fbpx
Сьогодні
Екорубрика 09:45 15 Бер 2021

Органік, еко і біо: як розпізнати рекламний хід в маркуванні продуктів

Як навчитися відрізняти екологічні товари від неекологічних, не потрапляючи на нову хитрість маркетологів — "грінвошінг"

English version here

Фото: ecofinds.net

У магазинах для таких товарів іноді виділяють цілі полки, а буває і так, що весь маркет готовий поручитися за екологічність товарів, додаючи до своєї назви приставку "ЕКО". До Анастасії Мартиненко, екологині та менторки Zero Waste Academy, компанії часто звертаються з проханням уточнити, наскільки безпечний для споживачів і екології той чи інший товар:

"Буквально 2 тижні тому компанія, яка упаковує свою продукцію в "біопластик" і "біопакети", прийшла до мене з запитом — куди відправляти на переробку такі упаковки. Вони готові були збирати їх у своїх клієнтів і переробляти, щоб відходи не потрапляли на звалища. Але в результаті проведеного аналізу ми з'ясували, що ці пакети — оксорозкладні. Це ще гірше, ніж пластик. А в складі упаковки є поліпропілен — ніхто не буде його компостувати".

грінвошінг

Вийшло так, що "біопластик" насправді виявився ще більш шкідливим, ніж звичайні пакети, і заявлені характеристики продукту ввели в оману не тільки клієнтів, але і підприємців. Такі випадки — не рідкість. Етикетки з написами "Натуральний продукт", "Не тестується на тваринах", зображення зелених листочків та інші рекламні трюки змушують нас купувати товари, які часто не відповідають заявленим якостям. Це називається "грінвошінгом" — зеленим камуфляжем, що виникли як данина моді на екологічність, новим маркетинговим ходом, що підвищує попит на нібито поблажливий для природи продукт. Найчастіше такі маркування не мають сенсу — законом вони не заборонені, безпосередньо про якість товару не заявляють, а значить, ніхто не зможе довести, що чергова зелена наліпка "ЕКО 100%" — це обман, а не елемент дизайну.

Що ми знаємо про ECO або ORGANIC продукти?

Всі маркування можна поділити на два види: екомаркування та органік-маркування.

Екопродукцією може вважатися лише той продукт, товар, матеріал або виріб, що має поліпшені екологічні характеристики, встановлені відповідним екологічним стандартом. Про те, що продукт "Еко", говорить екологічне маркування, і право на його застосування надається виключно щодо екологічно сертифікованої продукції.

Отримати сертифікат і право використання екомаркування виробники можуть, якщо екологічність товару підтвердить компетентна незалежна організація. Щоб пройти екологічну сертифікацію, замовник повинен надати виконавцю зразки продукції і документи про походження сировини, виробництво, упаковку, транспортування, зберігання і утилізацію продукту. Оцінюється готовий продукт і його життєвий цикл: складові, технологія виробництва і пов'язані з нею впливи на навколишнє середовище. У разі, якщо відповідність екологічним критеріям підтверджено, видається екологічний сертифікат, який є підставою для використання екомаркування.

грінвошінг

Але існує і органік маркування, яке говорить про якість самого продукту і його складових. Анастасія Ле Хак, начальниця відділу маркетингу магазину органічних продуктів Натур Бутик і організаторка Organic Tour, пояснила, що при виборі продукту краще орієнтуватися на органік-маркування, яка повідомляє про якість самого продукту і його складових. У органік-продуктів є стандарти рослинництва, тваринництва, виробництва рибних продуктів, яким вони повинні відповідати. В органічних продуктах заборонені ГМО, підсолоджувачі і підсилювачі смаку, штучні барвники, ароматизатори та консерванти. Наприклад, у ЄС дозволено 375 різних Е-добавок, для органічних продуктів — тільки 45, і всі вони натурального походження. Всі ці правила з виробництва органічних продуктів прописані в IFOAM — це міжнародна Федерація органічного руху. Продукція, яка відповідає стандартам IFOAM, може бути сертифікована незалежними органами, причому процес отримання такого сертифіката досить тривалий.

Фермер, який налагодив виробництво відповідно до IFOAM, звертається до сертифікаційного органу, в Україні їх 23, який видає дозвіл на використання органічного маркування. Після витримується певний період, він може тривати до декількох років, протягом яких фермер вирощує по екологічним стандартам, але ще не має права маркувати свій продукт. Потім слідує перехідний період, і тільки після нього вже видається органічний сертифікат.

2 серпня 2020 року набрав чинності закон "Про основні засади та вимоги до органічного виробництва, обороту і маркування органічної продукції", який забороняє безконтрольне використання в Україні сільгосппродукції і товарів з назвою "еко", "біо", "органік", передбачає штрафи і вилучення такої продукції. За словами Анастасії Ле Хак, щоб закон запрацював на повну силу, залишилося прийняти ще кілька підзаконних актів.

Яким маркуванням можна довіряти?

Програми екологічного маркування функціонують у більш ніж 50 країнах світу. Всього таких знаків — близько 456, вони зібрані на сайті Ecolabel Index. Близько 80% з існуючих екомаркіровок об'єднані в GEN (The Global Ecolabelling Network) — Всесвітній Глобальній Мережі Екомаркувань. Це некомерційна асоціація, що займається визнанням екологічних показників, сертифікацією і маркуванням. Її метою є поширення інформації про значення і переваг застосування маркування, а також забезпечення їх взаємного визнання.

В Україні маркуванням, що повідомляє про екологічність товару, вважається "Зелений журавлик", але про те, якими саме критеріями відповідає товар, сказати не можна, оскільки у відкритому доступі їх немає.

грінвошінг

Також часто може зустрічатися "Євро листочок", який дає інформацію про країну походження товару, спосіб виробництва — eco, bio або organic, орган контролю і походження сировини, з якої він виготовлений. Незабаром в Україні з'явиться ще один логотип — "Органічний продукт".

грінвошінг

Запам'ятати всі знаки маркувань неможливо. Але є способи перевірити їх достовірність. Наприклад — завантажити додаток Ecolabel Guide. Він розпізнає екомаркування по фото — у ньому можна дізнатися, чи достовірне маркування, і яким стандартам воно відповідає. Додаток показує не тільки маркування "еко". Так, він розпізнає знаки, що говорять про можливість переробити упаковку товару, дає інформацію про те, чи веганський це продукт. Це можна зробити прямо в магазині, відсканувавши значок на упаковці товару.

Як правило, ми купуємо один і той самий набір продуктів, тому вибрати і запам'ятати ті, що дійсно завдають шкоди довкіллю і є натуральними, не складе труднощів.

Пропонуємо ще пройти тест: А ти живеш екологічно? Тест-ревізія звичок від "ЕкоРубрики"

3341

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: