fbpx
Сьогодні
13:43 15 Лют 2024

Нові стандарти: Міноборони ліквідує ризики проявів корупції під час закупівель для ЗСУ - як працює це рішення

фото: zakupki.com.ua

Міністерство оборони співпрацює з правоохоронними органами, щоб ліквідувати ризики проявів корупції під час закупівель для ЗСУ, та одночасно запроваджує нову архітектуру закупівель відповідно до стандартів країн НАТО.

Про це пише Рубрика, посилаючись на офіційний сайт МОУ.

У чому проблема?

В оборонному відомстві пояснили, що до травня 2023 року постачальники могли фактично самостійно встановлювати ціни, за якими вони відвантажували харчові продукти військовим частинам.

Для цього, вони напередодні тендеру встановлювали неконкурентну низьку вартість на весь набір харчування, до якого входили всі продукти. Це дозволяло виграти тендер.

"А після перемоги, компанія-постачальник вносила зміни у вартість окремих продуктів. А саме у бік збільшення ціни на масові групи товарів, такі як овочі, фрукти, молочні та м'ясні вироби тощо.

І знижували ціни на неходові товари. Такі, як полуниця, лохина. Це дозволяло залишати сумарну ціну продуктового набору незмінною. Саме за такою схемою з'явилися сумнозвісні "яйця по 17 грн"", переконують у МОУ.

Яке рішення?

Щоб уникнути зловживань на цінах під час закупів харчових продуктів для ЗСУ, Міністерство оборони співпрацює з правоохоронними органами для ліквідації ризиків проявів корупції під час закупівель для військових.

Водночас оборонне відомство запроваджує нову архітектуру закупівель відповідно до стандартів країн НАТО.

Як це працює?

Як розповідають, Міноборони запровадило граничні ціни на продукти, вище яких постачальники не можуть постачати продукти військовим.

На кшталт, якщо раніше, за даними НАБУ, постачальники встановлювали закупівельну ціну на картоплю 16 грн/кг, то на одному з тендерів Міноборони в грудні 2023 року вказало граничну ціну 10,35 грн.

Схожа ситуація з капустою (28 грн і 14,54 грн відповідно) та цибулею (39 грн та 22,86 грн відповідно).

Міноборони

Фото: Скриншот / Міноборони

 

Окрім цього, як наголошують в МОУ, започаткована кардинальна реформа закупівель. Нова система передбачає дворівневий механізм:

  • Міноборони встановлює правила закупівель та перевіряє якість,
  • безпосередні закупівлі проводить нова агенція @DOT – Державний оператор тилу.

"Раніше ці функції зосереджувалися в міністерстві, що могло призводити до конфлікту інтересів. Розподіл обов'язків повинен ліквідувати корупційні ризики", вважають у міністерстві.

Нагадаємо, що "Державний оператор тилу"‎ (ДОТ) оголосив у системі Prozorro перші процедури на закупівлю харчування для ЗСУ за новою моделлю.

Забезпечення ЗСУ

Як повідомляла Рубрика, Кабінет Міністрів вніс зміни до постанови про норми харчування військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань.

У 2024 році забезпеченням ЗСУ одягом, їжею, пально-мастильними матеріалами, бронежилетами, касками та тактичним спорядженням займатиметься новостворене підприємство Міноборони – Державний оператор тилу. 

Нагадаємо, як раніше повідомляла Рубрика, міністр оборони підписав наказ про призначення досвідченого менеджера Арсена Жумаділова гендиректором Державного оператора тилу.

Також відомство працює над тим, щоб бронежилети, каски, тактичне спорядження, одяг та їжа для ЗСУ були українського виробництва. Міністерство ініціювало зустріч із представниками українського бізнесу, які постачають ці товари для армії. Підприємці готові повністю забезпечувати тилові потреби ЗСУ якісними товарами.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: