
У чому проблема?
Останнім часом дедалі частіше зʼявляються повідомлення про те, як російські агенти, використовуючи соціальні мережі, залучають українських підлітків до участі у диверсіях та терактах. Географія злочинів вражає: фігурантами кримінальних справ стають неповнолітні по всій Україні — від Харкова до Івано-Франківська.
- Наприкінці лютого у Житомирі 16-річний хлопець, сподіваючись на "винагороду", отримав через Telegram завдання закласти вибухівку в одному із найбільш людних місць міста. Виконуючи інструкції кураторів, юнак придбав у крамницях міста складові елементи та необхідні речовини, після чого виготовив вибуховий пристрій. Національна поліція і Служба безпеки України запобігли вчиненню теракту у центрі Житомира біля адмінбудівлі та Алеї слави Героїв та затримали неповнолітнього.
- В Івано-Франківську запобігти трагедії не вдалося. 11 березня 2025 року поблизу залізничного вокзалу пролунали два вибухи — завчасно сплановані теракти на замовлення російських спецслужб виконували два місцеві підлітки. Через детонацію вибухових пристроїв один з них загинув, іншому, 15-річному хлопцю, ампутували ноги, він — у важкому стані. Ще двоє перехожих отримали уламкові поранення.
- 21 березня СБУ та Нацполіція затримали 14-річну підлітку, яку росіяни змусили вчинити теракт у Тернополі. Під впливом погроз "злити" її відверті фото в інтернет, дівчина виготовила саморобний вибуховий пристрій, заховала його у рюкзак і приховано залишила під автомобілем, що був припаркований поруч з адмінбудівлею поліції. Наразі їй повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 258 Кримінального кодексу України (закінчений замах на терористичний акт). Дівчині загрожує до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
- У Миколаївській області підлітків використовували для підпалів автомобілів військових та важливих об'єктів.
- У Черкасах за вказівкою російських спецслужб школярі заявляли про фейкові мінування адмінбудівель.
- На Харківщині відкрито майже три десятки кримінальних проваджень щодо неповнолітніх, яких російські спецслужби використовують для диверсій. У справах, пов'язаних із підпалами, вибухами та передачею інформації рф фігурують діти від 12 до 17 років.
Яке рішення?
Як розпізнати вербування, захистити дітей від втягування в злочинну діяльність і що робити, якщо це вже сталося? Поговорили про це з психологинею БФ "Голоси дітей" Юлією Міцною та адвокатом, що керує бюро Дмитром Ципліцьким.
Як це працює?
На гачку у ФСБ

Один з 14-річних підлітків, затриманих СБУ та Національною поліцією за здійснення теракту з вибухівкою у Вишгородському районі Київщини у листопаді 2024. Фото: телеграм-канал СБУ
За словами представників СБУ, всі ці випадки є частиною масштабної інформаційно-психологічної війни проти України. Вербувальники ФСБ навмисно обирають молодь, користуючись їхньою довірливістю та недостатнім розумінням наслідків. В результаті підлітки опиняються у небезпеці як з боку закону, так і фізично. Для залучення українських підлітків до злочинної діяльності російські вербувальники активно використовують Telegram. Через спеціальні групи та анонімні канали вони відфільтровують дітей, які шукають можливість заробити.
Починатися все може досить невинно: щось сфотографувати, купити, роздрукувати. Іноді дітям пропонують нібито зовсім нешкідливі завдання — наприклад, "протестувати нову програму". Насправді це лише привід, щоб отримати доступ до особистих даних підлітка. Після цього починається шантаж — раз за разом дитину змушують виконувати дедалі небезпечніші доручення.
"Швидкий і високий прибуток, відсутність зобов'язань, анонімність, маніпуляції, шантаж — все це є головними аргументами вербувальника. Вони можуть впливати на систему прийняття рішень дитини через вимагання прийняти рішення тут і зараз, інакше пропозиція не буде актуальна і перейде до іншої людини або вони невідкладно скористаються його особистою інформацією, що викличе в дитини проблеми", — коментує дитяча психологиня Юлія Міцна.

Психологиня Юлія Міцна. Фото з архіву експертки
Вона відзначає, особливо легко наміри вербувальників спрацьовують з підлітками з дезорганізованих сімей, де батьки теж мають злочинну або адиктивну поведінку і особливо не опікуються ні дитиною, ні її дозвіллям та мораллю. Але насправді підлітків, охочих до легких грошей, дуже багато, випадки вербування трапляються й серед дітей з цілком благополучних сімей.
Чому підлітки погоджуються?

Складові саморобного вибухового пристрою, вилучені правоохоронцями у підлітка в Житомирі. Фото: СБУ
Найпоширеніший мотив — гроші. Юлія Міцна пояснює: прагнучи здобути самостійність, авторитет і популярність, діти шукають способи заробити на речі, які батьки не готові спонсорувати (наприклад, цигарки чи їх замінники). Довіряючи небезпечним міфам "про це ніхто не дізнається", "твій друг вже зробив це, а ти й досі не заробляєш", підлітки потрапляють на гачок.
Але справа не лише у можливості легкого заробітку. Адвокат Дмитро Ципліцький ділиться власними спостереженнями. Спираючись на свій досвід, він відокремив ще дві причини — це страх і бравада.
"У майже всіх випадках, де я здійснював захист або був залучений для певних процесуальних дій, вербовка відбувалася одним і тим самим чином. Спочатку дитину просили зробити щось зовсім-зовсім незначне: намалюй п'ять листівок з російським прапором. Сам намалюй, як бачиш. Скинь нам фотки, а потім розмісти їх під склоочисники на автомобілях. І теж сфоткай. За це дитина отримує кілька сотень гривень", — зазначає адвокат.
Дмитро Ципліцький продовжує: "Далі запитують: «Як справи, не бійся нічого, ми, якщо зайдемо, підтримаємо тебе і твою родину, все супер, ти дуже потрібна нам людина». Далі — більше, кажуть: «Давай ми тобі скинемо ще коштів, а ти придбай фарбу або якийсь балончик для малювання. Будь ласка, цим балончиком на паркані намалюй "зетки", і напиши, що Одеса чи Харків — російські». І за це вже пропонують 2 чи 5 тисяч грн. І дитина ведеться, вона це робить, знову ж таки скидає відеозвіт. І такі завдання бувають різними, але переважно на цьому етапі вони всі вбачаються дуже і дуже невинними".

Адвокат Дмитро Ципліцький. Фото з архіву експерта
В подальшому, ті, хто займається вербуванням дитини, промацують, наскільки вона готова зробити щось ще радикальніше — перенести пакунок, здобути якусь інформацію або пофотографувати якийсь обʼєкт. А потім дитині кажуть: "Ну все, ми з тобою вже три місяці співпрацюємо, ти молодець, виконав всі завдання, у нас вже на тебе є досьє. Ти ж розумієш, що ми тепер знаємо, хто ти, де ти живеш, хто твої батьки. Ми просто передамо цю інформацію в СБУ і тебе посадять, або посадять твоїх батьків, будуть проблеми. Тож тепер знайди військовий автомобіль та підпали його, або кинь в ТЦК запальну суміш, ми тобі розкажемо, де все придбати і кошти дамо". От тоді й починається паніка.
Третя причина, яку спостерігає адвокат, за його словами, дуже-дуже прикра. Наприклад, на одному затриманні хлопчина 12-13 років, поряд абсолютно нормальні батьки, адекватні, приїхали з меншою сестрою. Батько, мати працюють, діти добре навчаються. А в телефоні затриманої дитини — таємна група і там діти граються в шпигунів, в "героїв". Хизуються в переписках: "Я маю куратора в спецслужбах рф, я крутий, в мене є справа, є свій псевдонім чи позивний". Діти насолоджуються своєю "виключностю", їм це подобається. А що ще страшніше — часто вони не розуміють наслідків цієї "гри".
Так, один хлопчина дав координати гуманітарного штабу, де волонтери плели сітки. Через декілька місяців поряд таки прилетіло. Коли цю переписку правоохоронці показали матері підлітка, вона жахнулася: "Там же, в цьому штабі, працює його бабуся!".
"Найменшому із затриманих у Харкові 10 років, особисто був на затриманні. Це взагалі був випадок, коли ми всі — і слідчі, і прокурори, і оперативні співробітники, — взялися за голову. Дитина, спілкуючись нібито на рівних з тим, хто його завербував, запропонувала «скинути КАБ-пʼятисотку» на будинок дівчинки, яка його «відшила». Пише: «Я тобі зараз скину адресу. Там поряд багато будівель, вам плювати куди кидати, киньте туди, щоб від неї та від її сім'ї нічого не залишилось». 10 років дитині! Чи можна сказати, що вона розуміла те, що вона коїть?", — наводить ще один приклад Дмитро Ципліцький.
Замість грошей — в'язниця

У грудні 2024 в Одесі поліція викрила 15-річного хлопця, який на замовлення "куратора" підпалив електропідстанцію. Фото: Нацполіція
За словами адвоката, відчуття безкарності часто підтримують самі вербувальники: "ти ж ще маленький, тобі нічого не буде". Втім, стаття 22 КК України передбачає, що за вчинення окремих видів злочинів до кримінальної відповідальності можуть бути притягнені неповнолітні особи у віці від 14 років. Особам, які не досягли до вчинення злочину вісімнадцятирічного віку, може бути призначений строк від шести місяців до десяти років, за особливо тяжкий злочин, поєднаний з умисним позбавленням життя людини, — до п'ятнадцяти років. Зокрема за:
- диверсію (наприклад, надсилання геолокацій об'єктів оборони, вчинення вибуху): позбавлення волі на 10–15 років;
- терористичний акт (наприклад, підпал адмінбудівлі): позбавлення волі на 5–10 років.
Крім того, за матеріальні збитки, заподіяні неповнолітнім, платити доведеться батькам.
"На батьків при цьому в будь-якому випадку буде складено протокол за неналежне виконання батьківських обов'язків. Але кримінальна відповідальність у нас персоніфікована. Тобто, якщо дитина вчинила злочин і за віком, відповідно до тяжкості вчиненого, вона підпадає під кримінальну відповідальність, вона буде притягнена до кримінальної відповідальності. Якщо вона молодша, її не можуть притягнути у зв'язку із недосягненням віку, але й тоді вживатимуть певних заходів. Раніше це називалося «поставити на облік». Тепер у нас є ювенальні прокурори, ювенальна поліція та багато програм, які допомагають дітям зрозуміти, що вони накоїли і повернутися в соціум", — говорить Дмитро Ципліцький.
Як запобігти?
Найжахливіше, що батьки часто навіть не підозрюють, що їхня дитина потрапила під вплив злочинців.
А як давно ви цікавилися, на що саме підписані у Телеграмі ваші діти? Як часто нагадуєте їм про небезпеку спілкування з незнайомцями в мережах?
Чи говорите ви з дитиною про війну і про те, якими методами може діяти в Україні ворог?
"Через концентрованість на виживанні багато хто з батьків заплющує очі на такі важливі речі, як щирі розмови і розвинення почуття гідності в дітей", — відзначає психологиня Юлія Міцна.
Вона зауважує, батькам теж потрібно бути більш свідомими і не вважати, що поряд з ними живе все та ж вчорашня дитина, а активно цікавитись життям підлітків і спостерігати динаміку їхніх психоемоційних станів, контактів, захоплень тощо.
Експертка перелічує маркери, які можуть викликати підозру:
- депресивний стан дитини, який може бути спричинений відчуттям провини;
- неочікувана агресивна поведінка, як наслідок аутоагресії або набуття часткової самостійності і незалежності;
- замикання в кімнаті;
- ознаки адиктивної поведінки і наявність атрибутів паління;
- наявність грошей — готівки чи на рахунках інтернет-ігор;
- коштовні подарунки;
- відсутність вдома один і більше днів;
- відстороненість або згуртованість тільки з однією людиною.
"Прослідкуйте за активностями дитини в інтернеті і за її живим спілкуваннями. Чи не помічаєте ви чогось підозрілого, що не властиво вашій дитині? Якщо ви помітили дивну поведінку дитини, то спробуйте поділитись своїми спостереженнями з дитиною, поговорити про її емоційний стан. Після чого запитайте, що саме могло такий стан спричинити? І запропонуйте свою допомогу. Кожна дитина очікує, що ви будете на її боці, навіть якщо весь світ буде проти неї", — радить Юлія Міцна.
Якщо дитина зізнається — не вмикайте одразу осуд. Це спричинить зворотний хід і дитина знову закриється. Варто похвалити дитину, що вона зізналась, подякувати за довіру і разом з тим спробувати щось вирішити.
"Коли наші діти залишаються сам на сам з дорослими проблемами, то наслідки можуть бути невтішними. Заручившись вашою підтримкою, усвідомленням цих наслідків і можливими варіантами припинення зловмисної схеми, дитина матиме шанс повернутись до нормального життя", — говорить психологиня.
Що робити, якщо дитину намагаються вербувати?

Працівник Національної поліції проводить профілактичну бесіду зі школярами. Фото: Нацполіція
"Дорослі мають більше мудрості, матеріальних ресурсів і зв'язків, які сприятимуть припиненню вербування. Це може бути допомога адвоката, СБУ, поліції або кіберполіції. Згідно з частиною другою статті 30 Закону України «Про охорону дитинства» держава вживає всіх можливих заходів для запобігання вербуванню та використанню дітей у воєнних діях і збройних конфліктах", — говорить Юлія Міцна.
Поради для батьків:
- інформуйте дітей про небезпеку вербування та наслідки скоєння злочинів;
- поясніть, що "легкі гроші" в соцмережах — смертельна пастка;
- розкажіть про трагедії, що вже сталися з їхніми однолітками;
- слідкуйте за онлайн-активністю у мережі та колом інтернет-знайомств;
- контролюйте дотримання комендантської години.
Поради для підлітків:
- будьте обачними з незнайомцями в інтернеті, не діліться з ними особистою інформацією;
- розповідайте близьким дорослим про нові онлайн-знайомства;
- уникайте відвідування інтернет-ресурсів із сумнівним вмістом, передусім використовуйте офіційні ресурси для отримання та перевірки інформації;
- не "ведіться" на пропозиції швидкого заробітку — ви для "кураторів" витратний матеріал.
"Якщо дитину реально вербують в режимі «тут і зараз», ви дізналися про якусь переписку чи завдання, обов'язково звертайтеся до Національної поліції або СБУ. Всі служби відкриті для цього, якщо дитина приїде з батьками і покаже телефон, планшет чи ноут, куди їй писали, жодної відповідальності за це не буде", — радить адвокат Дмитро Ципліцький.
СБУ та Нацполіція продовжують інформкампанію "Спали ФСБшника" для протидії вербуванню молоді спецслужбами рф:
- Якщо вам або вашій дитині надійшла пропозиція вчинити за гроші такий злочин — негайно повідомте про це СБУ через чатбот Спали ФСБшника і вкажіть інформацію про контакт, який намагався провести вербування.
- Також при отриманні інформації про вербування — повідомте поліцію за номером 102 або заповніть форму зворотного зв'язку на сайті кіберполіції: https://ticket.cyberpolice.gov.ua.
- Зверніться до представників СБУ чи Нацполіції особисто.
Саме так вчинив на Тернопільщині учень шостого класу, якого намагалися завербувати росіяни. Він прийшов до інспектора сектору освітніх офіцерів Кременецького районного відділу поліції і розповів, що на його мобільний телефон надійшло повідомлення у Telegram від невідомого акаунту із пропозицією підробітку, шляхом підпалу об'єктів критичної інфраструктури та правоохоронних будівель. Шестикласник не спокусився на обіцяні гроші, а, пам'ятаючи профілактичні розмови, які у школі з ними неодноразово проводили і поліціянти, і вчителі, повідомив про цей факт поліції. Правоохоронці поспілкувалися зі свідомим школярем та подякували за його позицію. Ворогу не вдалося завербувати дитину для диверсійної діяльності та нашкодити їй та іншим.
"Для того, щоб діти в принципі не наважувались на такі речі, варто розмовляти з ними про патріотизм, озвучувати свою позицію стосовно тероризму, злочинності, доводити вже відомий негативний досвід, вчити дитину аналізувати і критично мислити. Діти мають знати, що такі «швидкі гроші» можуть перекреслити дорогу у майбутнє, і що є й інші альтернативні види заробітку. Такі як кишенькові гроші, участь в освітніх проєктах, репетиторство, допомога літнім людям, догляд за домашніми тваринами, продаж власних виробів, купівля-продаж з аліекспрес, створення текстів, сезонні роботи та багато іншого", — зазначає Юлія Міцна.
Психологиня наголошує, що батькам варто пам'ятати: найважливіше, що вони можуть зробити — це подавати дітям власний позитивний приклад. Адже 70% поведінки діти переймають невербально, просто спостерігаючи за батьками, і тільки 30%, коли їм кажуть, як потрібно робити.