Луцькі школярі представлять робота для збору сміття на світовій Олімпіаді геніїв

Андрій Роговський
Двоє учнів 10 класу Луцького ліцею №9 — Василь Капітан та Олег Павлик — увійшли до складу української делегації, яка представить країну на престижній міжнародній Олімпіаді GENIUS. Всесвітній фінал відбудеться 10–16 червня у Рочестерському технологічному інституті (RIT), штат Нью-Йорк, США. У категорії "роботехніка" лучани представлять робота для збору сміття.
Про це повідомляє "Рубрика".
У чому проблема?
На думку школярів, проблема сміття, розкиданого по світі, є вкрай актуальною і потребує негайного вирішення.
Яке рішення?
Василь Капітан та Олег Павлик, слухачі секції робототехніки Волинської Малої академії наук., за підтримки наукового керівника Андрія Роговського розробили робота, запрограмованого на очищення території від сміття.

Андрій Роговський
Винахідники переконані — це не просто робот, у такий спосіб вони хочуть донести людству про необхідність дбати про довкілля.
"Ми сподіваємося, що наш винахід спонукатиме людей бути більш відповідальними та свідомими. І, найголовніше, змусить замислитися, що іноді їхні дії призводять до негативних наслідків. Цей робот — приклад того, як кожен може долучитися до змін", — розповідають юні науковці.
Як це працює?
Робота сконструювали на основі LEGO — як пояснює Василь Капітан, це універсальний і гнучкий у використанні конструктор. Головна "фішка" робота – дві стріли зі сферичними захоплювачами, які можуть піднімати предмети вагою до 600 грамів.
"Спершу ми використали сніголіпки з магазину, які модифікували, але згодом змоделювали й надрукували власні захоплювачі на 3D-принтері", — ділиться Василь.
Над проєктом учні працювали 7 місяців по 20–25 годин на тиждень. Це була інтенсивна, але дуже цікава робота, розповів Олег Павлик.
Звісно, у процесі виникали певні труднощі, додає винахідник:
"Спершу робот був заважкий, тому ми шукали легші матеріали та вдосконалювали конструкцію. Ще одна проблема — сміття часто потрапляло в колеса, і робот застрягав. Ми вирішили це, встановивши щитки перед колесами — тепер робот може пересуватися навіть по дуже засміченій території".
Усередині робот має 8 серво-моторів, що працюють від батарейок. Один із модулів — на сонячній панелі, яка повністю заряджається за 14 годин. Управління здійснюється джойстиком з дальністю до 120 метрів, а у підйомних механізмах використані редуктори для потужності.

Андрій Роговський
Науковий керівник — вчитель інформатики Луцького ліцею №9, керівник гуртка робототехніки Волинської обласної Малої академії наук Андрій Роговський. Він підтримував старшокласників упродовж усього шляху.
У планах команди — подальше вдосконалення робота.
"Ми хочемо встановити штучний інтелект, щоб він міг сам розпізнавати тип сміття та ухвалювати рішення. Також плануємо збільшити розміри робота, аби прибирати більше території, а також — швидше та ефективніше", — каже Олег Павлик.

Андрій Роговський
Як секція робототехніки допомагає молоді будувати мислення
Андрій Роговський підкреслює, що обидва учні — слухачі секції робототехніки Волинської Малої академії наук.
"У першу чергу заняття у секції — про зміну типу мислення. Ми вчимо бачити, як сучасні технології впливають на екологію та інші важливі сфери. Зараз, коли в Україні війна, перед нами стоїть виклик очищення територій не лише від сміття, а й від вибухонебезпечних предметів. І вкрай важливо у молоді будувати мислення, орієнтоване на розробки для безпечної утилізації. Це дасть змогу відновити простір для подальшого життя людей і тварин", — наголосив педагог.
До речі, це не перша перемога вихованців Андрія Роговського. У 2024 році двоє лучан — Дмитро Назарук та Юліан Головчук — представили робота з LEGO та запрограмували його.

Андрій Роговський
Обидва юнаки виграли гранти по 20 тисяч доларів кожен на навчання в Рочестерському технологічному інституті, який і приймає GENIUS Olympiad.
Проте хлопці вирішили залишитися в Україні.
Юліан Головчук навчається на першому курсі Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», продовжує займатися улюбленою справою та став науковим керівником курсів робототехніки в Малій академії наук.
Дмитро Назарук зараз студент першого курсу Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету «Львівська політехніка».
Що таке Genius Olympiad
Раніше свій проєкт Василь Капітан та Олег Павлик презентували на обласних та всеукраїнських змаганнях. Здобувши національну нагороду, школярі отримали можливість потрапити на Genius Olympiad, де будуть представляти Україну в США.
GENIUS Olympiad — престижне змагання, яке щорічно збирає молодь із понад 70 країн світу, заохочуючи екологічні й технологічні інновації.

Андрій Роговський
Цьогоріч українську делегацію представлятимуть 35 учасників — серед них і двоє старшокласників з Луцька, які довели, що великі зміни починаються зі шкільної ідеї.
Конкурс проходить на базі Rochester Institute of Technology (RIT) — одного з провідних технологічних університетів США.