fbpx
Сьогодні
Здоров'я 07:45 11 Лис 2021

Вакцина проти ковіду для дітей: як прищепити дитину в Україні

У США діти отримують два щеплення, але третину дози, а у Британії — повну, але один раз. «Рубрика» розповідає, чий досвід наслідує Україна і чому прищепити дитину від коронавірусу можна не у всіх випадках.

English version here

У чому проблема? 

Щодня в Україні на Covid-19 захворюють близько 1500 дітей. Міф про те, що коронавірус є для дітей менш небезпечним, стає дедалі прозорішим, а з появою нового штаму «Дельта» зовсім розвіюється. На це вказують і лікарі. Зокрема, сімейна лікарка та співзасновниця ГО «Медичні лідери» Дар'я Дмитревська повідомила BBC про те, що новий штам вірусу значно небезпечніший для дітей, хвороба частіше протікає важче та діти потрапляють до лікарень. 

Крім того, діти інфікують дорослих — своїх родичів, вчителів, для яких ковід може бути смертельним. Небезпека полягає в тому, що у дітей коронавірус може проходити безсимптомно. Про це свідчать дослідження, проведені в Ізраїлі: у половини з 200 тисяч дітей з діагнозом коронавірус хвороба протікала безсимптомно. Також додається, що більшість пацієнтів до 18 років потрапляли до лікарні з інших причин, не пов'язаних із коронавірусом, і лише після тестування було виявлено ковід. 

вакцинація діти

Ще один ризик для дітей пов'язаний з довгостроковими наслідками від ковіду навіть за умови його безсимптомного перебігу. В Ізраїлі, в одній з перших країн, де заговорили про дитячу вакцинацію від ковіду, Міністерство охорони здоров'я оголосило, що більше 10% ізраїльських дітей, у яких був діагностований коронавірус, демонструють ознаки так званого тривалого ковіду, тобто довгострокове збереження симптомів вірусу навіть через шість місяців після хвороби. У деяких із них розвивався дитячий запальний мультисистемний синдром.

Усе це призводить тільки до одного висновку: коронавірус стає дедалі небезпечнішим і для дітей. 

вакцинація діти

Яке рішення?

У зв'язку з цим у світі замислились про вакцинацію для неповнолітніх. Водночас дітей умовно розділили на 2 групи: від 5 до 11 років та від 12 до 18 років. 

Влітку стратегічна консультативна група експертів ВООЗ дійшла висновку, що вакцина Comirnaty від Pfizer та BioNTec підходить для використання для дітей віком від 12 років з позначкою про те, що якнайшвидше потрібно вакцинувати дітей, які перебувають у групі ризику. 

Щодо дітей віком від 5 до 11 років, наприкінці жовтня Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США FDA випустило свої рекомендації, в яких йшлося про те, що і цій категорії дозволено ставити щеплення від коронавірусу, але у зменшеній дозі. Діти 5-11 років можуть отримувати дві дози вакцини Pfizer/BioNTech по 0,1 мл (у 3 рази менше, ніж отримують дорослі) з інтервалом у три тижні між щепленнями. Водночас дослідження, опубліковані Pfizer, свідчать, що дві дози вакцини є на 90,7% ефективними та безпечними для запобігання інфекції у дітей 5-11 років. 

Спираючись на ці рекомендації, а також на те, що 1,9 млн дітей віком від 5 до 11 років у США було заражено COVID-19, і те, що вакцина продемонструвала високу ефективність, вже 3 листопада Центри контролю та профілактики захворювань (CDC) США офіційно схвалили застосування вакцини від коронавірусу для дітей 5-11 років за таких умов:

 • діти отримують вакцину виробництва Pfizer-BioNTech
 • доза препарату для цієї групи в 3 рази менша, ніж у дорослих, і становитиме 10 мікрограмів
 • вакцина для маленьких дітей поставлятиметься у різних упаковках
 • препарат вводитиметься за допомогою спеціальних дитячих голок.

Відразу після схвалення американським FDA підготовка до кампанії вакцинації дітей 5-11 років розпочалася і в Ізраїлі. Там маленьких пацієнтів мають намір прищеплювати за тих же умов, що й у США.

У Британії такого досвіду поки що не було. Там поки що не почали щеплювати дітей віком до 12 років, а віковій групі в діапазоні 12-15 років дозволено використовувати вакцини Pfizer-BioNTech та Moderna у дорослому дозуванні, але лише одну дозу. 

Канада дозволила вакцинувати препаратом Pfizer та BioNTech дітей від 16 років ще у грудні минулого року, а вже у травні 2021 року там почали прищеплювати дітей 12-15 років двома дозами вакцини у такому ж дозуванні, як і у дорослих. Зараз у Канаді почали розглядати можливість щеплення дітей віком 5-11 років за запитом компанії Pfizer. 

В Україні Міністерство охорони здоров'я затвердило позицію Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики наприкінці жовтня. Згідно з рекомендаціями, щеплення Comirnaty виробництва компаній Pfizer і BioNTech можуть отримати діти від 12 років, двічі, у дорослому дозуванні, тобто по 0,3 мілілітра, з перервою у 21-28 діб, так само, як у Канаді. 

вакцинація діти

А це точно спрацює? 

Результати поки що важко передбачити. У дослідженнях, опублікованих компанією Pfizer, йдеться про практично 100% ефективність препарату для дітей, водночас контрольні групи становили 2-3 тисячі осіб. Багато експертів висловлюють думку, що такої кількості добровольців недостатньо для складання повної картини та виявлення всіх ризиків щеплень. Однак і в дослідженнях сказано, що у разі вакцинації Pfizer у дітей спостерігаються рідкісні випадки міокардиту — запалення серцевого м'яза. Компанія проводить дослідження цього побічного ефекту, але зазначає, що він буває вкрай рідко. Дослідження також показали, що ймовірність розвитку серцевого запалення, ймовірно, більше від коронавірусу, ніж від вакцини.Також будь-яка вакцина може призвести до анафілактичного шоку як побічної реакції, але вкрай рідко.

Тому до застосування вакцини Comirnaty для дітей є деякі протипоказання

 • Якщо у дитини були серйозні алергічні реакції на один із компонентів вакцини.
 • Не рекомендують щеплення дітям, які перенесли міокардит чи перикардит.
 • Рекомендують відкласти вакцинацію проти Covid-19 дітям, які перенесли мультисистемний запальний синдром.

вакцинація діти

Ще більше корисних рішень

Як в Україні отримати щеплення від ковіду дитині старше 12 років?

Отримати щеплення діти старше 12 років можуть лише за таких умов:

 • якщо дитина має високі ризики тяжкого перебігу та розвитку ускладнень після хвороби на COVID-19 через супутні хвороби й не має протипоказань до вакцинації;
 • якщо дитина з метою об'єднання сім'ї виїжджає до країни, де для перетину кордону необхідний сертифікат, що підтверджує вакцинацію проти COVID-19, або міжнародне свідоцтво про вакцинацію;
 • якщо дитина виїжджає на навчання до країни, де для перетину кордону або для навчання необхідний сертифікат, що підтверджує вакцинацію проти COVID-19, або міжнародне свідоцтво про вакцинацію;
 • якщо дитина є учасником міжнародних спортивних змагань або інших заходів у країні, де для перетину кордону або для участі у заході необхідне міжнародне свідоцтво про вакцинацію або сертифікат, що підтверджує вакцинацію проти COVID-19;
 • якщо дитина приїхала з іншої країни, де вона отримала першу дозу вакцини Comirnaty і має документи на підтвердження цього.
 • Щеплення дітей повинні проводити лише за згодою батьків і лише у їхній присутності. 

Для отримання щеплення батьки дітей 12-15 років або самі діти віком 16-17 років повинні звернутися до педіатра чи сімейного лікаря дитини. Лікар може видати один із наступних документів:

 • медичний висновок про наявність у дитини супутньої патології, зокрема онкопатології, відсутність протипоказань до щеплення вакциною Comirnaty та рекомендації провести це щеплення;
 • довідку у довільній формі з рекомендацією провести щеплення вакциною Comirnaty після розгляду документів, що дають підстави для вакцинації;
 • підтвердження зміни місця проживання (об'єднання сім'ї) та виїзду до країни, де для перетину кордону необхідний сертифікат, що підтверджує вакцинацію проти COVID-19, або міжнародне свідоцтво про вакцинацію;
 • підтвердження виїзду на навчання до країн, де для перетину кордону або для навчання необхідний сертифікат, що підтверджує вакцинацію проти COVID-19, або міжнародне свідоцтво про вакцинацію;
 • підтвердження участі в міжнародних заходах у країні, де для перетину кордону або для участі у заході необхідне міжнародне свідоцтво про вакцинацію або сертифікат, що підтверджує вакцинацію проти COVID-19;
 • підтвердження вакцинації першою дозою Comirnaty вакцини за кордоном.

Потім треба зателефонувати до будь-якого центру масової вакцинації або пункту щеплення (список і контакти тут) і, якщо там є вакцина Comirnaty, записати дитину на щеплення.

Діти також можуть отримати ковід-сертифікат у «Дії» самостійно, якщо вони віком від 14 років і мають ID-карту в додатку. Дітям до 14 ковід-сертифікат можуть скласти батьки. Для цього потрібно:

 1. Додати у додаток свідоцтво про народження дитини;
 2. «Послуги» — «СOVID-сертифікати» — «Отримати сертифікат»;
 3. Ознайомитись зі згодою на передачу даних та поставити галочку в потрібній комірці;

Після цього сертифікати дитини з'являться у додатку поруч із сертифікатом дорослого.

1
4599

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: