fbpx
Сьогодні
Колонка 13:55 24 Чер 2020

Віддалена робота: краш-тест для вашої корпоративної культури

Фото unsplash.com

Офіційно карантин все не закінчується, і хоча компанії потроху повертаються до більш-менш звичного режиму, але тема віддаленої роботи все ще актуальна. Цей період змусив компанії перебудувати свою роботу в режимі "на вчора" та замислитися над тим, наскільки потрібен та ефективний офіс (спойлер  — потрібен).

І хоча гаряча фаза ремоуту зараз завершена (для більшості), проте розслаблятись не варто. Експерти стверджують, що нас чекає мінімум ще два спалахи вірусу, а до докарантинного темпу ми не повернемось ще рік точно. 

Мені  часто доводиться  консультувати  компанії  щодо управління віддаленими командами і, зазвичай, поради базуються на трьох наріжних каменях:  робота з мультикультною  командою, вибір способу спілкування та підтримка мотивації. 

В умовах пандемії до цього додалось чимало нових-старих рекомендацій.

І якщо поради "не працюйте в піжамі у ліжку" та "організуйте своє робоче місце", ми з вами вже точно засвоїли (правда ж?), то як зберегти рівень корпоративної культури та комунікації на потрібному рівні?

Карантин ≠ "смерть" корпоративної культури

Багато CEO великих компаній, у яких запитували секрет їхнього успіху, — відповідали, що це щоденна ритуалізація корпоративної культури. Якщо вам дійсно вдасться донести вашу місію і принципи до колег (а не просто перерахувати їх на стінці) — тоді відбувається магія, і компанія стає чимось більшим, ніж просто механічною сукупністю професіоналів. В результаті ваш продукт / сервіс стає  в рази кращим за зовсім ідентичних конкурентів. 

Як ж побудувати корпоративну культуру? Офіс тут незамінний (якщо звичайно ви не Amazon і Google) — це те місце, де по суті народжується ваша компанія. Інакше як довести, що вона існує? 

Наш мозок (факт!) не довіряє сайту і папірцям — щоб повірити і вкладатися в спочатку чужі речі (повірте, переваги командної роботи далеко не очевидні для більшості) — потрібно бачити і відчути реальність чогось і когось. 

"Відчути" лідерів, побачити інших колег, які вірять в ідею і загальні принципи на щоденній основі (наприклад, для нас в Alcor — це  прозорість, гумор, фокус). Багато прикладів, коли новачки, маючи різний попередній досвід, зі скептицизмом сприймали нашу культуру, але вже через декілька місяців вони з подивом виявляли, що вона працює.

Це фундамент — і я погано уявляю, чим можна замінити такий потужний "подразник" в домашніх умовах. І запалити ідеєю колектив на відстані дуже не просто, але підтримувати цей "вогник" ще складніше.

корпоративна культура

Перевірка на міцність

Карантин та криза, спричинена СOVID-19 безперечно стане лакмусовим папірцем не лише для  вимірювання ефективності  роботи компаній, але й для організаційної та корпоративної культури. Чи є ваша компанія достатньо сильною, щоб пережити кризу? Покаже час, але, щоб уникнути неприємних сюрпризів, ви можете не чекати її кінця, а вжити необхідних заходів вже сьогодні. Можливо ви стане навіть сильнішими.

  • Оцініть зміни, що відбулися. Вам подобається як "працює" корпоративна культура компанії в нетиповій ситуації? 

Подібно до того, як люди демонструють "істинне обличчя" у виборі, який вони роблять під тиском, криза оголить реальність культури вашої організації для всіх. І ви можете бути впевнені, що ваші працівники, клієнти, партнери та інвестори спостерігають за тим, як ви впораєтесь. 

Не бійтесь змінювати правила гри в процесі, і намагайтесь бути на крок попереду.

  •  Визначте пріоритети для вашої компанії

Ніхто точно не знає, як далі розвиватиметься ця криза, але в деяких сферах ви, як керівник, можете надати чітку інформацію щодо пріоритетів, на яких базується ваш бізнес. І не забудьте обговорити це з командою.  

  • Спільна мета: те, що об'єднає вашу команду

Щоб краще підтримати працівників у періоди змін та невизначеності, компанії повинні надати емоційний сигнал — щось справжнє та піднесене, що, на їхню думку, не зміниться. Це спільна мета, до якої рухається кожен з команди. 

Будувати стратегію в умовах кризи та невизначеності непросто, але як інакше зрозуміти, куди рухатися? Поставите працівникам конкретну ціль, за яку варто боротися. Це стабілізує і мотивує.

  • Культура довіри

Довіра завжди важлива, але в періоди посиленого стресу — тим більше. Не відмовляйтесь від своїх зобов'язань, підтримуйте контакти та хороші стосунки з партнерами та клієнтами. Піклуйтесь про своїх працівників та суспільство загалом. 

Довіра та безпека — базові цінності. 

  • Плануйте майбутнє

Як тільки ситуація стабілізується, вам потрібно буде зробити висновки та визначити свою стратегію бізнесу після COVID-19. І чудово, якщо ви зможете зробити це якомога швидше. Зміни точно будуть: і в економіці, і в корпоративній культурі, не проспіть цей момент.

робота вдома

Експеримент чи довгострокове рішення?

"Нова реальність" вже настала. Як же вплине наш соціальний експеримент з віддаленою роботою на "буденність"компаній? Моя відповідь — змішаних моделей роботи буде більше. Це актуальна вимога, що стане принципом нововведеного "соціального контракту".

Багато компаній по світу вже давно практикують 4/1 модель, при якій 4 дні колеги приходять в офіс, а день працюють з дому. Один з клієнтів Alcor — ThredUp і до кризи практикував 3/2 модель.

Ймовірно, можливі ще більш радикальні: з 1-2 днями в офісі на тиждень. В результаті дивним чином поєднуються переваги обох варіантів — і неформальне спілкування з колегами / культура, і відсутність надмірних офісних нарад,  можливість попрацювати в тиші над складним завданням, і економити 2-3 години на дорогу в день, а ще  гнучкість робочого графіку в контексті вирішення домашніх справ.

Чи ефективно працювати віддалено?

Відповідь точно буде різною: хтось мріє повернутись в офіс, а когось туди тепер не затягнеш. Скільки людей стільки думок — класика. Але Gallup (аналітичне агентство), провівши дослідження, стверджує, що сьогодні це не тільки популярно, але і доволі ефективно, а економія та прибуток реальні:  наприклад, у компанії на 500 людей, де працівники працюють віддалено три дні на тиждень, якби працівники компанії із середнім рівнем зайнятості покращили продуктивність праці на 5% (а це реально і доведено), працюючи віддалено, компанія заощадила б приблизно 3000 доларів на одного працівника. 

І це якнайкраще  свідчить на користь змішаних моделей.

Тому в умовах відсутності вакцини в 2020 році (та враховуючи нестабільність ситуації)  тактично офіс можливо доведеться "кинути", але стратегічно в 2021 році (принаймні в другій половині) вони знову будуть затребувані. 

Взагалі повністю віддалений бізнес — це про роботів. А поки (слава Богу) працюють люди, тому без офісів і людських ритуалів не обійтися. Робота — роботою, а поговорити? Якщо ця потреба не буде реалізована на поточному місці роботи — вона буде реалізована на іншому (з високою ймовірністю офісному 🙂

3332

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: