Верховна Рада дозволила деяким категоріям увʼязнених мобілізуватися до Збройних сил
8 травня Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроєкт, який дає дозвіл деяким категоріям увʼязнених мобілізуватися до лав Збройних сил України.
Про це повідомили народні депутати Олексій Гончаренко, Ярослав Железняк та Ірина Геращенко.
Як зазначають нардепи, законопроєкт №11079-1 підтримали 279 парламентарів.
Зазначають, що не будуть мобілізовані засуджені за:
- умисне вбивство,
- зґвалтування,
- сексуальне насильство,
- за злочини проти основ національної безпеки.
Також корупціонерам не дозволять замінити покарання на можливість воювати.
Водночас за словами Геращенко, у законі залишалася норма про дозвіл на умовно-дострокове звільнення для засуджених за умовне вбивство.
Раніше у парламенті пояснювали, що документ пропонує надавати можливість залучатися до військової служби тим, кому присудили обмеження або позбавлення волі за нетяжкими статтями.
На думку авторів, це дозволить створити додаткові можливості для комплектування ЗСУ та дасть додаткову мотивацію ув'язненим "до виправлення та виконання обов'язку з відсічі збройної агресії проти України".
Законопроєкт також передбачає:
- Зміни до Кримінального кодексу щодо умовно-дострокового звільнення людей для їх участі у військовій службі за контрактом і встановлення відповідальності за ухилення від такої служби.
- Зміни до Кримінального процесуального кодексу, щоб суд міг приймати рішення про умовно-дострокове звільнення людей для їх участі у військовій службі за контрактом, а також звертатися до виконання судових рішень з цього питання.
- Зміни до Кримінально-виконавчого кодексу, щоб врегулювати порядок умовно-дострокового звільнення від покарання людей для їх участі у військовій службі за контрактом.
- Зміни до закону про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі, щоб командири військових частин були відповідальні за адміністративний нагляд за людьми, які умовно-достроково звільнені для військової служби за контрактом.
- Зміни до закону про військовий обов'язок і військову службу, щоб встановити особливості прийняття, проходження та звільнення з військової служби людей, умовно-достроково звільнених для військової служби за контрактом, а також розв'язати питання їх соціального та правового захисту.
Нагадаємо, що ще на місяць автоматично продовжили термін відстрочки військовозобов'язаним, які отримали бронювання за рішенням Міністерства економіки.
Також в Україні скасовується статус"обмежено придатний", тому чоловіки призовного віку з таким висновком повинні упродовж дев'яти місяців заново мають пройти військово-лікарську комісію.
Міністерство оборони України вже внесло зміни до свого наказу №402, який регламентує роботу військово-лікарських комісій (ВЛК).
Що відомо про залучення засуджених до захисту України від російської агресії
Нагадаємо, що 13 березня у Верховній раді зареєстрували законопроєкт №11079 про звільнення засуджених для служби за контрактом у Збройних силах України.
Документ пропонує внести зміни до законодавства, надавши засудженим право на умовно-дострокове звільнення від відбування покарання за умови, що вони підуть служити за контрактом у ЗСУ.
Наприкінці лютого заступниця міністра юстиції України Олена Висоцька пояснювала, що уряд у першу чергу розглядає можливість залучення до ЗСУ тих засуджених, які вже відбули покарання.
За її словами також розглядався варіант, щоб ув'язнені або люди з судимістю виконували допоміжні функції у війську, і це б було "доречніше, ніж просто перебувати у в'язниці".
Крім того, міністр юстиції Денис Малюська повідомив, що законом пропонуватиметься внести зміни до законодавства, надавши засудженим право на умовно-дострокове звільнення від відбування покарання у місцях позбавлення волі за умови, якщо вони служитимуть у лавах Збройних сил за контрактом.
За даними пенітенціарної статистики Ради Європи, станом на січень 2020 року, кількість ув'язнених в Україні складала 52 609 людей.