fbpx
Сьогодні
Колонка 14:43 21 Чер 2023

Вся правда про магазинне молоко: 10 відповідей від технолога

Ви й досі вважаєте, що молоко, придбане на базарі, найкраще, а те, що пропонують молокозаводи, лише вимушена альтернатива для містян? Що в магазині продається товар, який не псується місяцями, то що ж в ньому може бути корисного? Або переконані, що слід надавати перевагу лише безлактозній продукції чи взагалі відмовитися від молока? 

  1. Звідки виробник бере молоко?

Молокозаводи працюють з великими об'ємами сировини. Тож зрозуміло, що виробник бере її не в якихось окремих власників худоби. Наприклад, ми  щодня переробляємо по 400–500 т молока, яке отримуємо тільки від перевірених фермерських господарств. Адже важливо, щоб процес доїння був механізований чи автоматизований і молоко миттєво охолоджувалося до певної температури для його подальшого транспортування. Така сировина може деякий час зберігатися на фермі до приїзду автоцистерни. Або ж корів доять саме тоді, коли машина приїжджає і молоко подається безпосередньо у цистерну через спеціальний охолоджувач.

  1. Чи перевіряють молоко на заводі?

Для гарантії якості продукції на заводі має перевірятися кожна партія сировини. Визначаються її фізико-хімічні та мікробіологічні показники. Передусім молоко досліджується на відсутність антибіотиків та інгібіторів (те, що може продукувати патогенну флору). Потім вимірюється вміст бактерій в 1 г молока, кількість соматичних клітин, його кислотність, температура, вміст жиру та білка.

Якщо сировина не відповідає стандартам заводу, вона не приймається. Виробник зв'язується з господарством і повертає таке молоко. Отже, як бачимо, заводам має сенс співпрацювати лише з перевіреними постачальниками.

  1. Чи правда, що дуже жирне молоко розводять водою, щоб отримати потрібну жирність?

Ні. Процес доведення молока до певного відсотка жирності називається нормалізацією. Щоб цього досягти, треба в потоці частину сировини з природним вмістом жиру розділити на вершки і знежирене молоко. Потім робот (стандартизатор-аналізатор) в увесь об'єм знежиреного молока домішає відповідну кількість вершків, аби цю суміш довести до стандартного вмісту жиру, наприклад до 2,5 %.

До речі, на виробництві нормалізується не лише жирність молока, а й вміст у ньому білка.

  1. Молоко звичайне і пастеризоване – яка різниця?

Пастеризація є способом консервування продукту, коли молоко термічно обробляється при температурі до 100 ⁰С. Це забезпечує подовження строку його зберігання. Термообробка вище 100 ⁰С називається ультрапастеризацією або стерилізацією. Найбільший час збереження молока завдяки пастеризації – 30 діб, ультрапастеризації – до 180 діб. 

В Україні продаж і розповсюдження термічно необроблених молочних продуктів заборонено. Отже, кожен товаровиробник має відповідно підготувати для споживача той чи інший товар, у нашому разі – питне молоко. 

  1. Магазинне молоко довго не псується, бо там хімія?

Тривалість зберігання продукту забезпечується спеціальними технологіями, які позбавляють сировину бактерій і спор, й дотриманням санітарно-гігієнічних норм на підприємстві, а не додаванням якихось хімічних інгредієнтів.

Розповім наочну історію дослідження сирого молока з базару. Там виявили мікроорганізми, які було складно ідентифікувати навіть технологу! Добрих молочних організмів спостерігалося в меншій кількості, зате в більшій – бактерії з недомитої дійки корови, недомитих рук, марлі, відра, банки. Потрапляючи у поживне середовище (молоко), ці мікроорганізми починають активно розмножуватися і споживати лактозу, що призводить до надшвидкого псування продукту. До того ж у селі після доїння немає можливості миттєво охолодити молоко, що значно впливає на швидкість його псування. Якщо протягом 2–4 годин його не охолодити й не помістити у стерильну тару, залишкові мікроорганізми починають розмножуватися, харчуватися і таким чином псувати продукт.

На підприємстві ж гарантується чистота молока. По-перше, під час доїння на фермі дотримуються санітарно-гігієнічних умов і забезпечується швидке охолодження й доставка сировини на завод. Далі вона очищається, ми для цього застосовуєм бактофугу (сепаратор, що утворює потужну відцентрову силу), яка видаляє всі бактерії та спори механічним способом. А миттєва пастеризація позбавляє молоко недоочищених мікроорганізмів. Потім воно миттєво охолоджується до +6 ⁰С і спрямовується у проміжну ємність, знову досліджується і лише потім розливається в упаковку.

Якщо на упаковці зазначено строк придатності – 12 діб і її не відкривали та правильно зберігали, то цей термін може бути і довшим, аж до 24 днів. Так закладено по технології. 

Отже, заводське молоко довго зберігається, тому що в ньому немає бактерій і спор, які спричиняють псування продукту. А щодо застосування антибіотиків, то Борис Лукіянчук не зустрічав подібної практики на підприємствах, бо це недоцільно та неефективно.

  1. Якщо кип'ятити молоко з ринку, чи можна вважати його безпечним? 

Ні, бо невідомо, що туди могла додати господиня і в яких умовах зберігався й транспортувався продукт. Адже промислове молоко проходить мікробіологічні й хімічні дослідження. А як бути впевненими в доброчесності й охайності приватної особи? Чи не долила вона туди чогось? Можливо, там є антибіотики, якими лікували корову? Від того, що молоко закипіло, антибіотики не зруйнуються і не випаруються. Можливо, воно жирніше, ніж вам потрібно. Або банки були помиті плином чи господарським милом, яке потрапило в молоко. Ви цього не знаєте, тому купляти молоко на ринку – те саме, що купувати кота в мішку.

  1. Краще купувати молоко в пластику чи тетрапаках? 

Це тара, в якій дозволено зберігати молоко, тому якоїсь різниці немає. Беріть те, що вам зручно.

  1. Чому деяка магазинна сметана не псується місяць?

Що таке сметана? Це відібрані з молока методом сепарування вершки. Вони пропастеризовані за доволі високих температур, 88–95 ⁰С, із певним витримуванням. У ці вже очищені вершки вноситься при температурі заквашування чиста молочнокисла культура й відбувається процес ферментації. Вершки заквашуються, далі охолоджуються і фасуються. Якщо застосувати практику подвійного зберігання вершків для строку придатності 18 днів, то сметана може зберігатися і до 25–36 діб. 

  1. Чи корисно пити молоко?

Молоко містить білки, що розпадаються на амінокислоти, які є будівельним матеріалом для білків нашого організму. Вони виконують масу функцій: це і м'язи, і імунітет, і гормони. Всі організації, які стосуються здорового харчування, рекомендують споживати дорослим від 1 до 3 порцій молочних продуктів як джерело біодоступного кальцію.

Людям з непереносністю лактози радять вживати безлактозні молочні продукти. Проте, якщо у вас непереносність білків молока, наприклад казеїну, доведеться відмовитися від цього продукту. 

  1. Як робляться безлактозні продукти?

 В них на етапі сквашування (ферментації) додається натуральний фермент мікробіологічного рослинного походження – лактаза. Під дією температури й часу він розкладає складний молочний цукор на 2 прості речовини – лактозу й глюкозу. Так людина, що не має ферменту, який розщеплює молочний цукор, отримує вже підготовлений спеціально для його організму продукт, який не спричиняє газоутворення й діареї.

308

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: