Україна заблокувала транзит російської нафти до Угорщини та Словаччини
Транзит російської нафти в Угорщину та Словаччину заблокувало посилення санкцій Радою національної безпеки і оборони України проти "Лукойлу" в червні 2024 року.
Про це, як пише Bloomberg, повідомив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто та заявила прессекретар Мінекономіки Словаччини Марія Павлусик, яку цитує TASR.
Як зазначають, "Лукойл" був під санкціями в Україні з 2018, але вони стосувалися виведення капіталів, торгівлі чи оренди держмайна. Проте, у червні 2024 РНБО розширила санкції, додавши заборону на транзит.
"В Україні склалася юридична ситуація, згідно з якою Лукойл не здійснює постачання в Угорщину… Ми працюємо над правовим рішенням", – заявив угорський міністр.
Слід зазначити, що коментар про обмеження поставок російської нафти Сійярто зробив одразу після зустрічі зі своїм колегою з країни-агресорки рф сергієм лавровим.
Зауважимо, що "Лукойл" постачає нафту в Угорщину через нафтопровід "Дружба" в Україні. Для угорської компанії Mol постачання з рф забезпечують 2/3 сировини, і наразі компанія шукає альтернативних постачальників.
Що стосується Словаччини, то зі слів Павлусик "за інформацією, яку ми отримали від Transpetrol, постачання російської нафти до Словаччини не припинено".
"Інформація Slovnaft вказує на те, що проблема стосується лише постачання від конкретного постачальника – російської компанії "Лукойл", яка потрапила під санкції України", – розповіла чиновниця.
Як наголосила Павлусик, відомство вже займається розв'язанням проблеми разом з українськими партнерами.
При цьому, як пише TASR, довгостроковий дефіцит постачання нафти може негативно вплинути на роботу НПЗ у Братиславі. Попри перехід до альтернативних постачальників, дві третини нафти, що переробляється там, – російська.
Що відомо про трубопровід "Дружба"
Єдина система магістральних нафтопроводів "Дружба" – один із найбільших і найпотужніших у світі нафтопровід із пропускною спроможністю 2 млн барелів на добу. Побудований для транспортування нафти з росії до країн Центральної та Західної Європи.
ЄС зобов'язався припинити купувати російську нафту морськими маршрутами з 5 грудня 2022 року, але нині не весь нафтопровід "Дружба" не підпадає під дію санкцій.
Південна ділянка трубопроводу забезпечує Угорщину, Словаччину та Чехію, яким, на відміну від Польщі та Німеччини, буде складно диверсифікувати свій імпорт нафти.
До того ж Європейський Союз дозволив Угорщині не дотримуватися граничної ціни на російську нафту ($60).