fbpx
Сьогодні
Екорубрика 20:30 11 Сер 2020

Куди подіти прострочену їжу? В Україні з'явився перший "продовольчий банк" для нужденних

Уявіть: на вихідних, ви зайшли в супермаркет і купили купу всякої їжі, щоб весь тиждень не заходити за покупками і не витрачатися на обіди в робочі дні. Але потім щось пішло не так — чи то не було часу на підготовку, чи то просто лінь, і ось уже доводиться викидати зіпсовані м'ясо, овочі та молочку.

Звичайно, такі продукти в основному можна перетворити на компост. Але чи замислювалися ви коли-небудь про те, куди прострочена їжа дівається з полиць супермаркетів? Дуже часто вона просто викидається на смітник, де загніваючи, виділяє в атмосферу СО2 та інші гази. Щорічно непридатна до вживання їжа виробляє майже стільки ж викидів, скільки вся транспортна система Землі.

Тому в багатьох країнах світу виникли продовольчі банки або фудшерінгові ініціативи, які борються з цією проблемою. А проект "Тарілка" зі Львова — перший такий продовольчий банк в Україні.

📽️   Дивіться наше відео, як це працює:

Симбіоз еко- та соціального волонтерства

Принцип роботи "Тарілки" дуже простий: спочатку волонтери забирають продукти, термін придатності яких закінчується, з магазинів-партнерів проекту. Потім ці продукти везуть до благодійних організацій, які займаються допомогою малозабезпеченим людям. На даному етапі, з проектом працює 2 мережі супермаркетів зі Львова і ведуться переговори про співпрацю з іншими, великими мережами.

Продукти, у яких до кінця терміну придатності залишається 1-2 дні, як правило, дуже погано продаються — швидше за все, на полицях вже є такі ж продукти з більш свіжої партії, які і користуються великим попитом. При цьому, продукт, якщо його правильно зберігали, залишається придатним до вживання — але як тільки його термін закінчується, магазин вже не має права виставляти його на прилавок. Тому, якщо компанія не передбачила якийсь спеціальний спосіб утилізації, такі продукти централізовано збираються і викидаються на звалище.

Тепер же магазини-партнери "Тарілки" віддають такі продукти волонтерам. Магазину більше не потрібно піклуватися про їхню утилізацію, а продукти знаходять своїх споживачів і допомагають нужденним. Оскільки з альтернатив таким продуктам доступна лише утилізація, супермаркети передають їх "Тарілці" абсолютно безкоштовно.

Ініціатива

"Тарілка" почала свою роботу в березні, з початком карантину. З тих самих пір організація працює на волонтерських засадах — керівник Львівської "Тарілки" Іван Богуш каже, що всього в контактній базі налічується близько 100 волонтерів.

Одна з таких волонтерів — Олена. Вона на своєму автомобілі проїжджає повз 7 магазинів, які передають продукти, забирає їх і відвозить у благодійні організації. Волонтери забирають їжу кожен день — і відвозять їх у 7 різних організацій, раз на тиждень у кожну. Серед них, наприклад, є притулки для бездомних, госпіталь, церковний прихід.

Олена почала займатися цим на карантині, коли був вільний час і поїздки по порожньому місту приносили задоволення. Зараз часу все менше, але тим не менш, вона намагається хоча б раз на тиждень допомогти проекту і відвезти продукти на своїй машині. Вона каже, що волонтером може стати будь-яка людина, навіть без своїх "коліс" — іноді їжі буває настільки багато, що передати її силами однієї людини досить складно.

Магазини передають їжу в залежності від того, чи є у них в наявності близький до псування продукт. Іноді якийсь магазин може не передати взагалі нічого — а іноді доводиться забирати цілі ящики молочної продукції та овочів. Іван розповідає, що часом трапляються і досить екзотичні продукти — наприклад, кумкват або цілий шматок хамона. Такі делікатеси не завжди можуть собі дозволити люди з середнім достатком, але завдяки "Тарілці" навіть незаможні час від часу отримують такі продукти.

Продовольчий банк допомагає вирішити відразу 2 проблеми: по-перше, скорочується кількість продовольчих відходів і їх негативний вплив на навколишнє середовище. По-друге, люди без стабільних джерел доходів можуть розраховувати на те, щоб іноді отримувати їжу абсолютно безкоштовно. У виграші від цього знаходяться всі залучені сторони.

Ініціатива

"Тарілку" — у кожне місто

Спочатку планувалося, що "Тарілка" почне роботу після того, як закінчить ремонт своєї бази. У це приміщення планувалося звозити всю зібрану з супермаркетів їжу і роздавати її централізовано — і благодійним організаціям, і звичайним людям. Міська влада пішла назустріч проекту і виділила велике приміщення на дуже хороших умовах — але для запуску в цьому приміщенні потрібно провести ґрунтовний ремонт.

Коли почався карантин, погіршилася економічна ситуація багатьох людей і сімей — тому "Тарілка" почала працювати раніше, ніж планувалося. Однак план залишається незмінним — Іван та його колеги збирають кошти і будь-яку допомогу для того, щоб швидше закінчити ремонт і відкрити свою постійну базу. Велику допомогу надають інші волонтерські організації або небайдужі люди: хтось приходить і допомагає фарбувати стіни, хтось безкоштовно встановлює вікна і ворота, хтось допомагає фінансово.

Навколо цього простору почалися і перші проблеми: мешканці будинку, у якому збирається відкритися база "Тарілки" виступили проти. "Оскільки люди до кінця не розуміли, що саме таке продовольчий банк, на яких підставах він буде працювати, у людей виникли стереотипи, або просто при відсутності інформації вони створили для себе якісь такі міфи про те, що тут буде якийсь розсадник для наркоманів і кого завгодно ще", — каже Іван.

Але завдяки розмовам, місцевих вдалося переконати в тому, що продовольчий банк ніяк не завадить їхньому життю. Деякі мешканці будинку навіть стали допомагати проекту.

Ініціатива

Незважаючи на складнощі, проект успішно працює і планує розвиватися і далі. Іван каже, що у Львівської "Тарілки" скоро можуть з'явиться аналоги в Києві, Запоріжжі, Івано-Франківську чи Маріуполі. У багатьох містах є активні люди, які хотіли б допомагати подібним чином своїм містам. "Тарілка" бачить себе не просто організацією, а цілим рухом, який міг би міняти спосіб поводження з продуктами по всій країні.

Найдивовижніше — те, що вже кілька місяців успішний проект працює тільки на волонтерській ініціативі. "Ми не прийшли в проект для того, щоб заробляти гроші. Ми працюємо 10-й місяць виключно на волонтерських засадах", — каже Іван. Тому організація приймає будь-яку допомогу і готова допомогти тим, хто захоче масштабувати цей досвід у себе.

8606

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: