійкість і міцність. Те, що потрібно, для доріг.

63580

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: