fbpx
Сьогодні
Розбір 09:15 16 Гру 2021

Нульовий рівень вживання тютюну неповнолітніми: чи реально це в Україні?

English version here

Вживання тютюну на глобальному рівні є значним фактором ризику, і ВООЗ разом із партнерами проводить моніторинг цієї проблеми. Кожні два роки ВООЗ інформує міжнародну громадськість про стан справ у сфері контролю над тютюном у "Доповіді ВООЗ щодо глобальної епідемії вживання тютюну". Її представили влітку 2021 року, а трохи пізніше — звіт щодо трендів і порівняльний аналіз країн. Кілька днів тому доповідь представили в Україні — тож порівнюємо глобальні тенденції з європейськими та українськими.

сигарети

У чому проблема?

Руйнівний вплив поширеності куріння є невблаганним: щорічно хвороби, що пов'язані з вживанням тютюну, забирають життя 8 млн людей, у тому числі 1 млн людей вмирають внаслідок впливу пасивного куріння. В Україні від цієї залежності щорічно помирає 85 000 українців. Щодня – це 233 людини. Вживання тютюну — фактор №1 ризику виникнення неінфекційних захворювань, що становлять фактично понад 90% у структурі передчасної смертності в Україні.

Нульовий рівень вживання тютюну неповнолітніми: чи реально це в Україні?

Яке рішення?

Завдяки всеосяжній антитютюновій політиці, що проводиться відповідно до Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ) та заходів MPOWER, наразі вдалося врятувати мільйони життів, що є великим досягненням у боротьбі з тютюновою епідемією.

M — Моніторинг споживання тютюну та профілактичних заходів (Monitor tobacco use and prevention policies).

Р — Захист людей від тютюнового диму (Protect people from tobacco smoke).

О — Надання допомоги у припиненні вживання тютюну (Offer help to quit tobacco use).

W — Попередження про небезпеки, пов'язані з тютюном (Warn about the dangers of tobacco).

Е —Контроль за дотриманням законодавства про заборону реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів (Enforce bans on tobacco advertising, promotion and sponsorship)

R — Підвищення податків на тютюнові вироби (Raise taxes on tobacco)

Аби контролювати те, як світ виконує вищезгаданий комплекс антитютюнових заходів, ВООЗ раз на кілька років готує "Доповідь про глобальну епідемію тютюну" — у ній описуються глобальні й національні тенденції поширення вживання тютюну, а також фіксується ступінь реалізації MPOWER. 

У 2021 році ВООЗ підготувала свою Восьму Доповідь, де повідомила про успіхи в боротьбі з тютюновою епідемією та звернула особливу увагу на загрози від нових нікотинових та тютюнових виробів — зокрема, електронних сигарет та тютюнових виробів для нагрівання (ТВЕНів). 

Нульовий рівень вживання тютюну неповнолітніми: чи реально це в Україні?

Як вказано в Доповіді, кількість споживачів тютюну знизилася у більшості країн — зараз у світі нараховують 1,30 млрд курців у порівнянні з 1,32 млрд 6 років тому. Однак є й сумні новини — майже чверть людства продовжує "сидіти" на тютюні. Так, 22,3% світового населення все ще вживає тютюнові вироби — 36,7% усіх чоловіків та 7,8% жінок. До речі, примітно, що на сьогодні близько 80% курців — а це приблизно 1 млрд осіб — проживають у країнах з низьким та середнім рівнем доходу. 

Нульовий рівень вживання тютюну неповнолітніми: чи реально це в Україні?

Але починаючи з 2017 року вже 102 країни повністю реалізували один або більше заходів MPOWER. За цей період в понад 4 рази зросла кількість людей, охоплених хоча б одним із заходів MPOWER — це 5,3 млрд осіб. 

Нульовий рівень вживання тютюну неповнолітніми: чи реально це в Україні?

Як це працює в  Україні?

  • Як вказує Доповідь, завдяки впровадженню заходів MPOWER, Україна досягла певних успіхів у подоланні тютюнової епідемії. Так, підвищення податків на електронні пристрої для куріння в Україні в Доповіді ВООЗ відзначили як найкращу міжнародну практику! Таке досягнення стало можливим завдяки прийнятому у 2020 році Закону № 466-IX, який запровадив податки на рідини, що використовуються в електронних сигаретах та ТВЕНах. 
  • Водночас Україна працювала й над підвищенням обізнаності населення про ризики вживання тютюнових та нікотинових виробів, досягнувши найвищого рівня виконання стратегії "Проведення антитютюнових інформаційних кампаній" — у тому числі завдяки проведенню двох національних інформаційних антитютюнових кампаній "Тютюновий дим – невидимий вбивця" та "Безпечного куріння не існує".
  • Ще одне досягнення України — найвищий рівень виконання пункту "Моніторинг споживання тютюну". Це є заслугою численних незалежних досліджень, що проводяться регулярно у тісній співпраці державних установ з міжнародними експертними організаціями та громадським сектором. 

Втім перед Україною все ще стоїть безліч невирішених завдань. І чи не найголовніше з них — проблема поширеності електронних пристроїв для куріння, які вперше згадуються саме у Доповіді ВООЗ 2021 року. І найстрашнішим є те, що від куріння електронних сигарет та ТВЕНів страждають саме діти.

Так, один з основних напрямків політики MPOWER — досягти нульового рівня вживання тютюну неповнолітніми. Як зафіксовано в Доповіді, наразі у світі тютюнові вироби вживають близько 38 мільйонів дітей віком 13-15 років — і особливо поширеним є вживання неповнолітніми саме електронних сигарет та ТВЕНів. Наприклад, в Україні кожен п'ятий школяр віком 13-15 років є теперішнім споживачем електронних сигарет.

У чому причина? Відповідь проста — усе це маніпулятивний маркетинг тютюнової індустрії, спрямований на наймолодшу аудиторію. Виробники сигарет агресивно просувають електронні пристрої для куріння серед дітей і підлітків за допомогою багатотисячного асортименту смакових добавок, реклами в соціальних мережах та оманливих заяв про продукцію.

Як заявляє ВООЗ, вона неабияк стурбована тим, що діти, які вживають електронні сигарети, у майбутньому мають майже втричі більші шанси стати постійними споживачами тютюну. Тому у своїй Доповіді ВООЗ рекомендує урядам запровадити норми, що дозволять захистити дітей від електронних сигарет і ТВЕНів та протидіяти вкоріненню толерування куріння в суспільстві.

Нульовий рівень вживання тютюну неповнолітніми: чи реально це в Україні?

Ще більше корисних рішень!

Що може зробити Україна, аби захистити своїх наймолодших громадян? Доведено, що найбільш ефективний спосіб виконати заходи MPOWER —  вдосконалити законодавство. У червні в першому читанні було ухвалено комплексний антитютюновий законопроєкт №4358, норми якого базуються на РКБТ ВООЗ. Його основні норми пропонують, зокрема:

  • розширити вільні від куріння простори у всіх громадських приміщеннях та заборонити куріння пристроїв для нагрівання тютюну у цих місцях;
  • врегулювати ТВЕНи як тютюнові вироби та запровадити заборону їх продажу дітям;
  • заборонити рекламні заходи та спонсорство електронних пристроїв для куріння;
  • заборонити звичайні та електронні сигарети і тютюн для самокруток з характерним смаком і ароматом.

Якнайшвидше ухвалення законопроєкту №4358 врятує тисячі українців від залучення до смертельної тютюнової залежності — тож, можливо, саме час подумати про майбутню здорову націю та покоління вільних від тютюну українців?

Авторки:

Анастасія Бонковська – лідерка Молодіжного антитютюнового руху

Оксана Левицька – фахівчиня ГО "Життя"

1
2431

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: