fbpx
Сьогодні
Корисності 08:05 09 Жов 2021

День пошти: 15 поштових рішень, які вас здивують

Ви знали, що поштові голуби досі є у використанні? Що листа можна надіслати навіть із дна океану? А що з поштових коробок можна створювати меблі? Про ці та інші рішення — у матеріалі “Рубрики”

English version here

Якщо раніше у кожному домі з нетерпінням чекали на листоношу, щоб отримати довгоочікувану звістку від рідних і близьких, дізнатися новини із свіжої газети та почитати журнали по передплаті, сьогодні світ геть змінився. Коли бачимо припорошені пилом під'їздні поштові скриньки, може здатися, що олдскульна пошта доживає останні дні. Але це тільки на перший погляд. Незважаючи на появу Інтернету, який зробив доступним і зручним спілкування людей з різних точок планети, поштова служба все ще існує і не збирається здавати своїх позицій. 

За даними Всесвітнього поштового союзу (ВПС), сучасна міжнародна пошта говорить 6800 мовами своїх клієнтів і має найдовшу в світі мережу фізичної доставки. Вона забезпечує надійне, ефективне та економне перевезення товарів, сприяє обміну ідеями, допомагає фірмам різного масштабу знаходити клієнтів і обмінюватись кореспонденцією, не припиняє передавати особисті думки друзів на великі відстані. За одну хвилину через всі поштові відділення світу проходять приблизно 5 мільйонів листів. 

день пошти

У наші дні пошта не тільки згадує свої найкращі часи, а й опановує найсучасніші технології, розвивається і знаходить нові рішення. Найкращим доказом цього є те, що обсяг відправлень, оброблених поштовими операторами різних країн, з кожним роком тільки зростає.

Міжнародний день пошти, який відзначається щорічно 9 жовтня, є одним із всесвітніх свят ООН, він покликаний популяризувати і розвивати послуги поштового обслуговування. До цього дня "Рубрика" зібрала для вас 15 найцікавіших поштових рішень.

Поштові голуби — так, ними користуються і сьогодні!

день пошти

Перші поштові скриньки з'явилися 400 років тому у Флоренції і служили для збору анонімних доносів. А ось голубина пошта як спосіб комунікації має набагато більшу історію — стародавні римляни використовували поштових голубів для допомоги своїм військам понад 2000 років тому, а древні греки у цей же спосіб пересилали до різних міст інформацію щодо імен переможців на перших Олімпійських Іграх. 

Саме голубина пошта допомогла розбагатіти династії Ротшильдів. Натан Ротшильд першим збагнув, що той, хто володіє інформацією, володіє світом, і став використовувати пернатих собі на благо. Кореспонденцію з важливими новинами і необхідними даними банкіру приносили птахи. І робили вони це в рази швидше кур'єрів-людей. Так, наприклад, звістка про поразку армії Наполеона біля Ватерлоо дійшла до Ротшильдів на три дні раніше, ніж до англійського уряду.

Зараз поштові голуби вже рідко використовуються для доставки листів, проте успішно справляються з іншими завданнями. Наприклад, у віддалених районах Франції і Британії голуби доставляють у лікарні проби крові.

Подорож у посилці

день пошти

До 1952 року у Великій Британії дозволялося пересилати людей у поштових посилках. Розповідають, що один із політичних супротивників Чемберлена, якому той відмовляв в аудієнції, "надіслав" себе поштою на ім'я Чемберлена. Останній знайшов вихід із ситуації, відмовившись отримати ту посилку. Іншому англійцю, який вирішив відправити себе поштою в Канаду, було відмовлено тільки на тій підставі, що це правило діє тільки в межах Англії. Після цього в англійському парламенті було оголошено, що пошта змушена скасувати параграф про пересилання людей. 

Історія з пересилкою людей на цьому не закінчилася. В середині 60-х років австралійський спортсмен Редж Спірс опинився в Лондоні без грошей. Купити квиток в Австралію він не міг, а повернутися додому йому треба було будь-що-будь, щоб встигнути на день народження дочки. Спірс підпрацьовував в аеропорту і бачив, як літаками пересилають тварин. Тож і сам вирішив відправити себе в Австралію вантажем. Він умовив свого друга Джона Максорлі зробити спеціальний дерев'яний ящик, захопив з собою консерви, ліхтарик, подушку з ковдрою та дві пластикові пляшки – одну з водою, іншу – для сечі, і так розпочав свою нелегальну авіа-подорож через океан у якості поштового відправлення. Щоб уникнути підозр, на ящику було написано, що це вантаж фарби, адресований фіктивній взуттєвій компанії в Австралії. 

Авантюриста супроводжувала удача, через кілька днів Спірс дістався додому і встигнув на свято доньки. Але на радощах мандрівник забув повідомити свого англійського друга про успішне завершення операції. Той підняв галас у пресі, і авантюру було викрито. Спірс негайно став сенсацією. У ньому бачили приклад властивої австралійцям винахідливості у важких обставинах.

У наші дні така історія була б неможлива — всі вантажі ретельно проглядаються, і такий заєць був би швидко виявлений.

Електронна пошта ХІХ століття

день пошти

В кінці XIX століття пошта була популярним способом комунікації в США. Але у поштових скриньок був один недолік — відсутність сповіщень. У той час американські винахідники активно вигадували нові пристрої з електрикою.  Поліпшити спробували і поштові скриньки. 

Один із перших варіантів "електронної пошти" працював так: лист у скриньці замикав ланцюг і в будинку звучав дзвінок. Іноді ваги листа було недостатньо, щоб замкнути ланцюг; в наступному патенті сигнал спрацьовував вже по факту відкриття поштової скриньки. Правда, винахідник не врахував, що така система вразлива для тролінгу — будь-який жартівник міг відкривати скриньку скільки завгодно.  

Наступна ітерація електричної скриньки показувала табличку з написом "Mail", коли всередину потрапляв лист. Інший варіант візуального індикатора — лампочка, що вмикалася при попаданні листів у скриньку. Нарешті, ще один варіант поштової скриньки вмикав звуковий сигнал в будинку після того, як листоноша вкидав лист, відкриваючи скриньку спеціальним ключем. Саме ця модифікація і зображена на фото.

На дні океану

день пошти

Поштове відділення є навіть на дні океану. Перша підводна поштова станція відкрилася неподалік від тихоокеанського острова Вануату. Купивши заздалегідь спеціальний непромокальний конверт, дайвери можуть опустити лист в поштову скриньку, або віддати черговому листоноші, що сидить за стійкою в водолазному спорядженні. Підводні поштові скриньки також можна знайти в Японії, Малайзії, на Багамах та на інших курортах.

Пошта на службі у кохання

день пошти

А у німецькому місті Ойтин є дуб з власною поштовою адресою. З цим дубом пов'язана любовна історія, що стала легендою: в XIX столітті місцева дівчина обмінювалася зі своїм коханим посланнями, залишаючи їх в дуплі дуба.  Закохані навіть одружилися під цим деревом. Відтоді до дерева, яке назвали Дубом Нареченого, стали приносити свої послання самотні люди, які хотіли знайти пару. 

Дерево стало таким популярним, що в 1927 році німецьке міністерство зв'язку присвоїло йому власну поштову адресу, і на неї стали писати не тільки жителі Німеччини — листи приходили з усього світу. Будь-хто охочий може прочитати всі послання, що є в дуплі, і відповісти на них.  

Підраховано, що завдяки Дубу Нареченого утворилося понад сто сімей. Цікаво, що листоноша, який 20 років доставляв пошту до дуба, сам зустрів свою дружину завдяки листу, якого вона написала на адресу Дуба Нареченого.

Страховка для астронавтів 

день пошти

Коли НАСА готувалася до запуску місячної місії, жодна страхова компанія не взялася застрахувати життя астронавтів, тому що ризики були занадто великі.  Щоб компенсувати сім'ям астронавтів витрати після можливої ​​загибелі першопрохідців Місяця, НАСА випускало спеціальні листівки, на яких члени екіпажу розписувалися перед самим вильотом. Екіпаж призначав довірену особу, якій вручалися конверти і яка потім гасила їх (ставила на марку печатку) у поштовому відділенні Космічного центру Кеннеді в день запуску космічного корабля і (або) в день його посадки на Місяць. Якби хтось із астронавтів загинув, їхні сім'ї змогли б продати листівки колекціонерам за хорошою ціною і відтак мати кошти на існування. На щастя, всі місячні польоти від Аполлона-11 до Аполлона-16 в результаті обійшлися без жертв.

Вибори поштою

день пошти

Пошта — частина виборчої системи в США. Перше голосування поштою відбулося під час Громадянської війни в США, на виборах президента 1864 року.  Тобто цьому способу волевиявлення американських громадян уже більше, ніж півтора століття. Спочатку таким способом могли скористатися тільки військові. Сьогодні голосувати поштою можуть американці з інвалідністю або ті, хто в силу поважних причин не в змозі проголосувати за місцем проживання. А у ряді штатів взяти участь у виборах, відправивши бюлетень листом, може будь-хто. 

До коронавірусу широкого поширення така практика не мала, але в умовах пандемії влада дозволила всім виборцям брати участь у дистанційному голосуванні. Вибори президента США 2020 відрізнялися від попередніх рекордною кількістю голосів, поданих поштою — таким способом проголосувало понад 100 млн американців.

Банк для всіх

день пошти

Вперше ідея влаштувати банк у відділенні пошти виникла в 1861 році у Великій Британії. Саме тоді було відкрито перший поштовий банківський рахунок. Відтоді багато країн так чи інакше впроваджували фінансові послуги на пошті, поступово перетворюючи структуру з відправки кореспонденції і вантажів на те, що сьогодні називають Postbanks.

Здебільшого нові послуги пошти призначалися для громадян з низьким доходом, які не могли дозволити собі відкрити рахунок у банку, або просто не мали такої можливості через відсутність фінустанов у їхньому регіоні. Останнім часом поява фінансових послуг на пошті — це спроба зберегти мережу відділень, яка часто є неприбутковою. Саме такий варіант стосується і України.

У 2020 році Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроєкт, який дозволить Укрпошті надавати банківські послуги. Українці зможуть відкривати депозити в Укрпошті, оплачувати за допомогою карти комунальні та інші послуги, отримувати пенсію, зарплату і соцдопомогу, при цьому кредитування фізичних і юридичних осіб за рахунок власних коштів Укрпошта не надаватиме.

Це гарне рішення для людей, які проживають у селах. У багатьох з них немає банківських відділень або інших пунктів надання фінпослуг, але є відділення Укрпошти.  

Наразі Український державний поштовий оператор пішов ще далі і розпочав процес купівлі власного банку. Це, як вважають фахівці, є навіть менш ризикованим, ніж попередній план — ухвалення закону, який би дозволив пошті надавати банківські послуги без банківської ліцензії.

Поштові дрони долетять до найвіддаленіших куточків

день пошти

Сучасна пошта активно працює в секторі логістики, поштово-банківських послуг, каталожної торгівлі та прямої поштової розсилки, активно розвиває інформаційні технології та електронну комерцію, впроваджує ефективні технології в доставку. 

Так британський національний поштовий оператор Royal Mail оголосив про початок перших випробувань автономних регулярних польотів дронів між материковою частиною Великобританії і островами Сіллі.  В ході випробувань компанія буде використовувати безпілотні літальні апарати для доставки засобів індивідуального захисту, комплектів для тестування на COVID-19 та іншої пошти.

Фінансований державою проєкт спочатку сфокусується на допомозі в боротьбі з пандемією шляхом доставки ЗІЗ і наборів для тестування на коронавірус для найбільш вразливих і віддалених населених пунктів островів. Дрон Windracers також може приймати пошту більшості форм і розмірів, що дозволяє доставляти на острови звичайну пошту в рамках пілотного проєкту. 

Безпілотні "листоноші" доповнять існуючі види транспорту для доставки пошти на острови Сіллі. Вони можуть літати в поганих погодних умовах, в тому числі в тумані, оскільки не мають екіпажу і не залежать від припливів і відливів. Це потенційно може зробити їх придатними для обслуговування віддалених острівних населених пунктів. Якщо випробування пройдуть успішно, то Royal Mail розгляне можливість використання цієї технології для підтримки листонош і кур'єрів у віддалених районах по всій Великобританії.

Роботизовані листоноші

день пошти

Інший приклад впровадження інновацій в поштові сервіси — робот-листоноша на колесах, розроблений компанією Starship Technologies, власником якої є засновник Skype. За допомогою такого пристрою можна доставляти посилки вагою до 18 кг на відстань до 5 км. Робот на базі алгоритму може орієнтуватися на місцевості, обходити різні перешкоди, а також реагувати на світлофор.  Клієнти можуть відстежувати місцезнаходження робота, встановивши на смартфон спеціальний додаток. Крім того, програма допоможе їм розблокувати відсік, у якому знаходиться посилка, і забрати її.

Автоматизовані поштові станції 

день пошти

Поштомати — ще один спосіб швидко отримати посилку. Завантаження або отримання відправлення в поштомат здійснюється за допомогою кодів доступу, які потрібно ввести на сенсорному екрані. 

Перші поштомати — пункти прийому та видачі малогабаритних посилок у вигляді терміналу з безліччю осередків різних розмірів з'явилися в 2001 році завдяки співпраці австрійської технологічної компанії KEBA і кур'єрської служби DHL у Німеччині. Сьогодні автоматизовані поштові станції від державних і приватних поштових операторів розташовані як у Європі, так і в інших регіонах. Цей зручний сервіс вже добре знайомий і жителям нашої країни. 

Меблі з поштових коробок

день пошти

Тайландці придумали, як мінімізувати збиток від поштових пересилань — і запустили проєкт reBOX. Ініціатива належить національній поштовій службі.  Суть проста: людей закликали повторно використовувати картонні коробки та конверти. А те, що вже непридатне — здавати на переробку. З отриманої  вторсировини виготовляють меблі і медичні інструменти для лікарень.

Минулого року в рамках Rebox зібрали 71 тонну старих картонних коробок з усієї країни. Цього вистачило для виробництва 224 комплектів шкільних столів і стільців. Усе, що потрібно від жителів — принести коробки в будь-яке поштове відділення Таїланду.  

Забирайте свої відходи з собою, інакше ми надішлемо їх поштою

день пошти

А ще у Таїланді за допомогою пошти виховують тих, хто шкодить природі. Там відвідувачам нацпарку надсилають посилки зі сміттям, яке вони залишили після себе.  ⠀

Національний парк Кхауяй (Khao Yai) знаходиться недалеко від Бангкока і вважається одним з найкрасивіших у Південно-Східній Азії. Відвідувачі можуть зняти там бунгало або розташуватися в кемпінгу. Для цього потрібно зареєструватися та залишити свою поштову адресу. Тому тепер так просто відстежувати тих, хто не прибрав за собою сміття.  ⠀

Першу посилку із сміттям відправив обурений міністр довкілля Варавута Сілпаарча. Він розпорядився упакувати все сміття в коробки і повернути його поштою тим, хто його забув або залишив спеціально. До посилок доклали записку: "Ми зібрали весь ваш мотлох в коробки і направляємо його назад вам. Це повинно стати для вас уроком: ніколи більше не залишайте свої відходи де попало". Всі, хто отримав посилки зі сміттям, вже стоять на контролі у місцевої поліції. 

Марки, які можуть врятувати Землю

день пошти

У Фінляндії, щоб звернути увагу суспільства на кліматичну кризу, випустили поштові марки, які реагують на тепло. Серія марок включає три види дизайну, які створені з використанням термореактивних чорнил. Якщо доторкнутися до зображення пальцем, воно поступово розчиняється, оголюючи сувору реальність.

Так, марка зі снігом перетворюється на марку з дощем, натякаючи на глобальне підвищення температури і танення льодовиків. Друга марка, очевидно, присвячена темі кліматичних біженців, які змушені переїжджати і шукати нові будинки. А на третій зображений птах, який під впливом тепла мутує в скелет, вказуючи на зникнення великої кількості видів тварин.

день пошти

У свою чергу Укрпошта представила поштові марки "Крик Карпат" та "Вбивчі коліщата", націлені на захист прадавніх карпатських лісів та зникаючих видів тварин. Поштовим випуском компанія хоче привернути увагу громадськості до екосистеми Карпат, яку знищує загрозливими темпами незаконна вирубка дерев.

Авторка поштового випуску — юна художниця, студентка 2-го курсу факультету дизайну і реклами КНУКіМ Ольга Сімоненко. Поштова марка "Вбивчі коліщата" зображує залізні механізми, що знищують ліси, а марка "Крик Карпат" демонструє силует ведмедя, який благає про допомогу. 

Цьогоріч поштову марку "Крик Карпат" Укрпошта представила на міжнародному конкурсі PostEurop на визначення Кращої поштової марки Європи 2021, темою якого є "Національна природа на межі зникнення". Адже бурий ведмідь — найбільший хижак гірських лісів Українських Карпат, популяція якого щороку скорочується. 

день пошти

До речі, два роки тому українські поштові марки визнали найкрасивішими в Європі. Йдеться про роботи художниці Наталії Кохаль "Лелека білий" та "Соловейко східний". Марки здобули 1 місце у конкурсі "Найкраща марка Європи — вибір колекціонера 2019".

Ніколи не самотній

день пошти

У всі часи поштові листівки і листи завжди підтримували тих, хто знаходиться далеко від дому. До століття пошти Італії там випустили зворушливу рекламу: "Ніколи не самотній". 

А ви давно надсилали листи у конверті? Написаний від руки лист і отриманий такий самий у відповідь серед какофонії навколишнього світу, що часто складається з неприємних новин, лякаючої статистики та дезінформації у соцмережах, може стати справжнім бальзамом на душу. Спробуйте.

1043

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: