fbpx
Сьогодні
Розбір 09:03 02 Лип 2021

Третина українських школярів не склала ЗНО з математики через неочевидну причину: пояснюємо чому

Українці не забули математику: проблема в системі реєстрації на зовнішнє незалежне тестування

English version here

Фото Unsplash

Ось-ось почнеться сезон подачі документів абітурієнтів до ВНЗ — як і в попередні роки вступ до університету майбутніх студентів буде залежати від отриманих ними балів на ЗНО. Цього року школярі показали напрочуд низькі результати на ЗНО з математики. З 67 балів прохідні 10 не набрали 31% абітурієнтів. Учасники тестування, результат яких нижче 10 балів не зможуть використовувати результат цього тесту з математики для вступу до ВНЗ.

Тест з математики містив 34 завдання, на виконання яких було відведено 210 хвилин. Рівень складності завдань — прийнятний, про це вже неодноразово заявили ті, хто бачив завдання. Переконатися в цьому можна самостійно, адже на платформі ЗНО-ОНЛАЙН вже є доступні завдання.

Математика і минулі роки. Невже школярі забули, як рахувати?

Торік відсоток учасників, які не подолали поріг тесту ЗНО з математики, склав 12,71% при порозі 9 балів з 62 можливих. На перший погляд, може здатися, що причина в різкому погіршенні рівня знань з математики — ще б пак, більшу частину року школярі вчилися віддалено, але подивімось на результати тестування минулих років. Наприклад, у 2016-му відсоток учасників, які не подолали поріг «склав/не склав» склав 15%, що у 2 рази менше, ніж цього року; у 2017-му ця цифра трохи зросла і склала 16,46%; у 2018-му — 18,57%, а у 2019 — 18,17%. Тобто 2020 рік показав кращі результати з тестування за останні роки, а у 2021 статистика різко погіршилася. 

Навряд чи хлопці та дівчата, що  торік були десятикласниками, різко забули всю шкільну програму, а вчителі не дали ніяких матеріалів за весь 11 клас. Причина, звичайно, може бути в складності тестів, системі оцінювання, однак і вона з року в рік не змінюється — завдання даються однотипні, а оцінка здійснюється за однією і тією ж схемою. Шкільні вчителі стверджують: насправді причина в іншому. 

математика зно

Фото Unsplash

Але є один нюанс. ЗНО з математики складають двох видів: профільне і «стандарт»

Річ у тому, що у 2021 році абітурієнти на вибір могли складати два тести з математики — профільний і рівня «стандарт». Профільна математика потрібна для тих абітурієнтів, які вирішили вступати до ВНЗ, де необхідні результати ЗНО з математики. Рівень «стандарт» — для всіх інших школярів. 

Ще 2 роки тому це було необов'язково: школярі в обов'язковому порядку проходили державну підсумкову атестацію з математики (ДПА) і в разі, якщо збиралися вступати до ВНЗ, зобов'язані були складати ЗНО як вступні іспити. Але через пандемію з метою знизити навантаження на пункти тестування на 15-18% у 2020 році парламентарі вирішили скасувати ДПА — бали в атестат за шкільні предмети виставлялися відповідно до річних оцінок. Якщо ж школяр не згоден з цими результатами, він може пройти ДПА в формі ЗНО. У такому випадку він повинен зареєструватися на ЗНО рівня «стандарт». Складання на ЗНО виключно профільних предметів для вступу була обов'язковою тільки в тому випадку, якщо школяр хотів вступити до ВНЗ.

У чому секрет?

У 2021 вийшло так, що реєстрація на ЗНО на стандартний іспит з математики стала добровільно-примусовою для школярів. Тобто зареєструватися на іспит рівня «стандарт» ти зобов'язаний в будь-якому випадку, а от приходити вже не обов'язково. 

Така система привела до наступних результатів, вони опубліковані на порталі ОСВІТА.UA. Фактична явка на пункти тестування з математики профільного рівня склала 83,9% від зареєстрованих, а ось від загальної кількості зареєстрованих на рівень «стандарт» реально на іспит з'явилися тільки 11,9% від усіх учасників. 

Учитель середніх класів з Києва, який побажав залишитися анонімним, розповів «Рубриці»:

«Обов'язково потрібно було всім зареєструватися, а ось прийти або написати добре — це вже необов'язково. Я працював в комісії на ЗНО — всі аудиторії завжди забиті, немає тільки 2-3 осіб, а на математиці у нас в аудиторіях сиділо по 2 людини, деякі взагалі були порожні», — розповідає він. 

Тобто майже 90% школярів просто проігнорували іспит. Логічно, що вони набрали по 0 балів, які й були пізніше враховані в статистиці, що підраховує загальний результат іспиту з профільної та стандартної математики. 

математика зно

Фото Getty Images

Чи потрібно робити математику обов'язковим іспитом?

І хоча українські нормотворці не передбачили всіх нюансів складання іспиту з математики, її обов'язковість для всіх є стандартною практикою для багатьох країн світу. 

Таке обов'язкове складання іспитів для школярів — результат запозичення досвіду перевірки знань випускників різних країн. Наприклад, по жорсткості контролю за списуванням ми наближені мало не до Китаю — там учням не дозволяють брати на державний іспит навіть воду — тільки ручку, олівець, лінійку і циркуль. За процесом, як і у нас, також стежать сторонні викладачі, класи оснащені камерами та металодетекторами, щоб ніхто не зміг пронести з собою шпаргалки або гаджети. Покарання за списування, правда, в Україні набагато простіше, ніж в Китаї: маленька хитрість з боку абітурієнта Піднебесної загрожує йому довічним тюремним ув'язненням. А у нас, як і в США, це буде небезпечно всього лише зануленням результату іспитів. Що стосується обов'язкових для складання предметів, в Китаї це — китайська мова і математика. 

Також математика обов'язкова для складання й серед американських школярів. Правда, за складністю іспит в США дуже поступається таким самим іспитам з математики в інших країнах: тести для учнів 12 класу за складністю рівні аналогічним європейським іспитам для 7 і 8 класів. 

У деяких країнах складання фінального шкільного державного іспиту взагалі не обов'язкове. До таких належить Фінляндія — вступити до професійного училища можливо просто завдяки свідоцтву про те, що закінчена школа. Тільки після трирічного навчання в гімназії фінський учень може вступити до ВНЗ, для чого передбачене складання одного загальнонаціонального іспиту: фінська мова, шведська мова, іноземна мова, математика або природна наука. Цей іспит вважається досить простим і без проблем складається переважною більшістю випускників.

Одним з головних напрямків випускних іспитів математика є і в Ізраїлі. Там абітурієнти складають один тільки психометричний тест, в якому об'єднали англійську мову, математику і завдання на вербальне мислення. 

Обов'язкова математика і в Південній Кореї. Випускники шкіл складають іспити з основних чотирьох предметів: корейської мови, англійської мови, історії та математики, а також з трьох окремих дисциплін на вибір. 

108927

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: