fbpx
Сегодня
Колонка 12:15 13 Май 2024

Новая суперсила украинцев – резильентность. Что это такое и как ее "прокачать"?

Якщо ви завжди мріяли про суперсилу, вітаємо – ви маєте її від народження! І останні два роки щодня активно «прокачуєте» її до нових рівнів. Ця суперсила називається «резильєнтність» – здатність протистояти стресам та відновлюватися після них. Разом із психологинею безоплатних груп підтримки «тихі зустрічі» від ГО «ТИША» Вікторією Черновою ми розібрали резильєнтність на складові і розповідаємо, з чого вона складається і як її зміцнити.

Що таке резильєнтність? 

Отже, ми вже знаємо, що резильєнтність – це здатність нашої психіки відновлюватися після стресових подій та долати  виклики життя. Візуалізувати цю властивість допоможе простий приклад з кульками.

Уявіть дві кулі. Перша – новорічна, скляна. Ви тільки-но зняли її з ялинки, але впустили. Вона вдарилася об підлогу і розбилася на десятки друзок. Звісно, ви можете спробувати її склеїти, але вона вже не буде такої форми, як була до удару. Тепер уявіть другу кульку. Це гумовий м'ячик. Ви кидаєте його на підлогу, він деформується під впливом удару, але, зрештою, приймає зворотну форму і відскакує від підлоги. Отже, гумовий м'ячик – резильєнтний. Він не просто здатен повернути форму після стресу, а й навіть використати його собі на користь – після удару рухатися вперед ще швидше.

Нова суперсила українців – резильєнтність. Що це таке і як її

Навіщо потрібно розвивати цю суперсилу?

  1. Щоб дивитися на ситуацію збоку і не фокусуватися на негативі

– Думаю, ви часто помічали, що після нервових подій починаєте зациклюватися на поганому. Мозок ніби програмується, щоб помічати негатив, і тоді фізично важко змусити себе перемкнутися на хороше. Згадайте, чи були у вашому житті моменти, коли після довготривалих проблем траплялося щось приємне і хороше, а ви не насолоджувалися моментом, а шукали «підводне каміння»? Резильєнтність не блокує негатив, а дозволяє поглянути на ситуацію з різних сторін, ніби відсторонитися та зважити все негативні та позитивні аспекти. Коли ви дивитеся кіно, то думаєте: «І чого вона туди пішла, невже не розуміє, що там монстр?». Розвинута резильєнтність допомагає подивитися на ситуацію в житті, як на сюжет із фільму.

  1. Щоб простіше адаптуватися і бути готовим до дій

Подивіться на дітей. Якщо вони хочуть чогось досягти, то не опустять руки після першої спроби, а шукатимуть різні варіанти досягнення мети (йти напролом, влаштовувати істерики, махлювати, спробують підкупити чи заслужити бажане). Резильєнтна людина спокійно переживає невдачі і не опускає руки, а шукає шляхи, якими можна досягти потрібної цілі, або ж максимально адаптуватися до чинних умов. І дивися пункт №1 – не фокусується на негативі. 

  1. Щоб пробачати та просити про допомогу

Резильєнтні люди більш соціалізовані. Вони будують міцніші зв'язки з важливими людьми, менше ображаються. Вони здатні оцінювати ситуацію, а не людину. Вміння пробачати – дуже важливе для нашого соціального життя. Бо кожен може помилитися чи вчинити неправильно, але це не означає, що він є поганою людиною. І деякі з ситуацій можливо вирішити діалогом, а не розривом зв'язку (увага, тут не про токсичних людей!). Резильєнтна людина також легко просить про допомогу, оскільки розуміє, що це не про слабкість, а про силу спільнодії.

  1. Щоб оптимістично дивитися на ситуацію

Це не про «рожеві окуляри». Оптимізм – це про здатність бачити свої сильні сторони та сильні сторони близьких людей, фокусуватися на перевагах, а не на невдачах. Погодьтесь, що у людини, яка вірить в успіх і бачить шляхи його досягнення, більше можливостей його досягти, аніж у людини, яка бачить тільки свої недоліки і заздалегідь налаштована на поразку.

І тепер доходимо до головного:

Як прокачати свою резильєнтність?

  • По-перше, проаналізуйте свої сильні сторони

Згадайте, як ви переживаєте труднощі. Проаналізуйте все, що траплялось у житті – від маленьких невдач до великих проблем. Акцентуйтеся не на тому, як вам було складно чи на деталях події, а як ви це здолали. Не бійтеся себе перехвалити! В результаті отримаєте цілий список своїх сильних сторін та можливостей. 

Що може бути в цьому списку? До прикладу, в моєму точно є «можливість подивитися на ситуацію збоку», «вміння попросити про допомогу», «вміння визнати свою неправоту та перепросити», «вчасно зробити паузу і дати собі можливість поспати». Це частина мого арсеналу, який можна використовувати в різних ситуаціях. Тож у вашому списку може бути що завгодно. Якщо ви в якийсь момент зайшли у глухий кут – спитайте у своїх рідних та близьких, можливо, їм збоку краще видно ваші здобутки.

  • По-друге, вчіться змінювати фокус уваги

Почніть із побутових викликів. Вас засмучує, що розбилась улюблена чашка? Проаналізуйте цю ситуацію, спробуйте знайти позитивні сторони – можливо, саме час оновити сервіз чи придбати собі чашку, яка буде гарнішою чи зручнішою? Шукайте можливості, альтернативи. Пам'ятайте: боляче робить не ситуація, а наша оцінка цієї ситуації. Вчіть свій мозок шукати більше варіантів розвитку сценарію.

 Фраза: «Так, проблема є, але хіба мені не пощастило, що…» може допомогти в аналізі ситуацій з позиції резильєнтності. Вона не знецінює переживання і труднощі, але дозволяє зробити крок назад і подивитися на ситуацію з іншого боку.

  • По-третє, розвивайте якісні соціальні зв'язки

З ким з оточуючих вам дискомфортно? З ким не хочеться бачитись і розмовляти? Чи можна зменшити кількість спілкування чи взагалі відмовитися від  присутності людини у вашому житті? Натомість звернути увагу на тих, з ким вам приємно. Наприклад, учасниці груп підтримки «тихі зустрічі» часто продовжують спілкування, продовжуючи підтримувати одна одну. 

І вчіться просити про допомогу. Теж з маленьких кроків (дістати щось з полиці, дати пораду), потім збільшуючи ступінь важливості дій для вас.

  • По-четверте, фокусуйтеся на тому, що можете контролювати

Важливо пам'ятати, що багато речей не піддаються нашому впливу, а отже, немає сенсу надто сильно через них горювати. Так, навколо нас війна, гинуть люди, але ви не можете припинити це за бажанням, скільки б зусиль не доклали. Натомість можете волонтерити, донатити чи будь-яким іншим шляхом підтримувати наше військо та цивільних. Головне, пам'ятайте: навіть найменші дії впливають на загальну ситуацію. Підмічайте прояви вдячності та радості, які викликають ваші дії.

Ви точно не вплинете, чи йде сьогодні дощ, але вплинете, якого кольору у вас шкарпетки та парасолька. Ви робите вибір щодня та майже щохвилини, а отже, впливаєте на свій стан. Ви обираєте, як саме ви подбаєте про своє здоров'я, і це вже надзвичайно важливо. Тому робіть вибір на користь склянки води, повноцінного харчування, здорового сну і ранкової руханки. Це якісно вплине на вас.

Під час цих кроків фіксуйтеся на своїх почуттях, заохочуйте себе. Підмічайте успіхи і хваліть себе за них. Заведіть щоденник, в якому будете фіксувати свої великі і малі перемоги (щоб усі здобутки були в одному місці, і ви за необхідності могли скористатися підказками). Пам'ятайте, що життя хоч і буремне і сповнене перешкод, але ви зараз тут, живі і долаєте виклики. Ви чудові!

Про проєкт:

Проєкт «тихі зустрічі» громадської організації «ТИША» від німецького благодійного фонду OneUkraine gGmbH – це безкоштовні фасилітовані офлайн-групи підтримки для жінок будь-якого віку, статусу чи віросповідання. Це розробка операційної команди і професіоналів у сфері психології, яка поєднує в собі новітні методи психологічної підтримки та спільнототворення. Програма «тихих зустрічей» складається з шести занять, які модерує фасилітатор-психолог. Ми працюємо з внутрішньо переміщеними особами; з жінками з інвалідністю; жінками-піклувальницями за ветеранами, які втратили кінцівки; жінками з родин військовослужбоців, які знаходяться в полоні, вбиті або зниклі безвісти. А також з соціальними працівницями, волонтерками, вчительками, психологинями та медикинями.

560

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: