fbpx
Сьогодні
Екорубрика 16:45 29 Чер 2020

Тротуарна плитка з пластику. Як у Вінницькій області вирішують проблему сміття

Фото: Рубрика

Сортування і подальша переробка відходів давно стали правилом в розвиненому світі. Скляні пляшки, бляшані банки або пластикова тара не відправляються на звалища під відкритим небом, а використовуються повторно, одночасно допомагаючи використовувати менше ресурсів.

На жаль, переробці підлягають далеко не всі матеріали. Поліетиленова плівка є одним з найнебезпечніших видів відходів, який до того ж досить складно переробити. У місті Іллінці Вінницької області придумали, як можна використовувати таку плівку і оновити з її допомогою вигляд свого міста.

Вічна бруківка

Сміттєсортувальний комплекс в Іллінцях був побудований 2 роки тому. Юрій, начальник виробництва комунального підприємства, каже, що все починалося з невеликих масштабів. Спочатку в місті ввели роздільний збір PET-пляшок і купили невеликий прес, за допомогою якого стискали зібрані пляшки.

Сьогодні сміттєсортувальний комплекс в Іллінцях виглядає вражаюче. Відходи сюди постачають з усієї громади, центром якої є місто — це 20 населених пунктів. Відходи потрапляють на лінію і проходять через спеціальний барабан. У ньому з відходів відсіюється дрібна фракція і органічні частини, які потім вивозяться на полігон. Далі відходи потрапляють на лінію, де 10 осіб сортують їх на окремі види: картон, скло, пластик різних видів і плівка.

тротуарна плитка з пакетів

Біла, кольорова, стретч-плівка і т.д. упорядковані окремо, щоб потім піти на виробництво полімерпіщаної плитки. Зібрану плівку переносять в окремий цех, де її за допомогою спеціального апарату "варять", доводять до стану гранул. Отриману суміш з плівки відсівають, і отримують готовий агломерат. Паралельно з цим, готується другий компонент полімерпіщаної плитки — пісок. Його добувають на місцевому кар'єрі, сушать і відсівають, отримуючи майже кварцовий пісок.

У цеху з виробництва плитки пісок і агломерат з плівки з'єднують в суміш: 30% плівки, 70% піску. Ця суміш надходить в спеціальну машину, яка розігріває її до 180 градусів і перетворює на гарячу масу. Вона зважується по порціях і закладається у прес, який вже і перетворює її на готові плити.

тротуарна плитка з пакетів

Юрій каже, що така плитка — дешевше і якісніше бетонної. Вона не боїться соляних розчинів або перепадів температур, і термін її експлуатації — більший. За 8-годинну зміну тут виробляють до 25 кв.м. плитки. Уся вона йде на потреби міста та громади — нею виклали новий сміттєспалювальний комплекс, площа навколо комунального підприємства в центрі і близько 200 метрів тротуару. Юрій каже, що перш за все хочуть закрити потреби міста і прилеглих сіл, а на це знадобиться ще чимало часу.

Якщо в процесі виробництва додати до суміші барвники, плитку можна зробити будь-якого необхідного кольору. В Іллінцях поки що обходяться без цього і роблять її такою, якою вона виходить сама по собі — темно-сірою. Барвники коштують дорого, і поки що їх використання у громаді не є доцільним.

Але найцікавіше — таку плитку можна використовувати повторно. Про це в Іллінцях поки не замислювалися, але Юрій каже, що це повинно бути можливо. Уже зараз плитку, вироблену з браком за допомогою спеціального шредера подрібнюють і переплавляють. Коли термін експлуатації плитки підійде до кінця, її можна буде точно так само подрібнити, додати ще агломерованої плівки і дати плитам друге життя.

тротуарна плитка з пакетів

"Найголовніше — що сьогодні немає плівки, розкиданої по посадкам"

Юрій каже, що ще 3 роки тому проблема зі сміттям в Іллінцях стояла особливо гостро.

"Дуже велика була проблема. На під'їзді до міста, з міста, у місті — кругом бачили плівку, пакети, які вітром розносило по полях, по посадках. Все було завалено, захаращене. На сьогоднішній день — у нас всюди чисто, під'їзди до міста чисті, у місті чисто, і сам полігон у нас поруч, і не видно, що десь це є".

На ділянці, де зараз знаходиться сміттєсортувальний комплекс раніше було стихійне звалище. Потім міська влада почала вирішувати цю проблему, вивезли все сміття на спеціальний полігон і посадили на місці колишнього звалища яблуневий сад. Потім з'явилася і сортувальна станція.

Зараз тут працюють 30 чоловік — на території комплексу для них створені столові, роздягальні та душові. Основні види відходів – картон, скло, пластик, — підприємство продає скупникам і виробникам з Вінниці та Харкова. Це приносить невеликий прибуток, але значно допомагає скоротити кількість сміття в Іллінцях.

Ідея з виробництвом плитки з плівки, за словами Юрія, з'явилася сама по собі.

"Прийшла ідея з того, що не було куди подіти плівку. Ніхто не хотів у нас її купувати, тому що вона брудна, вона немита. Тоді виникла ідея, що потрібно кудись її дівати, її було дуже багато".

тротуарна плитка з пакетів

За допомогою міської влади комунальне підприємство зв'язалося з приватними підприємцями з Вінниці, які займаються виробництвом полімерпіщаних виробів. Вони продали місту обладнання та поділилися технологією виробництва. Частину грошей місто знайшло самостійно, але левову частку коштів як на сміттєсортувальний завод, так і на виробництво плитки виділили з екологічного фонду області. 2 роки тому весь комплекс коштував 12,5 млн грн (~ 5 млн доларів).

За весь час роботи комунальне підприємство і комплекс не стикалися з якимись серйозними проблемами або опором. Місцеві жителі знають, звідки в місті з'являється нова бруківка і задоволені, що в місті стелять доріжки і тротуари з плитки власного виробництва. Головне, що необхідно для запуску такої ініціативи, за словами Юрія — бажання: "Основне — мати бажання, щоб було чисто. Чисте місто, чиста громада — тоді все буде добре. А боятися нічого починань ніяких".

Про виробництво такої плитки в Іллінцях знають і в інших громадах. Багато хто звертається до місцевої влади або комунального підприємства за порадою або щоб перейняти досвід. Юрій каже, що таким людям в Іллінцях завжди раді і з задоволенням показують і розповідають усе, що цікавить гостей.

На цьому ідеї для сміттєсортувального комплексу не закінчуються. Ситуація з коронавірусом показала важливість системи утилізації медичних відходів, і для цього в Іллінцях будують окремий сміттєспалювальний комплекс. А ще — для переробки зібраної у громаді органіки тут планують завести спеціальних каліфорнійських черв'яків. Їх заведуть на полігоні, і завдяки ним органічні відходи будуть перероблятися у живильний гумус. "Найголовніше — що сьогодні немає плівки, яка валяється по посадкам. Ми її всю переробляємо," — каже Юрій.

Фото Євгена Єщенка, "Рубрика"

41132

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: