fbpx
Сьогодні
17:21 03 Лип 2023

Українські екологи розповіли, що Каховське водосховище перетворюється на річку

English version here

На супутниковому знімку виділено канал води. Фото:Sentinel-2А/ НАН України/ ДСНС України

Вчені Українського гідрометеорологічного інституту обробили спектрозональні знімки території Каховського водосховища, надані Європейським космічним агентством (супутник Sentinel-2А). Крім високої роздільної здатності, вони дають змогу виділити площі, залиті водою, з високим ступенем точності.

За цими знімками можна побачити численні дуже дрібні водойми площею близько 0,1 км². Їх не слід враховувати під час обчислення площі залишків водосховища, пишуть науковці на сайті НАН України, оскільки вони жодним чином не з'єднані з іншими водоймами та руслом Дніпра і його відгалуженнями, тому швидко пересохнуть.

Однак є й більші водойми, з'єднані з основним руслом або з'єднані з ним протоками. Вони вказують на глибші ділянки водосховища.

Фото: Sentinel-2A

За фото можна помітити, що межа суходолу і водної поверхні проходить приблизно по ізобаті 10 м. Тобто Каховське водосховище осушено на глибину 10 метрів. На цьому ж малюнку показано й інші ізобати, що відповідають глибині 11 або 12 метрів. Вочевидь ці залишкові водойми досить дрібні, тому запас води в них невеликий і вони можуть швидко пересохнути. Так, на одному зі знімків є й ізобата з глибиною 15 м, проте вона проходить біля лівого берега водосховища і відповідає руслу Дніпра.

Саме русло також помітно на космічному знімку Sentinel-2A, зробленому у видимому спектрі. Також помітно, що значна частина площі водосховища має світло-коричневий колір, характерний для сухої поверхні.

Тобто нині ми спостерігаємо формування, а точніше, відновлення русла річки Дніпро, пишуть науковці.

А ось річка, що утворилася на місці Каховського водосховища, в посушливий період року буде пересихати, у вологий — знову наповнюватися водою.

Довідка

Як писала Рубрика, у ніч на 6 червня, російські загарбники здійснили підрив Каховської гідроелектростанції.

В Укргідроенерго заявили, що Каховська ГЕС повністю зруйнована і відновленню не підлягає.

У Кривому Розі через обміління Каховського водосховища почали будувати канал Інгулець – Південне, оскільки централізованого водопостачання наразі немає в кількох населених пунктах Нікопольського та Криворізького районів.

Окрім того, на Херсонщині через руйнування Каховської дамби були затоплені нафтопереробні заводи, автозаправні станції, теплоелектростанції та різноманітні склади – сукупно 32 об'єкти.

За попередньою інформацією, у воду витекло близько 150 тонн моторного мастила у перші дні катастрофи.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: