fbpx
Сьогодні
15:04 03 Лют 2021

У 2020 році нападів на ЛГБТ хоч і поменшало, але кількість залишається тривожною, - правозахисники

У 2020 році сталося 188 випадків нападів, дискримінації та інших порушень прав ЛГБТ в Україні. Це майже вдвічі менше, ніж у 2019, коли правозахисники зафіксували 369 таких випадків.

Про це 3 лютого повідомив експерт Правозахисного ЛГБТ Центру "Наш світ" Андрій Кравчук під час презентації щорічної доповіді про становище ЛГБТ людей в Україні.

Андрій Кравчук пояснив, що задокументованих інцидентів стало менше, вочевидь, через коронавірусну пандемію та карантинні обмеження.

Так, з усіх задокументованих інцидентів найбільше правопорушень – 106 – припало на образи, приниження людської гідності та погрози. У 69 випадках йдеться про фізичне насильство різного ступеня тяжкості.

Водночас різко зросла кількість нападів на ЛГБТ центри та заходи з боку ультраправих угруповань: 24 випадки у 2020 році проти 11 у 2019. Майже всі вони були здійснені угрупованням "Традиція і порядок" (самостійно або разом з іншими групами) і переважно проти ЛГБТ центрів в Одесі та Харкові.

"Поліція за минулий рік не покращила свою роботу по захисту ЛГБТ від нападів і розслідуванню злочинів ненависті за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності. Втім, слід відзначити цілком професійну та ефективну роботу співробітників МВС у Запоріжжі, які у співпраці з організаторами Маршу Рівності у цьому місті забезпечили його надійну охорону від агресивних супротивників", – додав Кравчук

Як зазначила адвокатка, правова радниця Громадського центру правосуддя та представниця Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) в Одесі Юлія Лісова, правоохоронці не розуміють важливості правильної кваліфікації нападів на ЛГБТ як злочинів на ґрунті ненависті та вважають, що мотив у таких випадках неможливо довести. Окрім цього, більшість заяв потерпілих про злочин не реєструються автоматично в Реєстрі досудових розслідувань, як це має бути. Ба більше, такі повідомлення розглядаються в порядку звичайних звернень громадян, і найчастіше дільничними інспекторами.

"Наразі у мене як представниці приймальні УГСПЛ в Одесі три справи, де потерпілими є люди з ЛГБТ спільноти. Одна зі справ стоїть на місці з січня минулого року. Вона стосується  цькування в соціальних мережах, "зливу" персональних даних, погроз за місцем проживання. Друга справа – щодо нападу на учасників Одеса-прайду в серпні 2020 року – тільки на цьому тижні нам вдалось домогтись внесення заяв потерпілих до ЄРДР. І третя справа є продовженням першої – на потерпілого знову здійснюється тиск і цькування через соціальні мережі", розповіла Лісова.

Коли Україна не може забезпечити дотримання прав людини та відповідальності для нападників, постраждалі скаржаться до Європейського суд з прав людини (ЄСПЛ). Так, нещодавно ЄСПЛ почав розгляд скарги проти України від двох чоловіків, які мешкають разом із 2010 року. Вони скаржаться, що українське законодавство не дозволяє їм укласти шлюб або реєстроване цивільне партнерство, що обмежує їхні права у порівнянні з різностатевими парами.

Як розповів адвокат, директор Центру стратегічних справ УГСПЛ Михайло Тарахкало, це перший позов одностатевої пари проти України в ЄСПЛ. Він був ініційований Центром "Наш світ". Чоловіки подали скаргу за статтями 14 і 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і переконані, що їх дискримінують за ознакою сексуальної орієнтації. Заяву вони направили ще у 2014 році, а тепер уряд України має ознайомитися з нею та надати по ній ЄСПЛ свої зауваження.

У Центрі "Наш світ" наголошують, що Україна потребує законодавства, яке враховує інтереси ЛГБТ людей. Хоч і з великим запізненням, Міністерство внутрішніх справ все ж таки розробило законопроєкт про криміналізацію злочинів ненависті, зокрема, за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, однак досі так і не внесло його на розгляд Кабміну. Спроба розглянути у Верховній Раді депутатські законопроєкти з цієї теми теж завершилася невдало: три альтернативні проєкти поправок до Кримінального кодексу не отримали підтримки та були зняті з розгляду.

Також досі не ухвалений новий План дій у сфері прав людини на період до 2023 року, проєкт якого передбачає розробку законопроєктів щодо криміналізації злочинів ненависті та запровадження в Україні інституту реєстрованого цивільного партнерства, доступного для одностатевих пар. Ці важливі положення містилися і в попередньому Плані дій (до 2020 року), однак так і не були виконані.

"Ухвалення нової політики з ЛГБТ питань в ЄС та США і глобальні тренди демонструють незворотність процесу визнання рівних прав ЛГБТ людей та потребу у якнайшвидшому вирішенні відповідних проблем в Україні. Тому ми рекомендуємо українській владі негайно ухвалити закони, які найбільше впливають на становище ЛГБТ в Україні, та закликаємо українську владу враховувати інтереси ЛГБТ людей та одностатевих сімейних пар під час впровадження державної політики", сказав Андрій Кравчук.

Рубрика:
Суспільство

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: