fbpx
Сьогодні
12:47 30 Чер 2023

У річці Дніпро, нижче від зруйнованої дамби Каховської ГЕС, та в морі виявили забрудники, які можуть викликати серйозні захворювання

English version here

Photo: Rubryka

Український науковий центр екології моря (УкрНЦЕМ) за сприяння Юлії Мерхель, голови Всеукраїнського молодіжного руху "Let`s Do It Ukraine" відібрали проби поди в чотирьох місцях нижче по течії від Каховського водосховища, де ще 6 липня сталася найбільша техногенна катастрофа в Україні з часів Чорнобиля — підрив росіянами греблі Каховського водосховища.

Про це повідомляється на Facebook-сторінці УкрНЦЕМ.

Початкове забруднення р. Дніпро відбулося вже одразу за кілька годин після підриву дамби, і за два дні забруднення досягло узбережжя Одеси. З перших днів катастрофи й дотепер забруднення лише продовжує зростати.

Науковці відібрали воду в декількох локаціях: в річці Дніпро поблизу Херсона, в Дніпровсько-Бузькому лимані, в Чорному морі поблизу Очакова та в Одеській затоці та провели аналіз на токсичне забруднення. Як показали аналізи, рівень забруднення в усіх чотирьох місцях — однаково небезпечний.

Карта-схема місць, де було здійснено відбір проб води та донних відкладень. Джерело: за посиланням

Гранично допустимі концентрації у воді перевищують нафтопродукти та такі токсичні метали, як цинк, кадмій та миш'як, а також хлорорганічні сполуки — як ліндан та поліхлоровані дифеніли (ПХД). Останні — це хімічні сполуки, які, потрапивши в організм, можуть викликати злоякісні утворення. Раніше ПХД використовували в промислових і споживчих товарах, виробництво яких заборонили в Сполучених Штатах Законом про контроль над токсичними речовинами ще в 1979 році, а на міжнародному рівні — Стокгольмською конвенцією про стійкі органічні забруднювачі у 2001 році.

Висока концентрація канцерогенних сполук зумовлена тим, що донні осади у Каховському водосховищі могли накопичуватись роками, спускаючись із промислових підприємств, розташованих нижче за течією. На ймовірність такого наслідку раніше вказував Олексій Василюк з Української природоохоронної групи, і тепер найгірші прогнози справдились.

В УкрнЦЕМ повідомляють, що ПХД можуть бути небезпечними для багатьох видів водних організмів, зокрема риб і безхребетних. Вони можуть викликати пошкодження нервової системи, що призводить до паралічу і смерті. Ці забруднювачі мають тенденцію накопичуватися в тканинах організмів, особливо в жирних тканинах. Це означає, що вони можуть накопичуватися в харчовому ланцюзі, завдаючи ще більшої шкоди організмам, які знаходяться на верхніх рівнях харчування, у тому числі й для людини.

Щодо кадмію та цинку, в УкрНЦЕМ інформують, що ці метали є токсичними для багатьох видів водних організмів, особливо за високих рівнів концентрацій. Вони можуть впливати на репродуктивні, ростові та інші біологічні процеси у морських організмів. Навіть якщо окремі види можуть витримувати високі рівні міді та цинку, ці метали можуть накопичуватися в ланцюгу харчування, що призводить до ще більших концентрацій в організмах, які знаходяться на верхніх рівнях харчового ланцюга, — наприклад, у морських ссавцях або людях. Люди, які їдять морепродукти або п'ють воду, що містить високі рівні міді або цинку, можуть зазнавати різноманітних проблем зі здоров'ям, зокрема це проблеми з печінкою, серцем, нирками або нервовою системою.

Як убезпечити себе?

  • Поки що купання залишається забороненим у приморських районах країни. Намагайтесь уникати будь-яких контактів з річковою та морською водою.
  • Утримайтесь від вживання морепродуктів, які були виловлені в місцевих водах.
  • Проводьте вдома вологе прибирання, адже часточки пилу, який здіймається з оголеного дна водосховища також містять шкідливі речовини.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: