fbpx
Сьогодні
Кейси 15:23 29 Січ 2021

Як ціла громада пересідає на велосипеди: історія з Чернігівщини

Це не лише екологічно, але і дуже зручно. Виявляється, проста велостанція може спростити людям похід до лікаря або за адміністративними послугами. Розповідаємо, як цього досягнути у звичайній громаді.

English version here

Проблеми громадського транспорту хвилюють не тільки жителів міст та мегаполісів України. І якщо містяни зазвичай жаліються на вартість проїзду або на недостатню кількість трамваїв, тролейбусів чи маршруток, то переважна більшість українських сел і селищ міського типу взагалі не має ніякого міського транспорту. Люди, які приїжджають вирішувати свої справи до центрів ОТГ, які часто мають протяжність по 10, а то і більше кілометрів, змушені пересуватися пішки, або винаймати приватні таксі, цінники яких суттєво б'ють по кишені.

У селищі Сосниця Чернігівської області для вирішення питань громадського транспорту влада придбала цілий парк велосипедів, якими безкоштовно зможуть користуватися як самі жителі смт, так і його гості.

Сосниця велостанція

Мобільна громада

На сьогоднішній день Сосниця – центр об'єднаної громади. Щодня до селища міжміським транспортом з навколишніх сіл для вирішення особистих питань приїжджає близько сотні сельчан. Комусь треба в поліклініку до сімейного лікаря, іншим — у Пенсійний фонд, ЦНАП, поліцію, на ринок. Всі ці заклади та установи територіально віддалені одне від одного, тому громадяни витрачають багато часу для пересування між ними. Крім того, у "ринкові" дні кількість людей зростає вдвічі.

У 2019 році Сосницька селищна рада взяла участь у навчанні Польського Фонду Солідарність щодо впровадження соціальних послуг в Україні. На той момент Закон України "Про соціальні послуги" був проектом. Як розповіли в ОТГ, польські колеги ділилися досвідом – як у гмінах (найменших адміністративних одиницях в Польщі) розвивається система надання соціальних послуг: від вивчення потреби до впровадження соціальної послуги в життя, від залучення коштів для розвитку системи надання соціальних послуг до шляхів реалізації соціально значущих проектів.

Представниками від Сосницької селищної ради стали директорка КУ "Центру надання соціальних послуг" Тетяна Сіра та секретарка селищної ради VII скликання Світлана Пастушенко.

Навчання тривало декілька місяців і складалося із зустрічей офлайн (у докарантинні часи це ще можна було собі дозволити), вивчення досвіду Польщі безпосередньо в Польщі і навчання по залученню коштів.

Сосниця велостанція

Зліва направо: Світлана Пастушенко, Тетяна Сіра, Андрій Портний (мер) з представницями Фонду

У рамках грантової програми Фонд солідарності надав можливість представникам громад, які проходили навчання, подати заявку для реалізації ідеї. 

"Проект з закупівлі 25 велосипедів для потреб жителів ОТГ, який з легкої руки Тетяни Сірої отримав назву "Сосниця – мобільна громада", був вже другим нашим проектом в рамках цього навчання, — згадує секретарка Сосницької селищної громади Світлана Пастушенко, — У 2019 році представники селищної ради, які приймали участь у навчанні, подали проект до Фонду малих проектів про створення постійно діючої системи надання соціальних послуг у громаді. Суть проекту полягала в наближенні соціальних послуг до жителів громади, які проживають в селах і не мають змоги приїхати в центр громади. У рамках реалізації цього проекту було придбано автомобіль на 7 повноцінних місць. У КУ "Центрі надання соціальних послуг" діє мультидисциплінарна команда (медсестра, взуттєвик, перукар, соціальний працівник), яка завдяки реалізації цьому проекту має можливість згідно графіку надавати послуги максимально наближено до людей".

Велосипед — не розкіш, а доступний засіб пересування

На реалізацію проекту було витрачено 2 місяці. Проект коштував 446 тисяч грн, з них 390 тис.грн — гроші фонду, а 56 тисяч виділила Сосницька громада. "Начебто загалом і не дуже велика сума, — каже Світлана Пастушенко, — але тим і приваблює ідея грантів — за допомогою залучених коштів можна вирішувати ті проблеми, на які в бюджеті завжди не вистачає грошей".

Власне реалізація проекту передбачала встановлення 4 велозупинок, 25 велосипедів у вільному доступі (безкоштовне користування) та систему стеження та підсвічування зупинок, що буде підживлюватися від сонячних батарей. Велосипеди сучасні, міські, українського виробництва, вартістю близько 7 тисяч грн. Облаштовані по максимуму — з  дитячими сидіннями і передніми корзинками.

Сосниця велостанція

Реалізовувала проект Сосницька селищна рада. Технічні спеціалісти ради здійснювали підбір велосипедів, місць для зупинок, систем відстежування, тощо. Завдяки використанню системи "Прозоро" вдалося зекономити на закупівлях 70 тисяч гривень. Їх вирішили використати на відеоспостереження для велопарковок.

Проблеми в реалізації трапилися там, де не очікували — тендер на велосипеди довелося оголошувати 2 рази, виявилось, що в Україні важко купити 25 абсолютно однакових велобайків!

Зараз новенькі велосипеди "законсервовані" до весни. Але тільки-но потеплішає, їх зберуть і встановлять на спеціальні вуличні зупинки.

Як це працюватиме

Всього планується облаштувати чотири громадські зупинки. Одна — у дворі лікарні, одна — на колі в районі готелю місцевого готелю, ще одна — біля центрального стадіону, і остання — в центрі міста, біля продуктового магазину. 

Сосниця велостанція

Найпопулярніші маршрути в Сосниці

Всі ці локації знаходяться в місцях найбільшого потоку людей. Пішки найдовший, але і найпопулярніший маршрут Сосницею (від зупинки, через Управління соціального захисту, поліклініку та селищний ринок) займає майже 3 години. 

Сосниця велостанція

Одна з підготовлених зупинок в Сосниці

Правила користування розміщені на інформаційних стендах, спеціальної реєстрації для тих, хто бере в користування велосипед, немає. На кожній стоянці встановлено камеру спостереження, яка фіксуватиме, хто бере велосипеди, на кожному велосипеді – пристрій, який у системі спостереження показуватиме, де на даний момент знаходиться велосипед. Зупинки будуть працювати з 7:30 щодня, на кожній з них можна буде цілком вільно взяти чи залишити двоколісний транспортний засіб.

 "Наприклад, — пояснює Світлана Пастушенко, — я беру з однієї з зупинок велосипед, користуюсь ним та повертаю на одну з будь-яких інших зупинок. Це бажано, але якщо я залишу десь в іншому місці, то відповідальний працівник відстежить по GPS місцезнаходження та поверне його на зупинку сам". 

Пересування на муніципальному велосипеді передбачається тільки в межах Сосниці: якщо хтось захоче виїхати на ньому за межі селища, GPS трекер надішле сигнал-попередження відповідальній особі.

Як сприймає громада

Жителі громади поставилися до велопроекту по-різному. Ті, що живуть безпосередньо в Сосниці, за словами Світлани Пастушенко, не одразу сприйняли задум: "Більшість має власні велосипеди, зациклюючись лише на собі, не розуміють навіщо ми це придумали. А от жителі громади поза центром – реагують на новацію більш позитивно, бо це допоможе їм більш ефективно і швидко вирішувати свої питання, приїжджаючи в адміністративний центр. Власне, цей проект і спрямований більше на тих, хто живе поза громадою".

Все ж таки для жителів Сосниці користь від проекту теж буде — на зупинках для загального користування встановлять також і вуличні веломайстерні. 

Як ціла громада пересідає на велосипеди: історія з Чернігівщини

Як уже зазначила пані Світлана, велосипеди — дуже популярний в Сосниці транспорт. Зазвичай щодня до майстра на селищному ринку звертається 3-4 особи з власними велосипедами для проведення дрібного ремонту. Майстер працює лише до обіду і не завжди встигає полагодити транспортні засоби всім бажаючим. Встановлення вуличних самообслуговуючих веломайстерень у різних місцях Сосниці дозволить самотужки ремонтувати дрібні поломки 10-15 мешканцям селища кожного дня.

Цей проект планують використовувати і для розвитку місцевого велотуризму. У селищі є активісти, які збирають групи людей та проводять екскурсії — в Сосниці вже не один рік працює проект "Велотурів одного дня по Сосницькій громаді", який вже став досить популярним, адже Сосниця, саме по собі мальовниче і привабливе село, є батьківщиною всесвітньо відомого митця О.П. Довженка, тут є що показати і на що подивитися.

Сосниця велостанція

Сосницький літературно-меморіальний музей Олександра Довженка

Активна громада — справа рук самої громади

Новаторські ідеї селищних активістів не обмежуються велопроектом. "Щойно ми завершили процес об'єднання, — розповідає Світлана Пастушенко. — Не "в повному складі" ми як громада існуємо вже три роки. За ці роки маємо успішний кейс – Бюджет участі, який реалізується у всіх населених пунктах громади і активізує людей, включає до прийняття рішень. Не всі проекти виграють, але запровадження бюджету участі показує нам те, чого хочуть люди і чого ми, як влада не бачимо, не вважаємо за важливе.

​Наприклад, цього року маємо 2 дуже гарні проекти-переможці: створення комфортного простору для жителів громади, створення кімнати для віртуальної реальності. Також у нас є успішний досвід із запровадження вивозу твердих побутових відходів в смт Сосниця – з 2 500 домогосподарств до вивозу сміття на постійній основі підключились 2 400, з рештою іде роз'яснювальна робота. Дуже важко сосничани звикали до цього нововведення, ми мали шалений супротив, але внаслідок запровадження цієї послуги навколо Сосниці зникли стихійні сміттєзвалища.

Як ціла громада пересідає на велосипеди: історія з Чернігівщини

Маємо гарну традицію – проводити арт-кіно-фестиваль "Капелюш" на базі літературно-меморіального музею О.П. Довженка. Завдяки відомому сосничанину ми збираємо цікавих українців, проводимо захоплюючі майстер-класи.

А взагалі — маємо багато ідей, класну команду на чолі з мером, який спонукає і підтримує у всіх починаннях, мали класний депутатський корпус (сподіваємось, що і депутати VIІI скликання будуть не менш відкритими до змін), які теж будуть підтримувати своїми голосами при прийнятті рішень і залучатися до реалізації найсміливіших задумів і проектів небайдужої команди односельчан".

А ще ми писали, як в громаді на Черкащині створили громадську майстерню, де можна позичити інструменти і навчитися шиттю.

9009

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

1 коментар

спочатку нові
за рейтингом спочатку нові за хронологією
1

Чудово👍🏼!

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: