fbpx
Сьогодні
Корисне 13:27 04 Кві 2025

Як потрапити на підхоже місце у війську: досвід та поради військових та рекрутера

Українське військо потребує людей, але не завжди охочі долучитися до війська знають, де і як вони можуть бути корисні. “Рубрика” поцікавилася у рекрутера та військових 3 батальйону 429 окремого полку безпілотних систем “Ахіллес”, як знайти ті місце й посаду, де людині буде комфортно.

English version here

У чому проблема?

Поки американська сторона проводить двосторонні перемовини щодо зупинення вогню в російсько-українській війні, а її представники запевняють, що частково ці удари справді припинилися, росія продовжує своє повномасштабне вторгнення. Так, ворог продовжує обстрілювати українську територію повітряними засобами, а також атакує українську позиції майже по всій лінії фронту.

Отож, українській армії потрібні люди, і про це свідчать різні фактори. Наприклад, нещодавно Міноборони запустило проєкт "Контракт 18-24", який покликаний залучити до Сил оборони молодь віком від 18 до 24 років. Представники ще попередньої адміністрації президента США казали, що ситуація на полі бою залежить передусім від живої сили, тож Україні "потрібно зробити більше" у цьому питанні. Та й самі військові кажуть про необхідність мобілізації.

Так чи інакше, українці мобілізуються. Ще восени минулого року в МОУ повідомляли, що до ЗСУ через рекрутингові центри щомісяця долучаються в середньому 6,5 тисяч добровольців.

Утім, як обрати ту посаду в армії, на якій людині буде зручно? Адже місць для людей у війську багато. Лише на сайті Work.ua розміщено понад 8,5 тисяч вакансій у Силах оборони. Щоб знайти відповідь на це запитання, "Рубрика" поцікавилася досвідом військових 3 батальйону 429 окремого полку безпілотних систем "Ахіллес" Сухопутних військ ЗСУ.

Досвід і поради рекрутера

Прометей, заступник командира 3 батальйону 429 окремого полку безпілотних систем "Ахіллес"

До третього батальйону Прометей потрапив добровільно. Все почалося з того, що спочатку він підписав контракт і долучився до 5 штурмового батальйону 92-ї окремої штурмової бригади, де провів рік у штурмовій роті, брав участь у бойових діях. Потім продовжив службу в артилерії тієї ж бригади — став командиром відділення самохідного артилерійського взводу.

Вже після цього пройшов офіцерські курси, отримав звання молодшого лейтенанта, і лиш тоді розпочав службу в батальйоні "Ахіллес" — на посаді заступника командира роти.

"Спочатку не ставив собі за мету конкретну посаду в «Ахіллесі», але завдяки попередньому досвіду, підтримці командування і власному бажанню розвиватися мене направили туди, де я можу максимально реалізувати свій потенціал", — каже Прометей.

Прометей, заступник командира 3 батальйону 429 окремого полку безпілотних систем

Прометей, заступник командира 3 батальйону 429 окремого полку безпілотних систем "Ахіллес"

Зараз військовий обіймає посаду заступника командира батальйону. Він працює з психологічним станом бійців, відповідає за супровід офіційних документів, а також займається рекрутингом.

Прометей нагадує, що до війська людина може долучитися за контрактом або мобілізацією. За контрактної служби людина добровільно долучаєтеся до Сил оборони й в праві обрати місце служби та посаду. Мобілізація ж передбачає або обов'язковий призов у рамках чинного законодавства, коли військовозобов'язані отримують повістку та проходять службу відповідно до потреб армії, або прямий призов, коли військовозобов'язані за своїм бажанням мобілізуються до конкретної військової частини, без взаємодії з ТЦК. Тобто добровільно долучитися до війська можна і за контрактом, і за мобілізацією. А детальнішу різницю між цими методами вже пояснювало Міноборони.

До слова, в "Ахіллес", і третій батальйон зокрема, можна потрапити як за мобілізацією, так і через контракт. Щоб долучитися до батальйону, початково варто заповнити анкету, яка допоможе підрозділу зрозуміти ваші навички, досвід і побажання щодо посади.

Як потрапити на бажане місце?

Якщо ви хочете долучитися до війська, але не знаєте куди й на яку посаду, то Прометей радить:

  1. Не мовчати. Якщо ви не знаєте, куди хочете потрапити — відкрито говоріть про це на етапі рекрутингу. Не бійтеся ставити запитання, цікавитися можливостями, умовами служби, завданнями підрозділів. Чим більше ви дізнаєтеся — тим легше буде зробити свідомий вибір.
  2. Аналізуйте власний досвід і навички. В армії, каже військовий, важливі не тільки бойові якості, а й технічні, організаційні, аналітичні, логістичні вміння. Ви можете бути корисними там, де навіть не здогадувались, що потрібні.
  3. Шукайте комунікацію з тими, хто вже служить. Чинні військові можуть порадити підрозділ, розповісти зсередини, чого очікувати.
  4. Обирайте не лише посаду, а й команду. Прометей наголошує, що важливим є не тільки те, що ви будете робити, а й із ким ви це робитимете. Комфорт часто визначається саме людським фактором.
  5. Не бійтеся змін. Якщо вам не підійшла ваша перша посада, то є внутрішні переведення, можливість навчання і росту. Головне — залишатися в діалозі з командуванням і не замикатися в собі.

Прометей каже, що переведення — досить поширена практика у ЗСУ, і вони відбуваються за різних умов. Ви як військовий можете перевестися на іншу посаду чи в інший підрозділ з власної ініціативи, написавши відповідний рапорт. Остаточне рішення ухвалює командуванням, з урахуванням потреб частини та ваших професійних якостей. Переведення може бути й за ініціативою підрозділу: якщо змінюється структура, з'являються нові посади, або є нагальна потреба в кадрах — командування може запропонувати переведення.

Окрім того, військові можуть бути переведені на іншу посаду у зв'язку з підвищенням кваліфікації або зі зміною стану здоров'я чи психологічного стану.

як знайти підхоже місце у війську: Ахіллес - 429 окремий полк безпілотних систем

Ілюстративне фото: Facebook / Ахіллес – 429 окремий полк безпілотних систем

Про досвід рекрутингу

Говорячи про рекрутинг, Прометей каже, що для нього принципово не просто залучити людину до служби, а допомогти їй знайти своє місце в підрозділі. Тому взаємодію з кожним з новоприбулих він починає з відкритої розмови — цікавиться їхнім досвідом, мотивацією, фізичним і психологічним станом, а також попередніми професійними навичками, які можуть бути корисними у війську.

"Моя мета — не «закрити вакансію», а дати людині можливість реалізувати себе в умовах, де їй буде комфортно й ефективно. Ми завжди враховуємо побажання, проводимо співбесіди з командуванням рот, даємо можливість поспілкуватися з майбутніми побратимами, щоб людина відчула — чи це її місце", — розповідає заступник командира батальйону.

Також, каже Прометей, важливо забезпечити поступову адаптацію новоприбулих, підтримку з боку більш досвідчених бійців, навчання та тренування. Адже тільки там, де людина відчуває себе впевнено й розуміє свою роль, вона буде дійсно корисною, вважає військовий.

На думку Прометея, запорука успішного рекрутингу полягає в поєднанні щирості, розуміння людей і правильної комунікації. Тобто підрозділ має бути чесним щодо умов служби, ризиків й викликів, але при цьому поважати мотивацію бійця й слухати та враховувати побажання людини. Окрім того, ефективний рекрутинг — це командна робота, неможлива без підтримки командирів та побратимів, які беруть участь у прийманні новачків.

Досвід військових

Зоря, старша бойова медикиня

як знайти підхоже місце у війську: Зоря, старша бойова медикиня

Зоря. Фото з особистого архіву військової

До війська Зоря була маркетологинею. Після початку повномасштабного вторгнення вона займалася перегоном машин для ЗСУ з Польщі.

У лютому 2024 року Зоря пішла на курси з першої домедичної допомоги. Там вона добре себе зарекомендувала, тож інструктор на позивний "Дід Павук" запропонував їй також стати інструкторкою. Тоді вона ще не планувала доєднуватися до війська, але продовжила тримати контакт з Дідом Павуком.

"Я пішла на курс для цивільних, адже тоді було дуже багато прильотів по території України, прилітало й в Києві. Тому цей курс я пройшла суто для себе, щоб розуміти, як надавати першу домедичну допомогу. Це було свідоме рішення — піти повчитися, адже в нас в країні війна, і треба розуміти, що робити в ситуації, якщо десь буде приліт", — каже Зоря.

У червні Зоря доєдналася до Бучанського добровольчого формування територіальної громади (ДФТГ) — протягом п'яти місяців була водійкою мобільної групи ППО "Бучанські відьми". Але вона мала чудову базу після лютневих навчань, багато читала й дивилася про тактичну допомогу пораненим на полі бою (TCCC), тому хотіла займатися надалі саме цим.

У кінці серпня Зоря пішла в одну з бригад на навчання щодо тактичної допомоги пораненим й пройшла навчання до рівня бойової медикині (CMC), склавши екзамен з першого разу. Власне, після цього Дід Павук, який вже став військовим "Ахіллеса" на посаді бойового медика, запропонував їй вступити до лав підрозділу. Отож, у листопаді Зоря мобілізувалася, пройшла БЗВП, і з лютого цього року служить в лавах третього батальйону.

Як потрапити на бажане місце

Бойова медикиня каже, що варто оцінити свої сили й зрозуміти, де ви будете корисними й що вам подобатиметься. 

Щоб знайти роботу, яка буде вам до вподоби, де ви будете корисними, не обов'язково вступати у військо — спробуйте спочатку себе поза армією, радить бойова медикиня. Якщо говорити про тактичну допомогу на полі бою, то існують різні курси, різних рівнів.

Подібні можливості є й щодо інших військових спеціальностей. До прикладу, 3-тя окрема штурмова бригада проводить семиденні вишколи, на яких цивільні можуть спробувати себе, зокрема, у тактичній допомозі на полі бою, мінно-вибуховій справі тощо. Окрім того, в Україні є низка курсів, на яких вас навчать оперувати безпілотниками.

Головне, вважає Зоря, ставитися до випробувальних занять чи курсів не як до гри, а як до можливості визначити свої сильні сторони.

Також медикиня радить говорити з людьми, які займаються рекрутингом у конкретних підрозділах — вони, враховуючи ваш досвід та ваші побажання, допоможуть обрати посаду, на якій вам буде найбільш комфортно. До того ж розмова з рекрутером не зобов'язує вас ні до чого.

Гриб, оператор БПЛА

Військовий з позивним "Гриб" служить у лавах "Ахіллесу" уже 7 місяців. Потрапив у підрозділ ще до того, як той став полком у січні цього року. Конкретно у 3 батальйоні оператор служить місяць.

Гриб вирішив мобілізуватися добровільно. Спочатку не знав, у який підрозділ йти, але знав, що хоче працювати у напрямку FPV-дронів. Тому ще цивільним пішов на курси Global Drone Academy, які навчають операторів БПЛА. Там навчився управляти безпілотником та вивчив дещо з інженерії дронів.

Власне, на цивільних навчаннях почав цікавитися підрозділами, до яких можна піти на службу. Гриб не мав багатьох друзів у війську, тож шукав корисну інформацію зокрема через військових у соцмережах. Серед рекомендацій був і "Ахіллес", про який, до слова, Гриб чув хороші відгуки від інструкторів на навчаннях. Після цього отримав контакт у підрозділі через знайомих, зв'язався, пройшов необхідні процедури й долучився до лав на той час ще батальйону.

Головну роль у виборі місця служби, за досвідом Гриба, відіграли саме рекомендації знайомих. Оператор БПЛА каже, що вони репрезентують реальний стан речей у підрозділі. І за його словами, ставши частиною підрозділу, він мав об'єктивну картину щодо служби в ньому.

як знайти підхоже місце у війську: Військовий Гриб, оператор БПЛА

Гриб. Фото з особистого архіву військового

Розподілили Гриба спочатку у роту аеророзвідки, де він і працював певний час. А коли батальйон переростав у полк, з'явилися вакантні місця на інші посади, і Гриб проявив ініціативу щодо переведення на оператора FPV-дронів, куди початково хотів потрапити. Військовий зауважує, що перевестися з посади на посаду можливо і без змін у структурі підрозділу.

"Але треба не просто бігти й казати, що не будете займатися нічим, крім того, що вам хочеться. Варто спробувати себе на посаді, на яку вас розподілили. Якщо вийде — супер, не вийде — поясність командуванню, що вам не комфортно на своїй посаді. Завжди знайдеться людина, яка хоче займатися тим, чим ви займаєтеся, а ви можете стати на її місце", — розповідає Гриб.

Як потрапити на бажане місце

Гриб, спираючися на свій досвід та досвід друзів-військових, має поради й для тих, хто знає, куди хоче потрапити, й для тих, хто не обрав собі місце служби.

Так, якщо ви впевнені, куди хочете потрапити, то краще робити це через контракт, вважає Гриб, адже він надає право самостійно обирати військовий підрозділ та посаду за військово-обліковою спеціальністю. 

Як і Зоря, Гриб наголошує на важливості отримання досвіду вже під час цивільного життя. Тобто, якщо ви знаєте, на яку посаду хочете потрапити, то намагайтеся отримати більше інформації й навичок щодо потенційної спеціальності — через курси, людей, які вже працюють у цій сфері, інформацію з відкритих джерел тощо.

Якщо ж ви не знаєте, чим хочете зайнятися у війську і де саме, то Гриб радить звертатися за порадами до своїх друзів, знайомих, які вже у війську, або навіть до публічних військових — наприклад, через соцмережі, як це робив сам оператор БПЛА.

Також оператор безпілотників радить користуватися рекрутинговими платформами, як Lobby X. Тут ви можете побачити, яких фахівців військо потребує, і встановити зв'язок з підрозділом, у якому ви зацікавлені. Окрім того, знайти вакансії в Сили оборони ви можете через такі сайти: Work.ua, Robota.ua, Olx.ua.

І Гриб, і Зоря наголошують на важливості фізичної підготовки перед долученням до війська. Силові навички, кажуть військові, будуть корисними на будь-якій посаді.

2816

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: