fbpx
Сьогодні
Здоров'я 19:05 25 Січ 2022

Як відновити нюх та смак після ковіду ароматерапією? Запитали пацієнта та лікаря

Виявилося, що це можна зробити, але це допомагає не всім. До того ж можна перестаратися і нашкодити собі — разом з лікарем розповідаємо, як зробити все правильно

English version here

Наша героїня, дівчина Саша, вже більше пів року страждає на проблему, з якою знайомі практично всі, хто перехворів на корону — спочатку вона втратила нюх і смак, а потім, коли вони повернулися, зрозуміла, що почуття трансформувалися настільки, що деякі продукти Саша тепер їсти не може. Ми почитали медичні дослідження: виявляється, про дисфункції смаку та нюху повідомляли від 45 і 80% усіх, хто перехворів на Covid-19 у різному ступені тяжкості. «Рубрика» вирішила звернутися до фахівця-медика, щоб з'ясувати, що робити тим, хто зіткнувся з цією ж проблемою, чи є шанс повернути нюх і який єдино правильний спосіб уберегти себе від подібних наслідків. 

У чому проблема?

Перехворіла на коронавірус і не помітила

Саша розповіла нам, що ймовірно перехворіла на коронавірус наприкінці березня 2021 року. «Ймовірно» тому що хвороба протікала безсимптомно. Те, що щось не так, дівчина запідозрила лише в середині квітня, коли почали притуплятись смаки та запахи. Але ПЛР-тест нічого не показав і вона списала це на можливу алергію. Ніяких інших симптомів у Саші не було:

«Жодного дискомфорту я не відчувала, фізично це не проявлялося — я, як зазвичай, щодня бігала, проблем з диханням, температури або слабкості не було».

Как восстановить обоняние и вкус после ковида ароматерапией

«Відсутність можливості їсти улюблену їжу дуже впливає на настрій»

Занепокоєння з'явилося, коли зацвіли вишні та абрикоси, а Саша не відчула, як вони пахнуть. На той момент уже трохи притупився і смак, а оскільки ПЛР-тест не показав жодних результатів, дівчина вирішила здати ще один аналіз — на антитіла. Вони й дали зрозуміти, що хвороба пройшла безсимптомно:

«Антитіл було настільки багато, що лаборантки здивовано переглянулися між собою і пожартували, що з таким титром я можу обійматися з кожним зустрічним. То була середина травня. І десь із червня почали повертатися запахи та смаки. А от коли наприкінці серпня відбулася трансформація смаку, це дійсно викликало дискомфорт. Відсутність можливості їсти улюблену їжу дуже впливає на настрій», — бідкається Саша. 

Как восстановить обоняние и вкус после ковида ароматерапией

Що тепер не так зі смаком?

«Це стосується як смаків, так і запахів. Тривалий час мені здавалося, що свіжокуплені продукти насправді зіпсовані, бо мали неприємний запах. Проте інші члени сім'ї такого дискомфорту не відчували. А далі пішов смаковий експеримент. По суті зараз я не можу їсти жодних видів м'яса (курка, яловичина, свинина — що завгодно), вживати більшу частину молочних продуктів, овочі (перець, цибулю, часник, моркву, картоплю тощо), фрукти (яблука, персики, полуниця і т.п.) яйця… І всі ці продукти мають однаково неприємний запах чогось протухлого. Нещодавно я спробувала просто м'ятну жуйку — і навіть вона мала цей неприємний присмак, після якого біжиш у ванну, щоб 5 разів почистити зуби. Із запахами те саме — більшість запахів під час приготування просто нестерпно неприємні»

Водночас Саша додає, що їй нормально «заходять» морепродукти: риба, креветки. 

«До корони, мені дуже НЕ подобався запах риби під час процесу приготування їжі, — додає дівчина. Зараз я його не відчуваю (хоча оточення відчуває). По суті, я можу їсти лише рис та морепродукти. А ще, дякувати Богу, шоколад! Ось на нього нічого не вплинуло, бо жити стало б сумно».

Із зовсім недавніх змін відзначає неприємний присмак у солодких сирків, якого раніше не було. Не пощадили наслідки ковіду і мандарини: «Тепер і вони, особливо їхня шкірка, теж відчуваються з неприємним запахом і присмаком, хоча раніше цього не було. Тобто смакова трансформація триває вже понад три місяці (починаючи з кінця серпня)»

Как восстановить обоняние и вкус после ковида ароматерапией

Так буває не тільки через коронавірус 

Насправді порушення нюху (аносмія) і смаку (дисгевзія) бувають в різному ступені тяжкості та зустрічається у 45-80% пацієнтів, хворих на COVID-19, — такі дані ресурсу UpToDate наводить лікарка невролог-невропатолог медичного центру АЦМД-Медокс та авторка блогу про медицину та неврологію Надія Марченко

Але COVID-19 — не єдина причина втрати смаку та нюху. Фахівчиня пояснює: порушення нюху найчастіше виникають на тлі хронічного запалення слизової оболонки носа при зловживанні судинозвужувальними краплями, а також це може бути дуже ранньою ознакою хвороби Паркінсона. Але у всіх цих ситуаціях нюх порушується поступово, а не різко.

Сказати, через що точно виникла ця проблема у нашої героїні, без докладної консультації, лікар не може, але запевняє, що серед вірусних респіраторних інфекцій саме коронавірусна інфекція найчастіше супроводжується втратою нюху. А ще не слід забувати, що пандемія все ще продовжується, і цей факт теж відіграє істотну роль. 

Яке рішення?

Как восстановить обоняние и вкус после ковида ароматерапией

Лікарі радять нюховий тренінг

Саша вирішила не звертатися до лікаря. По-перше, тому що не бачила у цьому необхідності. На сайті МОЗ є доступна інформація про показання до того, щоб звертатися до лікаря за спеціальною рекомендацією, і своєї причини Саша в цьому переліку не побачила. Тому й взялася шукати рішення самостійно на медичних порталах. Але й тут зазнала невдачі: 

«Постковідні наслідки лише вивчаються, затверджених алгоритмів для роботи з ними немає навіть у ВООЗ. Щотижня з'являються нові дослідження та теорії, проте практичних, уже протестованих вченими рішень я не зустрічала»

І тоді Саша звернула увагу на історію про те, як дівчина у схожій ситуації змогла повернути нормальний смак та запахи, тиждень нюхаючи різні аромаолії. Невропатолог Надія Марченко пояснює: йдеться про нюховий тренінг — техніку дихання ефірними оліями. Зараз це єдиний спосіб, який хоч якось може стимулювати відновлення нюху. Саме цю процедуру Марченко рекомендує своїм пацієнтам, які зверталися з проблемою, подібною до Сашиної, і дає ще кілька порад:

  • виявити та відкоригувати хронічні соматичні захворювання та дефіцити вітамінів, якщо такі є;
  • урізноманітнити харчування. Їсти овочі, попри зиму;
  • підтримувати фізичну активність та достатньо спати.

«Важливо набратися терпіння; все, що стосується відновлення нервової системи, це зазвичай тривалий процес. Якщо чекати швидкого результату та фіксуватися на проблемі, це лише посилюватиме дискомфорт», — пояснює лікарка. 

А це точно спрацює?

Как восстановить обоняние и вкус после ковида ароматерапией

«З першої ж спроби спалила собі слизову»

Саші нюховий тренінг здався цікавим та безпечним способом «розворушити рецептори», і вона вирішила провести такий експеримент. Купила 6 різних масел, щоб чергувати різні запахи, і з першої спроби спалила собі слизову оболонку маслом з корицею:

«Моя помилка була в тому, що я нюхала аромаолію близько до шийки, а вона насичена та концентрована. Так що безпечний, на перший погляд, експеримент виявився не таким уже й безпечним. Далі я капала одну краплю масла на паперовий рушник — і нюхала здалеку, чергуючи запахи. Пробувала так тиждень, 3-4 рази на день, ефекту не було жодного. Водночас я не заперечую, що у когось цей метод може спрацювати. Але все ж таки раджу не експериментувати, як я, самостійно, а звернеться за порадою до професіонала»

Звертатися можна до сімейного лікаря, невролога або отоларинголога, а самолікуванням краще не займатися, адже причина, хоч і в поодиноких випадках, може бути й не в захворюванні на коронавірус. Та й взагалі, невропатолог каже, що у невеликому відсотку випадків нюх може не відновитись взагалі або не відновитись повністю, і єдиний варіант захисту — вакцинація, адже вона суттєво зменшує шанси ускладнень. До того ж не факт, що нюховий тренінг допоможе:

"Мені він не допоміг. І ставити такі експерименти я більше не планую. До лікаря звертатися теж не буду, тому що мої знайомі зі схожою проблемою вже пробували цей варіант, але в кожному випадку лікарі лише розводять руками та радять чекати. З досвіду знайомих, найчастіше нюх та смак приходять у норму десь за пів року. Але є знайома, яка вже майже 2 роки живе без відчуття смаку. І це дуже сумно».

Є й гарні новини!

Наша спеціалістка Надія заспокоює: у середньому відновлення нюху (іноді часткове) відбувається від 8 до 14 днів, а повне відновлення нюху може тривати до 8 місяців.

А ось головна гарна новина полягає в тому, що дослідження, про які говорила невролог, показують, що наявність параосмій (деформації звичних запахів) підвищує шанси пацієнта на відновлення нюху у порівнянні з тими, хто їх не має.

1
8694

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: