fbpx
Сьогодні
19:51 06 Бер 2023

Як відновлювати пошкоджені війною ґрунти: науковці оприлюднили результати дослідження на прикладі Вільхівської громади Харківщини

Частина земель Вільхівської громади, що біля Харкова, внаслідок бойових дій може виявитися непридатною для користування. Минулої весни тут велися активні бої, територія навіть була тимчасово захоплена, та згодом звільнена Збройними силами України. Науковцям вдалося проаналізувати, наскільки ці землі забруднені, та як є можливості їх відновлювати.

Про це йдеться в дослідженні "Вплив війни росії проти України на українські ґрунти", проведеного ГО "Екодія". Більше про дослідження, його методи та результати можна послухати на записі його презентації.

Щоб визначити рівень забруднення, науковці досліджували високоточні супутникові знімки за квітень-травень 2022 року, коли на території громади велися активні бої. На них відстежували дії, які несуть небезпеку для ґрунтів: маневри військ, зведення укріплень чи траншей, вибухи та обстріли. Крім того, науковці провели лабораторні дослідження проб ґрунту, наданих українськими військовими до тимчасової російської окупації цих територій.
Для Вільхівської громади характерні були в основному механічний та хімічний вплив. До прикладу, рух важкої техніки ущільнює ґрунт, погіршує здатність води проникати в нього та робить його більш вразливим до ерозії. Будівництво фортифікаційних споруд спричиняє зсуви, заболочування, осідання ґрунту тощо. А утворення кратерів після вибухів порушує повітряно-водний режим у ґрунтах.

Щодо хімічного забруднення – аналізи проб показали високий рівень забруднення важкими металами, зокрема рівень кадмію перевищений в 5 разів, цинку – в 3,5 разів, молібдену – в 2 рази. На щастя, завдяки особливостям порід, ці забрудники мало загрожують ґрунтовим водам, однак можуть нести ризик для рослин. А якщо на таких землях зростатимуть харчові культури, то зрештою важкі метали можуть через їжу потрапляти в організм людей та шкодити їх здоров'ю.

Дослідження наслідків такого забруднення для здоров'я поодинокі, але докази його шкоди вже є. Доведено, що важкі метали можуть сприяти порушенню роботи нервової системи чи системи кровотворення, а деякі навіть можуть нести канцерогенний ефект. Забруднення важкими металами може загрожувати ще й вагітним жінкам та дітям. Так, через вплив високого вмісту барію, молібдену, кобальту та кадмію у Секторі Гази у Палестині почастішали випадки передчасних пологів та вроджених вад у немовлят.

Рівень пошкодженості ґрунтів визначали для кожної ділянки окремо, враховуючи типи та ступінь забруднення, наприклад, засміченість території. І на основі цього визначали, наскільки землі придатні для подальшого використання та як їх варто відновлювати.

екологія

"Фізичний, механічний та хімічний вплив бойових дій на ґрунти може різко змінити їх характеристики та зробити непридатними, а часом і небезпечними для використання, зокрема у сільському господарстві. Тож у повоєнному відновлені громад, особливо тих, що потерпали ще й від окупації, необхідно аналізувати стан ґрунту і визначати, як із ним далі поводитися. Так, на сильно пошкоджених землях вирощувати продуктів не можна узагалі. Найкраще і найдешевше рішення для них – це консервація, тобто тимчасове припинення будь-якої діяльності на цій землі, щоб дати їй відновитися природним способом", – коментує Лоріна Федорова, фахівчиня зі сталого землекористування ГО "Екодія".

За наявності ресурсів для менш пошкоджених земель можна застосовувати й інші практики, як-от запропоновані Вільхівській громаді агротехнічна меліорація (заходи для поліпшення родючості) чи фітоекстракція/фітосанація (висадка рослин, що поглинають або розщеплюють забрудники в ґрунті, очищуючи його). Та для кожного випадку має обиратися окремий підхід, зважаючи як на стан ґрунту, так і на можливості громади.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

1 коментар

спочатку нові
за рейтингом спочатку нові за хронологією
1

Вы изучали изменение физико-механических свойств грунтов в пределах воронки после взрыва бомбы? Если нет, институт "УкрНИИНТИЗ" (Харьковское отделение) мог бы подключиться к испытаниям грунтов в лабораторных условиях.
Гл . спец. Крамаренко Олег Алексеевич 095 301 21 57

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: