fbpx
Сьогодні
Екорубрика 17:00 11 Лип 2020

"Житній ринок" в Києві тепер компостує органіку: як це працює

Фото: Рубрика

Компостування — досить відомий спосіб зниження навантаження на навколишнє середовище. Навіть компостування у квартирі вже не є чимось дивовижним, і кількість людей, які цим займаються, зростає з кожним днем.

Але тут мова йде про значно більші масштаби: київським волонтерам вдалося налагодити компостування органіки на цілому ринку. Про те, як їм це вдалося, як компостування популяризували за допомогою мистецтва і з якими проблемами довелося зіткнутися на цьому шляху — у нашій статті.

"Сафарі" на ринку

"Житній" ринок — одна з визначних пам'яток Подолу, історичного району Києва. У самому ринку і навколо нього фермери торгують всім, чим тільки можна — овочами, фруктами, м'ясом, сирами, квітами і т.д. Все це щодня генерує безліч відходів, які йдуть в загальний контейнер, більшість з них — органічні.

Житній ринок компост

Фото: Рубрика

Про цю проблему замислилися учасники проекту "Сафарі для громад". ПРООН в Україні спільно з громадською організацією "Агенти Змін" ініціювали проект, у якому зібрали людей з різних сфер діяльності. Спочатку для них провели ряд лекцій на теми екології та сталого розвитку, потім — розбили на команди, виділили ділянки Подолу і попросили придумати екологічно орієнтований проект.

Женя Сукретна і Богдан Макаренко опинилися в одній команді, куратором якої була Настя Іщенко. Разом з іншими учасниками команди вони зайшли на ринок в рамках своєї екскурсії по виділеній ділянці, і відразу ж звернули увагу на проблему сміття. Вони запитали в одного з продавців, скільки органічного сміття виходить за день, помножили цю цифру на кількість торгових місць — і жахнулися. Так народився проект "Житній компостує".

📽️   Дивись наше відео тут:

Компостер для ринку

Сьогодні команда вже встановила за ринком ящики для компосту і очікує першу партію готового добрива. Ринок генерує 4,5 кубометра органічних відходів на тиждень, а сумарний обсяг двох компостних ящиків — 2 кубометри. Учасники проекту кажуть, що хотіли встановити цілу Вермі-ферму, але через обмеження по бюджету довелося задовольнятися малим. Вартість одного ящика — 10 000 грн (близько $400) включає матеріали і встановлення, але такі ящики можна легко виготовити своїми руками — це буде значно дешевше.

Житній ринок компост

Для прискорення ферментації тут використовують бокаші, спеціальні мікроорганізми. З їх допомогою вже через 18-21 день відходи зможуть перетворитися на компост. Перша партія, за домовленістю, відправиться фермерам і виробникам квітів — вони протестують добриво, і якщо залишаться задоволені його якістю — будуть закуповувати його у ринку.

Щоб прискорити процес ферментації і вмістити більший обсяг відходів, учасники проекту подрібнюють відходи до дрібної фракції і перекидають їх між контейнерами. З недавнього часу, торговці скидають органічні відходи рослинного походження в загальний контейнер, і окрема людина від адміністрації ринку переносить їх у компостер. Взаємовідносини проекту і адміністрації відразу склалися найкращим чином, а ось з людьми, які торгують на ринку, довелося працювати і переконувати. У цьому проекту допомогло мистецтво.

Параджанов, Караваджо та компост

Кураторка проекту Настя Іщенко раніше працювала у сфері мистецтва, і з деяких пір проявляє інтерес до dark ecology — напряму, який працює з екологічними темами через мистецтво і культуру. На самому початку, коли учасники вперше перебирали органічне сміття і подрібнювали його, вона побачила у цьому красу: "Мене не бентежив запах, ми просто перебирали — і я така: "Вау, це так красиво! Цей загнивший гранат — як у фільмі Параджанова "Колір граната".

Усе це склалося у єдиний асоціативний ряд з творчістю Караваджо, що зображували моделей з овочами і фруктами. "У бароко, у теорії самого напрямку, є дуже красиве словосполучення "бароковий культ занепаду". Уся ця розкіш, у якій знаходилися творці і жителі цього періоду — вона, насправді, дуже болюча. Вони хочуть чогось нового, вони ховаються за цією розкішшю".

Житній ринок компост

Надихнувшись роботами Караваджо, Настя організувала фотосесію, у якій моделі в красивих одежах і на тлі розкішних декорацій знялися з гнилими овочами і фруктами, зібраними на "Житньому ринку". Ідея — показати, що у 21 столітті ми часто ховаємося за красивими речами, отримуємо все необхідне дуже легко і не замислюємося про подальшу долю речей, з якими розлучаємося. За словами Насті, багатьох її знайомих ця фотосесія змусила замислитися над проблемою органічних відходів, а деяких — навіть спонукала компостувати відходи у себе вдома.

Працівники ринку, у загальному і цілому, підтримали ініціативу проекту, але не були готові до активних дій. Волонтерка проекту Женя Сукретна каже, що підтримка була в основному пасивною: "Молодці, молодь, ми вас підтримуємо — але ми запитуємо, а якщо ми встановимо контейнер, чи будете ви носити це не в звичайний смітник, а сюди, за ринок? Деякі говорили, що ноги болять — "Я вже стара, нехай молоді носять. Але в цілому — ми вас підтримуємо, в цілому — ви молодці".

Житній ринок компостує

Компостувати — просто

Для всіх героїв цей проект став вікном у новий світ екології. Ніхто з них не був професійним екологом або еко-активістом, але це не завадило придумати і реалізувати ефективний проект. Женя, Богдан і Настя самі зайнялися компостуванням: Богдан — у себе на дачі, Женя організовує сусідів для установки загального контейнера у своєму будинку, а Настя встановила компостер прямо у квартирі. За їхніми словами, у цьому немає нічого складного. "Мені було складно тільки через те, що у мене цікавий пес, він весь час в контейнер цей заглядав", — говорить Настя. "Компостувати не складно, але це відповідальність кожної людини. Він повинен розуміти, що це у його інтересах, в інтересах екології, в інтересах майбутнього", — додає Богдан.

Їхній досвід показує, що реалізувати такий проект можливо при наявності терпіння і наполегливості. Отримати всі необхідні дозволи від міської адміністрації більш ніж реально, якщо мова йде про дійсно корисний для міста проект. А домовитися з усіма залученими у процес людьми можна, якщо знайти до них відповідний підхід і мотивацію.

13600

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: