fbpx
Сегодня
Колонка 10:35 15 Апр 2020

Чтение дома. Зачем организовывать совместные чтения с детьми?

Карантин триває, діти продовжують не ходити до шкіл та садків, і їм навіть вже не можна, як раніше, проводити час з друзями на вулиці. Вони постійно вдома. Один з популярних способів провести дозвілля онлайн платформи та уроки. Пропозицій цифрового дозвілля наразі більше ніж достатньо. Проте в часи ізоляції реальне спілкування та контакт з дітьми набуває особливої цінності. Слухання історій завжди було однією з найулюбленіших розваг людства: починаючи від оповідок в колі біля вогнища до сучасного стенд-апу.  Тож для підтримки емоційного добробуту в родині, комфортного спілкування та настрою затишку в нагоді стануть спільні читання.

Переважна більшість батьків читають дітям книги від народження до 5 років, але вже менше половини продовжує читати 5-8 річним дітям, і лише п'ята частина батьків читає дітям старшим 9 років. Натомість, дослідження показують, що серед підлітків, понад  60% також дуже люблять слухати, коли їм читають.

Спільне читання вголос непомітно привчає сприймати насичену, яскраву мову, а уявляння сюжетів розвиває не лише фантазію, але й розуміння. Поки діти ще тільки вчаться читати самостійно, це потребує відчутних зусиль, тож, для розуміння прочитаного, ресурсу лишається обмаль. Сприйняття прочитаного самостійно зрівнюється за ефективністю зі сприйняттям на слух тільки ближче до 14 років.

Не менш важливим є емоційний розвиток, який в читанні має кілька складових: це і співпереживання персонажам, і, водночас, емоційне наповнення самого процесу читання, і вибудовування довіри.

Книга

Книга "Яблука війни". Ілюстрація Софії Томіленко

Спогади про спільне читання в дитинстві можуть надихати читати далі впродовж усього життя. А обговорення прочитаного дозволяє торкнутись складних тем, на які діти не завжди готові говорити від свого імені: етичні питання, конфлікти, несправедливість чи наслідки власних вчинків. Так на карантині, можна читати з дітьми не лише художню літературу, але і підручники зі шкільної програми, наприклад, з історії. Читаючи дітям, ми маємо проговорити не лише фактаж, а й ціннісну і емоційну складову. Допрожити власну історію. Винести з неї можливий досвід. 

Спільне читання не лише дозволяє батькам поділитися своїми цінностями і життєвим досвідом, а й дізнатись багато цікаво про світ дитини. 

Й насамкінець можна виділити 7 насолод, які дарує спільне читання:

  • естетична насолода. Мова про зовнішній вигляд книги, виразний шрифт, гармонійна верстка та витончені малюнки
  • ароматична. Це коли під час читання ви відчуваєте духмяний запах нової книги чи терпкий аромат давніх пожовклих аркуші
  • слухову насолоду формує шурхіт перегортання сторінок і приємний тембр голосу близької людини
  • тактильна це шурхотіння перегорнутих сторінок, пружність палітурки, теплі обійми того, хто поруч
  • креативна коли разом з дитиною ви уявляєте інші світи, вигадуєте зовнішність персонажів, передчуваєте сюжетні повороти
  • емоційна як ви співпереживаєте персонажам, приміряєте на себе нові ролі: діти таке люблять, еге ж?!
  • когнітивна відкриття для себе чогось нового про світ, а разом з тим і про себе

Кожна насолода значно підсилюється, якщо її розділити з тими, кого любиш. Тож спільне читання це своєрідне хюґе, тільки мова не лише про вас, тут важливо, що це відчуття комфорту, затишку та "повільного" щастя розливається довкола вас з дитиною.

Книга нас формує більше, ніж може здатися. А тому, від сьогодні зверніться до книги, й попрактикуйте спільне читання з дитиною. Кращого часу годі й знайти. Коли ж починати, як не на карантині?!

Книга

Книга "Українські диковиська". Ілюстрація Марії Фої

2327

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.
Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: