На кордон з Польщею українські аграрії привезли розстріляну сільськогосподарську техніку
Українські фермери привезли на кордон з Польщею сільськогосподарську техніку, пошкоджену або знищену російськими окупантами. Відсьогодні вона буде розміщена на пункті пропуску "Краківець-Корчова" та перебуватиме там до кінця березня.
Про це повідомляє пресслужба Міністерства аграрної політики та продовольства, пише Рубрика.
Українські аграрії хочуть показати польським протестувальникам, в яких умовах зараз працюють фермери в Україні.
Серед розстріляної аграрної техніки є:
- трактори,
- обприскувач,
- вантажівка ГАЗ-53,
- комбайни з деокупованих територій Херсонської області.
Наприклад, трактор К-701 наданий підприємством, яке знаходиться на території Білозерської селищної громади. Господарство було в окупації з березня по листопад 2022 року. Окупанти знищили фактично всю техніку, вкрали врожай. Від ворожих обстрілів на території підприємства залишились лише руїни та воронки від снарядів. Прямі збитки цього підприємства склали близько 5 млн євро.
Українські фермери наголошують, що борються за врожай ціною свого життя. У 2023 році лише в Херсонській області, на деокупованих територіях, на російських мінах підірвалось 20 аграріїв, п'ятеро загинули.
Загалом український аграрний сектор за два роки повномасштабної війни зазнав понад 80 млрд дол. прямих збитків і втрат. Такі дані подає Світовий банк у звіті про оцінки збитків і потреб на відновлення України (RDNA3).
- Найбільшою категорією збитків є пошкоджена та знищена сільськогосподарська техніка на 5,8 млрд дол.
- Завдану шкоду від викрадення або знищення вже виробленої сільськогосподарської продукції експерти оцінюють у 1,97 млрд дол.,
- збитки через пошкодження зерносховищ – 1,8 млрд дол.,
- збитки, завдані багаторічним насадженням, – 398 млн дол.,
- тваринництву – 254 млн дол.,
- аквакультурі та рибальству – 35 млн дол.
Зазначимо, що сьогодні, 23 лютого, близько 9-ї години ранку на залізничному пункті пропуску Дорогуськ невідомі висипали з трьох зерновозів ріпак, який прямував до Німеччини.
"Зранку невідомі особи на станції "Дорогуськ" відкрили люки двох зерновозів колії 1435 мм та висипали ріпак, що прямував до Німеччини. Цей вантаж, як і інша аграрна продукція, їхав транзитом через територію Польщі", – йдеться в повідомленні.
Віцепрем'єр-міністр з відновлення – міністр розвитку громад, територій та інфаструктури Олександр Кубраков закликав знайти і покарати злочинців негайно, "щоб у інших не було спокуси їх повторити".
В Укрзалізниці готують відповідне звернення про інцидент до правоохоронних органів Польщі.
Що відомо про врегулювання питання щодо протестів польських фермерів на кордоні
Як повідомлялось, напередодні у своєму терміновому відеозверненні Зеленський доручив уряду найближчим часом, до 24 лютого, бути на кордоні з Польщею, щоб розв'язати питання блокування.
Він також запросив приїхати на кордон главу польського уряду Дональда Туска, а Президента Польщі Анджея Дуду – підтримати цей діалог.
В адміністрації польського глави Анджея Дуди підтримали ідею Володимира Зеленського зустрітися для розв'язання питання щодо кордону. Проте вважають, що зустріч краще провести в іншому місці, а не на кордоні.
Варто додати, що зустріч урядів Польщі та України відбудеться 28 березня у Варшаві. Тим часом польська влада вирішила включити до переліку критичної інфраструктури прикордонні переходи з Україною, визначені ділянки доріг і залізничних колій. Це дозволить прибрати перепони на кордоні для постачань зброї та гуманітарки.