fbpx
Сьогодні
17:49 07 Вер 2021

Громадськість вимагає від Ради рішучих кроків заради скорочення забруднення від промисловості

7 вересня, у міжнародний День чистого повітря та в перший день роботи Парламенту експерти та громадські активісти вимагають від депутатів негайної реєстрації та ухвалення законопроєкту про зменшення промислового забруднення, який імплементує Директиву 2010/75/ЄС.

"Щоб українці дихали чистим повітрям за 10 років, влада повинна ухвалити необхідні законопроєкти сьогодні. Текст законопроєкту, який може зменшити викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в Україні на 25% порівняно з 2015 роком, сьогодні вже існує. Міжнародні експерти майже два роки розробляли його з міністерством та експертним середовищем, але 15 липня депутати провалили його в Парламенті втретє на догоду олігархічному лобі", – каже Олена Кравченко, голова Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина".

"Червоними лініями" у тексті законопроєкту про зменшення промислового забруднення, які не можна переходити, на думку експертів та екологів є: терміни модернізації промисловості й збереження НТДМ (європейські нормативи для різних галузей) та запровадження автоматизованого моніторингу викидів передачею даних з онлайн.

Експерти наголошують, що сьогодні ніхто точно не знає реальні обсяги викидів ТОП забруднювачів у довкілля, державний екологічний контроль працює не ефективно, немає цифрової процедури отримання природоохоронних дозволів та оцінки сукупного впливу діяльності підприємства на довкілля, в законодавстві відсутні вимоги щодо проведення промисловістю екологічної модернізації за чіткими правилами та в конкретні строки. Як наслідок, за 10 років менше третини підприємств зазнали модернізації, а повітря в Україні є одним з найзабрудненіших в Європі. Це призводить до 54 тисяч додаткових смертей українців щороку в за даними ВООЗ та збитків у майже 6% ВВП.  Всі ці проблеми реально вирішити, якщо імплементувати Директиву 2010/75/ЄС про зменшення промислового забруднення.

"Зволікання з прийняттям цих законопроєктів – це пряме невиконання зобов'язань по Угоді про асоціацію, бо ми вже більше 7 років обіцяємо імплементувати Директиву про промислові викиди в українське законодавство. Як результат – відсутність належної екологічної модернізації найбільших підприємств-забруднювачів невдовзі означатиме більш суворі правила щодо вуглецевого регулювання на кордоні з ЄС, а також надалі збільшуватиме ризик аварій та техногенних катастроф. А цьому можна і потрібно запобігти якнайшвидше", каже Наталя Гозак, виконавча директорка ГО "Екодія".

Іншими екологічними пріоритетами Парламенту активісти вважають: прийняття законопроєкту про державний екологічний контроль в другому читанні, законопроєкту про відходи в другому читанні, законопроєкту про "Смарагдову мережу". Ці питання  також вже відображені в плані роботи профільного комітету Верховної Ради.

Основна тема Міжнародного дня чистого повітря для блакитного неба ООН – акцентувати потребу у чистому повітрі для кожного особливо в період пандемії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: