fbpx
Сьогодні
Корисності 08:48 15 Жов 2021

Мильні лайфхаки: нестандартні рішення до Дня чистих рук

15 жовтня у світі відзначають День миття рук. Розповідаємо про рішення, які вас здивують, а також про чек-листи, які потрібні кожному.

English version here

Всі ми з дитинства знаємо, що руки потрібно регулярно мити. За останні півтора роки, нагадування про це не звучало хіба що з прасок. В часи коронавірусу тема гігієни рук стала однією з найактуальніших.

Але спеціальний день, присвячений миттю рук, було запроваджено набагато раніше. Традицію відзначати Всесвітній день миття рук було ініційовано ООН і Дитячим фондом тієї ж організації у 2008 році. Як відзначає ВООЗ, миття рук щодня рятує тисячі життів. Адже саме через немиті руки в організм людини потрапляють збудники холери, вірусної пневмонії, гепатиту, грипу та гострих респіраторних захворювань. За даними ЮНІСЕФ, кожен день лише від діареї, яку ще називають "хворобою брудних рук", вмирають 5 тисяч дітей. Саме тому ООН і ЮНІСЕФ закликали виділити один день на рік, щоб звернути увагу на необхідність привчити дітей мити руки.

А ми вирішили поділитися лайфхаками та несподіваними рішеннями стосовно миття рук. Ви цього, певне, не чекаєте, але миттю рук ще є чим вас здивувати.

Не покладайтеся на пам'ять, складайте чек-листи

миття рук і мило

Користуватися водою і милом, як виявилося, треба вчити не тільки дітей, а й дорослих. У 2015 році міжнародна мережа дослідницьких та навчальних закладів WIN та Gallup International провела масштабне опитування у 63 країнах. Питання стосувалося миття рук після відвідин туалету. З'ясувалося, що після виходу з вбиральні про особисту гігієну в середньому забуває кожна п'ята людина! Зокрема в Україні цим, здавалося б, очевидним правилом нехтувало 29 відсотків респондентів

Більш того, нагадувати про важливість миття рук час від часу потрібно навіть хірургам. У 2006 році до професора Гарвардської медичної школи Атула Гаванде звернулася ВООЗ і попросила його розробити спосіб, який би дозволив зменшити кількість смертей і ускладнень після операцій. Досвідчений хірург Гаванде знайшов вихід, який знизив смертність на 50% — і він виявився досить простим. Гаванде розробив для колег чек-лист, який допомагав уникнути прикрих помилок. Список Гаванде нагадував лікарям і медперсоналу про базові речі, одна з яких — мити руки перед операцією. Як пояснив Атул, зараз помилки частіше відбуваються не через незнання, а тому що робота лікарів-професіоналів стала занадто складною і багатозадачною, і такі елементарні дії, як миття рук чи вчасне одягання маски перед хірургічними маніпуляціями іноді просто забуваються на фоні більш глобальних і відповідальних задач. 

миття рук і мило

Навіть якщо ви не хірург, обов'язково слід вимивати руки:

  • Після візиту в туалет;
  • Після контакту і з тваринами, і з різними забрудненими поверхнями;
  • Після походу в магазин, лікарню і т.п.;
  • Після прогулянки надворі;
  • Після тримання в руках грошей;
  • Перед тим, як вставляти контактні лінзи або ж робити макіяж;
  • Після спілкуванням із хворими, після рукостискань;
  • Після оброблення сирого м'яса;
  • Перед приготуванням, а також перед вживанням їжі.

Правильно мити руки теж треба вміти

Вважається, що в середньому люди миють руки лише шість секунд. 10 відсотків людей просто ополіскують кінчики пальців. Цього, як наголошують лікарі, не достатньо. 

Щоб не підчепити інфекцію, мити руки потрібно з милом і — це найголовніше — не менше 20 секунд. Англомовні гігієністи радять проспівати при цьому два рази відому пісню Happy Birthday, ми ж можемо наспівувати подумки приспів "Червоної рути" — це якраз займає рівно 20 секунд.

миття рук і мило

Цікаво, що ефективність цього процесу була недавно доведена фізиками. Група дослідників на чолі з Полом Хаммондом побудували модель, яка відображає ключовий механізм миття рук і оцінили масштаби часу, протягом якого такі частинки, як віруси і бактерії, змиваються з рук. Математична модель заснована на взаємодії двох хвилястих поверхонь, які рухаються один щодо одного в двох вимірах, у той час як між ними знаходиться тонка плівка рідини. Частинки затримуються на шорсткуватих поверхнях долонь і щоб витягти їх звідти, енергія потоку води повинна бути досить високою. Відзначається, що інтенсивний потік легше видаляє частинки, а його сила залежить від швидкості руху рук. Результати моделювання показали, що потрібно близько 20 секунд енергійних рухів, щоб змити з рук потенційні віруси і бактерії. Це повністю узгоджується з рекомендаціями медиків. Автори дослідження підкреслюють, що створена ними модель — суто фізична і не враховує хімічні і біологічні процеси, що відбуваються під час використання мила.

Мильний папір

миття рук і мило

А у Швеції на початку пандемії навіть випустили друковану інструкцію про те, як правильно мити руки, яка сама перетворюється на мило. Щоб поінформувати людей і зменшити ризик захворюваності, стокгольмські лікарні Medpeople і Le Bureau розробили детальні правила з миття рук і надрукували їх на мильному папері. Ознайомившись з рекомендаціями лікарів, можна зім'яти папір і помити ним руки.

Американський експеримент

У початковій школі в Айдахо знайшли дуже цікаве рішення, як наочно пояснити дітям необхідність обов'язково мити руки водою з милом. Для більш ніж переконливого ​​експерименту вчительці Джаралі Эннім Меткалф знадобилося лише п'ять шматків хліба, а результат, про який вона розповіла у себе на сторінці у фейсбуці, перевершив всі очікування. Пост вчительки став віральним, ним поділилися тисячі людей, а багато вчителів стали повторювати фокус із хлібом і в своїх класах.

миття рук і мило

Перший шматок — хліб, який потерли об клавіатуру комп'ютера. Другий — чистий хліб, він використовувався в якості контрольного. Третього шматка діти торкалися  брудними руками. Четвертий — діти брали хліб після миття рук з милом. І п'ятий — діти торкалися його руками після використання спиртового антисептика.

Потім хліб помістили на 3 тижні в п'ять пластикових пакетів, щоб отримати результати, які вразили всіх. Експеримент показав: немає нічого надійнішого, ніж миття рук милом.

А що робити, коли поряд немає води і мила?

мило

У цьому випадку виручать санітайзери, у яких має міститься не менше 60% спирту. Але важливо розуміти, що дезінфектори справді вбивають мікроби, але не видаляють бруд з рук. Інша причина, з якої миття рук є більш ефективним, полягає в тому, що слиз (наприклад, від чхання, кашлю або нежитю) стійкий до етанолу, тому його не можна дезактивувати гелевим засобом або спреєм до тих пір, поки він повністю не висохне. До того ж, згідно з дослідженнями, спирт і триклозан знищують і корисні бактерії. Вони викликають сухість шкіри і мікротріщини, через які в організм може потрапити інфекція. Звісно, якщо раковини в полі зору немає, це краще, ніж нічого. Але якщо у вас під рукою є мило і вода, краще і розумніше скористатися ними, ніж кожну хвилину натиратися антисептиками.

Забудьте про антибактеріальне мило

Як стверджують фахівці, для дезінфекції рук цілком достатньо звичайного мила і води. Немає жодних наукових доказів, що антибактеріальне мило ефективніше захищає від бактерій, ніж звичайне. Більш того, за тривалого застосування воно може завдати організму шкоди: хімічні речовини, які зберігаються на шкірі протягом декількох годин після миття, можуть впливати на природну стійкість організму до бактерій і навіть на рівень гормонів людини. Саме тому антибактеріальне мило і гелі для душу з триклозаном і триклокарбаном заборонили продавати в США. 

Тверде чи рідке?

миття рук і мило

Можна зустріти таку думку, що на твердому милі залишаються і розмножуються бактерії, тому рідкий засіб гігієнічніший. Однак американські вчені експериментально довели, що це не зовсім так. Навіть якщо на брусок мила потрапляють бактерії, вони не переносяться зі шматка мила на шкіру. Тож боятися бактерій на милі не варто, твердим милом ви можете відмити руки анітрохи не гірше, ніж рідким. 

Що стосується складу, то тут рідке мило програє. Щоб воно довше зберігалося, виробники додають у нього консерванти. Також у складі рідкого мила є ПАВи, барвники та ароматизатори. Таке мило може дратувати чутливу шкіру сильніше, ніж тверде. Можуть навіть розвинутися алергічні реакції. Тверде мило з точки зору хімії "простіше". У ньому менше шкідливих добавок, наприклад, немає консервантів. Проте перед покупкою все одно краще прочитати склад: деякі виробники можуть додавати різні штучні добавки навіть у тверде мило. 

Безумовно, в багатьох випадках рідке мило буде зручнішим, адже як правило, воно фасується у флакони з дозатотором, тож і необхідності брати в руки шматок мила немає. Тому в лікарнях, офісах, торгових центрах і кафе частіше використовується рідке мило.

До речі, у громадських місцях найгігієнічнішим способом просушити руки після миття є одноразовий паперовий рушник. Апарати для обдування теплим повітрям — відмінне середовище для розмноження бактерій, і сушка буквально зводить нанівець всі результати миття рук. 

Мило зручне, креативне і дружнє до природи

Мило для рук не обов'язково має виглядати, як звичний нам усім овальний брусок, який так і норовить вислизнути з рук чи розтектися склизькою масою в мильниці. Для тих, хто хоче дотримуватися особистої гігієни неординарним способом, ми зібрали добірку мила, яке не тільки добре очищає, а й дивує.

миття рук і мило

Тетра-мило з Гонконгу досить брутального виду точно не вислизне з рук і завдяки своїй формі буде витрачатися набагато економніше.

миття рук і мило

Для тих, хто за концепцію zero waste, аспірант на ім'я Мі Чжоу з Центрального коледжу мистецтва та дизайну імені Святого Мартіна в Лондоні створив мильну тару для рідкого мила під назвою Soapack, яку теж можна використовувати як засіб для миття рук. Для її виготовлення використовується мило з рослинною олією та тонкий шар бджолиного воску, який не дає виробу передчасно розчинятися. Після того, як ви витратите вміст упаковки, можна сміливо переходити до миття самою упаковкою. Естетичний бонус мила-пляшки — красиві кольори, досягти яких вдалося за допомогою пігментів мінералів, рослин і квітів.

миття рук і мило

Вельми зручна річ — одноразове листкове мило для подорожей. Кілька листочків такого мила вкладають до пластикового контейнера — а далі все просто: дістаєш один листочок, мочиш його і намилюєш ним долоні. Такий формат може бути дуже зручним для подорожей, відряджень, у походах, та й в побуті теж. 

миття рук і мило

Суха форма мила в саше від шведів — ще один винахід на користь природи: паперова упаковка дозволяє мінімізувати використання пластику у виготовленні продуктів, а концентрована форма — витрачати продукт економно. Один паперовий пакетик містить 12 грамів порошку-концентрату, який через розведення водою створює 250 мілілітрів мила для рук.

миття рук і мило

Прозоре мило "гуртом" мінімалістичного дизайну "4 в 1" — теж рішення для тих, хто намагається обходитися меншою кількістю продукту. Це мило можна розділити на чотири частини і використовувати по всій оселі, А позаяк це один великий брусок мила, який треба розламати, то для його продажу використовується менше пакування. В плюсі всі — і ви, і довкілля.

миття рук і мило

Мило від Аrchie McPhee вигадали для тих, хто хотів би отримати за регулярне миття рук винагороду. Його особливість в тому, що всередині знаходяться справжні американські долари, і ви їх не отримаєте, поки не використаєте все мило.

Миття рук робить людей щасливішими

миття рук і мило

Цей цікавий факт з'ясували дослідники з Університету Кельна в Німеччині. Вони встановили, що гігієнічний ритуал заспокоює, підвищує впевненість у собі і дозволяє "змити" з себе відчуття недавньої невдачі. Тож, ми в буквальному сенсі слова можемо змивати всі неприємні емоції. І для цього не потрібно відвідувати психолога або відправлятися у ретрит-подорожі. Достатньо частіше мити руки під краном. 

1
2100

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: