fbpx
Сьогодні
Розбір 09:03 02 Лип 2021

Третина українських школярів не склала ЗНО з математики через неочевидну причину: пояснюємо чому

Українці не забули математику: проблема в системі реєстрації на зовнішнє незалежне тестування

English version here

Фото Unsplash

Ось-ось почнеться сезон подачі документів абітурієнтів до ВНЗ — як і в попередні роки вступ до університету майбутніх студентів буде залежати від отриманих ними балів на ЗНО. Цього року школярі показали напрочуд низькі результати на ЗНО з математики. З 67 балів прохідні 10 не набрали 31% абітурієнтів. Учасники тестування, результат яких нижче 10 балів не зможуть використовувати результат цього тесту з математики для вступу до ВНЗ.

Тест з математики містив 34 завдання, на виконання яких було відведено 210 хвилин. Рівень складності завдань — прийнятний, про це вже неодноразово заявили ті, хто бачив завдання. Переконатися в цьому можна самостійно, адже на платформі ЗНО-ОНЛАЙН вже є доступні завдання.

Математика і минулі роки. Невже школярі забули, як рахувати?

Торік відсоток учасників, які не подолали поріг тесту ЗНО з математики, склав 12,71% при порозі 9 балів з 62 можливих. На перший погляд, може здатися, що причина в різкому погіршенні рівня знань з математики — ще б пак, більшу частину року школярі вчилися віддалено, але подивімось на результати тестування минулих років. Наприклад, у 2016-му відсоток учасників, які не подолали поріг "склав/не склав" склав 15%, що у 2 рази менше, ніж цього року; у 2017-му ця цифра трохи зросла і склала 16,46%; у 2018-му — 18,57%, а у 2019 — 18,17%. Тобто 2020 рік показав кращі результати з тестування за останні роки, а у 2021 статистика різко погіршилася. 

Навряд чи хлопці та дівчата, що  торік були десятикласниками, різко забули всю шкільну програму, а вчителі не дали ніяких матеріалів за весь 11 клас. Причина, звичайно, може бути в складності тестів, системі оцінювання, однак і вона з року в рік не змінюється — завдання даються однотипні, а оцінка здійснюється за однією і тією ж схемою. Шкільні вчителі стверджують: насправді причина в іншому. 

математика зно

Фото Unsplash

Але є один нюанс. ЗНО з математики складають двох видів: профільне і "стандарт"

Річ у тому, що у 2021 році абітурієнти на вибір могли складати два тести з математики — профільний і рівня "стандарт". Профільна математика потрібна для тих абітурієнтів, які вирішили вступати до ВНЗ, де необхідні результати ЗНО з математики. Рівень "стандарт" — для всіх інших школярів. 

Ще 2 роки тому це було необов'язково: школярі в обов'язковому порядку проходили державну підсумкову атестацію з математики (ДПА) і в разі, якщо збиралися вступати до ВНЗ, зобов'язані були складати ЗНО як вступні іспити. Але через пандемію з метою знизити навантаження на пункти тестування на 15-18% у 2020 році парламентарі вирішили скасувати ДПА — бали в атестат за шкільні предмети виставлялися відповідно до річних оцінок. Якщо ж школяр не згоден з цими результатами, він може пройти ДПА в формі ЗНО. У такому випадку він повинен зареєструватися на ЗНО рівня "стандарт". Складання на ЗНО виключно профільних предметів для вступу була обов'язковою тільки в тому випадку, якщо школяр хотів вступити до ВНЗ.

У чому секрет?

У 2021 вийшло так, що реєстрація на ЗНО на стандартний іспит з математики стала добровільно-примусовою для школярів. Тобто зареєструватися на іспит рівня "стандарт" ти зобов'язаний в будь-якому випадку, а от приходити вже не обов'язково. 

Така система привела до наступних результатів, вони опубліковані на порталі ОСВІТА.UA. Фактична явка на пункти тестування з математики профільного рівня склала 83,9% від зареєстрованих, а ось від загальної кількості зареєстрованих на рівень "стандарт" реально на іспит з'явилися тільки 11,9% від усіх учасників. 

Учитель середніх класів з Києва, який побажав залишитися анонімним, розповів "Рубриці":

"Обов'язково потрібно було всім зареєструватися, а ось прийти або написати добре — це вже необов'язково. Я працював в комісії на ЗНО — всі аудиторії завжди забиті, немає тільки 2-3 осіб, а на математиці у нас в аудиторіях сиділо по 2 людини, деякі взагалі були порожні", — розповідає він. 

Тобто майже 90% школярів просто проігнорували іспит. Логічно, що вони набрали по 0 балів, які й були пізніше враховані в статистиці, що підраховує загальний результат іспиту з профільної та стандартної математики. 

математика зно

Фото Getty Images

Чи потрібно робити математику обов'язковим іспитом?

І хоча українські нормотворці не передбачили всіх нюансів складання іспиту з математики, її обов'язковість для всіх є стандартною практикою для багатьох країн світу. 

Таке обов'язкове складання іспитів для школярів — результат запозичення досвіду перевірки знань випускників різних країн. Наприклад, по жорсткості контролю за списуванням ми наближені мало не до Китаю — там учням не дозволяють брати на державний іспит навіть воду — тільки ручку, олівець, лінійку і циркуль. За процесом, як і у нас, також стежать сторонні викладачі, класи оснащені камерами та металодетекторами, щоб ніхто не зміг пронести з собою шпаргалки або гаджети. Покарання за списування, правда, в Україні набагато простіше, ніж в Китаї: маленька хитрість з боку абітурієнта Піднебесної загрожує йому довічним тюремним ув'язненням. А у нас, як і в США, це буде небезпечно всього лише зануленням результату іспитів. Що стосується обов'язкових для складання предметів, в Китаї це — китайська мова і математика. 

Також математика обов'язкова для складання й серед американських школярів. Правда, за складністю іспит в США дуже поступається таким самим іспитам з математики в інших країнах: тести для учнів 12 класу за складністю рівні аналогічним європейським іспитам для 7 і 8 класів. 

У деяких країнах складання фінального шкільного державного іспиту взагалі не обов'язкове. До таких належить Фінляндія — вступити до професійного училища можливо просто завдяки свідоцтву про те, що закінчена школа. Тільки після трирічного навчання в гімназії фінський учень може вступити до ВНЗ, для чого передбачене складання одного загальнонаціонального іспиту: фінська мова, шведська мова, іноземна мова, математика або природна наука. Цей іспит вважається досить простим і без проблем складається переважною більшістю випускників.

Одним з головних напрямків випускних іспитів математика є і в Ізраїлі. Там абітурієнти складають один тільки психометричний тест, в якому об'єднали англійську мову, математику і завдання на вербальне мислення. 

Обов'язкова математика і в Південній Кореї. Випускники шкіл складають іспити з основних чотирьох предметів: корейської мови, англійської мови, історії та математики, а також з трьох окремих дисциплін на вибір. 

106519

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

15 коментарів

спочатку нові
за рейтингом спочатку нові за хронологією
1

Задовбали вже всіх тією математикою з її відірваними від прикладного життя формулами, теоремами, тотожностями, які ніколи, ні де не застосовуються. окрім самими викладачами та обмеженим прошарком вузько галузевих науковців. Треба відділяти математику від арифметики і геометрії, що дійсно потрібно в житті. Нагальний приклад тому, як сам став головним конструктором без тієї математики, використовуючи в роботі лише основи арифметики для обчислень та геометрії, без тих теорем, диференціалів та іншого непотрібного в практичному застосуванні.

2
Доктор

От знання фізики набагато корисніше і важливіше в житті, ніж тієї мертвої математики, то краще би фізику зробили обов'язковим предметом. А в побуті достатньо і арифметики від всієї тієї математики.

3

Кому она нахрен нужна та математика в том объёме, в котором долбят учеников, ведь в жизни её НЕТ, тех формул, равенств и теорем с тождествами, что придумали яйцеголовые лишь бы заморачивать других. А заставлять в обязательном порядке сдавать ещё и те по ней экзамены, - это вообще уже - насилие над личностью и правами выбора. Сами уроды всё посписывали на своих экзаменах, или бабки дали, а остальных насилуют той математикой принудительно как в отместку за собственные комплексы малограмотности.

4

Силоміць нав’язувати обовязковість екзамену з математики - це знущання над правом вибору самого громадянина, хоч і випускника ще школи, та порушення його конституційних прав. Але ж влада звикла все робити з примусу, ще і аргументуючи це нібито досвідом інших країн. Хоча придивлятися треба до досвіду кращого, а не взагалі. Як і те - навіщо філологу, історику, ботаніку, чи музиканту вже в ВУЗах та математика в тому обсязі, який намагаються втиснути ще в тих школярів.

5

Вся біда в цих шкільних програмах, що викладають все підряд, ніби в академічних ВУЗах, де і багато зайвого, аби кожному викладачу свої часи начитати, а діти повинні все це ще встигнути переварити з усіх предметів одночасно. Особливо, як з тією математикою, тому і такі результати, бо легше засвоюється те, що має своє прикладне підтвердження в житті, а не в теорії. Треба було би краще застосовувати додаткові спеціалізовані факультативи вже з поглибленим вивченням тієї математики для тих, хто вирішить нею займатися і далі, а не в загальній програмі навчання.

6
Практик

Так само, тільки закінчивши технічний університет, відразу забув про ті непотрібні алгебраїчні функції, теореми, тотожності, та формули, що лише відволікали від практичних знань, використовуючи вже на практиці теж тільки арифметику та геометрію, що теж не завадило стати провідним фахівцем в технічній галузі, бо дуже багато в тій математиці, що викладають дітям в школах того, що взагалі ніколи не буде мати практичного застосування навіть в технічних галузях, тому і не сприймається так, як хочуть ті, хто сам це нав’язує іншим.

7
Лікар

Мова йде не про знання тієї математики, яку так відстоюють ті, які навіть і не знають, що таке диференціали, алгебраїчні рівняння, а про назви тих теорем взагалі не чули. Справа в тому, чи потрібно все це в обов’язковому порядку тим же школярам, які визначилися зі своїм майбутнім фахом, який не матиме застосування математики в тому об’ємі, який їм вичитують в школах, але їм примусово нав’язують обов’язкову атестацію в тому ЗНО з цього предмета без права вибору. Це вже нагадує ті часи, коли примусово заставляли вчити так звану історію КПРС і здавати державний екзамен з так званого наукового комунізму навіть в технічних ВУЗах.

8
Фахівець

Саме в цьому і проблема, що такі чиновники від освіти самі не знають що таке математика, звалюючи все в одну купу, і алгебру, і геометрію, і арифметику, а потім дивуються таким результатам, коли ще і примусово нав’язують цей вінегрет з різних предметів під назвою нібито «математика» екзаменом в ЗНО.

9

Поржав. Розривом задоволений.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: