fbpx
Сьогодні
Фото 15:21 27 Жов 2023

Фонд Клуні "За справедливість" допомагає Україні у переслідуванні російських воєнних злочинців: як це працює

English version here

Фонд Клуні «За справедливість» (Clooney Foundation for Justice, CFJ) направив три подання до Федеральної прокуратури Німеччини з проханням відкрити розслідування злочинів, скоєних в Україні. Організація подала детальні досьє про правопорушників і представляє інтереси 16 постраждалих і сімей загиблих. Одна зі справ була подана спільно з постійним партнером CFJ – українською правозахисною організацією Truth Hounds.

Як працює Фонд, як збирає докази злочинів, а також, чому для подання обрано саме німецьку юрисдикцію — розповідає «Рубрика».

В чому проблема?

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року команда юристів-міжнародників і розслідувачів, які працюють у рамках програми CFJ The Docket, збирає докази та готує подання, що детально описують типи порушень, скоєні російськими військовими в країні. 

Фонд Клуні «За справедливість» допомагає Україні

Амаль Клуні про Україну в ООН

The Docket збирає докази міжнародних злочинів, ініціює кримінальне переслідування тих, хто скоює воєнні злочини та масові звірства, а також представляє інтереси постраждалих у їхньому прагненні до правосуддя. Наразі The Docket підготували та направили три подання, які покликані підтримати кримінальне переслідування порушень, вчинених в Україні, як воєнних злочинів і злочинів проти людяності в Німеччині за принципом універсальної юрисдикції. Німеччина має потужне національне законодавство, що криміналізує такі діяння, і в останні десятиліття  є лідеркою у притягненні до відповідальності за найтяжчі міжнародні злочини. Подання також були передані до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) для підтримки зусиль Суду щодо притягнення вищого керівництва Росії до відповідальності за злочини, скоєні в Україні:

Фонд Клуні «За справедливість» допомагає Україні

  • Перша справа стосується невибіркового ракетного обстрілу курорту в Одеській області, в результаті якого влітку 2022 року загинули 22 цивільні особи і ще 40 отримали серйозні поранення. The Docket представляє інтереси 11 сімей загиблих і постраждалих. 
  • У фокусі другої справи — командири російських сухопутних військ, які під час окупації Харківської області з березня до вересня 2022 року незаконно затримали, катували та стратили чотирьох чоловіків. The Docket представляє інтереси родин трьох із чотирьох загиблих. Ця скарга подана спільно з Truth Hounds, провідною українською правозахисною організацією, з якою The Docket співпрацює з початку своєї роботи в Україні. Детальне дослідження даних з відкритих джерел у цій справі провів підрозділ із питань правосуддя та підзвітності спільної ініціативи Bellingcat і Global Legal Action Network. 
  • Третя справа ідентифікує командирів російських підрозділів, причетних до низки злочинів, включаючи страти, катування, сексуальне насильство, мародерство та інші злочини під час окупації Київської області у березні 2022 року. The Docket представляє постраждалого від катувань та родину чоловіка, вбитого російськими військовими під час окупації.

Фонд Клуні «За справедливість» допомагає Україні

Яке рішення?

«Міжнародна рішучість щодо притягнення до відповідальності за злочини, скоєні в Україні, була безпрецедентною від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну», — каже Анна Нейстат, юридична директорка The Docket. «Зараз настав час побачити, як ця рішучість перетворюється на реальні дії. Ми розраховуємо, що німецькі прокурори стануть лідерами в цьому напрямку».

Фонд Клуні «За справедливість» допомагає Україні

Усі три досьє подані щодо командирів вищого та середнього рівня, яких The Docket ідентифікував як найбільш ймовірних причетних до злочинів. Кожне подання містить детальну доказову базу, зібрану The Docket під час чисельних польових розслідувань в Україні, а також широке дослідження відкритих джерел, використане для збору інформації про окремих підозрюваних і командні структури, та інші докази як-то відео- та фотоматеріали, а також супутникові знімки. Усі досьє містять детальний аналіз відповідного міжнародного права та національного законодавства.

«Наша команда присвятила півтора роки опитуванню свідків, польовим місіям, аналізу документів, супутникових знімків, визначенню найкращого правового підходу та підготовці постраждалих і родин загиблих до процесу, — сказала Нейстат. — Зараз я впевнена, що справи дуже сильні, і що вони дадуть німецьким судам реальний шанс встановити справедливість для постраждалих».

Фонд Клуні «За справедливість» допомагає Україні

Розслідування Фонду на Харківщині

«Хоча українські правоохоронні органи роблять все можливе, щоб охопити безпрецедентний масштаб воєнних злочинів, скоєних у країні, вони перевантажені і мають обмежені можливості для переслідування командирів і організаторів злочинів за українським законодавством, — сказала Марина Слободянюк, яка очолює відділ розслідувань Truth Hounds.  — Ми віримо, що, відкривши це провадження, Німеччина може зробити значний внесок у зусилля із забезпечення справедливості для всіх постраждалих українців».

Як це працює?

Досьє, які були подані The Docket німецьким прокурорам, ґрунтуються на ретельному зборі та аналізі доказів, проведених відповідно до міжнародних стандартів. 

Фонд Клуні «За справедливість» допомагає Україні

Розслідування Фонду на Харківщині

Для збору доказів у кожній справі  розслідувачі The Docket здійснювали виїзди на місця, де вчинялись порушення. Там вони проводили базові інтерв'ю з постраждалими, очевидцями, представниками органів місцевої влади та правоохоронцями. Вони також оглядали місця скоєння злочинів, включаючи місця утримання під вартою, місця, де були скоєні вбивства або виявлені тіла, розграбовані та спалені будівлі, а також руйнування, спричинені ракетними обстрілами. У кожному місці була проведена обширна фото- та відеодокументація. 

На місцях The Docket також отримали численні документи та фотографії документів (зроблені очевидцями), залишених російськими військами під час відступу. Ці документи, зокрема, містять інформацію про підрозділи, що діяли в цій місцевості, а також прізвища, підписи, позивні та номери телефонів командирів підрозділів. Така інформація допомогла ідентифікувати російські підрозділи та їхніх командирів. 

Фонд Клуні «За справедливість» допомагає Україні

Розслідування Фонду у Київській області

The Docket передав прокуратурі списки свідків та експертів, які дали згоду на участь у провадженні.  

Польова робота доповнювалася дослідженням з відкритих джерел (OSINT), яке проводили експерти The Docket у цій галузі. Збір інформації з відкритих джерел включав аналіз російськомовних та україномовних традиційних і соціальних медіа, включаючи комунікаційні мережі, якими користуються російські військовослужбовці; витоки російської документації; аналіз супутникових знімків; огляд і вивчення фото- та відеоматеріалів, доступних онлайн, а також інші методи OSINT та вивчення цифрових доказів. 

Фонд Клуні «За справедливість» допомагає Україні

Анна Нейстат в Одеській області

Якщо німецька влада визнає докази, представлені проти конкретних осіб, переконливими, вона може розпочати кримінальне розслідування та видати ордери на арешт підозрюваних. Це уможливить їх арешт, екстрадицію та притягнення до відповідальності. Ордери на арешт можуть бути виконані в країнах за межами Німеччини через системи Європолу та Інтерполу. МКС також може видати ордери на арешт ключових підозрюваних. 

Фонд Клуні «За справедливість» допомагає Україні

У Німеччині інтереси потерпілих та їхніх родин представлятиме відома німецька адвокатка Наталі фон Вістінгаузен, а також юристи The Docket. Як тільки розпочнеться розслідування, The Docket продовжить надавати додаткові докази німецькій прокуратурі, координувати зусилля з українською прокуратурою та забезпечувати всю необхідну підтримку постраждалим, які беруть участь у процесі.

Фонд Клуні «За справедливість» допомагає Україні

Розслідування Фонду у Київській області

«Ми представляємо постраждалих від катувань, а також сім'ї страчених або вбитих у результаті невибіркових обстрілів», — сказала Нейстат. «Ці цивільні українці зазнали насильства, яке важко уявити. Проте тепер вони більше не жертви – вони обрали боротьбу за справедливість, і ми будемо підтримувати їх на кожному кроці цього шляху».

Рубрика:
Події

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: