Стартапи в Україні: на що можна спіткнутися і як зробити проект успішним
Кілька кроків на шляху до розкручування стартапу — з чого почати і на що звернути увагу
Кожен з нас чув історії про "успішний успіх" стартаперів — коли придумав якийсь очевидний або не дуже винахід, звичайний студент перетворився на доларового мільйонера. Здавалося б, що складного? Досить тільки винайти щось незвичайне, і Кремнієва долина відкриється і для вас. Але на практиці не все так просто.
Інна Калініна — українська підприємниця, вона запускає нові проекти, і розкручує бренди. Вона вирішила розробити свій стартап — мобільний додаток Perfectly, який зчитує параметри особи і допомагає правильно нанести макіяж. Інна зібрала команду, частково реалізувала свій проект і навіть виграла конкурс. Як виявилося, стартап — це величезний пласт адміністративної роботи, управління людьми, маркетинг і найголовніше — фінансування. На всіх цих етапах ідейного підприємця чекають свої підводні камені і ми розповімо, як їх можна подолати.
Акселератори запуску стартапів — що це?
Акселератори стартапів — це "колиска", куди людині без досвіду варто звернутися в першу чергу. Навіть якщо на початку ваша ідея не зовсім оформилася, скориставшись такою програмою, можна отримати професійну допомогу експертів, технічну підтримку і доступ до маркетингових платформ. Все разом це називається акселеративний хаб. Користуючись цими програмами, можна заздалегідь прорахувати ризики і продумати шляхи їх запобігання. Серед стартаперів це називають "Краш-тест" ідеї. Прикладом акселератора може послужити хаб SECTOR X — або будь-який інший, близький за змістом і ідеї для підприємця.
Цей крок потрібен тим, хто не має відповідного досвіду для початку реалізації проекту: "В акселератори приходять за мотивацією, лекціями і базовими знаннями, у мене все це вже було, основна складність була в тому, щоб знайти фінансування для проекту," — розповідає Інна.
Аналог акселератору — інкубатори. Одним з них є український інкубатор для стартапів 1991. Проекти також відбираються на конкурсній основі, після чого команда творців отримує не тільки ментора, а і програму фандрейзингу (тобто, вдалу модель розвитку — шляхи залучення інвестицій, спосіб впровадження проекту в держсектор, де він міг би бути корисний, створення громадської організації тощо).
Інна, яка придумала додаток Perfectly, зараз готується до участі відразу в декількох конкурсах:
"Femtech community проводиться в рамках WEB SUMMIT. Також є проект #WomanInTech, на який я подалася для пошуку ментора і інвестора. І в організацію FemTechAcademy також", — розповідає початківиця-стартаперка.
Де знайти фінансування для свого стартапу?
В Україні є державний фонд стартапів — USF. В основному дотації з фонду отримують проекти на ранніх стадіях розвитку, орієнтовані в подальшому на отримання прибутку. Тільки в рідкісних випадках УФС фінансує соціальні проекти, в основному ідеї повинні бути реалізовані у таких сферах, як штучний інтелект, доповнена реальність, BigData, блокчейн, кібербезпека, фінансові та освітні технології, робототехніка, електронна комерція і т.д. Пройшовши відбір, на розвиток власного проекту можна отримати від 25 до 70 тисяч доларів.
Щоб взяти участь у відборі на фінансування Українським фондом стартапів, необхідно зареєструватися, надати інформацію про стартап і команду, зробити аналіз конкурентів і ринку, щоб показати, наскільки ідея рентабельна. Необхідно також заповнити кошторис. Важливо врахувати, що деякі статті витрат у проекті будуть обмежені. Наприклад, на зарплати не може бути витрачено більше 30% від проекту, а зарплата СЕО не перевищуватиме 2 тисяч доларів.
У 2020 році фонд вже відібрав для фінансування 22 проекти, "І це тільки 5% від суми, яку ми збираємося витратити," — прокоментувала голова наглядової ради УФС Леся Севрук.
Ще один спосіб отримати фінансування — виграти конкурс. Вони проводяться з різними умовами. Вигравши деякі, ви отримуєте тільки менторство або безкоштовні рекомендації експертів і подальший шанс продати вже реалізований на свої кошти проект. Інші ж пропонують фінансувати його з самого початку. Серед конкурсів, які будуть проводитися у цьому році — це Конкурс стартапів Sikorsky Challenge 2020. Прийом заявок триватиме до 10 вересня, подати заявку можна тут. Головний приз для фіналістів Конкурсу Sikorsky Challenge 2020 року — участь 5 проектів в китайському конкурсі стартапів у Ханчжоу, який пройде у листопаді 2020. Перевага надаватиметься інженерним проектам в аграрному секторі, високотехнологічному машинобудуванні, військово-промисловому комплексі, енергетиці, ефективному природокористуванні, інформаційно-телекомунікаційних і космічних технологіях, робототехніці і створенні нових речовин і матеріалів, нанотехнологіях.
Наша героїня до питання фінансування підійшла з іншого боку. Вона шукає спонсорів самостійно:
"Я підготувала інвест-пітч [презентація для інвесторів — ред.] І сама пробиваю можливі варіанти. Програми, на які я подаюся, в тому числі і грантові, розраховані на проекти для дівчат в технологіях", — розповідає Інна.
Де знайти співробітників у команду і як самому взяти участь у стартапі?
Ще одна часта проблема — пошук співробітників. Не завжди виходить знайти хороших фахівців, особливо, коли раніше такого досвіду не було. Однак навіть для цього існують інструменти, і це — не сайт з оголошеннями. Охочих взяти участь у стартапі "збирають" створені для цього сервіси. Наприклад, той же майданчик MVST: MG. Щоб стати частиною чийогось проекту, потрібно на сайті заповнити резюме. Якщо воно комусь сподобається, у вас з'явиться така можливість.
Але є й інший спосіб знайти співробітників, більш простий і близький — це соцмережі. Звернувшись за допомогою, можна завжди знайти кого-то "по знайомству", з потрібними рекомендаціями і знаннями.
Краудфандингові платформи
Краудфандингові платформи — трохи інша історія, не схожа на конкурс стартапів. При цьому вони є одним із способів для фінансування ідеї. Найвідоміша краудфандингова платформа — KickStarter. Підприємці розміщують ідеї на сайті, а інвестори спільно фінансують проект у тому випадку, якщо він їм сподобався. Відомі краудфандингові платформи в Україні — HelpKarma або Спільнокошт. Інна поділилася з нами, що між українськими та зарубіжними платформами краще звернути увагу на останні:
"Я рекомендую міжнародні. Наші програми не збирають досить інвестування. І це також складний шлях. Але вважаю, що потрібно використовувати взагалі всі можливості".
Практика краудфандинга зустрічається і в соціальних мережах, коли автори проекту шукають спонсорів на Facebook, поширюючи пости і інформацію про інноваційну ідею.
Однак, вибираючи цей спосіб фінансування, будьте готові до паперової тяганини — в Україні краудфандінг законодавчо не закріплено, тому "на папері" доведеться пояснювати, звідки у вас взялася та чи інша сума.
Як розкрутити стартап?
"Треба розказувати всім навколо про свій проект"
— дала нам просту і зрозумілу пораду Інна Калініна. У запуску стартапу також може допомогти той же акселератор стартапу. Прикладом з тих, що доступні в Україні, може послужити Silver Beam Accelerator — сюди варто звертатися тим, хто вже частково реалізував свій проект і хоче навчитися правильно ним керувати і зробити його більш популярним.