fbpx
Сьогодні
Екорубрика 08:10 12 Лис 2021

Мамонти, корови і суперклей: 18 оригінальних рішень проти змін клімату

"Рубрика" зібрала найнезвичніші рішення на користь довкілля з усього світу.

English version here

У чому проблема?

Зміна клімату — проблема планетарного масштабу. Лісові пожежі, потужні урагани, рої землетрусів, посухи, аномальні повені і морози — які ще повинні статися катаклізми, щоб нарешті людство почало ставитися до цього серйозно?

Журнал BioScience випустив новий звіт по клімату, де виявилося, що останні п'ять років — найбільш спекотний період в історії людства. Тільки за 2019 рік глобальне потепління вбило 356 тисяч осіб, а днями у Канаді вперше діагностували астму, спричинену змінами клімату. Зміни клімату впливають на наше щоденне життя.

Без сумніву, кліматична криза прямо пов'язана з розвитком технологій. Вчені пророкують — всього через 500 років людство взагалі може перестати існувати, а  Земля стане непридатною для життя. І поки світові лідери спілкуються на Кліматичному саміті в Глазго, цікаві рішення з спасіння нашої планети вже застосовують в усьому світі.

У боротьбі за майбутнє нашої планети всі засоби придатні. Зібрали для вас 18 оригінальних рішень (і одне бонусне — не могли оминути його увагою). Деякі з них ну дуже неочікувані.

Які рішення?

 • Суперклей як суперзброя

боротьба за клімат

У Лондоні еко активісти приклеюють себе суперклеєм до асфальту, щоб привернути увагу до боротьби зі змінами клімату. Вони вважають, що уряд робить недостатньо — і намагаються заблокувати трафік у місті. За останній час поліція провела вже 300 затримань "зелених" протестувальників. Відірвати учасників руху Insulate Britain співробітникам правопорядку непросто, на це йде багато часу. Недавно екоактивісти заблокували рух по одній із найжвавіших трас поблизу аеропорту "Гітроу". Поки що єдиною реакцією влади стала заборона подібних акцій судом, адже в місті через це створюються жахливі "затори".

 • Контрацептиви для гризунів

боротьба за клімат

Втім, у повній бездіяльності урядовців Сполученого Королівства теж звинувачувати не можна. Там мають намір штучно обмежити кількість сірих білок, що шкодять деревам, за допомогою оральних контрацептивів.

Сірих білок завезли до Британії з Північної Америки в кінці 19 століття. Зараз їхня популяція налічує майже 3 мільйони особин, вони практично витіснили місцевих червоних білок, яких залишилося всього 140 тисяч. Інвазивні гризуни відчувають особливу любов до кори молодих дерев. Збиток від гастрономічних пристрастей цих зовні симпатичних прибульців становить близько 2 мільярдів фунтів стерлінгів на рік. 

Сірих білок називають не менш ніж перешкодою на шляху вирішення кліматичної кризи. План з примусової контрацепції, яка презентується як гуманна альтернатива знищенню, схвалив сам принц Чарльз. Протизаплідні засоби, змішані з пастою з фундука, будуть періодично розкладати по спеціальним годівничкам, доступним тільки для цього виду. Фахівці розраховують скоротити популяцію сірих білок на 90%.

 • Модульні теплиці у супермаркетах

боротьба за клімат

У Німеччини з'явиться супермаркет з аквапонною системою і модульною теплицею — він буде вирощувати певні продукти прямо на місці і таким чином скорочувати викиди від виробництва і перевезень.

Це спільний проект мережі супермаркетів REWE і архітектурної фірми Acme, — магазин створюється як прототип, який потім будуть впроваджувати по всій країні. Найперший магазин у Вісбадені буде виробляти близько 10 тонн свіжої риби та 800 тисяч горщиків базиліка. Базилік допомагатиме фільтрувати воду, що використовується в рибництві, а продукти життєдіяльності риб будуть використовуються як добриво для базиліка.

 • Готель, дружній до природи

боротьба за клімат

Подорожувати теж можна екологічно. У данському місті Ренні побудували новий корпус готелю Green Solution House, який повинен позитивно вплинути на клімат.  Дерев'яні матеріали, з яких побудовано будівлю, не просто мають нейтральний викид CO2 — вони будуть поглинати парникові гази.

Будівля створена з тирси і обрізків з інших виробництв (жодних зрубаних дерев!), які після завершення терміну служби можна буде переробити. Декорували приміщення уламками з місцевих кар'єрів.

 • Вдягайте маски!

корова

Головними винуватцями парникового ефекту вважаються вуглекислий газ і водяна пара. Метан — лише третій у списку. Але все ж таки його вплив на атмосферу дуже значний — для екології метан шкідливіший, ніж вуглекислий газ, приблизно в 20-25 разів. 

В основному "постачальником" метану є велика рогата худоба. Так, звичайнісінька корова "виробляє" і випускає в атмосферу 400-500 літрів метану за день, близько 95% метану корови виділяють у вигляді відрижки і через ніс. 

Тож тепер у США будуть надягати маски на корів, щоб врятувати екологію. Американська продовольча компанія Cargill почне продавати метанопоглинаючі пристрої для корів у вигляді масок, які допоможуть скоротити викиди парникових газів. Пристрій розробив британський стартап Zelp. За словами розробників, за допомогою нього викиди метану можна зменшити вдвічі.

Пристрої розміщуватимуть над ротом корів, вони діятимуть за принципом каталітичного нейтралізатора в автомобілях. У пристрої встановлений фільтр, який поглинає метан. Коли фільтр насичується, в результаті хімічної реакції метан перетворюється на CO2, який потім виділяється в атмосферу.

Ціна на виріб ще не визначена. У Zelp кажуть, що річна плата може становити близько 80 доларів за одну корову.

 • Туалети для корів

боротьба за клімат

А ще для того, щоб знизити кількість токсичних відходів тваринництва, корів будуть привчати до горщика. Велика рогата худоба є джерелом не тільки метану і закису азоту, які є побічним ефектом травлення, але і величезної кількості нітратів, які потрапляють у грунт разом із сечею. Вчені запропонували привчати телят до спеціального місця, у якому сечу будуть збирати і видаляти з загонів.

Експериментатори поставилися до ідеї з величезним ентузіазмом, телята показують високу здатність до навчання і це допоможе запобігти зараженню грунтів токсинами.

Ці викиди прямо не впливають на глобальне потепління, але потрапляючи в грунт, аміак переробляється в оксид азоту — третій за поширеністю парниковий газ. У своєму експерименті, що отримав назву MooLoo, фахівці почали винагороджувати їжею тих телят, які мочилися в туалеті. Потім їм стали дозволяти наближатися до лотків при виникненні необхідності. Для того ж, щоб сечовипускання поза лотком асоціювалося з негативними відчуттями, вчені спробували програвати телятам через навушники-вкладиші неприємну музику — однак ті не відреагували на подібну стимуляцію. Належний ефект набув секундний "душ" із розбризкувачів.

За підрахунками дослідників, збір 80 відсотків коров'ячої сечі призведе до зниження викидів аміаку на 55 відсотків

 • Майнінгові ферми на вулканічній енергії

боротьба за клімат

Вплив майнінгу на довкілля все частіше стає частиною світового екологічного порядку. Bank Of America провів дослідження, з'ясувавши, що під час операцій з біткоінами щорічно в атмосферу викидається 60 мільйонів тонн вуглекислого газу — стільки ж, скільки виділяє вся Греція. А світові витрати електроенергії на майнінг більші річного споживання електроенергії Фінляндії.

У Сальвадорі додумалися майнити криптовалюту на електроенергії вулканів. Про це повідомив у Twitter президент країни Найбік Букеле. Від задуму до реалізації ідеї пройшло всього чотири місяці — унікальна ферма для майнінгу біля підніжжя вулкана вже почала працювати. Президент країни похвалився видобутими 0,00599179 біткоінами (близько $ 269).

Устаткування для майнінгу підключили до електростанції, яка використовує для вироблення енергії тепло вулкану. Енергія на електростанцію надходить з нової геотермальної свердловини потужністю 95 МВт. Пари, що при цьому виділяються, не залишають опадів і природним чином розчиняються в повітрі. Такий спосіб видобутку енергії сьогодні вважається найдешевшим і найчистішим. 

 • Майнінг з… коровами? Так, ми знову про корів

боротьба за клімат

У Великій Британії вулканів немає, там місцевий фермер Філіп Г'юз добуває криптовалюту за допомогою енергії від переробки гною. Для перетворення коров'ячого гною на електрику чоловік встановив анаеробні дегістери — установки, в яких метан, що виділяється при розкладанні відходів, спалюється і трансформується в електрику. Третина отриманої енергії використовується для живлення майнінгових установок, в яких фермер добуває Ethereum. Інша частина використовується для потреб самої ферми.

Крім того, Г'юз здає свої установки в оренду. Орендар Джош Ріддетт, який організував фірму по розміщенню криптоферм в подібних малих господарствах з відновлюваною електроенергією, каже, що йому вдалося успішно встановити таке обладнання на 42 об'єктах.

 • Мамонти для Сибіру

мамонт

Вчені під керівництвом професора генетики Джорджа Черча з Гарвардської медичної школи об'єдналися в компанію Colossal, яка займеться генетичним відродженням шерстистого мамонта. На реалізацію проекту буде витрачено 15 млн доларів. Дослідники розраховують створити гібрид мамонта і азіатського слона, в наявні ДНК якого будуть додаватися гени мамонта, що відповідають за формування підшкірного жиру і вовняного покриву у тварин.  В результаті повинен вийти слон, стійкий до холоду, який буде виглядати і поводитися себе як мамонт.

Популяціями вимерлого ссавця планується в найближчому майбутньому заселити Східний Сибір. Крім суто наукового інтересу, ініціатор проєкту просуває ідею відновлення екологічного балансу за допомогою мамонтів. Внаслідок глобального потепління підвищується температура і в тундрі Сибіру, і в Північній Америці, що призводить до прискореного виділення великих обсягів вуглекислого газу. У нинішній тундрі переважно росте лише мох, але за часів мамонтів там були справжні луки, і серед біологів поширена думка, що мамонти були своєрідними охоронцями цієї екосистеми, вони підтримували луки, розриваючи мох, ламаючи дерева й лишаючи рясний послід, що удобрював грунт.

На думку професора, мамонти могли б відновити у тундрі луки, захистити грунт від ерозії й врешті-решт сприяти зв'язуванню двоокису вуглецю. Сьогодні майже мільйону видів рослин і тварин на нашій планеті загрожує знищення. І якщо проєкт Colossal буде успішним, це відкриє шлях до "генетичного порятунку".

 • Камені з атмосфери

боротьба за клімат

Ісландський стартап пропонує інший спосіб нейтралізації вуглецю. В компанії Carbix стверджують — його можна перетворити на… камінь! Винахідники створили технологію, за допомогою якої можна уловлювати CO2 просто з труб заводів до того, як газ надійде в атмосферу, або видаляти його з повітря. Після уловлювання CO2 розчиняють у воді і відправляють у землю. Там рідина вступає в реакцію з кальцієм, магнієм і залізом, і приблизно через 2 роки перетворюється на камені — карбонати, що заповнюють порожнечі в підземних породах. Зберігати ці камені в гірських породах можна вічно. А ще це дешево, легко і екологічно.

 • Велике заморожування

боротьба за клімат

У той час, коли українці радіють новим дорогам, у Вельсі навпаки заморожують будівництво доріг, щоб поліпшити екологічну ситуацію. 

Уряд оголосив про "надзвичайну екологічну ситуацію" і, щоб відстрочити її настання, найближчим часом проекти будівництва доріг будуть переглянуті. Замість них мають намір будувати велодоріжки, щоб скоротити число машин на дизельному паливі і бензині, які дають 17% загального забруднення повітря. Таким чином Вельс має намір досягти повної вуглецевої нейтральності до 2050 року.

 • 100 євро за поміркований вибір

боротьба за клімат

Італійський університет Павії обіцяє платити своїм студентам по 100 євро, якщо вони відмовляться від авіаперельотів. Мова йде про поїздки по академічному обміну в інші європейські університети. У подорожі студенти повинні зробити вибір на користь більш екологічного транспорту: автобуса або поїзда. Отримати 100 євро зможуть не тільки громадяни Італії, а й іноземці. Усе, що потрібно — подати заявку.

Таким чином Павійський університет підтримує Європу в спробах знайти альтернативу авіаперельотам. Літаки —  найбрудніший вид транспорту, вони викидають 160 грамів СО2 на кілометр. Потяги ж, навпаки, вважаються найбільш екологічним способом пересування — вони залишають на кілометр лише 33 грами вуглекислого газу.

 • Відмова від м'яса — тренд сучасності

боротьба за клімат

Тільки вегетаріанську їжу подаватимуть по понеділках у студентських їдальнях Берліна. В інші дні меню таке: 68% — веганські страви, 28% — вегетаріанські, 2% — страви з риби, і 2% — з м'яса. Питаннями харчування берлінських студентів займається організація Studierendenwerk Berlin. Нове меню вони вводять з зимового семестру 2021 і пояснюють це тим, що студенти стурбовані вуглецевим слідом від виробництва їжі тваринного походження і самі просять зробити харчування більш екологічним.

І це таки правда. У 2019 на цю тему було опитано 14 000 берлінських студентів. З них 13,5% заявили, що вони — вегани, а 33% — що вегетаріанці. Тобто майже половина студентів не вживають м'яса. Але з огляду на сучасний тренд на екологічність всього навколо, відсоток "відмовників" серед молоді від м'яса за два роки міг значно вирости. Адже сьогодні на вегетаріанство людей штовхає не тільки любов до тварин, але також загроза глобального потепління.

 • Пиво апокаліпсису

боротьба за клімат

Для того, щоб меседж про ризики змін клімату дійшов до широкого загалу, американські пивовари випустили пиво зі смаком майбутнього планети з найстрашніших кошмарів. 

Відома броварня New Belgium Brewing створила пінний напій, від якого споживачі навряд чи будуть в захваті. Ель називається Torched Earth (Випалена земля). За задумом творців він повинен імітувати смак постапокаліптичних сортів пива. Новинка виробляється з мізерних інгредієнтів, які будуть доступні пивоварам, якщо ми не зможемо запобігти зміні клімату. Це каламутна вода, кульбаби і стійкі до посухи зерна.

Таким чином компанія заявляє про наслідки глобального потепління для сільського господарства і про те, як це сильно впливає на інгредієнти пива, такі як хміль і солод. Крім того, пивоварня представила свій власний план по досягненню нульових викидів вуглецю до 2030 року. Щоб допомогти іншим виробникам наслідувати їхній приклад, New Belgium пропонує цифровий план всім бажаючим на своєму веб-сайті.

 • Живі ліхтарі

боротьба за клімат

Біоінженери з США створили рослини, що вміють світитися. Вони вбудували в листя наночастинки алюмінату стронцію, які накопичують і випромінюють світло.  Експеримент показав, що після 10 секунд впливу сонячного світла рослини можуть світитися протягом години. Протягом двох тижнів їх можна безперервно заряджати. Причому цей процес не порушує природні функції рослин, такі як фотосинтез і випаровування води. Фахівці, які займаються нанобіонікою, змусили світитися крес-салат, тютюн, базилік. Наступний крок — змусити світитися "тайське слонове вухо", листя цієї рослини завширшки досягають 40 см.  

Вчені заявляють, що скоро нічні ліхтарі можна буде замінити екологічним освітленням від рослин.

 • Досить "гріти вулицю"

боротьба за клімат

Минула зима стала останньою, коли французи зможуть посидіти на опалювальній терасі біля кафе чи ресторану. З весни 2021 року використання вуличних обігрівачів в точках громадського харчування заборонено по всій Франції. У країні налічується понад 12 тисяч подібних терас. Зокрема в Парижі ними обладнані 75% закладів.

У деяких регіонах від обігрівачів відмовилися ще раніше, але одразу в більшості міст ініціативу не підтримали: занадто сильний удар по малому бізнесу. Тепер це рішення закріплено на законодавчому рівні. З метою скорочення невиправданого споживання енергії власників громадських місць також зобов'яжуть поліпшити ізоляцію приміщень і тримати двері закритими, щоб "не охолоджувати / не обігрівати вулицю".

Заборона увійшла в комплекс заходів, розроблених раніше Громадянською конвенцією з питань клімату. Її учасники, обрані з представників громадськості минулого року, також запропонували широкомасштабний перехід на більш чисті системи побутового опалення (без вугілля і нафти) і створення нових природних парків і заповідників.

 • Розпечена Земля

боротьба за клімат

Американське агентство Zubi і організація із захисту прав тварин Cleo Foundation створили зовнішню кампанію з воску. Створені в рамках кампанії три інсталяції розтанули за п'ять днів під жарким сонцем Флориди. На місці розтанувших скульптур тварин з'являлося повідомлення про небезпеку підвищення температури на Землі. Фігури виготовив художник і режисер Боб Партингтон. Вони є частиною кампанії по боротьбі з кліматичною кризою у Флориді. Кампанію організувала некомерційна організація The CLEO Institute, яка займається освітніми проектами в галузі кліматології.

 • Вболіваймо екологічно

боротьба за клімат

У вересні 2021 року футбольні клуби "Тоттенгем" і "Челсі" провели перший в світі футбольний матч з нульовими викидами СО2. "Тоттенгем Хотспур", "найзеленіший" футбольний клуб англійської Прем'єр-ліги, вклав значні кошти в транспортну інфраструктуру: поруч зі стадіоном відкрили чотири залізничні станції, запустили безкоштовні автобуси — все, щоб вболівальники не подорожували на автомобілях. Тим, хто добирався на велосипедах, запропонували спеціальні паркувальні місця.

На стадіоні пропонували їжу на рослинній основі, приготовану з місцевих і екологічно чистих продуктів. Обидві команди прибули на автобусах, що працюють на біопаливі, а спрагу гравці втамовували з картонних, а не пластикових упаковок води. Варто згадати і про те, що домашній стадіон "Тоттенгем Хотспур" працює на відновлюваних джерелах енергії, а форма гравців виготовлена ​​з перероблених ПЕТ-пляшок.  

 • Рішення-бонус. Не будьте свинями! 

боротьба за клімат

Міжнародна група під керівництвом дослідників з Університету Квінсленда і Університету Кентербері виявила ще одних винуватців глобального потепління з тваринного світу. До шалених білок і дихаючих корів приєдналися дикі свині! Виявляється, вони, наче маленькі трактори, орють землю по всьому світу — при цьому в атмосферу виділяється вуглець (а його в грунті втричі більше, ніж у повітрі!). Підрахували, що викиди вуглецю через поросячу діяльність еквівалентні вихлопам від 1,1 млн автомобілів. Дослідники вважають, що постійно зростаюча популяція диких свиней на земній кулі може стати серйозною загрозою для клімату.

Доктор філософії з Кентерберійського університету, Ніколас Паттон наголосив: "Інвазивні види — проблема, викликана діяльністю людини, тому ми повинні визнати і взяти на себе їх екологічні наслідки. Якщо інвазивних свиням буде дозволено проникнути в райони з рясним грунтовим вуглецем, в майбутньому може виникнути ще більший ризик викидів парникових газів". 

Беззаперечно, ця заява варта уваги, але будемо все ж таки відвертими — перекласти відповідальність за знищення Землі на братів наших менших не найкраща ідея. У першу чергу перестати вести себе по-свинськи повинні люди.

1
7266

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: