fbpx
Сьогодні
Екорубрика 17:15 04 Лис 2021

Є проблема: куди дівати старі гаджети? Знайшли рішення

13 айфон змусив шукати останній прихисток для попереднього смартфона? Знову зламались навушники? Ноутбук нарешті не витримав ваші 125 вкладок і помер тихою смертю? Усі ці речі могли б опинитися на смітнику. Але так вони зашкодять екології. Розповідаємо про альтернативні реальні рішення, потрібні кожному в Україні.

English version here

У чому проблема?

Стара електронна техніка є найбільш швидкозростаючим у світі видом побутового сміття. Причому, дуже небезпечним. Минулого року обсяг електронних відходів у світі становив майже 54 мільйони тонн. Для кращого розуміння: це триста п'ятдесят найбільших круїзних лайнерів – і якщо розмістити їх в одну лінію, її довжина сягатиме ста двадцяти п'яти кілометрів! За прогнозами, до 2050 року ця кількість може зрости щонайменше втричі.

Майже 10% електронного сміття складають смартфони, планшети та інші гаджети, і це найбільш швидкозростаюча категорія відходів у світі. Середній термін "життя", наприклад, смартфона становить всього два-три роки, після чого більшість купує собі моделі поновіше. Не набагато більше живуть планшети і ноутбуки, які ламаються або вже не відповідають запитам користувачів. Так стара техніка перетворюється в електронний мотлох, який, коли потрапляє на полігон, завдає шкоди екології.

То як же бути зі старою технікою? Напевно, ви вже зрозуміли, що просто виносити її на смітник — не найкращий варіант.

Які є рішення? 

Що робити з гаджетами

 1. Продати. Це можна і потрібно зробити, тому що після продажу можна повернути невелику частину грошей, витрачених на покупку. Вартість застарілого гаджета буде невеликою, оскільки прогрес йде вперед дуже швидко і стара техніка цікавить лише майстрів, які займаються її ремонтом. Якщо ж йдеться про продаж відносно свіжого телефону, то можна розраховувати на половину його вартості. Перед продажем найкраще привести гаджет до ладу, знайти заводську упаковку і укомплектувати телефон так, як це було зроблено виробником.
 2. Віднести до магазину для обміну. Такі акції часто проводять магазини, які торгують телефонами. Часто можна отримати пристойну знижку під час покупки нового апарату.
 3. Подарувати. Віддати за подяку його можна рідним та близьким. Часто старі мобільні пристрої переходять у спадок стареньким батькам, яким не потрібні велика пам'ять чи модні додатки у смартфоні. Такий мобільний телефон може стати порятунком у складній ситуації, адже навіть якщо він морально застарів, функція зв'язку все одно зберігається. 
 4. Подарувати телефон та іншу працюючу техніку можна не лише близьким людям, а й благодійній організації. Зараз багато благодійних фондів шукають подібні гаджети, щоб згодом віддати їх людям, яким така покупка не по кишені.
 5. Здати на утилізацію. За статистикою 40% старих мобільних телефонів просто продовжують лежати вдома, 20% вживаних смартфонів перепродаються для повторного використання, а лише 9-10% віддають на утилізацію. Інші 30% гаджетів потрапляють на сміттєзвалища. Найнебезпечнішим елементом будь-якого електронного девайсу є акумулятор, до складу якого входять свинець, хром, кадмій і ртуть. Опиняючись на звалищах, вони отруюють ґрунтові води, землю та повітря і негативно впливають на здоров'я людей. 

Проте відпрацьовані гаджети не лише шкодять довкіллю, також вони можуть стати постачальниками дорогоцінних металів. Фахівці Європейської аудиторської палати підрахували, що з тонни смартфонів можна виділити приблизно в 100 разів більше золота, ніж з тонни золотої руди. Переробці підлягають також і корпуси — пластикові чи металеві.

Тут потрібен герой! Що таке електронні відходи або e-waste? 

Що робити з гаджетами

 • мобільні телефони, смартфони
 • комп'ютерна техніка
 • принтери, телефони та факси
 • побутова техніка, телевізори
 • електронні іграшки 

Щоб не зашкодити природі і значно зекономити її ресурси, гаджети потрібно утилізувати правильно. Найоптимальніший спосіб позбутися електронного мотлоху – зібрати вдома таку техніку, непотрібне приладдя і здати на спеціальний пункт прийому або ж передати спеціалізованим підприємствам. Причому саме тим, які займаються її розбиранням, сортуванням, переробкою й передачею для подальшої утилізації. Це гарантує, що такі речі не потраплять на звалище.

Про процес утилізації та свою роботу для "Рубрики" розповіли на одному з таких підприємств. Центр Управління Відходами (ЦУВ) знаходиться в Києві і допомагає комплексно керувати відходами.

Як це працює?

центр управління відходами

Основними клієнтами Центру Управління Відходами є великі бізнесові підприємства, адже зазвичай вони продукують найбільшу кількість небезпечних електронних відходів. Але крім того, тут надають послуги і фізичним особам — приймають від мешканців будь-яку техніку, і причому абсолютно безкоштовно і в будь-яких об'ємах. Для цього на підприємстві є день приймання техніки для населення — щосереди з дев'ятої до вісімнадцятої години приймають технічні відходи в Києві на вулиці Полковника Шутова,16. Також другий рік поспіль компанія організовує мобільні пункти прийому електронного і електричного мотлоху — тільки протягом вересня виїзні пункти ЦУВ врятували планету від 1102 одиниць застарілої техніки, яка могла опинитися на звалищах, а натомість отримає нове життя. 

"Усю зібрану техніку ми перевозимо до нашої сортувальної станції, де фахівці власноруч розбирають прилади, сортують отримані елементи за типами сировини: метал, скло, пластик тощо, — розповідає Ольга Зірко, маркетинг-директорка ЦУВ. — Потім, коли обсяги накопичуються до певних об'ємів, передаємо нашим підрядникам – компаніям-виробникам, для подальшої переробки або ж виробництва з цих елементів нових товарів. 

До речі, 70% елементів із розібраної техніки ми передаємо на вторинне виробництво, адже вони придатні до використання. І лише 30 відсотків, які неможливо переробити, віддаємо на сміттєспалювальний завод "Енергія". Завдяки таким відходам він у свою чергу забезпечує теплом лівий берег Києва. Ось такий цикл, який допомагає не тільки зберегти довкілля, зекономити сировину, а ще й виробляти енергію".

Що робити, якщо ви далеко від Києва? 

Електронний мотлох можна відправити у ЦУВ і поштою – ця послуга актуальна і для киян, і для мешканців інших населених пунктів (доставка за рахунок відправника). Пункт прийому ЦУВ з радістю прийме накопичену техніку в будь-якій кількості.

В Україні є й інші компанії з утилізації електронних відходів. На жаль, їх мало, адже така діяльність передбачає потужний штат інженерів, працівників, відповідні сортувальні й переробні відділення. Це цілий комплекс! Та попри невелику кількість вони існують і працюють. Інформація про існуючі компанії є у відкритому доступі в Інтернеті.

Щоб не помилитися у виборі підприємства і бути впевненим у тому, що ваш телефон або ноутбук не опиниться на звалищі після того, як з нього витягнуть кілька плат, Ольга Зірко радить перевірити компанію на наявність відповідної ліцензії на утилізацію технічних відходів і їх зберігання. Якщо вона є — така інформація обов'язково буде у відкритому доступі. Адже електронний мотлох – це вкрай небезпечне сміття для довкілля і для людини, який потребує особливого поводження.

Цього літа в Україні програму утилізації старих телефонів розпочав і Samsung Electronics. Щоб віддати старий телефон на утилізацію Samsung, потрібно зателефонувати в контактний центр компанії або заповнити форму на сайті для отримання номеру товарно-транспортної накладної (ТТН). Після цього потрібно запакувати смартфон і або особисто надіслати його "Новою поштою" за вказаним ТТН, або віддати його кур'єрові. Послуги з доставки для користувачів безкоштовні, все оплачує компанія. Є ще один варіант прояву екологічної свідомості та відповідальності без дзвінків і заповнення форм — завітати в один з автоматизованих сортувальних центрів (АСЦ) і залишити смартфон у спеціальному контейнері.

Також у багатьох містах України організовуються спеціальні кампанії зі збору, реанімації чи утилізації електронних відходів. Так, до прикладу, у Хмельницькому регулярно курсує Екобус, який збирає небезпечні відходи та електронний мотлох, а у Львові вже три роки працює платформа "Коло", що разом з музеєм аудіотехніки "оживляє" стару комп'ютерну техніку, радіо- і звукову апаратуру та іншу електроніку. 

Ще більше рішень: від медалей до нових монет

Що робити з гаджетами

 • Надихаючий приклад утилізації показали цього року в Японії. Для нагородження спортсменів на Паралімпійських іграх в Токіо були виготовлені медалі з цінних металів, які отримали від переробки електронних відходів. Було зібрано 48 тонн гаджетів, з яких отримали 30 кг золота, 4100 кг срібла і 2700 кг бронзи, що майже повністю покрило потребу в дорогоцінних металах для медалей. Щоправда, деякі спортсмени жалілися на те, що покриття золотих медалей відшаровується, але що вже, заради екології доведеться поводитися з нагородами акуратніше. Британський спортсмен Том Дейлі, наприклад, подбав про свою медаль заздалегідь і власноруч зв'язав для неї захисний чохольчик.
 • В Тайвані Агентство з охорони навколишнього середовища об'єднало 10 виробників і 5 операторів зв'язку для просування плану з утилізації мобільних телефонів. Усього в країні відкрили 3 000 пунктів, до яких можна віднести старий гаджет. Місцевих екологів надихнув саме приклад жителів Японії, які здавали електромотлох для виготовлення олімпійських медалей.  
 • У Франції тепер можна безкоштовно відправити старий смартфон на утилізацію поштою. Гаджети в хорошому стані відремонтують і продадуть заради благодійності, а в поганому — перероблять. В першу чергу кожен телефон відправляється в процесинговий центр, де з нього стираються всі дані. Алгоритм дій простий: ви замовляєте собі спеціальний конверт на сайті і відносите на пошту.  Відстежити шлях свого телефону можна по обліковому запису. У червні таким чином французи відправили 62 000 тонн техніки.
 • В англійському пабі Trade-Inn можна  непотрібною технікою розплатитися за їжу і напої. Після того, як техніка надходить у бар, її звідти забирає компанія, яка займається ремонтом і перепродажем. За підрахунками, якщо кожен британець розпрощається з електронним мотлохом, він зможе купити приблизно 8 пінт пива.  

А ще у Великій Британії з відходів від старих гаджетів будуть випускати монети. Для цього Королівський монетний двір країни почав співпрацювати з канадським стартапом Excir, який розробив доступну технологію для вилучення золота і срібла з мікросхем. Вона дозволяє отримувати метали "з високим ступенем чистоти". У найближчі пару років у Вельсі побудують завод, який і буде займатися вилученням цінної сировини.

1
41230

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

1 коментар

спочатку нові
за рейтингом спочатку нові за хронологією
1

В мене було кілька раритетів, так я їх колекціонеру на violity.com продала, а зараз використовую смартфони, поки вони працюють

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: