fbpx
Сьогодні
Розбір 08:35 07 Лют 2020

Як тепер працювати в Україні: що нового у трудовому кодексі від Кабміну

Оновлений закон покликаний покінчити з радянським минулим і розірвати ще декілька шаблонів (у прямому сенсі). Та все ж, у суспільства він викликав неоднозначну реакцію, зокрема, через можливість звільняти співробітників без попередження. Пояснюємо, чи так страшний чорт, як його малюють: що до чого, і як тепер працюватиметься в Україні.

Кабінет міністрів Україні під новорічну ялинку вніс до Верховної Ради проєкт нового Трудового кодексу, який отримав неоднозначне трактування. У пояснювальній записці сказано, що новий текст покінчить з радянським минулим (попередня редакція кодексу датована 1971 роком), а також покликаний збалансувати інтереси сторін трудових відносин та знизити рівень державного втручання в індивідуальні відносини у сфері праці.

"РУБРИКА" розібралась, що нового уряд пропонує для працівника та роботодавця. Спойлер: розмір відпустки залишається таким же: 24 календарних днів відповідно, а за власний рахунок збільшується з 15 до 30 робочих днів. 

Роботодавець: швидке звільнення працівника та компенсація

Партнер Юридичної компанії Legit Company Тетяна Соловйова розповіла, до яких головних змін відповідно до запропонованого урядового проєкту закону "Про працю" готуватись роботодавцю.

"Закон вносить важливе нововведення в таку консервативну сферу як трудові взаємовідносини можливість укладати трудові договори в електронному вигляді. Такий трудовий договір буде вважатися укладеним у письмовій формі.

Також з'являються обов'язкові умови, які повинні міститися у трудовому договорі. Тому тепер шаблонність трудових договорів — у минулому. До складання трудової угоди в нових умовах роботодавцю необхідно підійти з усією важливістю і максимально адаптувати умови договору до конкретних взаємовідносин зі співробітником", — каже Тетяна Соловйова. 

Новий Трудовий кодекс

Фото unsplash.com

Зокрема, трудовий договір повинен містити обов'язкові умови та роз'яснення щодо наступного:

 • Робоче місце
 • Інформація про наявність основного місця роботи за трудовим договором
 • Права, обов'язки і відповідальність сторін трудового договору
 • Характеристика або опис виконуваної роботи
 • Термін дії трудового договору
 • Тривалість оплачуваної відпустки
 • Умови оплати праці (зокрема, структура заробітної плати, розмір її складових, терміни і порядок її виплати)
 • Тривалість робочого часу і часу відпочинку
 • Строків повідомлення про припинення трудового договору, розмір компенсаційних виплат у разі дострокового припинення трудового договору з ініціативи роботодавця
 • Реквізити сторін і дата початку виконання роботи

Крім цього, необхідно врахувати важливі додаткові умови трудового договору. Наприклад, якщо ваш співробітник працює не у вас в офісі, обов'язково в трудовому договорі необхідно зафіксувати умову про дистанційну роботі.

"Якщо, роботодавець захоче звільнити співробітника, він може повідомити співробітника про звільнення засобами електронного зв'язку. Але щоб це здійснити, у трудовому договорі обов'язково повинні бути вказані електронні канали комунікації між сторонами трудового договору", — роз'яснює Тетяна Соловйова. Про звільнення з ініціативи роботодавця читайте далі.

Види трудових договорів

Зараз трудові договори поділяються на 3 основні категорії – термінові, безстрокові і такі, які укладаються на час виконання певної роботи.

Закон же представляє можливість укладати такі види трудових договорів:

 • Безстроковий
 • Терміновий (до 5 років)
 • Короткостроковий (до 2 місяців)
 • Сезонний (наприклад, агросектор)
 • З нефіксованим робочим часом (наприклад, для креативних індустрій і IT сектора)
 • Учнівський трудовий договір (до 6 місяців)
 • Трудовий договір з домашнім працівником (прибирання будинку, приготування їжі, догляд за дітьми)

Тепер компанії можуть узаконити відносини з фрілансерами шляхом оформлення трудового договору з нефіксованим робочим часом і умовами про дистанційну роботу.

Працівник: швидке звільнення можливе, але з попередженням 

Фото unsplash.com

Звільнення з ініціативи роботодавця, на думку Тетяни Соловйової, напевно є найбільш "скандальною" нормою, яка підняла багато шуму у суспільстві. Новий Закон надає право роботодавцю звільнити свого співробітника в будь-який час, але з дотриманням деяких умов. Які ж вони?

Ці умови досить прості: роботодавець повинен повідомити працівника в певний термін про звільнення останнього. При цьому такий строк повідомлення залежить від періоду роботи людини на конкретного роботодавця.

Новий Трудовий кодекс

Тим не менше, як каже адвокат Тетяна Соловйова, роботодавець має право не дотримуватися цих термінів. Щоправда, тоді компанія повинна буде виплатити співробітнику грошову компенсацію в розмірі, визначеному трудовим договором, але не менше подвійного середньоденного заробітку за кожен робочий день зменшення терміну такого попередження.

Дискримінація

За словами Тетяни Соловйової, у Законі розставлені акценти з приводу дискримінації, що свідчить про прозахідний орієнтир документу.

У трудову сферу впроваджується таке поняття як мобінг. Новий Закон про працю забороняє будь-яке упереджене ставлення в сфері праці і моббінг працівників, зокрема психологічний і/або економічний тиск, цькування, висміювання, наклеп, ізоляцію, приниження гідності, створення ворожої, образливої ​​атмосфери, нестерпних умов праці, умисний, систематичний і необгрунтовано нерівномірний розподіл навантаження і завдань між працівниками, які виконують аналогічну роботу, не однакова оплата праці за аналогічну роботу або рівноцінну працю.

Забороняється шляхом застосування моббінга (цькування), насильства або погроз, або іншим чином примушувати працівника до розірвання трудового договору за його ініціативою проти його волі.

Також у переліку заборон дискримінації на робочому місці додали і дискримінацію вагітних.

Адвокат Соловйова сподівається, що новий закон про працю принесе позитивні зміни у сферу працевлаштування.

Працівник: швидке звільнення можливе, але з попередженням 

Новий Трудовий кодекс

Фото unsplash.com

У законі вказано, що у працівника також є права звільнятись день у день, проте попередити доведеться так само, як і у випадку з роботодавцем. 

Працівник може:

 • звільнятись у будь-який час, проте повинен попередити роботодавця за два тижні
 • розірвати договір у строк, "про який він просить", і вимагати компенсацію, якщо роботодавець порушує умови договору. Звісно, факти порушень потрібно довести. Компенсація становитиме не менше 50 середньоденних заробітних плат
 • укладати трудові договори з одним або одночасно з декількома роботодавцями, якщо інше не передбачене законодавством або трудовим договором
 • зафіксувати час випробувального терміну у трудовому договорі

Законом вводиться роль медіаторів, яких можна залучати, аби у досудовому порядку вирішувати спірні моменти. З медіаторами також укладають договори. 

152412

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

12 коментарів

спочатку нові
за рейтингом спочатку нові за хронологією
1
Здоровий глузд

А як звільняти дурнуватих чиновників які видають дурнуваті закони,з попередженням чи без?

2
Гість

Как в 17 ом году разстреливать

3
Гість

Краще створювали робочі місця ,ніж приймати кодекси ,а то до пенсії за їхніми законами ,треба працювати до смерті ,тільки проблема ніде .

4

Я не зрозуміла де мій коментарій?

5

Напишіть мені будь ласка на пошту,як що є.. Той хто розуміється на цьому

6

Ось мене цікавить отаке, хто розумний поможіть...
Підписувала контракт про.. Медсестру реанімаційну +4дні отпуску є..
А вот зарплати немає це як?
Потім взнаю що як подають документи переоблік роблять то я звичайна медсестра.. Як це зрозуміти? Документ маю сфотканий.. Тобто за такий обман я маю право на 50тисяч гривень?

7
Гість

Подотрите этим кодексом жопу. Вы падлы выживаете последних роботяг.Суки вым кайло в ...,а не законы писать.

8
Гість

Правильно душить таких надо

9
Прид из ЗРАДs

Працівник може:

звільнятись у будь-який час, проте повинен попередити роботодавця за два тижні. Это же только человек с диагнозом шизофреника мог такое придумать, а если президент его подписал или подпишет, это доказывает то, что он ничего ни в чём не понимает! И будь яка група шизоорієнтованих людей, може в Україні напрацьовувати закони! Лучше бы вы написали закон контролирующий работодателя, слишком много беспредела в этой области! Вот например в конторе под названием империал, торгующей гнилыми пятисортными бананами, с человеком заключают односторонний договор, а таких знаете сколько! Вам не выгодно устанавливать справедливые правила игры, потому как вы из одного гнезда, и наладить систему контроля работодателя вы не захотите, потому что рабочий, эта та часть общества, на которой можно вынести весь свой беспредел!

Послушайте, братия мои возлюбленные: не бедных ли мира избрал Бог быть богатыми верою и наследниками Царствия, которое Он обещал любящим Его?
6
А вы презрели бедного. Не богатые ли притесняют вас, и не они ли влекут вас в суды?
7
Не они ли бесславят доброе имя, которым вы называетесь?
Послушайте вы, богатые: плачьте и рыдайте о бедствиях ваших, находящих на вас.
2
Богатство ваше сгнило, и одежды ваши изъедены молью.
3
Золото ваше и серебро изоржавело, и ржавчина их будет свидетельством против вас и съест плоть вашу, как огонь: вы собрали себе сокровище на последние дни.
4
Вот, плата, удержанная вами у работников, пожавших поля ваши, вопиет, и вопли жнецов дошли до слуха Господа Саваофа.
5
Вы роскошествовали на земле и наслаждались; напитали сердца ваши, как бы на день заклания.
6
Вы осудили, убили Праведника; Он не противился вам.

10
Вероніка

Трудова законодавство його мабуть писали дебіли

11
Гість

Це легко сказано ім діагноз важко встановити

12
Гість

Зажратошизофрения

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: