eРубрика

Для військових та їхніх близьких: сім застосунків, розроблених українцями під час війни

“Рубрика” зібрала в одному матеріалі застосунки, які можуть бути корисними для ветеранів, поранених військових, їхніх близьких та рідних. Тут додатки, що допоможуть під час реабілітації, такі, що дозволять спілкування навіть за мінімального зв’язку, та інші.

У чому проблема?

Після повернення з війни багато ветеранів стикаються зі складнощами в адаптації до цивільного життя. Особливо це було помітно в перший рік війни — знайти інформацію про потрібні документи, послуги та програми підтримки було не так уже й просто. Переважно ця інформація була розкидана по різних джерелах і не завжди була доступна в зручному форматі.

Яке рішення?

Створення інформаційних платформ та мобільних додатків для захисників можуть розв'язати цю проблему.

Українці вже звикли до того, що через смартфон можна записатися до лікаря, замовити додому їжу, отримати консультації фахівців, відкрити власний бізнес чи навіть укласти шлюб. Тепер цифрові технології допомагають і нашим захисникам. Спеціально розроблені додатки та чат-боти сприяють покращенню комунікацій, процесів реабілітації, значно економлять час та роблять шлях переходу до мирного життя легшим.

Як це працює?

Юридична допомога: мобільний додаток "Правовий навігатор"

Торік команда Правозахисного центру для військовослужбовців "Принцип" створила сайт Правовий навігатор. Інструмент був покликаний допомогти військовим, ветеранам та їхнім родинам зорієнтуватися в базових юридичних питаннях, етапах шляху пораненого, контактах, до яких можна звернутися. Але вже понад два місяці Правовий навігатор для військових, ветеранів та їхніх сімей можна мати просто у кишені — у вигляді зручного додатку на смартфоні.

"Застосунок створили, оскільки телефон завжди під рукою. Це точно зручніше, ніж буклети та інші папірці з інструкціями, які зрештою все одно губляться", — кажуть творці Навігатора.

Вміст застосунку:

  • Доступ до інформації про ВЛК, МСЕК, рапорти, виплати та інші важливі питання.
  • Юридична довідка.
  • Шаблони документів, зокрема рапорти, які можна зберегти на телефон.

Окрім того, до Правового навігатора додали:

  • Каталог місць соціальних послуг. Тут відображається перелік медичних закладів, соціальних служб, які можуть цікавити ветеранів та поранених захисників, їхні контакти й розклад роботи. А також додаток надає можливість прокласти маршрут до цих закладів.
  • Важливі сповіщення: користувачам приходитимуть тільки головні оновлення у процедурах, які стосуватимуться важливих змін, наприклад тих, що впливають на оформлення виплат.

Застосунок працює навіть без доступу до інтернету. Є версії для Android та IOS.

Психологічна підтримка: мобільний застосунок "База"

"База" — український сервіс психологічної допомоги для ветеранів. Ініціатор розробки — громадська організація  "Вільний вибір", яка з 2015 року надає психологічну підтримку військовослужбовцям, ветеранам, поліціянтам та членам їхніх родин. Застосунок створювали із залученням ветеранів — для того, щоб краще розуміти їхні потреби та наповнити його справді потрібними та зручними у використанні інструментами. Також під час створення розробники радилися з ветеранами щодо тону мовлення, текстів, читабельності, айдентики тощо.

Що містить додаток "База":

  • Навчальні матеріали про психічне здоров'я і вправи для самодопомоги, а також корисні для ветеранів та ветеранок контакти.
  • Інформація про тривогу, наслідки легкої черепно-мозкової травми, хронічний біль, поганий сон, депресію, нав'язливі думки та інструменти, як з цим працювати.
  • Трекер настрою, можливість записувати свої думки та стани, ставити нагадування.
  • Кризова "стоп-кнопка", функція якої — допомогти врегулювати свій стан, коли "накриває". 
  • Корисна функція створення власного профілю — з тим набором інформації та інструментів, які цікавлять конкретного користувача.
  • Крім того, у "Базі" є можливість написати фахівцю-психотерапевту та отримати від нього відповідь.

Застосунок дозволяє залишатися користувачу анонімним. У ньому є змога вказувати дані про себе лише за бажанням.

Розробники проєкту попереджають, "База" — не заміна психотерапії, але це шанс краще зрозуміти свої стани та вміти надати собі первинну психологічну підтримку. Також розробники вказують, що хоч і позиціюють себе як сервіс для ветеранів, користуватись ним по суті може будь-хто: навчальні матеріали можуть бути корисними для всіх.

Завантажити "Базу" можна на  iOS та Android.

Здоровʼя: чат-бот "Derm Guard"

"Derm Guard" — це ініціатива лікарів-дерматовенерологів, які у співпраці з Міністерством охорони здоров'я України, Міністерством оборони України та волонтерськими організаціями вирішили допомогти військовим України в лікуванні та профілактиці дерматовенерологічних захворювань.

"Ми активно розробляємо методичні матеріали та формуємо інформаційний простір, де військові та лікарі суміжних спеціальностей отримують консультації та знання, як лікувати та профілактувати найбільш поширені захворювання шкіри, волосся та нігтів", — повідомляють на сайті проєкту.

Лікарі відзначають, через стресові умови, в яких перебували ветерани на передовій, та проблеми, пов'язані з постійним носінням берців і важкого одягу, дедалі більше військових страждають від дерматовенерологічних захворювань: траншейної стопи, псоріазу, вітиліго, алергії тощо, невпинно зростає.

Унікальний чат-бот "Derm Guard" пропонує військовим та їхнім родинам отримати безоплатну лікарську допомогу. Для цього необхідно просто заповнити коротку анкету та додати до неї кілька фотографій ураженої ділянки. Протягом доби спеціалісти підготують розгорнуту відповідь із діагнозом та схемою лікування.

Скористатися чат-ботом можуть як самі військові, так і їхні представники. А також представники медичних бригад, якщо пацієнт знаходиться на фронті. У цьому форматі дерматовенерологи готові надати консультаційні послуги відповідним фахівцям віддалено. Це, своєю чергою, позитивно вплине на процес лікування безпосередньо в зоні бойових дій.

Відеоінструкція про те, як користуватися чат-ботом, знаходиться тут.

Юридичні чи психологічні консультації: чат-бот "Дякуємо за службу! Готові допомогти"

Ще один чат-бот для ветеранів, ветеранок і членів їхніх родин запустили Простір Можливостей і Коаліція ветеранських просторів.

"Дякуємо за службу! Готові допомогти" — це юридичні, психологічні консультації та послуги соціального супроводу.

Послуга була запущена в Телеграмі з 1 березня цього року і вже має чимало звернень від ветеранів та ветеранок, а також членів їхніх родин.

Усіх, хто потребує юридичної чи психологічної допомоги, творці чат-бота запрошують звертатися за посиланням. Фахівці спробують відповісти на всі ваші запитання або ж перенаправлять до партнерів.

Реабілітація та спорт: мобільний додаток TRENVET

TRENVET — перший мобільний додаток, який допомагає отримати безплатну спортивну реабілітацію ветеранам та військовослужбовцям. Мета застосунку — об'єднати захисників та захисниць України: ветеранів та діючих військовослужбовців, які потребують допомоги реабілітолога, масажиста, бажають займатися з тренером фізичною культурою, з фахівцями, які готові надавати відповідну підтримку військовим та сприяти їхньому відновленню — фізичному та психологічному.

"Наше завдання — допомогти ветеранам повернутися до цивільного життя, шляхом фізичних занять, реабілітації та спілкування", — говорить команда TRENVET.

Ідею створення фітнес-застосунку для ветеранів та поранених військовослужбовців запропонували українські спортсмени — Василь Вірастюк, Сергій Конюшок та Олександр Лашин. А його розробкою зайнялися ГО "Звитяга Нескорених" та ГО "Федерація стронгмену України" за підтримки Українського ветеранського фонду.

"Набагато легше прийти в зал, де є своє середовище, ветеранська спільнота або тренери, які тебе очікують на тренування. Ми сподіваємося, що ветеран захоче займатися фізичною культурою і спортом. Ми прагнемо якомога більше ветеранів залучити до фізичної культури і спорту, до здорового способу життя, бо вважаємо, що ця галузь є чи не найкращим інструментом соціалізації ветерана в цивільному житті", — прокоментував на презентації додатка один з його ініціаторів Василь Вірастюк.

Що пропонує застосунок:

  • У додатку можна знайти велику кількість вправ та порад, як підтримати себе у фізичній формі й допомогти м'язам швидше адаптуватися після поранення.
  • Також тут ветерани та діючі військовослужбовці можуть швидко знайти тренера у своєму місті та пройти спортивне відновлення. При цьому не обов'язково обмежуватися своїм населеним пунктом. Можна обрати тренера з іншого міста для занять онлайн.
  • Вибір з 19 видів спорту — це не тільки тренажерні зали, а й заняття з бадмінтону, футболу, волейболу, настільного тенісу і багато іншого. 
  • Є пропозиції масажу.

Щоб скористатися цими можливостями, достатньо просто завантажити застосунок та за допомогою фільтрів та геолокації знайти саме свого фахівця. Відеоінструкція про це як це зробити — за посиланням.

TRENVET доступний для завантаження на платформах iOS і Android і безплатний для користувачів. Посилання на додаток на платформах: AppStore, Google Play.

Інклюзивний фітнес: BetterMe — програма тренувань для людей, які перенесли ампутацію

Програму розробили український фітнес-застосунок BetterMe, виробник біонічних протезів Esper Bionics і благодійний фонд Future For Ukraine.

У додатку BetterMe можна знайти понад 200 унікальних відеовправ для людей, які втратили верхню або нижню кінцівки. Комплекс включає тренування до та після встановлення протеза. Середня тривалість кожного тренування — 25 хвилин.

Програма тренувань зосереджується на 4 аспектах:

  • Зміцнення м'язів кукси та кора для нормалізації ходи;
  • Підтримка рухливості суглобів та профілактика м'язової скутості за допомогою вправ на гнучкість;
  • Підвищення витривалості за допомогою кардіотренувань;
  • Сприяння розвитку стабільності та загальної рівноваги за допомогою вправ на рівновагу.

Також у додатку зібрано вправи для тих, хто пересувається на кріслі колісному.

Застосунок BetterMe: Health Coaching можна завантажити на iOS та Android за посиланням.

Безпека близьких: застосунок DOBRE

Українські розробники створили застосунок під назвою "Dobre", який повідомляє про стан безпеки близьких.

Застосунок Dobre допоможе дізнатися інформацію про рідних з окупованих або небезпечних територій. Додаток працює навіть за слабкого сигналу мережі оператора. Програма дозволяє не турбувати їх постійними дзвінками та питаннями на кшталт "Як ти?". Цю інформацію можна отримати автоматично та в будь-який час.

У додатку абонент створює базу контактів, яким передає свій статус. "Зелений" показує, що у людини все добре. "Червоний" сигналізує про небезпеку та потребу у допомозі. Від них отримує аналогічну інформацію.

Користувач може самостійно налаштовувати періоди, коли надходитимуть сповіщення про статус контактів. Проте якщо за встановлений інтервал оновлення не надійдуть, то всі контакти отримають сповіщення про можливе виникнення проблеми.

Працює застосунок навіть за слабкого сигналу мережі оператора. Завантажити його можна на Android та iOS.

Ще більше корисних рішень!

У лютому 2024 Міноборони повідомило про розробку застосунку "Армія+", у якому будуть доступні документи та послуги для діючих військових.

Зокрема, військовослужбовці матимуть стандартизовані шаблони рапортів, які можна буде підписати та відправити в декілька кліків онлайн.

"Часто чую від бійців скарги на надмірну паперову роботу — заповнення паперових журналів, безкінечні рапорти. Наше рішення — оцифрувати максимально все", — написав у Facebook Міністр оборони України Рустем Умєров.

Окрім цього, у застосунку "Армія+" будуть: 

  • електронне посвідчення захисника, яке спрощує доступ до е-послуг та бойових систем
  • комплексна база знань, яка є джерелом перевіреної інформації щодо проходження служби
  • форми зворотного зв'язку — для того, щоб держава могла оперативно реагувати на виклики, базуючись на реальних даних
  • навчальні онлайн курси для саморозвитку.

"Щодня військові витрачають купу часу на подання рапортів та іншу паперову рутину. Завдяки застосунку рапорти стануть автоматичними та зручними. Ми створюємо систему, яка чує кожного. Наше бачення — боєздатне військо завдяки взаємодовірі та інноваціям", — наголосила заступниця Міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Черногоренко.

Застосунок розробляється Міноборони спільно з Мінцифри. Візуально він схожий на додаток державних послуг "Дія". Запуск очікується влітку.

Свіжі дописи

  • Екорубрика

Як громади навіть під час війни можуть зменшувати відходи: інструкція

“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “‎Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше

Monday January 20th, 2025
  • Корисне

Що приготувати на шкільний ярмарок? Прості рецепти для добрих справ

Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше

Friday January 17th, 2025
  • Корисне

“Я не знаю, яку професію обрати”: на що звертати увагу при виборі спеціальності

Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Що відбувається

Cycling trip for Ukraine: Meet 5 cyclists who biked across borders to help Ukraine

Discover five inspiring stories of bikers from around the world who ventured on long and… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Що відбувається

Не забути трагедії минулого: як у світі вшановують пам’ять про загиблих

Що потрібно, аби памʼять про загиблих жила, та які підходи для цього створюють у світі… Читати більше

Wednesday January 15th, 2025
  • Здоров’я

Що робити в ожеледицю: як правильно падати, щоб не травмуватися

Збережіть цей текст, щоб не загубити й наступної зими. Розпитали лікаря про те, як вберегтися… Читати більше

Wednesday January 15th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.