
У чому проблема?
Малі та середні підприємства є основою української економіки. Разом з мікропідприємствами, малі та середні підприємства складають майже 100% усіх суб'єктів господарювання в державі, а також забезпечують 74% усіх робочих місць.
Утім, в Україні МСП стикаються з перешкодами протягом останніх років. На початку 2020-х це була епідемія COVID-19, яка призвела до зниження показників господарської діяльності у всіх сферах і галузях, а після 2022 року — це повномасштабне вторгнення. Масштабна агресія росії призвела до закриття підприємств або погіршення економічних показників. Так, у 2023 році аж 78,1 % українських бізнесів оцінювали свій фінансово-економічний стан як задовільний чи поганий.
Утім, українські МСП продовжували й продовжують працювати, але для ефективної діяльності й інтеграції на європейські ринки їм необхідна допомога партнерів.
Яке рішення?
ReACT4UA/EU4Business

Фото надало GIZ
Програма "ReACT4UA/EU4Business: Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі/ Відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП" діє в Україні з 2020 року. Вона спрямована на посилення стійкості, конкурентоспроможності й готовності до експорту українських МСП.
Програма стала надійною підтримкою для українського бізнесу у періоди кризи — під час пандемії COVID-19 та повномасштабного вторгнення. У межах ініціативи малі та середні підприємства отримали експертну й фінансову допомогу, а на державному рівні були ініційовані реформи, спрямовані на довгострокову економічну інтеграцію України з Європейським Союзом.
Співфінансують програму Європейський Союз, уряди Німеччини та Норвегії, а реалізовує її Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ).
Як це працює?
Програма ReACT4UA/EU4Business зокрема підтримувала розробку та впровадження реформ щодо імплементації торговельної частини Угоди про асоціацію з ЄС та інтеграції України в Єдиний ринок ЄС. У межах цього блоку програма підтримала участь Мінекономіки у семи попередніх оцінювальних місіях ЄС для укладання ACAA. ACAA — це Угода, відома як "промисловий безвіз", яка після підписання передбачатиме торгівлю між Україною та ЄС та тих же умовах, що і в самому ЄС.
Директор департаменту регуляторної політики та підприємництва Мінекономіки Олександр Палазов зазначає, що Україна має підписати АСАА — влітку цього року буде фінальна оцінювальна місія, яка покаже, наскільки держава готова до цього.
Також підтримано розробку трьох національних стратегій та майже двадцяти законів і підзаконних актів.

Обговорення результатів ReACT4UA/EU4Business. Фото надало GIZ
Також програма безпосередньо допомагала розвиватися малим та середнім бізнесам — протягом п'яти років підтримали 30 тисяч МСП в межах різних заходів із розбудови спроможностей. Зокрема, підтримку отримали понад 60 бізнес-посередницьких організацій та 78 кластерів й бізнес-асоціацій.
У межах програми основну увагу було зосереджено на підтримці критично важливих секторів та забезпеченні базових потреб галузей, що відіграють ключову роль у відновленні економіки України, зокрема тих, які мають експортний та інноваційний потенціал.
Наприклад 1500 МСП отримали допомогу у розбудові потенціалу через цільові тренінги, експортні консультації, менторський супровід. 45 торгових місій, виставок та бізнес-заходів за участі українських підприємців — це лише частина масштабної підтримки, яку отримав бізнес у межах програми.
Варто зазначити, що в межах ReACT4UA/EU4Business відбувалася підтримка українських регіонів, зокрема й у відновленні від наслідків повномасштабного вторгнення. Так, 42 міста отримали гранти на реалізацію різних проєктів. А 12 муніципалітетів отримали майже 12 млн євро на підтримку швидкого економічного відновлення.
Ще один ключовий показник підтримки українських МСП — пряма фінансова допомога. Так, у межах програми надали грантів загальною сумою 2,5 млн євро для розвитку експорту та інновацій, а також 6,9 млн євро грантів для стійкості й відновлення. А завдяки програмі субсидованих кредитів 523 МСП отримали можливість залучити майже 39 мільйонів євро інвестицій.
Заступник міністерки економіки України Андрій Телюпа відзначив важливість та всеохопність допомоги у межах програм ReACT4UA/EU4Business, адже уряд, за його словами, має обмежені ресурси щодо підтримки бізнесу.

Андрій Телюпа, заступник міністерки економіки України (по центру). Фото надало GIZ
Врешті, у межах підтримки від партнерів в Україні у 2024 році почав діяти Альянс стійкості МСП. Він об'єднує 43 члени та друга, які імплементують понад 130 проєктів. Альянс функціонує на основі стратегічних цілей, визначених у Стратегії розвитку МСП до 2027 року. Так, члени альянсу безпосередньо підтримують 75% заходів Стратегії. А загальний обсяг фінансових зобов'язань міжнародних донорів на до 2027 року, мобілізований для підтримки МСП, становить близько 7 млрд євро.
А це точно працює?
Підтримка у дії
Одним з підприємств, яке отримало комплексу підтримку в межах проєкту ReACT4UA/EU4Business є розробник енергоефективних систем вентиляції PRANA. Проєктна координаторка підприємства Наталія Деркач каже, що PRANA отримала грантову допомогу, яка включала фінансову і консультаційну підтримку щодо партнерства з Німеччиною, розширення експортного потенціалу підприємства та відкриття потенціалу нордичних ринків (Фінляндія, Швеція, Данія).
PRANA відвідувала міжнародні виставки у Німеччині, Польщі, Фінляндії. За підтримки програми ReACT4UA/EU4Business підприємство організувало виставковий стенд, за допомогою якого презентувало свою продукцію за кордоном і може робити це й надалі. Усе це допомогло PRANA вийти на ринки скандинавських країн та зробити туди перші постачання.
Продукція PRANA має європейську сертифікацію CE, що встановлює відповідність стандартам безпеки та вимогам, встановленим Європейським Союзом, і дозволяє реалізовувати таку продукцію на європейських ринках.
"У нас є сертифікація CE, і це дало та дає можливість сьогодні вільно представляти продукт на ринках Європи. Але ми потребуємо і подальшої сертифікації, додаткової. Тому така підтримка міжнародних інституцій (як ReACT4UA/EU4Business — ред.) дозволить швидше і краще інтегруватися в європейську економіку", — каже Наталія Деркач про подальші перспективи співпраці з міжнародними донорами.
Що попереду?
Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, за дорученням уряду Німеччини, продовжить підтримувати малий та середній бізнес у подоланні поточних викликів, сприяючи створенню сприятливого бізнес-середовища на шляху євроінтеграції. Під час події організатори анонсували запуск трирічної програми «STEP IN 2 EU», що базуватиметься на успіхах ReACT4UA/EU4Business.
Як зазначає директор ReACT4UA/EU4Business Хаген Еттнер, програма, яку реалізовували в Україні протягом останніх п'яти років, першочергово була спрямована на збільшення конкурентоспроможності українських МСП, а також на підвищення стійкості на тлі пандемії та повномасштабного вторгнення. Надалі ж, у межах нової програми, фокус буде на використанні потенціалу зростання українських підприємств та української економіки для їхньої інтеграції в єдиний ринок ЄС. Для цього у межах програми визначили сектори, які мають найкращий потенціал для зростання й найвищий потенціал для експорту на європейський ринок.

Хаген Еттнер, директор програми ReACT4UA / EU4Business, GIZ Україна. Фото надало GIZ
Так, комплексний аналіз експортного потенціалу секторів України у межах програми від Civitta та EasyBusiness показав, що найбільший потенціал мають наступні галузі: харчова, електротехнічне обладнання, деревообробна та меблева, інформаційно-комунікаційні технології, текстильна та швейна.
У межах STEP IN 2 EU й надалі працюватимуть над узгодженням українського законодавства із законодавством ЄС. Так, закони та підзаконні акти, розробку яких підтримувала ReACT4UA/EU4Business, були спрямовані на правове узгодження із трьома розділами законодавства ЄС (1,7, 28). До слова, у березні цього року Мінекономіки повідомило, що Україна успішно пройшла скринінг відповідності законодавства нормам ЄС у межах переговорного розділу "Вільний рух товарів".
У рамках нової фази програми STEP IN 2 EU передбачена підтримка більшої кількості розділів (1, 3, 7, 9, 17, 20, 28), зокрема розділу "Фінансові послуги". Як зазначив заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук, Україна до 2027 року зобов'язалася провести правове узгодження свого законодавства за більшістю напрямків сьомого розділу.
Представник Мінекономіки Олександр Палазов зазначає, що міністерство першочергово очікує від програми STEP IN 2 EU завершення уже початих проєктів, зокрема щодо підписання угоди АСАА та Альянсу стійкості МСП. Очікується також створення нових проєктів для посилення регіонального та цифрового напрямку.
Партнерський матеріал