fbpx
Сьогодні
Рішення 15:15 22 Лип 2021

Комарине нашестя в Україні: як боротися з кровопийцями

У світі винайшли вже чимало способів: від димових завіс до хижих до комарів білбордів. Розповідаємо про найцікавіші з них та про лайфхаки, як уберегтися від комарів самим.

English version here

Фото Depositphotos

Комар і цареві на носі грає — чули таку приказку? І це правда, навіть один представник цього виду комах, що безперервно дзижчить над ухом та намагається вкусити навіть через одяг, будь-кому може значно зіпсувати сон та відпочинок. Що й казати, коли в атаку кидається ціла армія цих кровожерливих створінь.

комар

Чому так багато комарів?

Скарги на нашестя комарів сьогодні можна почути від жителів усіх областей України. Екологи та місцева влада пояснюють це рясними опадами, які цьогоріч змістилися з травня на червень, а також циклічними змінами в популяції комах від року до року, але людям від цього не легше. Змучені комарами українці, плескаючи по всім частинам тіла, закликають владу перестати кивати на природу і зробити хоч щось, щоб комах, які розплодилися у величезній кількості, хоч трошки поменшало. На жаль, на приборкання комариної стихії гроші виділяти у місцевих бюджетах зараз не прийнято. Раніше Міністерство охорони здоров'я зобов'язувало скроплювати людні місця і парки спеціальними засобами для того, аби комахи так швидко не розмножувалися, та зараз це не обов'язково. Відтак у багатьох містах України антикомарина обробка взагалі не проводиться.

Трохи кращі справи у містечках на узбережжях. Так, у курортному Бердянську "комарине питання" розглядають вже втретє. Труїти комах почали ще у травні, але при зливах і температурі повітря вище 30 градусів ефект від дезінсекційних заходів знижується. За підвищеної вологості комарі розмножуються не тільки на лиманах, а і у нескошеній траві і стоках по мікрорайонах, підвалах і на горищах будинків. В комунальному підприємстві "Бердянська профдезінфекція" стверджують, що роботи з регулювання чисельності комах проводяться регулярно, бригади дезінсекторів працюють здебільшого рано вранці, сильно оброблені території огороджують стрічками, а у місцевій пресі публікуються графік цих обробок. Загалом у Бердянську на боротьбу з комарами в цьому році пішла рекордна сума — майже 1 млн грн.

комари

У Генічеську, що в Херсонській області, комунальне підприємство придбало аерозольну "пушку" і препарати для проведення заходів по боротьбі із виплодом і розповсюдженням комарів та гнусу. На це в рамках Програми розвитку житлово-комунального господарства та екології виділено майже 150 тисяч грн. За словами начальника КП "Міськжитлобуд" Сергія Бубнова, придбання аерозольного генератора гарячого туману дозволить більш ефективно знищувати комарів та економити бюджетні кошти за рахунок сучасного високопродуктивного обладнання, яким користуються на закордонних курортах.

Як боротися з нашестям комарів?

 • Українські туристи, які побували на закордонних морях і справді дивуються, Чому, наприклад, у Туреччині немає комарів? Ви помиляєтесь! Вони є, просто не скрізь. На територіях готелів з ними теж справляються за допомогою інсектицидів. Оскільки комарі не літають на відстань більше 100 м, цей спосіб допомагає відпочивати у більш комфортних умовах. Але за воротами готелю рівень комфорту може різко погіршитися і летючі вампіри неодмінно нагадають про себе. У Єгипті комарі теж справжня напасть. З нею у містах та готельних комплексах борються саме таким способом, як на фото, — розпилюють захисні речовини. 

комари

 • Можливо, у боротьбі з комахами на наших теренах зможе допомогти українська компанія Mosqitter, яка розробила SEMCS — інтелектуальну екологічну систему боротьби з комарами, що нещодавно отримала перемогу на інвестиційному саміті SelectUSA. Унікальна інтелектуальна екологічна система у вигляді металевої тумби з погляду самки комара (саме вони п'ють нашу кров) дуже схожа на людину — вона "дихає", пахне та випромінює тепло так само, як людина. SEMCS привертає самок комарів та знищує їх всередині пристрою. Для приманки комарів не використовуються шкідливі хімікати. Розробники кажуть, що ефективність пристрою становить 93%, а результат від його роботи відчувається майже відразу. Для того, щоб територія (наприклад, приватний двір) звільнилася від комарів, потрібно приблизно три тижні. Надалі пристрій повинен залишатися увімкненим, щоб вчасно ловити новоприбулих комах.
комари

Пастка для комарів SEMCS

Розробники інноваційної пастки для комарів також націлені на вихід на міжнародний ринок, адже якщо українські комарі, на щастя, не несуть масової загрози для здоров'я людей і можуть нагородити хіба що свербежем та алергією, в інших частинах світу комарі і москіти переносять дуже небезпечні інфекції, такі як малярія, гарячка денге, вірус Зіка. Щорічно від цих хвороб у світі гине понад 700 тисяч людей. Вчені різних країн давно шукають спосіб скоротити чисельність цих комах.

 • Одним зі способів, за допомогою яких науковці впливають на кількість небезпечних комах, є стерилізація. Так уже протягом десятиліть борються з сільськогосподарськими шкідниками, такими як середземноморська плодова муха. В останні роки цей метод застосовують і для комарів. Причому всі експерименти проводять із самцями, щоб уникнути можливих побічних загроз для людей. Адже людей кусають тільки самки комарів, самці ж харчуються водою та нектаром і з людьми не контактують. Один з таких інноваційних підходів описала інтернаціональна група дослідників. Для стерилізації самців комарів піддали впливу радіації. Після цього їх помістили в охолоджені контейнери, оскільки за низьких температур комарі завмирають. Потім такі контейнери прикріплювали до безпілотника, який випускав комах у потрібному районі. Цих комарів спеціально позначали флуоресцентними фарбами, що дозволяло їх відстежувати. Зʼясувалося, що більшість з них не тільки вижили, але й успішно конкурували зі звичайними самцями за самок, не даючи при цьому потомства.

комари

 • Гриби часто виділяють токсини, щоб врятуватися від комах, які не проти поласувати плодовими тілами грибів або відкласти в них свої яйця. Один з таких токсинів розглядається вченими як потенційний засіб для боротьби з комарами. Команда вчених зі Швейцарії та Німеччини вивчила механізм дії цієї речовини. Їстівний гриб полівка циліндрична (Cyclocybe aegerita) зростає на стовбурах живих і загиблих дерев. Токсин агеритін, що виділяє цей гриб, безпечний для людей, але впливає на комах. Вчені провели в лабораторії тести на токсичність агеритіна для різних видів комарів і виявили, що він ефективно вбиває личинок жовтолихоманного комара (Aedes aegypti) і його родича — комара Aedes albopictus. Обидва ці види переносять цілий ряд небезпечних хвороб. Автори дослідження вважають доцільним використання грибного токсину для розробки засобів боротьби з цими комарами.

комари

 • У Гуанчжоу (провінція Гуандун, Південний Китай) вже кілька років працює унікальна ферма з вирощування комарів. Тут, на площі майже 3500 кв. м, щотижня з'являються на світ близько 5 млн "бойових комарів" — самців азіатського тигрового комара, заражених бактеріями роду вольбахія (Wolbachia). Ця бактерія робить самців безплідними, і, будучи випущеними на волю в ареал проживання диких переносників вірусу Зіка і лихоманки денге, вони сприяють скороченню чисельності небезпечних для людини комах і запобігають епідеміям. Вченим вдалося на 94 відсотки скоротити популяцію азіатських тигрових комарів на двох островах у мегаполісі Гуанчжоу. Використання подібного біометоду, ефективного та екологічно безпечного, було схвалено Всесвітньою організацією охорони здоров'я. 

комари

 • За допомогою цієї ж технології вдалося значно зменшити популяцію комарів і в Німеччині. Ще 30 років тому уздовж великих річок, таких як Рейн та Майн, комарі вилися хмарами, неможливо було спокійно прогулятися, потрібно було весь час відмахуватися від кровопивць. В кінці 80-х на території Верхнього Рейну вперше застосували для боротьби з личинками комарів бактерії Wolbachia. Їх розпорошували з вертольотів. Подібне практикується в інших Європейських країнах, а також в США — у 2017 році Агентство з охорони довкілля дозволило випускати на території країни заражених бактерією комарів.
 • У Бразилії створили білборди, які вміють імітувати людський піт і дихання, тим самим заманюючи комарів у пастку. Білборди під назвою "Mosquito Killer", які схожі за дією на винахід українських стартаперів, були створені рекламними агентствами Posterscope і NBS у рамках кампанії по боротьбі з вірусом Зіка. Два борди, які були встановлені в Ріо-де-Жанейро, підсвічувалися флуоресцентними лампами і виділяли вуглекислий газ і розчин молочної кислоти, тим самим імітуючи дихання і піт людини. Комарі, які підлітають до білбордів, затягуються всередину за допомогою спеціального механізму, після чого, за словами розробників, вмирають через зневоднення.

комари

 • Минулого літа у Братиславі, столиці Словаччини, проти комарів вперше застосували біологічний засіб замість хімічного. Залучення до боротьби з комарами ще одного виду бактерій дозволило стримувати натиск комарів, не забруднюючи при цьому природу хімікатами і не порушуючи харчові ланцюжки. Фахівці спостерігали за міськими парками, пустирями і передмістями Братислави, де з найбільшою ймовірністю могли розвиватися личинки комарів. У тих місцях, де личинок дійсно було багато, розпорошували BTI — бактерії класу Бацілус турінгіенсіс (Bacillus thuringiensis), які харчуються личинками комарів. У завдання влади не входило повністю позбутися від комарів, тому що це порушило б екосистему.

комари

 • У США, на архіпелазі Флорида-Кіс, фірма Oxitec випустила генетично модифікованих комарів. Модифіковані москіти-самці Oxitec отримали спеціальний смертельний ген, здатний нанести популяції комарів руйнівного удару — коли модифіковані шкідники спаровуються з дикими самками комарів, смертельний ген передається їхньому потомству. Хоча ген не впливає на виживання самців, він заважає потомству самок виробляти необхідний білок і таким чином змушує їх вмирати до досягнення зрілості. Відзначається, що модифіковані комарі були випущені в дику природу США вперше. Рада по боротьбі з комарами у Флорида-Кіс зазвичай виділяє 1 мільйон доларів на рік на боротьбу зі шкідниками, вдаючись до дорогих заходів, таких як розпорошення повітряних інсектицидів. Правління прийшло до висновку, що випуск сотень мільйонів генетично модифікованих комарів може бути менш витратним і більш ефективним варіантом, особливо з урахуванням того, що популяції комарів згодом стають стійкими до пестицидів. Oxitec вже проводила таку процедуру у Бразилії, на Кайманових островах, у Панамі та Малайзії, де випустила комарів Aedes aegypti. Популяції небезпечних комах скоротилися в цих регіонах на 90%.

комари

 • В Америці боротьбу з комарами ведуть як на державному, так і на індивідуальному рівні. В першу чергу — інформують населення про місця, де можуть плодитися комарі, і просять не зберігати ємності таким чином, щоб у них накопичувалася дощова вода — різні банки, відра, порожні квіткові горщики або навіть басейни, у яких не змінюється вода. Бочки для дощової води, щоб там не заводилися личинки комарів, роблять закритими, використовують спеціальні інсектициди та навіть заселяють туди спеціальних риб, які харчуються личинками.

комари

 • Влада міста-держави Сінгапур ставиться до ймовірних епідемій хвороб, які розповсюджують комарі, ще серйозніше. Там антимоскітній обробці підлягають не тільки вулиці міста, а й усі публічні приміщення, водойми зі стоячою водою і навіть горщики від квітів. Комарі переносять лихоманку Денге, тому в Сінгапурі з комахами ведуть справжню війну. У неї залучені всі громадяни країни. Побачивши комара на сусідському балконі, сінгапурець може поскаржитися в національне агентство захисту довкілля NEA (National Environment Agency). Якщо на злощасному балконі знайдуть хоч одну личинку, сусідові загрожує штраф у 200 доларів за розведення комарів.

комари

 • У багатьох країнах в комплексну програму боротьби з комарами входять спостереження за личинками у водоймах — за їх наявністю, кількістю, стадіями розвитку і видами. Популяцію шкідливих комах контролюють кількома способами: фізичний — чистка всіх місць, де з'являються личинки, а полюбляють вони стоячу воду; біологічний — заселення водойм бактеріями чи рибами, які полюбляють личинки комарів (цей спосіб не може використовуватися повсюдно, тому що може потягнути за собою порушення балансу екосистеми); хімічний — з використанням інсектицидів, а також за допомогою бактерій, які знищують личинки. Крім того в лісах риють канави, щоб з'єднати болота з якоюсь річкою або каналом і позбутися стоячої води. Також використовується спосіб, за якого воду штучно закачують у болото в кінці весни і літа, щоб не дати самицям відкласти яйця. Найпідступніший спосіб — створення спеціальних ставків, які ідеально пристосовані для відкладання яєць, які заселяють рибами, що харчуються личинками. Так роблять, наприклад, наші найближчі сусіди — поляки. До речі, у Польщі на місцевому рівні вже не перший рік успішно працюють спеціальні програми та стратегії, які націлені на знищення комарів.
Зариблення водойм — один із способів боротьби з комарами у Вроцлаві

Зариблення водойм — один із способів боротьби з комарами у Вроцлаві

Що занадто, то не здраво?

У боротьбі з комарами можуть бути і перегини. Так, у 2019 році було нарешті розкрито секрет "синдрому Гавани", який кілька років хвилював уми не тільки вчених, а й політиків. У 2016 році десятки американських і канадських дипломатів на Кубі поскаржилися, що разом з сім'ями почали страждати від сильної втоми, головного болю, запаморочення, а також порушень сну, слуху і зору. Після цього кубинців стали підозрювати у використанні нової "звукової зброї". Однак в реальності причиною поганого самопочуття стала не "акустична атака", а засіб від комарів, яким обробляли посольства. Такого висновку дійшли експерти з Центру вивчення головного мозку в Галіфаксі. У препаратах, що розпилювалися, могли міститися нейротоксини, які впливають на ділянки мозку, що відповідають за пам'ять, концентрацію і цикли сну. Куба регулярно розпорошує у великих кількостях пестициди для знищення хвороботворних комах, і якраз у 2016 проводилась широкомасштабна кампанія зі знищення комарів з метою зупинити поширення вірусу Зіка.

Багато з вищеперелічених засобів можна було б реалізувати і в Україні. Але поки що українцям, як і при вирішенні багатьох інших проблем, доводиться покладатися тільки на себе. Рятуватися від засилля комарів можна кількома способами.

Як рятуватися?

комари

 1. Перш ніж вийти надвір, потрібно використовувати засоби від комарів. Фахівці радять використовувати спреї, тому що їх, на відміну від мазей, можна розпорошувати на одяг і волосся. Слід пам'ятати, що використовувати спреї від комарів можна тільки на вулиці, їх не можна вдихати і ніхто не застрахований від алергічної реакції на сам спрей. Вдома допоможуть щільні сітки на вікнах, а також безпечні для людини спеціальні лампи, ультразвукові відлякувачі і фумігатори (але не спіралі, які не можна застосовувати у закритих приміщеннях!).
 2. Комар вприскує речовини, які подразнюють нервові закінчення, що призводить до свербіння. Перша рекомендація — не розчісувати місце укусу. Щоб полегшити дискомфорт і зняти набряк можна використовувати антигістамінні мазі. Якщо комарі покусали маленьку дитину, особливо немовля, педіатри рекомендують робити аплікації з содового розчину. Не можна при укусах використовувати жири. Якщо уражене місце розчесали, можна обробити хлоргексидином або будь-яким іншим антисептиком, але не зеленкою і не йодом.
 3. Так як ці комахи, як і більшість інших, відкладають личинки, кращий спосіб впоратися з ними — не дати їм розмножуватися. Для цього потрібно мінімізувати кількість місць зі стоячою водою. Басейни, бочки для дощової води, горщики з квітами, навіть миски з водою для домашніх тварин — все це благодатний грунт для активного розмноження комарів. Регулярно змінюйте або накривайте воду там, де вона потрібна і не допускайте її накопичення у випадкових ємностях.
 4. Ще одним ефективним способом буде використання рослин, аромат яких відлякує комарів. До них відносяться томати, які можна висадити під вікнами, а також м'ята, полин і лаванда. Природні репеленти можна посадити і біля водойм. Такий метод не тільки відлякає комарів, але і зупинить їх розмноження у воді. Не варто забувати і про аромалампу. Для неї можна використовувати кедрову, анісову, гвоздичну або евкаліптову олії. Останні можна нанести на зап'ястя. А найбільше не подобається комарам масло цитронели.
 5. У багатоквартирних домах комари проникають у квартири з підвалу, де умови для них просто ідеальні. Також вони можуть мешкати у під'їздах, а до вашої квартири потрапляти через вхідні двері, залітаючи за вами. Зверніться до управляючої компанії чи голови ОСББ із заявою про необхідність обстеження, і, за наявності паразитів, обробки службами дезінсекції підвальних приміщень.
1
2600

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: