Державні гранти та програми кредитування для бізнесу — хороший варіант для фінансування власної справи. Як це працює і які пропозиції будуть актуальними у 2024-му році, розповідає “Рубрика”.
Звідки взяти гроші на власний бізнес — одне з перших питань, що постає перед багатьма підприємцями, які лише починають свій шлях у бізнесі. Попри талант, ідеї та енергію, без фінансової підтримки стартап може так і залишитися лише на рівні концепції.
Сьогодні держава сконцентрована на підтримці малого та середнього бізнесу. З початку війни запроваджено кілька дієвих програм, завдяки яким молоді підприємці можуть стати на ноги, а чинні — розвивати свій бізнес. В першу чергу, це надання грантів та пільгове кредитування.
У липні 2022-го року які відповідь на виклики війни в Україні на платформі "Дія" створили портал "єРобота". Він пропонує різноманітні державні гранти на започаткування та розвиток власної справи. Це фінансова підтримка, своєрідна "допомога-стимул", яку уряд надає підприємцям, щоб допомогти їм реалізувати свої бізнес-ідеї. Це може бути фінансування для запуску нового продукту, розвитку технологій чи навіть підтримка для розширення бізнесу. Найкраща частина такої допомоги полягає в тому, що державні гранти повертати не потрібно. Гроші повертаються у казну в процесі діяльності підприємства — у вигляді сплачених податків і зборів.
Отримати гранти "єРобота" можуть як чинні підприємці, так і люди, які не мають досвіду ведення бізнесу. Сьогодні на порталі доступні такі пропозиції:
Для фізичних осіб найбільш популярним є грант "Своя справа". Програма створена для тих, хто хоче почати чи розвивати свій вже наявний малий або мікробізнес — відкрити кафе або кондитерську, перукарню, магазин з продажу продуктів та господарських товарів, ветеринарну амбулаторію, СТО, ремонтну майстерню тощо.
Розмір гранту від 50 до 250 тисяч гривень. Кошти можна витратити на придбання обладнання, закупівлю сировини, сплату оренди (не більше 25% від суми гранту), лізинг обладнання. Кошти мікрогранту треба освоїти протягом перших 6 місяців з моменту їхнього отримання.
Умови для отримання коштів від держави:
За умови виконання цих зобов'язань, сума гранту не підлягає поверненню. Ви маєте повернути суму вашого гранту лише якщо не виконаєте зобов'язання перед державою. Тобто не створите робочих місць відповідно до суми гранту (до 150 тис. грн потрібно створити 1 робоче місце та прийняти на нього працівника, до 250 тис. грн — не менше 2 нових робочих місць).
Грант доступний як для чинних ФОП або юридичних осіб, так і для тих, хто тільки планує започаткувати свій бізнес. Це громадяни України віком від 18 до 65 років, які:
Заявку та отримання гранту на бізнес в Україні можна подати онлайн — через портал "Дія" та офлайн, звернувшись до найближчого відділення Ощадбанку. Перед тим, як відправляти заявку, потрібно скласти бізнес-план. Використовуйте форму бізнес-плану, затверджену наказом Міністерства економіки України. Приклад заповненого бізнес-плану можна подивитися тут.
Подання заявки через Дію займає приблизно 20 хвилин. Для цього потрібно:
Державний центр зайнятості розгляне заявку протягом 10 робочих днів після завершення кінцевого строку подання. Відповідно до порядку надання мікрогрантів, рішення приймається на підставі висновків банку: оцінки бізнес-плану, співбесіди та результатів перевірки ділової репутації. Відеоінструкція про те, як подати заявку на грнат "Власна справа", за посиланням.
У 2024-му році продовжить роботу урядова грантова програма "єРобота" для розвитку садівництва, виноградарства та ягідництва, тепличного господарства та переробки.
Згідно з програмою "єРобота", грант на теплицю можуть отримати ФОПи та юридичні особи, які мають землю або право користування нею на 7 років.
Розмір гранту: для 0,4 — 0,6 гектара — 2 млн гривень; для 0,8 — 1,2 гектара — 3,5 млн гривень; для 1,6 — 2,4 гектара — 7 млн гривень.
Обов'язковими умовами отримання гранту є:
Грантова програма "На теплицю" поширюється на всю підконтрольну Україні територію, включно з деокупованими територіями. Всі заявки подаються онлайн. Опрацювання триває 15 робочих днів.
Щоб отримати грант за урядовою програмою "Свій сад", треба обирати лише рослини, які є у переліку постанови Кабміну. Гранти надаються для саду площею від 1 до 25 га, а сума фінансування залежить від того, що саме ви плануєте садити.
Розмір гранту: найбільше коштів — до 400 тис. грн за гектар — можна залучити, якщо вирощуватимете лохину, чорницю, груші чи яблука. Найменше — до 140 тис. грн за гектар — за висадку смородини, обліпихи, абрикосу, сливи та вишні.
Держава співфінансує закладання саду спільно з підприємцем: грант надається у розмірі 70% від вартості проєкту, 30% — кошти отримувача гранту. Строк реалізації проєкту висадки насаджень не повинен перевищувати 18 місяців з часу отримання бюджетних коштів. Щоб грант був безповоротним, сплачувати податки та займатися садівництвом потрібно не менше 5 років.
Для участі фермер чи підприємство повинні мати земельну ділянку у власності або у правокористуванні не менше ніж на 7 років. Також основною вимогою є створення робочих місць з офіційним працевлаштуванням. У власника саду обов'язково має бути передбачена система поливу, інакше заявку відхилять. Отримати грант на сад, який уже посаджено, неможливо. Грант надається на посадку нового саду: чи це новий бізнес, чи ви розширюєте площу насаджень — не принципово.
Заявку на грант для створення садів можна подати онлайн через портал "Дія", умови до оформлення документів можна подивитися за посиланням. Буде корисно ознайомитися і з роз'ясненнями, які підготувало міністерство аграрної політики та продовольства, проаналізувавши найчастіші помилки та питання здобувачів грантів на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства.
Важливо: з січня 2024-го року планується розширення умов надання урядових грантів за програмою "єРобота" на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства. Відповідні зміни підготовлені Мінагрополітики. Зокрема, пропонується змінити умови щодо висадки та облаштування насадження на земельній ділянці або на суміжних ділянках. Згідно з новими нормами, пункт 4 Порядку надання грантів доповнять таким змістом.
Цей вид допомоги від держави орієнтований на створення нових виробництв переробних підприємств або збільшення потужностей вже наявних. Отримувачами грантів можуть стати компанії, які спеціалізуються на виробництві меблів, металевих виробів, текстильної та хімічної продукції, виробів із деревини, а також харчових продуктів. Тут є нюанс — продукт має бути змінений таким чином, щоб він не міг повернутись до свого первозданного вигляду. Наприклад, заморожені ягоди та фрукти не належать до галузі переробки. Тобто ягоди мають бути порізані, а потім уже заморожені чи висушені, або перероблені на джем чи пастилу.
Розмір гранту: до 8 млн грн. Його можна витратити на придбання та доставку основних засобів виробництва (верстати, технологічне обладнання) і введення їх в експлуатацію.
Держава перераховує 50% суми розміру гранту. Вимога — створення від 5 до 25 робочих місць. Кількість працівників залежить від суми гранту. Для підприємств, що працюють на деокупованих територіях, співфінансування складає 20% від підприємця та 80% від держави. Оформити заявку на допомогу та ознайомитися з умовами та правилами її подання можна на порталі "Дія".
У 2024-му уряд збільшив фінансування та вдосконалив процес надання грантів на створення або розвиток переробних підприємств в рамках програми "єРобота". Відтепер можна буде використовувати кошти Фонду загальнообовʼязкового державного соціального страхування на випадок безробіття як джерело фінансування програми. Головним розпорядником цих коштів призначено Державну службу зайнятості.
Як зазначила заступниця міністра економіки Надія Бігун, завдяки цьому рішенню до кінця поточного року підприємці зможуть отримати грантів на переробку додатково ще на суму до 1 млрд грн.
У квітні минулого року уряд розширив програму "єРобота" та запустив три нові грантові програми, орієнтовані на ветеранів. Завдяки цьому учасники та учасниці бойових дій, а також їхні дружини або чоловіки, можуть подати заявку та отримати фінансування від держави на реалізацію власної ідеї чи масштабування вже наявної справи.
Розмір гранту:
Останні два гранти надаються за умови співфінансування з отримувачем у співвідношенні 70/30, тобто отримувач гранту має вкласти у свою справу 30% власних коштів, 70% коштів надасть держава у вигляді гранту. Також обов'язковою умовою є створення від 1 до 4 робочих місць залежно від типу гранту.
Кошти гранту підприємець-ветеран може використовувати:
Заявки на отримання гранту потрібно подавати через портал "Дія". Рішення про надання гранту приймається Державним центром зайнятості після отриманої інформації від банку, перевірки репутації та відомостей у заяві, а також результатів співбесіди з отримувачем, проведеної регіональним центром зайнятості. Також одержувачі грантів зможуть пройти безоплатне навчання для підприємців та отримати консультації у регіональних центрах зайнятості.
Крім грантових програм, держава пропонує бізнесу програму кредитування під назвою "Доступні кредити 5-7-9". Її створили за ініціативою Президента України та Кабміну, щоб підтримати розвиток малого бізнесу.
ФОП або юридична особа, що є учасником програми, може отримати позику до 50 млн грн на строк до 3 або до 5 років, залежно від цілей фінансування. Крім того, ставки 7% та 9% можна зменшити, створюючи нові робочі місця. Так, за кожного найнятого працівника бізнес отримує знижку 0,5% річних. Проте треба враховувати, що ставка не може бути нижчою за 5% річних.
Пільговий державний кредит "5-7-9" для бізнесу дають з певною метою. Це може бути:
Переваги:
За час дії воєнного стану в межах Державної програми "Доступні кредити 5-7-9%" видано понад 40,8 тис. пільгових кредитів на 160 млрд грн. Програма доступного кредитування для підприємців буде продовжена й у 2024-му, за словами першої віцепрем'єрки-міністерки України, міністерки економіки Юлії Свириденко, на це закладено в бюджет 18 млрд грн. Також в цьому році буде діяти програма часткової компенсації виробництва сільгосптехніки, що дозволить підтримати вітчизняних машинобудівників та стимулювати їх розвиток. А крім того, вперше в бюджеті закладений 1 млрд грн на розширення мережі індустріальних парків, на території яких підприємці можуть користуватися низкою пільг.
Загалом з початку запуску урядового проєкту "єРобота" у липні 2022 року грантові кошти на започаткування або розширення власної справи отримали 10 400 українців. Про це повідомляє Урядовий портал.
Було видано:
За програмою "Власна справа" у 2023 році переможцями програми стали 9,6 тисячі українців та українок. Кожен бізнес — це унікальна історія та продукт або сервіс. Серед них: виробництво натуральної косметики та дерев'яних іграшок, cумок, рюкзаків та аксесуарів зі шкіри, жіноча білизна з натуральної тканини рослинного походження, хелсі бокси солодощів та смаколики для домашніх улюбленців, виготовлення бетонних блоків, поліграфічний центр і ще багато чого іншого. Завдяки всім цим бізнес-ідеям буде створено 20,8 тисячі робочих місць!
Програма грантів для ветеранів та другого з подружжя, яка стартувала менш як рік тому, також показала чудові результати: 241 переможець програми отримав 99,5 млн грантових коштів. Захисники та їхні сім'ї зможуть не лише забезпечувати свої родини та стати незалежними, а й нададуть роботу більш ніж 500 українців.
Наразі найбільше грантів взяли підприємці з Львівської, Рівненської, Київської, Івано-Франківської областей та міста Київ. Але отримати грант може кожен, хто у такий непростий для України час хоче працювати та підтримувати економіку. Як в місті, так і в селищі будь-якого регіону країни. У 2024-му році уряд вдвічі збільшить фінансування програми мікрогрантів для розвитку бізнесу — планується видати грантів на 3,5 млрд грн.
Крім загальнодержавних програм підтримки для початківців та чинних підприємців, зокрема ветеранів та їх сімей, існують і регіональні ініціативи.
Так, на Львівщині на 2024-ий рік передбачили 12 000 000 на підтримку підприємницької діяльності учасників АТО (ООС), ветеранів війни та їхніх сімей. Про це повідомив на своїй сторінці у Фейсбук директор департаменту економічної політики Львівської ОДА Степан Куйбіда. Кошти будуть надаватись по двох напрямках.
Основними умовами надання такої підтримки є фактична реєстрація фізичної/юридичної особи підприємця на території Львівської області та дотримання усіх норм чинного законодавства.
Столична Київрада також затвердила цільову програму підтримки киян-захисників та захисниць, їхніх сімей, а також родин загиблих, її бюджет на 2023-2025 роки становить понад 2,3 мільярда гривень.
“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше
Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше
Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця… Читати більше
Discover five inspiring stories of bikers from around the world who ventured on long and… Читати більше
Що потрібно, аби памʼять про загиблих жила, та які підходи для цього створюють у світі… Читати більше
Збережіть цей текст, щоб не загубити й наступної зими. Розпитали лікаря про те, як вберегтися… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.