fbpx
Сьогодні
Розбір 09:30 15 Січ 2021

В Україні просять знову дозволити партнерські пологи. Чому це важливо

Через пандемію вже 10 місяців партнерські пологи в Україні недоступні без офіційного наказу МОЗ. Розібралися, чому так склалося і що вони означають для чоловіків і жінок

English version here

Фото belsat.eu

Практика партнерських пологів в Україні існує вже 15 років. За даними громадського об'єднання "Природні Права Україна" за 2019 рік, серед 7 тисяч опитаних породіль, у 76% випадків партнер був присутній на пологах. Це дає можливість зробити висновок, що партнерські пологи досить популярна практика серед українців. У дослідженнях, проведених Кокранівською бібліотекою в 2017 році, які ВООЗ опублікувала на своєму сайті, йдеться про те, що ефект постійної підтримки жінки під час пологів позитивно позначається як на породіллі, так і на дитині.

У більш розвинених країнах практика партнерських пологів існує вже давно. Численні дослідження демонструють позитивний вплив від присутності на пологах партнера. Їм не завжди повинен бути батько дитини, чоловік породіллі: часто трапляється так, що жінка просить бути партнером родичів, подругу або іншу близьку їй людину. На Заході навіть існує практика, коли партнером на пологах виступає спеціально навчена людина, жінка або чоловік за вибором породіллі, що починає спілкування з жінкою задовго до початку пологів, щоб налагодити товариські і довірчі відносини з майбутньою мамою. Було проаналізовано 51 дослідження з 22 країн. Результат демонструє, що такі партнери зіграли важливу роль у підтримці жінок. По-перше, вони забезпечують інформаційну підтримку процесу пологів і усувають прогалини в спілкуванні між медичним персоналом і жінками. Партнери також надають практичну підтримку, в тому числі спонукають жінок залишатися рухливими під час пологів, надають емоційну підтримку і немедикаментозне знеболювання, наприклад масаж і медитацію. Вони виступають в ролі захисників жінок, висловлюючись на підтримку її та її переваг, допомагають породіллям відчувати себе контролюючими ситуацію і зміцнюють їх впевненість в собі похвалою, запевненнями і постійною фізичною присутністю. Опитані в ході досліджень жінки відзначали, що співчуття і надійність ось чого найбільше потребували жінки, і що отримували від присутності партнера під час переймів і пологів.

Що стосується почуттів чоловіків, присутніх на пологах, зокрема, батьків новонароджених, на медичному порталі PubMed також є відповідні дослідження, які проводилися серед 403 молодих китайських тат. Його результати показали, що більше 80% батьків відчували почуття гордості за батьківство і любов до своїх дружин і новонароджених. Значні відмінності в почуттях батьків були виявлені між підгрупами відносно віку, освіти, зайнятості, присутності в пологовому залі, способу пологів і того, чи були попередні візити до лікарні, але все одно більшість респондентів позитивно ставилися до присутності батьків під час пологів, оскільки вони мали можливість надати психологічну підтримку. Це дослідження показує, що присутність батьків при пологах важлива, але більш молоді батьки потребують більшої підтримки.

партнерські пологи

Як справи з партнерськими пологами в Україні?

Партнерські пологи регламентовані чинним Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 234 від 10.05.2007 "Про організацію профілактики внутрішньолікарняних інфекцій в акушерських стаціонарах". При цьому з початку епідемії COVID-19 в Україні не було прийнято жодного нового наказу МОЗ України, який би скасовував право жінки на партнерські пологи. Жодна з постанов Кабінету Міністрів України про введення карантину не передбачала заборони партнерських пологів. Більш того, 2 жовтня 2020 року МОЗ України звернувся до структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних державних адміністрацій з листом з проханням реалізувати партнерські пологи на місцях. Однак на рівні міських і обласних департаментів охорони здоров'я вже більше півроку діють накази з такою забороною.

Наслідком таких дій стає погіршення здоров'я матерів і дітей. Згідно з даними доказової медицини, відсутність партнерської підтримки під час пологів збільшує ризики:

  • кесаревого розтину на 33%
  • інструментальних пологів і медикаментозного знеболення на 11%
  • народження дитини з низькою оцінкою за шкалою Апгар на 5 хвилині на 61%
  • негативного сприйняття жінкою своїх пологів на 45%

У лікарнях, де породіллі лежать у загальних палатах, батьків та інших відвідувачів молодих мам не пускають навіть на поріг пологового закладу, щоб уникнути ризику зараження пацієнток. З одного боку, це добре, адже підхопити інфекцію і передати її новонародженому один з найгірших варіантів. Але з іншого боку, самі пологи та період після і психічно, і фізіологічно важкий час для будь-якої жінки. Саме в цей час вона потребує турботи і підтримки близьких людей, яку вона не може отримати, перебуваючи за стіною лікарні.

партнерські пологи

Що можна зробити?

Зараз партнерські пологи доступні лише в деяких приватних клініках, і, на жаль, неможливі в державних пологових будинках.

Директор ГО "Природні Права Україна" подала петицію Президенту України з проханням скасувати рішення місцевих департаментів охорони здоров'я про заборону партнерських пологів, розробити порядок проведення партнерських пологів під час епідемії COVID-19 і спалахів інших інфекційних захворювань, а також зробити партнерські пологи доступними для кожної жінки. Це означає, що за необхідності проведення додаткових аналізів, вони повинні бути безкоштовними для пацієнтів.

Щоб петиція потрапила на розгляд, вона повинна зібрати 25 тисяч підписів до 25 лютого. Поки що, з кінця листопада, коли була подана петиція, їх набралося трохи більше трьох тисяч. Вплинути на те, щоб петиція була розглянута, може кожен, залишивши свій підпис на електронному порталі петицій.

Свято наближається, але не для всіх. Вже 9 місяців, як партнерські пологи заборонені в більшості пологових будинків…

Posted by Oleksandr Grekhov on Thursday, December 24, 2020

Також ми писали, як говорити з дитиною про секс і коли цього чекати від шкіл.

2652

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: