fbpx
Сьогодні
16:54 03 Жов 2018

Навігатор по муралах: Кропивницький і область

12 стінописів Кіровоградської області, які варто побачити

Це останній випуск спецрубрики «Навігатор по муралах». 20 екскурсій стінописами України з усіх областей – одна за одною –  вже позаду, і ми повертаємося в серце України – у Кіровоградську область.

І цей 21 випуск завершує спецпроект нашої країни. Але тематику стріт-арту продовжимо моніторити, тож залишайтеся з «Рубрикою».

Кіровоградська область поки що не може похвастатися розмаїттям великих муралів, однак у вже існуючих – цікаві історії створення і поетика змісту. Тому коли будете на батьківщині національного театру – не згайте можливості їх побачити.

КРОПИВНИЦЬКИЙ

«Королева ночі»

Де: вул. Велика Перспективна, 27, стіна колишнього кінотеатру «Зоряний».
Час створення: 2018 рік за підтримки культурно-мистецького фонду «Перспектива» Артема Стрижакова
Автор: автор проекту Карина Хван, художниця – Анна Войтович та 10 волонтерів
Зміст: на стіні зображена молода 27-річна дівчина, яка символізує незалежну Україну та її громадян. Особливість муралу в тому, що він люмінесцентний. Вдень на малюнку дівчина стоїть із зачиненими очами. А ввечері проявляється люмінесцентний ефект, і вона «розплющує» очі. За словами авторів проекту, двері, які знаходяться біля муралу – відкриють дівчині-Україні світле майбутнє!

«Це – Королева ночі, адже вдень вона спить, і тільки після заходу сонця наша Королева відкриє очі. Вона змусить кожного, хто проходитиме повз, зупинитись, замислитись, помилуватись нею, а також сповна насолодитись атмосферою нічного міста», – підкреслила Карина Хван.

«Мрійливий» мурал

Де: Академіка Тімірязева 63, стіна навчально-виховного об'єднання №6
Час створення: 2017 рік
Автор: художниця Аліна Давиденко, вчителька Алла Бонк та учні школи.
Зміст: на стіні школи зображені небо та хмари з різними візерунками. Художниця запропонувала намалювати щось мрійливе, прекрасне, добре і позитивне. Тому намалювали хмарки і у них нечітко промальовані малюнки – хлопчики, дівчатка, які читають книжки, граються. Сенс у тому, щоб діти дивилися на ці малюнки і фантазували, кого вони побачать серед цих хмаринок.

За словами Алли Бонк, зробили мурал, щоб підняти мотивацію дітей до позитивного образу життя. Стіну ж розписували протягом трьох тижнів за кошти школи, тому що давно хотіли її прикрасити.

Мурали Роману Шухевичу та Володимиру Степанку

Де: біля переїзду в районі вул. Полтавської
Час створення: мурал Шухевичу – точно не відомо, реконструкцію проведено у 2017 році. Мурал Степанку – в 2015 році, реконструкцію проведено у 2017 році.
Автор: не відомо, реконструкцію зробили активісти ВГО "Сокіл" Кропивницького
Зміст: на стіні зображені два мурали. Перший присвячений головнокомандувачу УПА Роману Шухевичу.

Другий мурал присвячений загиблому в АТО майору ЗСУ, бійцю 57-ї ОМБ, воякові "Легіону Свободи" Володимиру Степанку. Майор-десантник ЗСУ загинув під час виконання бойового завдання під Дебальцевим разом з водієм внаслідок потрапляння снаряду ПТКР у його БТР, не доживши лише день до свого 47-річчя. У Володимира залишилась дружина і донька.

Мурали «Поезія стін»

Де: Студентський бульвар, 9; вул. Шевченка на зупинці біля педагогічного університету; вул. Вокзальна, 27; вул. Шульгиних, 7/16, "Львівська майстерня шоколаду"; стіна будівлі міськради, що зі сторони вул. Тараса Карпи; вул. Нейгауза, 2 на паркані 3-го окремого полку спецпризначення; Набережна; стіна навпроти бібліотеки Чижевського
Час створення: 2016 рік у межах арт-проект «Поезія стін»
Автор: місцеві активісти і волонтери
Зміст: стіни Кропивницького прикрасили вірші Сергія Жадана, Ліни Костенко, Василя Симоненка, Андрія Кузьменка, Надії Гербіш і місцевих молодих поетів – Артема Луценка, Марії Корнілової, Кирила Поліщука, Наталі Нічишиної.

Види Кропивницького

Де: опора пішохідного моста, що з'єднує парк Пушкіна (Козачий острів) і проспект Винниченка
Час створення: 2015 рік
Автор: місцеві художниці
Зміст: на блакитному фоні різнобарвними кольорами зображені види Кропивницького. Серед зображень легко вгадуються театр і храм навпроти спортивної школи.

Козак Мамай

Козак Мамай

Де: паркан військової частини в Кропивницькому, де дислокується 3-й полк спеціального призначення
Час створення: 2016 рік у межах арт-проект «Поезія стін»
Автор: художник Костянтин Данильченко
Зміст: на стіні зображений козак Мамай – оберег для військових. «Козак Мамай – одвічний символ українського воїна. Він спокійний, містичний і добре володіє зброєю. Я адаптував цей образ до сучасності – замість шаблі – автомат Калашникова, на голові – берет із тризубцем. Він сидить біля дуба – теж символічного для українців дерева. Можна провести асоціації з нашими «кіборгами», які оберігали Донецький аеропорт… А взагалі це зображення я присвятив своєму другу Дмитру Жаруку, який загинув у зоні АТО у вересні 2015 року», − розповів Костянтин.

ОЛЕКСАНДРІЯ

Патріотичний мурал

Патріотичний мурал

Де: вул. 50 років Жовтня, 12
Час створення: 2014 рік
Автор: олександрійський художник Олексій Кривко, Соня Швидка, Сергій Gres та Світлана Михайлова
Зміст: на стіні намальоване небо та поле з соняшниками, які є стилізованим українським прапором. Незвичайність картини в тому, що, як правило, художники стилізують український прапор у вигляді неба і колосків пшениці. А тут небо поєднується з суцвіттями соняшника.

«Жив-був пес»

Де: стіна атракціону "Веселі гірки" у парку імені Тараса Шевченка
Час створення: 2015 рік
Автор: викладач малювання школи №15 Катерина Попова
Зміст: на стіні за мотивами мультфільму "Жив-був пес" зображені персонажі цієї анімаційної картини. На центральній композиції – вовк і пес з написом "Ти це, заходь якщо що".

Спортивний мурал

Де: стіна спортивного майданчика у дворі аграрного технікуму
Час створення: 2015 рік
Автор: команда "The F", художник Сергій Gres
Зміст: на стіні зображені різнобарвні "іконки" з різними видами спорту. Як розповіли художники, ініціатива прикрасити бетонну огорожу належить адміністрації навчального закладу. Справа в тому, що на майданчику проходять спортивні та культурні заходи, а хулігани споганили огорожу нецензурними написами і зображеннями.

ДОЛИНСЬКА

«Україна єдина»

«Україна єдина» «Україна єдина»
Де: стіна представництва «Прометей»
Час створення: 2015 рік
Автор: невідомо
Зміст: на синьо-жовтому тлі зображена синьо-жовта стрічка. На стрічці – грона калини з рожевими квітами, колоски пшениці, а поверх – золотистий герб. Гасло поруч нагадує, що Україна єдина.

Айболит

Айболит

Де: вул. Чкалова, 69, стіна міської лікарні
Час створення: невідомо
Автор: невідомо
Зміст: усміхнений герой з казок Чуковського заохочує діток не боятись лікарів і каже «Ваше здоров'я – наша турбота»

СЕЛИЩЕ НОВА ПРАГА

Найдовший в Україні Петриківський розпис

Де: паркан молочно-товарного комплексу «Петриківське молоко»
Час створення: 2015 рік в рамках проекту "Намалюй Україну"
Автор: 36 студентів Олександрійського училища культури факультету декоративно-прикладного мистецтва
Зміст: на 55 прольотів паркану розміром 4х2,5 метри нанесли Петриківський розпис. Довжина – 218,8 метрів, загальна площа – 273,5 квадратних метрів.

Петриківський розпис, або «петриківка» – українське декоративно-орнаментальне народне малярство, яке сформувалося на Дніпропетровщині в селищі Петриківка, звідки й походить назва цього виду мистецтва. Окремі речі із візерунками в стилі петриківського розпису збереглися з XVIII століття. Однак в сучасному розумінні цей напрямок сформувався в кінці ХІХ століття — на початку ХХ століття.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: