fbpx
Сьогодні
18:09 24 Тра 2020

Через COVID-19 індекс людського розвитку знижується вперше з 1990 року

Фото Freepik

Рівень людського розвиту у країнах світу вимірюються на основі показників у сфері освіти, охорони здоров'я та рівня життя у всьому світі. Цього року він може знизитись уперше з часу запровадження цієї концепції у 1990 р.

Про цю тривожну тенденцію застерігає аналітичне дослідження Програми розвитку ООН (ПРООН).

"За останні 30 років у світі відбулося чимало криз, включаючи глобальну фінансову кризу 2007-2009 рр. Кожна з них завдала сильного удару по людському розвитку, але в цілому з року в рік можна було спостерігати приріст показників у сфері розвитку в усьому світі, – зазначив керівник ПРООН Ахім Штайнер. – Пандемія COVID-19 завдала потрійного удару – по здоров'ю, освіті та доходам – і може змінити цю тенденцію".

Через COVID-19 індекс людського розвитку знижується вперше з 1990 року

Занепад у ключових сферах людського розвитку спостерігається у більшості країн – як у бідних, так і в заможних – у всіх без винятку частинах світу.

Загальна кількість людських втрат через пандемію COVID-19 перевищила 300 000 людей, натомість глобальні показники доходів на душу населення в цьому році, як прогнозується, зменшаться на 4%.

За оцінками ПРООН, у зв'язку із закриттям шкіл число дітей, що випали з навчального процесу – тобто відсоток дітей молодшого шкільного віку, обрахований таким чином, щоб врахувати учнів, які не мають належного доступу до інтернету, – свідчить про те, що 60% дітей не здобувають освіту. У світі такого не спостерігалося з 1980-х років.

Сукупний вплив усіх цих потрясінь може спричинити найбільше гальмування у сфері людського розвитку за весь період, відколи досліджується Індекс людського розвитку.

При цьому в такому аналізі не враховуються інші серйозні чинники, зокрема прогрес щодо досягнення ґендерної рівності. Негативні наслідки для жінок та дівчат лежать в економічній площині – зменшення заробітків й заощаджень та більший ризик втрати роботи, – а також у таких аспектах, як репродуктивне здоров'я, неоплачувана робота по догляду та ґендерно зумовлене насильство.

COVID-19 – збільшувальне скло нерівності

Очікується, що падіння рівня людського розвитку буде значно вищим у країнах, що розвиваються, адже їм буде складніше впоратися з соціально-економічними наслідками пандемії, ніж заможним країнам.

Що стосується освіти, враховуючи закриття шкіл та значну нерівність у доступі до навчання в режимі онлайн, за оцінками ПРООН, 86% дітей молодшого шкільного віку зараз фактично не здобувають знань у країнах з низьким рівнем людського розвитку – порівняно з лише 20 % дітей у країнах з дуже високими показниками людського розвитку.

Проте забезпечивши рівний доступ до інтернету для всіх громадян, – наприклад, якщо країни зможуть скоротити розрив із лідерами у своїй групі розвитку, що є цілком реалістичним завданням, – існуючі прогалини в освіті можна буде усунути.

Рішучі, орієнтовані на забезпечення рівності кроки можуть допомогти економікам і суспільствам згуртуватися, пом'якшуючи серйозні наслідки пандемії COVID-19.

***

Ознайомитися з аналітичним звітом "Перспективи розвитку людського потенціалу в контексті пандемії COVID-19: Оцінка впливу, можливості відновлення" (англійською мовою) можна на сайті

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: