fbpx
Сегодня
Колонка 19:06 21 Май 2024

Устойчивое развитие громад: Нежин делает ставку на подготовку молодых специалистов в сфере энергоменеджмента и локализацию производства энергии

Продовжуємо розповідати про учасників проєкту DiXi Group із зеленого відновлення українських громад. Знайомтесь – м. Ніжин на Чернігівщині.

Ніжинська громада – одна з передових громад Чернігівської області з питань впровадження енергоефективних заходів. Тут справедливо вважають, що досягти успішних і ефективних результатів із зеленого відновлення можливо лише завдяки використанню найкращих доступних технологій і практик, якісному плануванню та послідовному виконанню затверджених планів.

У Ніжині мають значний досвід впровадження проєктів з енергоефективності й відзначають, що така діяльність сьогодні є пріоритетом. Постійне зростання вартості викопних енергоресурсів, негативний вплив їхнього використання на екологію, обмеженість місцевих бюджетів, збройна агресія рф – об'єктивні чинники, які актуалізують необхідність раціонального використання енергоресурсів та розвитку енергоефективності.

Розуміючи усе це, Ніжинська громада ще у 2016 році створила підрозділ з енергоменеджменту та енергомоніторингу. Ще за три роки у місті розробили та затвердили необхідні розпорядчі документи щодо функціонування системи енергоменеджменту.

Що важливо – тут свідомо дбають про кадри. Наразі це достатньо серйозна проблема в межах країни, але у Ніжині "грають на випередження". Міські навчальні заклади готують молодих фахівців у галузі енергетики та енергоменеджменту. Це доводить – у громаді над питаннями підвищення енергоефективності працюють системно, думаючи не лише про "завтра", а й про "післязавтра". 

Справедливо, що з такою філософією громада сьогодні вже має цілу низку успішно реалізованих енергоефективних проєктів. Яких саме?

  • Ніжин є першою громадою на Чернігівщині, яка розпочала співпрацю з ESCO-компаніями (компанії з надання енергетичних послуг). Всього було укладено 12 договорів, нині діють 7. В рамках співпраці в будівлях бюджетної сфери встановили індивідуальні теплові пункти (ІТП).
  • За підтримки Nefco in Ukraine провели комплексну термомодернізацію школи № 10.
  • За підтримки ЄС/ПРООН в 11 ОСББ міста провели заходи з термомодернізації будівель.
  • Громада підтримала ініціативу держави та відшкодовувала частину витрат за програмою «Теплі кредити». Ніжин став єдиною громадою Чернігівської області, яка це зробила.
  • Місто активно підтримує перехід на альтернативні види опалення. Зокрема одну котельню перевели на використання пелет з лузги соняшника, що виробляє місцеве підприємство. Сьогодні це забезпечує теплопостачанням 4 бюджетні міські заклади.
  • На стадії реалізації перебувають 3 проєкти з будівництва сонячних станцій на об'єктах критичної інфраструктури (пологовий будинок, центральна міська лікарня, водоканал). Їх загальна потужність складе 265 кВт та дозволить не тільки покращити надійність роботи закладів в надзвичайних ситуаціях, а ще виробляти від 274 103 кВт год/рік власної електроенергії, що в свою чергу зменшить витрати на її придбання (2,47 млн грн).
  • Ще одним з найбільших та знакових стане проєкт модернізації системи централізованого теплопостачання міста Ніжина. Він передбачає об'єднання теплових мереж трьох котелень та заміну трубопроводів на нові енергоефективні. Такої модернізації системи централізованого опалення місто потребувало та чекає понад 30 років.

ніжинська громада зелене відновлення

Сьогодні Ніжин шукає шляхи та способи, аби підвищити енергоефективність на території громади. 

"Команда DiXi Group тривалий час працює у сфері енергетики, зокрема сприяє впровадженню в Україні новітніх рішень для отримання доступної, якісної та чистої енергії. Однозначно їхні напрацювання, досвід, експертиза, рекомендації та супровід на етапі розробки МЕПу будуть корисними для нашої громади. Переконаний – допомога DiXi Group суттєво скоротить час на втілення усіх наших ідей та задумів щодо підвищення енергоефективності на території Ніжинської громади", – розповідає Олександр Кодола, міський голова Ніжина.

 Щодо найближчих планів – громада прагне розвивати генерацію енергії з ВДЕ за рахунок місцевих ресурсів та у найближчі 10 років повністю провести термомодернізацію будівель бюджетної сфери та 30 % житлових будинків. Системні та послідовні зміни в цьому напрямку позитивно вплинуть на життя мешканців громади. Це також дозволить збільшити кількість робочих місць та надходжень до місцевого бюджету, а значить сприятиме економічному розвитку громади.

"Ми пишаємося всіма своїми реалізованими проєктами, але я щиро вірю і сподіваюсь, ті проєкти, які будуть реалізовані завдяки розробці та втіленню МЕПу, стануть для нашої громади найбільш знаковими, принесуть комфорт і користь усім нашим мешканцям", – наголошує Олександр Кодола.

Ніжин має 10 міст побратимів у 8 країнах світу і в частині енергоефективності орієнтується на Львів, Житомир, Амстердам і Стокгольм. То ж громаді є з кого брати приклад, і в кого переймати передовий досвід. 

Проєкт реалізується громадською організацією DiXi Group за підтримки  уряду Нідерландів (програма MATRA) та Європейського кліматичного фонду (ECF).

368

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: