fbpx
Сьогодні
Корисності 09:15 20 Лип 2021

Влаштуйте собі День торта: 20 фактів про десерт і 3 рецепти на будь-який смак

Обережно! У вас може прокинутися апетит

English version here

Встояти перед пухким бісквітом з хмаринками ароматного крему практично неможливо, особливо сьогодні, 20 липня, коли Міжнародний день торта відзначає свій перший десятирічний ювілей. Історія цього солодкого свята почалося з того, що у 2009 році хлопці зі співтовариства музикантів і кулінарів "Міланський клуб Королівства любові" вирішили створювати музичні торти. Ця творча ініціатива стала передвісником іншої, більш доступної і глобальної ідеї: якщо в світі є люди, яких можна об'єднати тортом з музикою, то тих, кого можна здружити за допомогою звичайного торта, буде ще більше!

Вперше День торта відзначили у 2011 році — тоді Україна разом з іншими країнами взяла участь у першому масштабному святкуванні. Девізом свята ласунів з усього світу стала фраза "I Cake You" по аналогії з "I love you" ("Я люблю тебе").

Сьогодні "Рубрика" прийшла до вас із цікавинками про торти. Але будьте обережні — тільки одне читання про ці фантастичні смаколики може додати вам зайвих кілограмів! 🙂 

торт гифка

🎂 Слово торт походить від італійського torta — "щось крутити, закручувати". Назву пов'язують з численними прикрасами цієї випічки різними написами і орнаментами. На думку кулінарних істориків, перші "справжні" торти, покриті глазур'ю і кремом, у Європі почали пекти у 17 столітті. А двома-трьома століттями раніше тортом вважали… велику грінку, а точніше цілий хліб, який був сильно обсмажений з двох боків. 

🎂 Вважається, що вперше таку запечену хлібину додумалися "підсолодити" саме італійці і отримали солодку випічку, яка більше була схожа на піцу. Це був один корж з цукатами, родзинками і горіхами, витриманий в печі. Неважко здогадатися, що з часом коржі почали нашаровувати, просочувати різноманітними сиропами, перекладати фруктами та вершками. 

цікаві факти про торт

🎂 Уже в 18-19 столітті європейські кулінари дивували аристократію витонченими солодощами, змагаючись один з одним у майстерності. У Франції ті, хто бажав стати кондитером, всерйоз вивчали креслення, орнаментику, вчилися малюнку і ліпленню. Тому що торт це не просто десерт, а головна частина урочистої трапези, і для його створення потрібна велика майстерність. Проте перший багатоярусний торт створив англійський пекар. На цей шедевр його надихнули куполи церков.

цікаві факти про торт

🎂 У книзі рекордів Гіннеса зафіксована інформація про найстаріший торт. Раритет був виготовлений у Лондоні у 1898 році. Спочатку торт був виставлений у вітрині кондитерської як рекламний зразок. Він простояв там 60 років, а після закриття закладу переїхав на горище свого творця. Там він і зберігався до тих пір, поки дочка кондитера не передала торт до музею Вілліс. У торті є тріщина. Вона є наслідком вибуху бомби під час Другої світової війни. Незважаючи на свій вельми похилий вік, фруктовий десерт непогано зберігся — відомо, що торт не тільки зберіг зовнішній вигляд, але і вологість начинки. Кажуть, що однією з причин передачі торта в музей стало те, що дочка кондитера була незаміжньою. Вона боялася, що знайдений після її смерті на горищі торт може стати приводом до пліток — мовляв, весілля таки планувалося, але наречений з нього втік.

цікаві факти про торт

🎂 В Англії дівчата ховали шматочки весільного торта під подушки, щоб їм наснився майбутній наречений. На весіллях у вісімнадцятому столітті крихти торта пропускали через обручку, а потім торт розрізали і роздавали незаміжнім друзям нареченої, щоб вони могли покласти шматки під подушку. Ця традиція залишалася актуальною і на початку 20 століття, принаймні в одному з романів Агати Крісті одна поважна і незаміжня старенька леді, повернувшись з весілля, саме так і зробила.

цікаві факти про торт

🎂 У Джакарті, Індонезія, є одна сімейна пекарня під назвою LeNovelle Cake, заснована у 1993 році, яка спеціалізується на епічних весільних тортах. Тільки від одного погляду на торти LeNovelle паморочиться голова — казкові замки, сяючи собори, пагоди висотою до 7 метрів з деталізованими вежами, колонами і балконами не залишають байдужими навіть тих, хто не любить солодкого. 24 людини працюють по 12 годин на день більше місяця, щоб завершити хоча б один із цих солодких витворів мистецтва. Ця команда кондитерів може перетворити на їстівний шедевр будь-яку архітектурну фантазію.

цікаві факти про торт

🎂 Red Velvet cake — торт Червоний оксамит є класикою американської кухні: його коріння сягає 19-го століття. "Оксамитовий торт" (без слова "червоний") існував ще в період після громадянської війни у США. Таке ім'я десерт отримав за ніжну, вологу і м'яку текстуру. Його рецепт вперше опублікували у 1871-му році: це був масляний бісквіт з лимонним смаком. Колір у торта з'явився лише у 1940-х роках, при цьому в рецепті "Червоний оксамитовий шоколадний торт" не було ні краплі харчового барвника. Приставку "червоний" торт отримав завдяки хімічній реакції. Справа в тому, що тоді для приготування використовували несолодкий шоколад, натуральний какао-порошок, кислу рідину (найчастіше кисле молоко) і харчову соду. Разом вони створювали червоний відтінок! А яскраво-червоним торт став у 1950-х, коли у нього почали додавати хімічні барвники. Однак назву "Червоний оксамит" було присвоєно десерту американським кондитером Джеймсом Бердом лише у 1972 році. 

Є версія, що рецепт червоного оксамитового торта став відомий широкому загалу завдяки акту помсти. У вишуканому ресторані дама замовила шматочок червоного оксамитового торта, і він їй дуже сподобалася. Вона поцікавилася рецептом, і разом з інформацією отримала додатковий рахунок на 100 доларів. Жінка обурилася і широко розповсюдила рецепт.

цікаві факти про торт

🎂 Назва іншого надзвичайно популярного зараз торта тирамісу дослівно перекладається з італійської як "підніми мене вгору". Згідно з різними варіантами тлумачення, це означає "підбадьорь мене" або "підніми мені настрій". Вважається, що ці знамениті ласощі мають властивості афродизіака через поєднання кави з шоколадом. У давні часи його їли перед побаченнями. Згідно з легендою, першу порцію цих ласощів приготували на півночі Італії в кінці XVII століття. Герцог Козімо III де Медічі одного разу вирішив нанести візит до сусіднього міста — Сієни, а місцеві кухарі, бажаючи здивувати важливу персону, винайшли тирамісу, який спочатку називався "Супом герцога". Коли високопоставлений гість скуштував торт, він наскільки йому сподобався, що герцог забрав із собою рецепт до Флоренції. Пізніше секрет приготування перекочував до Венеції, де його оцінили прекрасні куртизанки. Помітивши його збудливий ефект, вони дали йому назву, під якою ми знаємо його сьогодні, — тирамісу.

цікаві факти про торт

🎂 Візитівкою Австрії є торт "Захер", рецепт якого винайшов 16-річний підмайстер Франц Захер ще у 1832 році. Спочатку десерт теж мав іншу назву і називався "Чорний Петер", проте популярність його творця була настільки велика, що торт перейменували. Як і всі випадкові кулінарні знахідки, торт вийшов з того, що знайшлося на кухні. Відомий німецький політик ХІХ століття Меттерніх на званій вечері попросив приготувати новий торт, щоб здивувати гостей, але кондитера не було на місці через хворобу. Тоді 16-річний Франц узяв справу в свої руки, приготувавши кулінарний шедевр, який на сьогоднішній день відомий всьому світу. Здається, у цьому торті немає нічого незвичайного, тільки шоколадні бісквіти з прошарком з абрикосового джему, зверху покриті тонким шаром шоколадної глазурі. Але саме своєю вишуканою простотою він і примітний.

шоколадний торт

🎂 Найвідоміший український торт, звісно, "Київський". Існує версія, що нібито торт з'явився на фабриці ім.Карла Маркса (нині "Рошен") через помилку кондитерів, які одного разу забули вчасно заховати підготовлену для бісквіта партію яєчного білка в холодильник. Щоб приховати помилку колег, наступна зміна вирішила спорудити торт із вчорашніх білків. Результат так сподобався начальникові бісквітного цеху Костянтину Петренко, що рецепт спонтанного торту вирішили запустити у виробництво. Але зараз на фабриці цю історію називають всього лише красивою легендою: "Кондитери цілеспрямовано працювали над винаходом незвичайного рецепта. А знайти його вдалося у 1956 році. Запатентували винахід у 1973 році. Тоді держкомітет Радміну у справах винаходів і відкриттів видав кондитерам фабрики імені Карла Маркса Курило Ганні і Фастовець-Калиновської Галині авторське свідоцтво", — розповідають працівники фабрики.

київський торт

🎂 А на Галичині торт має дві назви. Тобто якщо торт круглий і гарно оформлений — то це торт, а якщо простої форми, зібраний з різних коржів з різноманітними кремами і начинками, що створюють своєрідний смак, але за оформленням — без вицяцькувань, то це пляцок. На Західній Україні пляцки випікають на весілля і різні релігійні свята. На столах буває від п'яти до п'ятнадцяти видів пляцок. Пляцок печуть в різних прямокутних формах, зверху вони заливаються або кремом, або шоколадною помадкою, а також посипаються горіхами, подрібненим шоколадом, кокосовою стружкою. Готові пляцки ріжуться на окремі тістечка. Юрій Андрухович у своєму романі "Рекреації" написав: "Пляцки — це божественне їдло".

день торта

🎂 Задмухування на торті свічок — традиція, без якої неможливо уявити собі день народження, прийшла до нас із Давньої Греції. Шанувальники богині війни Артеміди щорічно покладали на її вівтар як жертвоприношення медовий пиріг. Зроблений він був у формі місяця і доповнювався палаючими свічками. Пізніше схожий ритуал поширився у Німеччині. Німецькі селяни вставляли у святковий пиріг свічки, які повинні були горіти до тих пір, поки його повністю не з'їдали. Кількість свічок відповідала віку іменинника. Крім того, була ще одна додаткова свічка, яка означала світло життя. Вважалося, що свічки, запалені на торті у день народження, є гарантією виконання задуманого бажання. Правда, для цього треба задути всі свічки за раз. Один із "тортівних" рекордів пов'язаний саме зі свічками. Найбільшу кількість свічок на торті було зафіксовано у 2016 році: 72 585 свічок прикрашали торт на честь вчителя медитації Шрі Чинмоя.

цікаві факти про торт

🎂 В Америці існує відносно нова традиція, яка отримала назву Gender reveal party. Коли пара, яка очікує новонародженого, йде на УЗД, щоб дізнатися стать дитини, лікар пише її на папірці і запечатує у конверті. Майбутні батьки відносять конверт до пекарні, яка повинна виготовити торт, в залежності від того, що написано на папірці. Потім на спеціальній вечірці торт урочисто розрізають: якщо начинка рожева, значить, пара чекає дівчинку, а якщо блакитна — хлопчика.

цікаві факти про торт

🎂 Вперше метання торта, яке стало дуже популярним у комедійному жанрі, було продемонстровано у фільмі Фреда Карно "Містер Фліп", на самому початку минулого століття — у 1909 році. Через сто років, у 2009 у Великобританії відбувся наймасштабніший за всю історію бій на тортах. У ньому взяли участь 234 британця, а задіяно було 648 кондитерських виробів і 200 літрів крему. Таким чином вони побили рекорд американців, встановлений у 2008 році, коли в "солодких баталіях" брали участь тільки 120 чоловік. Правда, в США, і так само в Канаді, любителі подібних розваг сильно ризикують — у цих країнах метання торта розцінюється як побої і може призвести до спілкування з поліцією.

цікаві факти про торт

🎂 Думаєте, торт і високі технології — це поняття з "різних опер"? Ви помиляєтеся! Кондитерка з Харкова Дінара Касько вже кілька років виготовляє десерти з допомогою 3D друку. За освітою дівчина — архітектор, що і відображається у її роботах, Дінара розробляє тривимірну модель торта, роздруковує її на 3D-принтері і виготовляє форми з силікону. Так у неї виходить унікальна форма для десерту. "Будь-який фахівець може зробити те ж, що і я. Просто так вийшло, що до мене ніхто не поєднував комп'ютерне моделювання та кулінарію подібним чином", — каже майстриня. Своїми кулінарними шедеврами дівчина ділиться в мережі. На сторінці в Instagram у неї вже 700 тисяч підписників.

цікаві факти про торт

🎂 Найдовший у світі торт створили у минулому році в Індії у місті Триссур. Над тортом довжиною 6,5 км працювали понад 1500 пекарів і кондитерів, а важив він 27 000 кг. Довжелезний смаколик розмістився на тисячах столів, які розставляли навіть на прилеглих до демонстраційного майданчика дорогах. Індійському торту вдалося з легкістю побити попередній рекорд Гіннеса, встановлений китайськими пекарями, які у 2018 році спекли фруктовий торт довжиною майже 3,2 кілометра. За оформленням індійський торт-серпантин досить аскетичний, але у гонитві за такими рекордами не до краси.

цікаві факти про торт

🎂 Рекорд найбільшого торта-скульптури належить трьомстам італійським кулінарам, які створили солодку копію своєї країни 16,5×14 м і вагою рівно 1000 кг. Основу склав бісквіт, покритий цукровою пудрою. Майстри в точності повторили природний ландшафт рідної Італії і прикрасили солодку "карту" фігурками, які символізують головні визначні пам'ятки країни.

цікаві факти про торт

цікаві факти про торт

🎂 Найвищий торт у світі спекли у столиці Індонезії у 2008 році. Учні кулінарної школи Hakasima-Nilasari здивували відвідувачів фестивалю "Дивне Різдво" 33-метровим 20-тонним солодким сюрпризом. На жаль, технологія приготування велетня залишилася таємницею.

цікаві факти про торт

🎂 Найдорожчим у світі тортом вважається десерт, який батько придбав на день народження своєї дочки в Арабських Еміратах. На відміну від інших рекордотворців, шейх з ОАЕ не збирався з кимось змагатися чи ставити якісь світові рекорди, він просто хотів подарувати щось унікальне на день народження своїй доньці. Торт, загальною вартістю приблизно 75 млн доларів, був виконаний у вигляді подіуму висотою майже 2 метри. Більш ніж половину коштів (понад 45 мільйонів) витратили на прикрашання торта дорогоцінними каменями — на торті сяяли 4 000 діамантів. За бажанням іменинниці, частування прикрасили солодкі фігурки знаменитостей, подіумом крокували моделі, а мультимедійний монітор без перепочинку транслював модні покази. 

цікаві факти про торт

🎂 Варто враховувати, що зазвичай калорійність тортів дуже велика, і, скільки б вони не коштували, вони аж ніяк не можуть вважатися дієтичним продуктом. Тому люди, що слідкують за своєю вагою, намагаються максимально обмежити себе у споживанні цього продукту і завжди пам'ятають, скільки в тортах калорій. Втім, дієтологи стверджують, що накладати на солодощі абсолютне табу не можна. Занадто велика спокуса у поєднанні з суворою забороною, швидше за все, спровокує зрив. Невеликий шматочок торта, яким можна поласувати зрідка, навряд чи обернеться шкодою для здоров'я. А ось настрій підніме однозначно.

Щоб втримати себе у руках і не піддаватися зайвій спокусі, пропонуємо вам приготувати торт порційно. Cupcake дослівно перекладається як "торт у чашці". Цей десерт був придуманий як міні-версія звичних солодощів. І якщо не хочеться купувати або готувати великий торт, але дуже хочеться його з'їсти, то можна обмежитися улюбленим кап-кейком.

Лимонні капкейки з сирно-вершковим кремом

цікаві факти про торт   

  • яйця — 3 шт                                                        
  • дрібка солі                                                   
  • цукор — 180 г                                                             
  • олія рафінована — 100 мл                            
  • кефір або йогурт — 150 г                                 
  • цедра одного лимона                               
  • лимонний сік — 50 г                                           
  • борошно — 300 г                       
  • розпушувач — 1ч/л
  • сода — 1/4 ч/л     

Приготування:

  1. До яєць додати сіль і цукор, збити міксером до легкої пишності.
  2. Додати олію, кефір, цедру та сік лимона, все збити, всипати просіяне борошно з розпушувачем та содою.
  3. Змішати тісто на низьких обертах міксера. Наповнити формочки для кексів на 2/3 висоти та випікати при температурі 180 градусів 20-25 хвилин.                      

Готові остиглі капкейки прикрасити шапочкою  крему: 

  • вершковий сир — 300 г
  • вершки жирністю від 33% — 200 г
  • цукрова пудра — 150-200 г 
  1. Вершковий сир кімнатної температури збити з цукровою пудрою.
  2. Холодні вершки збити в окремій мисці. 
  3. Аккуратно додати вершки до вершкового сиру.          

Втім, у таку спеку навіть заради капкейків не хочеться вмикати духовку. Є рішення — торт без випічки! Здивувати домашніх традиційним тортом, виготовленим незвичним способом, допоможе рецепт "Наполеона" з … лаваша.

Швидкий "Наполеон" без випічки

наполеон без випечки

  • 1 яйце
  • 100 г цукру
  • 1 столова ложка кукурудзяного крохмалю
  • 5 г ванільного цукру
  • 1/2 лимона
  • 250 мл молока
  • 70 г вершкового масла
  • 2 великих тонких лаваша
  • 100 г волоських горіхів (або інших за смаком)

Приготування:

  1. Змішати яйця, цукор і ванільний цукор, крохмаль, цедру половини лимона, влити молоко і варити на повільному вогні до загустіння. У гарячий крем додати вершкове масло.
  2. Нарізати лаваш на пласти розміром приблизно 15×15 сантиметрів. Горіхи подрібнити в блендері або комбайні.
  3. Зібрати торт по шарам: лаваш, крем, трохи горіхів, лаваш, крем, горіхи і так далі. Додавши останній кремовий шар, рясно обсипати торт горіхами, в тому числі з боків.
  4. Залишити торт на годину-дві, щоб він просочився.

І що найприємніше, навіть торти можуть бути корисними для здоров'я. Не вірите? А ось вегани та сироїди мають іншу точку зору. Вони вміють готувати із рослинних продуктів не тільки корисні салати, а і пречудові десерти. А найбільш приголомшливе в таких солодощах — те, що RAW-десерти виходять навіть смачніші, ніж традиційні — без будь-якої термічної обробки, рафінованих цукрів та зайвих, "важків" жирів. Спробуйте в цьому впевнитися самі, приготувавши смачний і корисний RAW-торт з кокосово-авокадовим кремом.

Сирий веганський торт з авокадо

цікаві факти про торт

Основа:

  • 1/4 склянки гарбузового насіння (очищеного)
  • 1/4 склянки фісташок (без шкаралупи)
  • 1/2 склянки фініків без кісточок
  • трохи води за необхідності

Крем:

  • м'якоть 2 стиглих авокадо
  • сік 1 лимона
  • 2 ч.л. екстракту ванілі
  • 1/3 склянки сиропу з коричневого рису
  • 1 банка 400 мл кокосового молока, а краще — вершків
  • 1 чайна ложка кокосової олії 

Приготування:

  1. Для основи подрібнити фісташки і гарбузове насіння блендером до утворення великої крихти. 
  2. Додати розмочені фініки і знову прокрутити у блендері, поки маса не стане липкою. Якщо "тісто" недостатньо липке, додати трохи води, щоб суміш зібралася. Не варто додавати занадто багато води, адже тоді "тісто" стане занадто вологим. Додавати воду потрохи, можливо, по ¼ чайної ложки за раз.
  3. Рівномірно викласти "тісто" у маленьку форму для торта і утрамбувати донцем склянки.
  4. Для начинки змішати всі інгредієнти в блендері і збити до однорідної маси. 
  5. Залити основу начинкою і помістити в морозильну камеру для застигання мінімум на 4-5 годин або на ніч.
  6. Прикрасити зверху ягодами і подавати.

* за бажанням можна додати в начинку 1/2 ч.л. екстракту м'яти.

Рубрика:
Корисне
4193

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: