Розповідаємо про NFT-аукціони — що це, для кого і як розвиватиметься технологія
Український мем «Жуй сраку» — уривок з випуску «Телебачення Торонто» — був проданий з молотка на аукціоні, який проводився на платформі OpenSea за 2500 доларів.
Про це «Телебачення Торонто» повідомили в пості в Instagram.
Прикладів майже безглуздих угод на нових NFT-аукціонах не злічити. Так, наприклад, в березні голова twitter Джек Дорсі продав свій перший твіт за 2,9 мільйона доларів у вигляді незамінюваного токена — NFT. З соцмережі при цьому твіт нікуди не пропав, а його новий власник — гендиректор малайзійського стартапу Bridge Oracle Сіна Еставі — не може його змінити або перевести в офлайн.
Твіт продавався на майданчику Valuables від Cent, аукціон тривав 2 тижні, а стартовою ціною був 1 долар.
Двома тижнями раніше на аукціонному майданчику Christie's була продана картина «The First 5000 Days» художника Beeple — раніше він був невідомий, а вартість його робіт стартувала від 100 доларів. Але виставивши колаж з 5000 картинок, які він малював щодня з 2007 року у вигляді NFT-токена, художник заробив 69,3 мільйона доларів.
Любитель підтримати тренди Ілон Маск також влився в тему продажу NFT в березні, коли ринок буквально вибухнув і щодня ставив нові рекорди за сумами лотів. Так, Технокороль Тесли теж виставив на продаж трек з відео за 1,2 мільйона доларів, але пізніше зняв лот з торгів.
Навіщо комусь знадобилося право володіння цифровим об'єктом, що таке NFT-токен і чому NFT-угоди стануть вагомою частиною смартконтрактів — розбираємося в «Рубриці».
Non-fungible token, скорочено — NFT, в перекладі — незамінюваний токен, є новим типом цифрових активів. По суті, NFT — це актив, який може бути зображенням, треком, відео та будь-яким цифровим твором мистецтва. Наприклад, на майданчиках, де продаються NFT-токени на об'єкти онлайн-світу, можуть бути розміщені оригінали «мемних» фото або уривки відео з записом легендарного кидка на чемпіонаті з баскетболу.
Купуючи NFT-токен, ви купуєте право володіння на будь-який цифровий об'єкт. Водночас він так само залишається в інтернеті, будь-який охочий може скопіювати його, відправити комусь, видрукувати, переслати або використовувати в інших своїх цілях. Однак це буде лише його копія, а оригінальна версія — ваша. Важко зрозуміти доцільність такої покупки, але все стає зрозумілим, якщо провести аналогію з реальним світом. Так, наприклад, в січні цього року з аукціону за рекордні 92 мільйони доларів була продана картина Сандро Боттічеллі «Молода людина з медальйоном». Хто завгодно, в будь-який момент може знайти зображення картини в інтернеті, замовити репродукцію або видрукувати зображення на полотні — але чи буде у них така ж ціна? Ні, тому що це — не оригінал. Роботу Боттічеллі перепродали вперше з 1984 року — тоді володар купив її всього лише за 1 мільйон доларів, і складно не погодитися з тим, що мистецтво — це інвестиції, а володіння оригіналом робіт дорівнює володінню активами.
Питання полягає лише в тому, чи знайдеться покупець на оригінал запропонованого зображення, чи ні. Але попит формують самі люди і як ми бачимо зараз, поки що NFT-об'єкти продаються досить успішно.
Розміщувати свої об'єкти на майданчиках може хто завгодно. Київський блокчейн-розробник Олександр Сербінов, який зокрема працює з NFT, розповів: «Коли я розбирався в цій темі, жартома виставив на OpenSea фотку колеги — і продав її за 40 доларів».
Стати щасливим правовласником NFT-токена на який-небудь об'єкт можна, купивши цей об'єкт на NFT-маркетплейсах. Це майданчики, які функціонують як інтернет-магазин, «товари» можна виставляти за фіксованою ціною або продавати з аукціону. Ось кілька найбільших з них:
Тепер поговоримо про те, як працюють торгові майданчики NFT. Для звичайного користувача розібратися в цьому не складе ніяких труднощів, особливо якщо у нього вже є криптогаманець і він колись розміщував свої товари на будь-якому торговому майданчику.
У реальному світі занадто великий розрив між спекуляціями та реальною корисністю активу становить ризик повної втрати вартості в довгостроковій перспективі. Тобто стверджувати, що картинки та гіфки виростуть в ціні в рази або хоча б не втратять свою вартість через рік або через місяць, — не можна. Поки навколо технології багато хайпу, це працюватиме, але мильна бульбашка в будь-який момент може лопнути. Однак це не означає, що технологія кане в лету після того, як люди перестануть продавати та купувати право володіння на картинки в інтернеті.
З технічного боку угода купівлі NFT-токена відбувається через смартконтракт, який зберігається на блокчейні. Блокчейн — це ланцюжок блоків, які містять інформацію, він зберігається не на одному пристрої, а одночасно на багатьох, а значить, будь-яка зміна в токені зберігається — відстежити цей ланцюжок може кожен. Тобто, продати NFT-токен картинки, а потім змінити її або сам токен вже не можна. Все це робить систему максимально надійною, альтернатив якій на сьогоднішній момент немає.
Сашко Сербінов розповідає: «Народилася крута технологія і люди знайшли їй застосування. Зараз це використовується як продаж картинок, аби запустити цю тему. Приблизно так, як було колись з біткоїнами. Щоб запустити першу транзакцію, один розробник купив у іншого піцу за 10 тисяч біткоїнів. Зараз тут продають картинки, вони нічого не варті, але це зародження великої індустрії. Все ведеться не тільки до продажу картинок або музики, а до того, що ти можеш володіти цифровим активом, перепродавати його, здавати в оренду і використовувати його безпечно у своїх інтересах».
Розробник пояснює, що незабаром «зацифрувати» можна буде будь-який предмет, продати його через смартконтракт і задокументувати це в блокчейні. «Поки що в Україні це не має ніякого сенсу, але як я бачу, потім юриспруденція адаптується під це все. Юристи вже можуть документувати угоди на блокчейнах, але до нас це поки не дійшло. Тепер володіння цифровою річчю стає настільки ж вагомим, як і володіння фізичною річчю. Раніше ти міг володіти картиною Мона Ліза і всі могли підтвердити, що це оригінал, а зараз те ж саме накладається на цифрові активи», — каже він.
Читайте також про все, що потрібно знати про біткоїни, або майнінг у квартирі.
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.