fbpx
Сьогодні
10:26 23 Лис 2023

Парламент ухвалив закон про різні види відпусток: у чому рішення

Фото: pon.org.ua

Верховна Рада ухвалила закон про впорядкування надання та використання різних видів відпусток.

Про це повідомив у Телеграмі народний депутат із фракції "Голос" Ярослав Железняк, пише Рубрика.

У чому проблема?

Законодавство України, що регулює питання надання та використання відпусток, а також деяких інших сфер законодавства про працю потребує модернізації з урахуванням змін його окремих положень, що відбулися в останні роки, досвіду пандемії COVID-19, реалій військового стану та необхідності швидкого післявоєнного відновлення країни.

На практиці виникає багато ситуацій, коли роботодавці та працівники або їх представники по-різному тлумачать окремі законодавчі норми, що призводить до конфліктних ситуацій та необхідності їх вирішення у судовому порядку.

Деякі положення законодавства про відпустки взагалі застаріли, не відповідають сучасним тенденціям, створюють додаткове адміністративне навантаження на роботодавців, працівників та органи державної влади, гальмуючи розвиток національної економіки.

Яке рішення?

Український Парламент ухвалив закон про впорядкування надання та використання різних видів відпусток.

За відповідний законопроєкт № 8313 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань" проголосували 273 депутати.

Як це працює?

Метою ухвалення закону було уточнення та осучаснення окремих норм законодавства, що регулюють питання надання та використання відпусток.

Документ, зокрема, передбачає, що порядок та умови надання відпусток для підготовки та участі в спортивних змаганнях регулюються трудовим та/або колективним договором.

Відпустки при народженні дитини, згідно з законом, надаються в чітко визначений термін – не пізніше трьох місяців з дня народження дитини. Батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір'ю дитини, така відпустка надається після отримання відповідного рішення суду.

Окрім того, документ передбачає збільшення загального максимального терміну надання працівнику відпустки без збереження зарплати за сімейними обставинами та з інших причин з 15 до 30 календарних днів на рік.

Зазначається, що в разі призову працівника на військову службу під час мобілізації, на особливий період, призову працівника на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки у строк до його увільнення на час військової служби від займаної посади (виконання обов'язків).

Також документом регламентується, що в період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику в наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв'язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури, до виконання робіт, виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення).

Крім цього, закон передбачає виключення педагогічного та науково-педагогічного персоналу з переліку осіб, за якими під час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, зберігається попередній середній заробіток.

Очікується, що новий закон сприятиме юридичній визначеності в окремих питаннях надання та використання відпусток, що зменшить адміністративне навантаження на роботодавців, працівників та органи державної влади, а також передачі питань надання окремих видів відпусток на рівень колективно-договірного регулювання та більш ефективній діяльності Національної служби посередництва і примирення.

Як повідомлялося, Верховна Рада ухвалила законопроєкт про надання військовослужбовцям відпусток під час дії воєнного стану.

Також повідомлялось, що Верховна Рада у другому читанні проголосувала за законопроєкт, який дозволяє працюючим вагітним жінкам за бажанням йти у відпустку пізніше ніж за 70 днів до пологів.

Окрім того, Верховна Рада у другому читанні схвалила закон, який розширить можливості чоловіків у догляді за дітьми.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: