Нові правила радіаційної безпеки за стандартами ЄС уведуть в дію в Україні: як працює це рішенння
В Україні, відповідно до права Європейського Союзу, упровадять нові стандарти щодо захисту людини від впливу іонізуючого випромінювання.
Рубрика повідомляє, що дане рішення ухвалили на засіданні парламенту 23 серпня, посилаючись на пресслужбу Мінекономіки.
У чому проблема?
На території України є велика кількість підприємств, що можуть становити як радіаційну, так і хімічну небезпеку у випадку аварійної ситуації. Загроза може бути для населення, що проживає і поряд із об'єктом, і на відстані. Радіаційно небезпечними об'єктами є атомні електростанції, хімічно небезпечними — підприємства хімічної промисловості. Окрім того, звісно, нині є велика небезпека застосування противником зброї масового ураження.
Яке рішення?
Зміни, внесені до Закону України "Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання", стосуються уточнення та конкретизації повноважень Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади, Національної комісії з радіаційного захисту населення України, запровадження трьох ситуацій опромінення (планової, існуючої та аварійної), встановлення основних дозових лімітів ефективної та еквівалентної дози для персоналу та населення, тощо.
Як це працює?
"Згідно з Угодою про асоціацію, Україна співпрацює з Європейським Союзом у сфері ядерної безпеки. Ухвалений євроінтеграційний закон стане ще одним кроком до приведення українського законодавства до європейського. Він запроваджує європейські стандарти захисту людей від впливу іонізуючого випромінювання відповідно до міжнародних норм безпеки", – зазначив заступник міністра економіки України Олексій Соболев.
За його словами, нова система підвищить рівень радіаційного захисту персоналу та населення у всіх ситуаціях.
Зауважується, що ухвалення закону дозволить втілити рекомендації Міжвідомчої робочої групи з дерегуляції щодо скасування регуляторних інструментів, які стосуються використання радіонуклідних джерел та джерел іонізуючого випромінювання, якими опікується Міністерство охорони здоров'я.
Такі рекомендації підтримали на засіданні Міжвідомчої робочої групи (МРГ) з дерегуляції 16 березня 2023 року.
Як повідомлялось, МРГ загалом переглянула понад 1000 інструментів.
Нагадаємо,проєкт НАТО з психологічної підтримки українських військових реалізовує Держприкордонслужба.